Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19
  1. #11
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    τότε θα πρέπει να πας στον τεχνικό που την επισκεύασε μαζί και το καλώδιο τροφοδοσίας και να του εξηγήσεις το πρόβλημα



    στην πλακέτα από τη στιγμή που κουμπώνει απευθείας το καλώδιο παροχής , πρέπει να υπάρχει η αντιπαρασιτική διάταξη ,η οποία όμως σε μία καλή ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα
    (η αντιπαρασιτική διάταξη έχει σχέση με τη γείωση)
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  2. #12
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Μηπως μπερδεύεις τα βυσματα στην τοποθετηση; πολυ δυσκολο να φταίει πλακέτα για πτωση αντιηλεκτροπληξιακου.

  3. #13

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Α/Π
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ροδος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    τα εχω τραβηξει φωτογραφιες αλλα και λαθος να θες να τα βαλεις νομιζω δεν μπαινουν.Το θεμα ειναι οτι σκετη η πλακετα ,συνδεδεμενη μονο με την παροχη ρευματος, ριχνει το ρελε.Την πλακετα σημερα την δοκιμασα σε αλλη μπριζα.Ο ηλεκτρονικος που την επισκευασε μου ειπε οτι η ζημια εγινε εξαιτιας κακης παροχης ρευματος η γειωσης της πριζας,κατι τετοιο δηλαδη.Οταν μου ειχαν τοποθετησει το πλυντηριο,δεν ημουν παρων τωρα τα ειδα,δεν εβαλαν μπριζα στον τοιχο πισω απ το πλυντηριο,αλλα ενα καλωδιο- μπαλαντεζα συνδεδεμενο απ ευθειας πανω στα καλωδια που ερχονται απ την γραμμη χωρις κλεμα μονωμενα με ταινια και αυτο γιατι τα καλωδια εχουν κοπει σχεδον συριζα με το κουτι που επρεπε να μπει η μπριζα.Αυτο το καλωδιο στη μεση του μηκους του ειχε ενα κοψιμο με φαλτσετα ,που ειχε κοψει και το κιτρινο καλωδιο της γειωσης,ισως ειχαν μεινει λιγα συρματακια αυτου ακοπα..τελος παντων εβαλα χθες νεο καλωδιο με κλεμα .Τωρα αν εχει θεμα ολη ηλεκτρολογικη εγκατασταση του σπιτιου μπορει και να ειναι πιθανο γιατι σε δυο δωματια αλλαζω λαμπες αρκετα συχνα,δεν ξερω....

  4. #14
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Η πλακετα με τη γειωση πρεπει να εχει το πολυ δυο πυκνωτες Y που δυσκολα χαλανε. Δεν εχει αλλο δρομο που να μπορει να διαρρεύσει ρευμα στη γειωση. Ακομα και κάμμενη να ειναι, την ασφάλεια θα ρίξει, οχι το ρελε.
    Δεν βαζεις καθαρές φωτογραφιες πανω κατω την πλακετα;

  5. #15

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Α/Π
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ροδος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    κατω πικνωτ.jpgElektronik-rueckansicht.jpgIMG_20170730_211415.jpgδυστυχως δεν μπορω να βγαλω φωτο γιατι την πηγα πισω στον τεχνικο ,θα γυρισει το απογευμα να την δει.Ειναι σαν αυτην που βρηκα στο νετ.Η Ζημια που εβλεπες με το ματι στην δικια μου ηταν σπασμενο το tny 264 και μια σκασμενη επαφη διπλα στον πυκνωτη 1 στη φωτο,η πλακετα στην αλλα πλευρα της επαφης αυτης φαινοτα οκ.Τους τεσσερις πυκνωτες αυτους μου τους αντικατεστησε μ αυτους που φαινονται στη φωτο.βαζω οτι φωτο ειχα τραβιξειepg1.jpgπικνωτη πλαγια.jpgπικνωτη πλαγια.jpgκατω πικνωτ.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ben155 : 01-08-17 στις 16:25

  6. #16

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Α/Π
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ροδος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πλακετα με τη γειωση πρεπει να εχει το πολυ δυο πυκνωτες Y που δυσκολα χαλανε. Δεν εχει αλλο δρομο που να μπορει να διαρρεύσει ρευμα στη γειωση. Ακομα και κάμμενη να ειναι, την ασφάλεια θα ρίξει, οχι το ρελε.
    Δεν βαζεις καθαρές φωτογραφιες πανω κατω την πλακετα;
    βρηκα πιο καθαρες στο νετ https://www.commentreparer.com/27449...ne-demarre-pas

  7. #17

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Α/Π
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ροδος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    πηρα παλι πισω σημερα την πλακετα,την εβαλα σκετη στην μπριζα δεν εριξε το ρελε,την εβαλα πανω στο πλυντηριο αλλα ειναι νεκρο , σαν να μην εχει καθολου ρευμα.Σε μια στιγμη εκει που πατουσα το κουμπι ον-οφ του πλυντηριου ο ρελες επεσε δεν ξερω αν ειναι τυχαιο με το πατημα του κουμπιου..Ο τεχνικος που την πηγα δεν εκανε καμια διορθωση στην επισκευη απλα την δοκιμασε ξανα στην μπριζα και μου ειπε οτι δεν του ριχνει το ρελε .Τι γινεται τωρα, η πλακετα ειναι για πεταμα???? μπορω εγω με το πολυμετρο να δω κατι εμφανες στην πλακετα?

  8. #18

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Α/Π
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ροδος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    αφου εφαγα 2 μηνες με τις παπαρολογιες του ηλεκτρονικου,αγορασα καινουργια πλακετα και το πλυντηριο επιτελους δουλευει!!Σας ευχαριστω για την γνωμη σας.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ben155 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (25-09-19)

  10. #19

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Γεια σε ολους!!

    Παλιο το θεμα, αλλα μιας και χτες εφτιαξα το δικο μου πλυντηριο (NEFF) ας σχολιασω για τις μελλοντικες βλαβες....

    1. Το TNY264 ή το 266 κανουν την ιδια δουλεια (απλα το 266 ειναι πιο πολλα watt)
    2. Τα "μπλε κουτακια", οι πυκνωτες, δε χαλανε ευκολα.
    3. Οταν σκασει το ΤΝΥ θα καουν-βραχυκυκλωσουν και κατι διοδοι, που θα πρεπει να αλλαχτουν και αυτοι.
    Στη δικη μου περιπτωση (που εχει ιδια καψιματα με τις φωτο του φιλου) ειχε βραχυκυκλωσει μια διοδος πανω απο το ΤΝΥ αναμεσα στα φιλτρα και μια διοδος κοντα στον πυκνωτη που εχει μαυρισει (ειναι πανω στη γραμμη τροφοδοσιας του διακοπτη που ανοιγει το καπακι του απορρυπαντικου).
    Επισης ειχε κοπει και γραμμη επανω στην πλακετα στο σημειο του μαυρισμενου πυκνωτη που επισκευαστηκε.

    Για την ιστορια η βλαβη εγινε μετα απο 7 χρονια λειτουργιας...

  11. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον Hypersonic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ben155 (30-11-19), diony (25-09-19), mikemtb73 (25-09-19)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΛΑΚΕΤΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ CANDY CTDF1007
    από geroget στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-18, 16:25
  2. [Άλλη] Τοποθετηση πλυντηριου πιατων
    από Thirio στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-16, 21:58
  3. [AEG] Διαρροη πλυντηριου πιατων AEG Favorit
    από maikl στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 22:00
  4. [Bosch] Αντλια πλυντηριου πιατων
    από Tapavakos στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-14, 00:46
  5. Πλακετα πλυντηριου
    από j kalai στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-10, 23:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας