Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή Συμπλήρωση υγρών

    Καλησπέρα

    Εχω ενα ψυγειο Wirlpool διπορτο (κατω καταψηξη πανω συντηρηση) απλό ,οχι no Frost στο οποιο πριν 2 χρόνια αλαχτηκε το στοιχειο (μπηκε εσωτερικα στην συνηρηση) .
    Τον τελευταιο μήνα με τις ζέστες το ψυγειο ζορίζετε και δεν κατεβαζει ευκολα θερμοκρασία πιθανόν κατα την επισκευή καπου παρουσιαζει διαροή και εχασε τα υγρα του

    Υπάρχει τρόπος να συμπληρωσω μονος μου υγρα (R600a) χωρίς να χρειαστώ αντλία?
    Ζυγαριά κουζίνας ψηφιακή εχω

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    ΓΕΙΑ σου φιλε αν δεν εχεις ψυκτικες γνωσεις και τα καταλληλα εργαλεια καλυτερα να μην ασχολειθης με το φρεον αυτο γιατι ειναι εξαιρετικα εφλεκτο αν δεις πανω στο μοτερ εχει ενα τριγωνο με μια φλογα .

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου..
    Ψυκτικές γνώσεις δεν εχω ,ουτε εχω εξειδικευμένα εργαλεία , οσο για την επικυνδυνοτητα του φρεον την γνωρίζω
    Επειδή μου αρέσει να ασχολουμε με διαφορα ρωτάω για να δω αν μπορω να το κάνω μονος μου καποια στιγμή αν με συμφερει οικονομικα
    Αν γνωρ'ιζεις μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ αν θέλει συμπληρωμα φρεον ή θέλει αδειασμα και ξαναγεμισμα απο την αρχή στο βαρος που λέει το καρτελακι του ψυγειου και Πόσο χρεωνετε συνήθως (υπάρχει ήδη ρακορ ετοιμο για την πληρωση)

  4. #4
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Η πλατη παγωνει ομοιομορφα η ειναι παγωμενη η μιση και η αλλη μιση ειναι απλα υγρη?

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Οπως ανεφερα το στοιχειο εχει μπεί μεσα στην συντήρηση και οπως μπορείτε να δειτε και στην φωτογραφία που ανεβαζω σχηματιζετε ενα "χιονι" ομοιομορφα στο στοιχειο
    IMG_20170728_075503.jpg

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Αν το στοιχειο παγωνει ομοιομορφα δεν χρειαζεται φρεον καλοκαιρι ειναι λογικο να ζοριζεται περισοτερο μετρα θερμοκρασιες και χαμηλωσε τον θερμοστατη για να σταματαει οσο για τα υγρα μην τ επιχειρήσεις μόνος εκτός απο εξοπλισμο που δεν σ συμφέρει να παρεις με τα συγκεκριμένα μην ανακατεύεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_tsi : 03-08-17 στις 13:42

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    Οντως το στοιχειο παγωνει ομοιομορφα αλλά νομιζω ( πιθανον να ειναι και η ιδεα μου) οτι ζορίζεται να κατεβάσει θερμοκρασία .
    Ετσι για εγκυκλοπαιδικους και μονο λόγους υπάρχει περίπτωση να ζορίζεται να κατεβάσει θερμοκρασία απο υπερβολική ποσοτητα υγρών διοτι οταν τοποθετηθηκε το στοιχειο ο σωληνας που πηγαινε στον συμπίεστη πάγωνε σχεδον απο την εξοδο του συμπιεστη καθολο το μηκος , με αποτελεσμα να τρεχουν μετα νερο και να φουσκώσει και ενα ντουλαπι.
    Εστι αναγκαστηκα και μονωσω ολο τον σωλήνα με αρμαφλέξ και το προβλημα εξαφανιστηκε (μαλον).

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Αυτος ο σωληνας που περιγραφεις ειναι η επιστροφη μαλλον απο πολλα υγρα ειναι

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Sharp] Απώλεια ψυκτικών υγρών ή κάτι τυχαίο;
    από papus στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 22:44
  2. "Λαστιχένιες" επαφές οθόνης υγρών κρυστάλων
    από ΠΕΤΡΟΣ Κ. στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-08, 07:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας