Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Ωραια Σακη, σε ευχαριστω πολυ.
    θα δω και το manual και θα βρω και την ασφαλεια για να την μετρησω.

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    attica
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων


    Το καλό που σου θέλω (κάτοχος Indesit Biaa 14P.... και αφήνω τους άλλους να ξεσκίζονται ). Με λίγα λόγια ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να βάζουν χέρι οι "ηλεκτρονικοί" σε αυτές τις συσκευές.
    εγώ έβαλα χέρι και ησύχασα και το ψυγείο ακόμα δουλεύει.......

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glamor Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ έβαλα χέρι και ησύχασα και το ψυγείο ακόμα δουλεύει.......
    Στην πράξη όμως ταλαιπωρήθηκες έστω μια φορά !. Άσε που άλλοι τυγχάνουν να μην έχουν γνώσεις και πληρώνουν (σε τεχνικούς + ανταλλακτικό πλακέτα ) κομπλέ τον "τιμοκατάλογο" γενικής επισκευής . Δεν είναι το ίδιο. Αν το δεις και πανελλαδικά θα καταλάβεις τι εννοώ.

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Λογικα μεσα στο Σαββατοκυριακο θα καταφερω να κανω την αποψυξη.
    Ξερω σας ζαλιζω ρε παιδια αλλα να ρωτησω?
    Πρωτον,η αποψυξη που ειχα κανει στην καταψυξη με το πιστολακι δεν διωχνει ολους τους παγους? (ειπαμε δεν ειναι σωστο, δεν το ξανακανω)
    Το ρωταω απο περιεργεια, που αλλου θα μπορουσε να εχει παγους?
    Και δευτερον, χτες σταματησε να αναβοσβηνει και εβαλα την θερμοκρασια στους -32 να δω ποσο θα παει. Μετα απο κανενα 5ωρο ηταν στους -20, απο - 17 που ειναι συνηθως αυτες τις μερες. Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο φρεον τελικα? Η συντηρηση δουλευει τελεια, απλα δουλευει σχεδον συνεχεια η καταψυξη και δεν δεν παει πιο κατω απο τους -20.

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    20171007_123019.jpg 20171007_123024.jpg 20171007_130816.jpg 20171007_130829.jpg

    Καλησπερα παιδια. Επειτα απο μια εβδομαδα καταφερα να κανω την αποψυξη.
    Οπως βλεπετε στις δυο πρωτες φωτογραφιες, η καταψυξη ήταν γεματη παγο.
    Αφου ολοκληρωθηκε αργα η αποψυξη καταλήξαμε στο αποτελεσμα που βλέπετε στις δυο επομενες εικονες.
    Βρηκα και την θερμοασφαλεια η οποια μετροντας την με το πολυμετρο στο buzzer, σφυριξε, αρα ειναι οκ.
    Εβαλα το ψυγειο να δουλευει και μεσα σε ουτε μια ωρα η καταψυξη ειχε πιασει τους -20 με επιλεγμενο -18.
    Μετα απο κανενα πενταωρο που λειτουργουσε το ψυγειο, ειχα στην συντηρηση 5 βαθμους με επιλεγμενο το 5 βαθμους και στην καταψυξη -25 με επιλεγμενο -18, καποια στιγμη ειδα και -30 στο τελευταιο ραφι. Σε ολο αυτο το διαστημα ο συναγερμος παλι χτυπησε αρκετες φορες και αυτην την στιγμη εχω το λαμπακι του superfrost να αναβοσβηνει και μαζι με αυτο να αναβοσβηνει και το -18. Στην καταψυξη εχω -25, με μονο δυο τρια πραγματα που εβαλα μεσα (για φαγητα μιλαω).
    Τι λετε λοιπον, να αλλαξω το αισθητηριο που βρισκετε στην τεταρτη φωτογραφια? (εχει και αλλο ενα μεσα στον χωρο της καταψυξης σε εμφανες σημειο)

  6. #26

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    Σημερα το πρωι, συντηρηση 5 βαβμους καταψυξη με επιλεγμενο -18 ειχε -40!!!
    Καλα διαβασατε. Ο ανεμιστηρας δουλευει συνεχεια (δεν εχει κουμπι επιλογης) και η ενδειξη επιλογης της θερμοκρασιας στο πινακα του ψυγειου αναβοσβηνει μαζι με το superfrost.
    Δεν με αφηνει να αλλαξω θρμοκρασια στην καταψυξη, οπου και αν το ρυθμισω, αναβοσβηνει το -18 με το superfrost.

  7. #27

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Μήπως δεν έχεις γνώση του Superfrost ? και το έχεις συνεχώς ενεργό? ενώ πρέπει να το έχεις απενεργοποιημένο? (το superfrost υπάρχει για ορισμένες περιπτώσεις και μόνο για λίγες ώρες μέχρι να επιτευχθούν αμεσότερα οι επιθυμητές θερμοκρασίες παρακάμπτοντας τον θερμοστάτη , από εκεί και ύστερα πρέπει να απενεργοποιείται ) .

  8. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνη
    Μηνύματα
    94

    Προεπιλογή

    20171008_155001.jpg 20170702_004732.jpg 20171007_130829.jpg

    Ναι το γνωριζω Πετρο, σε ευχαριστω. Θα μπορουσε καποιος να το εχει ενεργοποιημενο οντως. Να σου πω οτι εχω γνωσεις ηλεκτρονικου, απλα δεν μπορω να πω οτι γνωριζω τον τροπο λειτουργιας των ψυγειων τοσο καλα, οσο εσεις που ειναι η δουλεια σας , για αυτο και φυσικα ζηταμε τις συμβουλες σας. Το ξερω ειναι πολυ δυσκολο να γινει διαγνωση εξ αποστασεως , θα προσπαθησω λοιπον να τα εξηγησω λιγο πιο καλα.
    Ανεβαζω και μια φωτογραφια για να εχετε και μια εικονα των ενδειξεων (αυτη την στιγμη αναβοσβηνει το superfrost και το -18, δεν μπορω να το δειξω αυτο στην φωτο)
    Στην κανονικη λειτουργια, αν εχω επιλεγμενη θερμοκρασια -18 και ανεβει η θερμοκρασια μεσα στην καταψυξη στους -10, τοτε θα χτυπησει το buzzer και θα αναψει κοκκινο το κουμπι του συναγερμου. Αν κατεβει ξανα η θερμοκρασια και πιασει τους -18, τοτε θα σβησει το κοκκινο λαμπακι του συναγερμου και ολα καλα.
    Αν εχω λοιπον -18 και δουλευει κανονικα το ψυγειο και πατησω το superfrost, τοτε αμεσως αναβει το λαμπακι του superfrost και το λαμπακι της θερμοκρασιας αναβει στο -32 για να πιασει την χαμηλοτερη θερμοκρασια. Αν ξαναπατησω το superfrost ,τοτε απενεργοποιειτε η λειτουργια, σβηνει το λαμπακι του superfrost και η ενδειξη της θερμοκρασιας αναβει στην αρχικα επιλεγμενη δηλαδη στους -18. Ολα αυτα οταν δεν εχουμε προβλημα.
    Τωρα , το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι εχω επιλεγμενη θερμοκρασια καταψυξης -18 και το superfrost απενεργοποιημενο. Στα καλα καθουμενα θα αρχισει να σφυραει το buzzer και την ιδια στιγμη αναβοσβηνει η θερμοκρασια στο -18 και το λαμπακι του superfrost. Παταω το κουμπι του buzzer, σταματαει η ειδοποιηση αλλα συνεχιζουν να αναβοσβηνουν οι ενδειξεις.Το superfrost και να το πατησω δεν γινεται τιποτα.
    Οτι και να πατησω δεν σταματανε να αναβοσβηνουν, ακομα και αν το βγαλω απο την πριζα. Αυτα ολα συμβαινουν ανεξαρτητως θερμοκρασιας μεσα στην καταψυξη. Την στιγμη που αναβοσβηνουν δεν μπορω να αλλαξω θερμοκρασια στην καταψυξη, οπου και αν βαλω τον διακοπτη αυτο αναβοσβηνει συνεχεια στους -18.
    Σημερα μετα την αποψυξη που εκανα, εχω -30 με επιλεγμενο -18, η συντηρηση κανονικα 5 με επιλεγμενο το 5.
    Απο τα λιγα που καταλαβαινω πιστευω πως δεν υπαρχει προβλημα υγρων ή μοτερ.
    Πρεπει να εχει να κανει με λαθος εντολη απο το αισθητηριο ή ισως καποιο αλλο προβλημα που δεν γνωριζω τι θα μπορουσε να ειναι.
    Θα κοιταξω να κανω αλλαγη στο αισθητηριο μεσα στο κυκλωμα της καταψυξης, αυτο που ειναι στην τριτη φωτο (οχι του χωρου της καταψυξης που ειναι στην δευτερη φωτο) , τι λετε εσεις?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgtsport : 08-10-17 στις 15:51

  9. #29
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    Εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα έλεγχο της πλακέτας, εφόσον έχεις τις γνώσεις. Δεν είναι απίθανο να τρελλαίνεται από αστοχία ηλεκτρολυτικού πυκνωτή.

  10. #30
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Αλαξε τον αισθητηρα αποψυξης,αυτον που ειναι μεσα στη σωληνωση.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tipos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kgtsport (14-10-17)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-17, 10:35
  2. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-16, 22:48
  3. [Liebherr] Liebherr Cnes 3803 Ρύθμιση Θερμοκρασίας Κατάψυξης
    από jounite στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-13, 19:15
  4. προβλημα με ψυγειοκαταψυκτη Liebherr
    από jimakosb στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-11, 10:52
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑΜΕ ΨΥΓΕΙΟ LIEBHERR CNes 3803.
    από motocross στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-11, 10:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας