Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΠΕΤΡΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Bosch δεν ψυχει η συντηρηση.

    Μου έδωσαν μεταχειρισμένο Bosch KSV 42120 GR. H κατάψυξη δουλεύει άψογα -25 βαθμούς Κελσίου πιάνει σε 1 ώρα μετά την εκκίνηση. Η συντήρηση δεν ψύχει καθόλου , το ανεμιστηράκι της δουλεύει κανονικά , ενώ τα ενδεικτικά λεντάκια που δείχνουν την επιλεγμένη θερμοκρασία αναβοσβύνουν .Προσπάθησα να βγάλω την πλακέτα για να αλλάξω τους πυκνωτές που πιθανόν να είναι η αιτία της βλάβης , αλλά δεν μπόρεσα . Επισυνάπτω φωτό για να φανεί το μοντέλο του ψυγείου και να διευκολύνει όποιον έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Η κατάψυξη είναι επάνω και η συντήρηση κάτω.
    Παρακαλώ για την βοήθειά σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.20170625_102336.jpg20170625_102418.jpg20170625_102442.jpg20170625_102520.jpg20170625_102311.jpg20170625_102435.jpg

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Μου έδωσαν μεταχειρισμένο Bosch KSV 42120 GR.
    Πακέτο μαζί με τα σκόρδα?
    H κατάψυξη δουλεύει άψογα -25 βαθμούς Κελσίου πιάνει σε 1 ώρα μετά την εκκίνηση.
    Η πλάτη της συντήρησης υποθέτω δεν έχει όπως τα No frost ψυγεία . κανάλια (που υποτίθεται παίρνει ψύξη βεβιασμένης κυκλοφορίας αέρα από κατάψυξη) κτλ
    Αλλά έχει ένα δείγμα απλός ανεμιστήρα . Κωδ 49921 (αλλά η πλάτη της συντήρησης γενικά είναι κλειστή).
    http://www.eaparts.gr/modelsearch.as...GR/01&mid=9096
    Εάν είμαι σωστός , πρέπει να λείπουν υγρά ή γενικά διαρροή . Φαίνεται ότι το μοτέρ έχει αλλαχτεί στο παρελθόν κτλ
    Πότε το πήρες? ενδιάμεσα δούλεψε σωστά? (στην συντήρηση) .

  3. #3
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Ειναι no frost, σωστα;
    Ετσι οπως τα περιγραφεις, αφου η καταψυξη πιανει θερμοκρασια και ο ανεμιστηρας δουλευει, ισως υπαρχει προβλημα στο συστημα αποψυξης. Για αρχη θα σου προτεινα αν μπορεις να το αφησεις εκτος λειτουργιας και ανοιχτο τουλαχιστον ενα 24ωρο, να γινει μια καλη φυσικη αποψυξη, και στη συνεχεια να παρατηρησεις τη συμπεριφορα του τις επομενες μερες. Αν αρχικα δουλεψει σωστα και μετα
    δυο-τρεις μερες επανεμφανιστει το προβλημα, θα ξερουμε οτι δεν γινεται αποψυξη και φραζει ο αεραγωγος απο την καταψυξη προς τη συντηρηση.

    Edit: με προλαβε ο Πετρος... δεν εβρισκα πληροφοριες για το ψυγειο και υπεθεσα οτι ειναι no frost, αν δεν ειναι αγνοησε αυτα που εγραψα.

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΠΕΤΡΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πακέτο μαζί με τα σκόρδα?

    Η πλάτη της συντήρησης υποθέτω δεν έχει όπως τα No frost ψυγεία . κανάλια (που υποτίθεται παίρνει ψύξη βεβιασμένης κυκλοφορίας αέρα από κατάψυξη) κτλ
    Αλλά έχει ένα δείγμα απλός ανεμιστήρα . Κωδ 49921 (αλλά η πλάτη της συντήρησης γενικά είναι κλειστή).
    http://www.eaparts.gr/modelsearch.as...GR/01&mid=9096
    Εάν είμαι σωστός , πρέπει να λείπουν υγρά ή γενικά διαρροή . Φαίνεται ότι το μοτέρ έχει αλλαχτεί στο παρελθόν κτλ
    Πότε το πήρες? ενδιάμεσα δούλεψε σωστά? (στην συντήρηση) .
    χαχαχαχαχα ναι με τα σκορδα μου το χάρισαν, δεν εχει δουλεψει απο τοτε που μου το εδωσαν , ηταν εκτος λειτουργιας 4 μηνες γιατι προέρχεται απο συγγενη που μας βλέπει απο ψηλά τώρα ! μου ειπαν ομως οτι δουλευε τοτε που το εβγαλαν απο το ρευμα. Ναι και η πλατη της συντηρησης ειναι κλειστη με μοναδικο εξαρτημα τον ανεμιστηρα και η καταψυξη εντελως κλειστη. Τι προτείνετε να φωνάξω τεχνικό? Πίστευα οτι θα εφταιγαν οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτες που ειδα σε αλλες αναρτησεις. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια .

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΠΕΤΡΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι no frost, σωστα;
    Ετσι οπως τα περιγραφεις, αφου η καταψυξη πιανει θερμοκρασια και ο ανεμιστηρας δουλευει, ισως υπαρχει προβλημα στο συστημα αποψυξης. Για αρχη θα σου προτεινα αν μπορεις να το αφησεις εκτος λειτουργιας και ανοιχτο τουλαχιστον ενα 24ωρο, να γινει μια καλη φυσικη αποψυξη, και στη συνεχεια να παρατηρησεις τη συμπεριφορα του τις επομενες μερες. Αν αρχικα δουλεψει σωστα και μετα
    δυο-τρεις μερες επανεμφανιστει το προβλημα, θα ξερουμε οτι δεν γινεται αποψυξη και φραζει ο αεραγωγος απο την καταψυξη προς τη συντηρηση.

    Edit: με προλαβε ο Πετρος... δεν εβρισκα πληροφοριες για το ψυγειο και υπεθεσα οτι ειναι no frost, αν δεν ειναι αγνοησε αυτα που εγραψα.
    Δεν ξέρω αν είναι NO FROST , αλλα δεν βλεπω αν υπαρχει διοδος πισω απο τον ανεμιστηρα για να δοκιμασω να την καθαρισω, δεν εχει καμια τρυπα που να φαινεται οτι επικοινωνει με την καταψυξη, αλλα δεν βλεπω να μπορω να κανω κατι. Σε ευχαριστω παραπολυ για τον χρόνο σου.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    ηταν εκτος λειτουργιας 4 μηνες γιατι προέρχεται απο συγγενη που μας βλέπει απο ψηλά τώρα !
    Συλλυπητήρια.
    Θα με ενδιέφερε πότε αλλάχτηκε το μοτέρ (πέρα από τους 4 μήνες που το κατέχεις , αν και υποθέτω δεν θα το γνωρίζεις και είναι πιθανό) .
    Γιατί υποθέτω αρχικά είχε πρόβλημα διαρροής , και κάποιος έβγαλε διάγνωση την αλλαγή μοτέρ . (ίσως λάθος διάγνωση και δεν έχει δώσει έμφαση στην διαρροή) .
    Φυσικά και με καινούριο μοτέρ έχει και πάλι πρόβλημα . (εξαιτίας διαρροής ) .
    μου ειπαν ομως οτι δουλευε τοτε που το εβγαλαν απο το ρευμα.
    Αν το δεχτούμε ως αληθές , τότε και λόγω του απλού στατικού ως φαίνεται ψυγείου , προδίδεται μια διαρροή / έλλειψη υγρών. (σπανίως στον συμπιεστή)
    Το ότι έχουμε -25 βαθμούς στην κατάψυξη ίσως είναι επειδή έχει ισχυρό συγκριτικά μοτέρ , αλλά με την ανάλογη έλλειψη υγρών , αυτή η ψύξη επαρκεί μόνο στα όρια του χώρου της κατάψυξης .
    Τι προτείνετε να φωνάξω τεχνικό?
    Αυτό είναι στην κρίση σου από την άποψη ότι μπορεί να είμαστε και λάθος . Αλλά ο τεχνικός που θα περάσει από εκεί θα πρέπει να επιβεβαιώσει αν έχει διαρροή ή όχι , μήπως σου αλλάξει και αυτός 2ο μοτέρ .
    Εάν η διαρροή βρίσκεται στα ενδότερα των σωληνώσεων αυτό δεν συμφέρει να επισκευαστεί και δεν συμφέρει να στο "συμπληρώσει" υγρά .

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΠΕΤΡΟΣ
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συλλυπητήρια.
    Θα με ενδιέφερε πότε αλλάχτηκε το μοτέρ (πέρα από τους 4 μήνες που το κατέχεις , αν και υποθέτω δεν θα το γνωρίζεις και είναι πιθανό) .
    Γιατί υποθέτω αρχικά είχε πρόβλημα διαρροής , και κάποιος έβγαλε διάγνωση την αλλαγή μοτέρ . (ίσως λάθος διάγνωση και δεν έχει δώσει έμφαση στην διαρροή) .
    Φυσικά και με καινούριο μοτέρ έχει και πάλι πρόβλημα . (εξαιτίας διαρροής ) .

    Αν το δεχτούμε ως αληθές , τότε και λόγω του απλού στατικού ως φαίνεται ψυγείου , προδίδεται μια διαρροή / έλλειψη υγρών. (σπανίως στον συμπιεστή)
    Το ότι έχουμε -25 βαθμούς στην κατάψυξη ίσως είναι επειδή έχει ισχυρό συγκριτικά μοτέρ , αλλά με την ανάλογη έλλειψη υγρών , αυτή η ψύξη επαρκεί μόνο στα όρια του χώρου της κατάψυξης .

    Αυτό είναι στην κρίση σου από την άποψη ότι μπορεί να είμαστε και λάθος . Αλλά ο τεχνικός που θα περάσει από εκεί θα πρέπει να επιβεβαιώσει αν έχει διαρροή ή όχι , μήπως σου αλλάξει και αυτός 2ο μοτέρ .
    Εάν η διαρροή βρίσκεται στα ενδότερα των σωληνώσεων αυτό δεν συμφέρει να επισκευαστεί και δεν συμφέρει να στο "συμπληρώσει" υγρά .
    Aγαπητέ φίλε ρώτησα και μου είπε ο γιος της συγχωρεμένης οτι δεν ειχε ποτέ πριν πρόβλημα και ότι δεν έχουν αλλάξει μοτερ απο τότε που το πήραν, τώρα σκέπτομαι μήπως το πρόβλημα δημιουργήθηκε στην μεταφορα , αν και το μετεφερα εγω με μπαγκαζιερα ορθιο και το αφησα να κατσουν τα υγρα 2 ημερες, δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να το φτιαξω.
    Και παλι σε ευχαριστω πολυ.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PITSON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν είναι NO FROST , αλλα δεν βλεπω αν υπαρχει διοδος πισω απο τον ανεμιστηρα για να δοκιμασω να την καθαρισω, δεν εχει καμια τρυπα που να φαινεται οτι επικοινωνει με την καταψυξη, αλλα δεν βλεπω να μπορω να κανω κατι. Σε ευχαριστω παραπολυ για τον χρόνο σου.
    Ξεχνα το, το ξεκαθαρισε ο Πετρος οτι δεν ειναι no frost, οποτε ακυρο ο,τι ειπα παραπανω. Αλλωςτε, και να ηταν no frost, αφου το προβλημα εμφανιστηκε κατευθειαν μετα απο τεσσερις μηνες εκτος χρησης, δεν θα επαιζε το θεμα της αποψυξης.
    Τελος, για να ειμαι δικαιος, ο Πετρος ειναι πολυ πιο γνωστης απο εμενα, οποτε ο,τι σου λεει.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Εγω παλι δεν διακρινω οτι εχει αλαχτει το μοτερ,πιστευω οτι το ψυγειο δεν εχει δεχτει καμια επισκευη σε επιπεδο ψυκτικο.Το συγκεκριμενο ψυγειο ειναι στατικο και οχι nofrost οποτε πιθανοτατα να εχει διαροη λογο οτι εμεινε σε αχρηστια πολυ καιρο.Το προβλημα αυτο το συνανταμε κυριως σε ψυγεια που δουλευουν σε εξοχικα για 3-4 μηνες και μετα βγαινουν απο το ρευμα για τον χειμωνα.
    Ποσες ωρες το αφησες να δουλεψει και καταλαβες οτι εχει προβλημα?

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Πάω πάσο μήπως άλλος γνωρίζει καλύτερα αν υποθέσουμε πρόβλημα στους πυκνωτές πλακέτας . Που ήταν και η άποψη του θεματοθέτη.
    Την αμφιβολία αυτήν την βάζω μήπως είμαι εγώ λάθος , αλλά από όσο πιστεύω μπορούν οι πυκνωτές να φέρουν τέτοια προβλήματα , αλλά δεν γνωρίζω για -25 βαθμούς κιόλας στην κατάψυξη και καθόλου στην συντήρηση . Νομίζω σε τέτοια προβλήματα αν όντως υπάρχουν στην πλακέτα θα βλέπαμε και στην κατάψυξη αδυναμίες . Ας πει και κάποιος άλλος .

    Εγω παλι δεν διακρινω οτι εχει αλαχτει το μοτερ,πιστευω οτι το ψυγειο δεν εχει δεχτει καμια επισκευη σε επιπεδο ψυκτικο.
    Το υπέθεσα επειδή το αριστερό σωληνάκι πλήρωσης συνήθως στο εργοστασιακό δεν αφήνουν τόσο μακρύ σωληνάκι αλλά άντε το πολύ 5 εκατοστά .
    Και στο δεξί σωληνάκι της κατάψυξης έχω την εντύπωση ότι έβαλε μπάλωμα πρόσθετο σωληνάκι (ίσως και μη καθαρής φωτογραφίας )
    Για το αριστερό σωληνάκι ίσως δεν άλλαξε μοτέρ αλλά συμπλήρωσε κάποιος υγρά . Επειδή όμως βλέπω και το δεξί με περίεργη σύνδεση , εκεί υπέθεσα ότι άλλαξε και όλο το μοτέρ .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 25-06-17 στις 23:38

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Pitsos NFP 2400 δεν δουλεύει η συντηρηση.
    από grphoto στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-23, 20:30
  2. [Whirlpool] arc8110ix ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ.
    από GSR600 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-16, 17:07
  3. BOSCH KDN40A70/02 ΧΑΜΗΛΗ ΨΥΞΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ
    από petroglis στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-14, 20:23
  4. [Whirlpool] δεν δουλευει η συντηρηση
    από dimitrisdimas στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-13, 23:04
  5. [Bosch] υγρασια στη συντηρηση BOSCH KDV33X43
    από marionik στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-12, 19:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας