Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14
  1. #11
    Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Μέλος
    Όνομα
    ΙΩΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    γιατι τα led ειναι σε σειρα,ενα να κανει διακοπη το τροφοδοτικο κοβει και ξαναδινει,μολις δωσει και παλι,το ελατωματικο led ζεσταινεται,ανοιγει και παλι το κυκλωμα κοκ.ελεγξε τα led ενα ενα με μια ταση 9ν και μια αντισταση 1κ σε σειρα.ξυσε το ασπρο προστατευτικο η βαλε καρφιτσες για ακροδεκτες να κανει επαφη.βρες το ελατωματικο-α και αλλαξε τα.αν και η πιο σωστη λυση ειναι η καθολικη αλλαγη οπως προειπωθηκε,αλλα δεν ειναι οικονομικη.

  2. #12

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.

    Για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα θελω να επισημανω τι κοροιδια αντιμετωπισα σε εξουσιωδοτημενο συνεργατη της LG.

    Ηρθαν απο το service και πηραν την τηλεοραση σε αψογη κατασταση και επισκευασαν το backlight ( 170E ) και μου την ξαναφεραν πισω. Η τηλεοραση ηρθε γρατζουνισμενη στο πλαισιο και με το ενα HDMI στραβωμενο. Λεω δεν παει στο διαολο θα συνδεσω στο 2 HDMI.

    Σημειωση: Προτου φυγει η τηλεοραση πηρα φωτογραφιες απο τις πλακεττες ( Serial numbers ) και του πλαισιου.

    Και συνεχιζω. Παιζει κανονικα η τηλεοραση και μετα απο ενα μηνα εμφανιζονται ασπρες γραμμες στο panel. Παιρνω τηλεφωνο και ξαναερχονται και παιρνουν την τηλεοραση.

    Προτου την παρουν την ξαναανοιγω και ελενχω εαν ειναι ολλα σωστα. Διαπιστωνω οτι η μια γωνια του τροφοδοτικου εκει που βιδωνει η βιδα ηταν σπασμενη.

    Τους επισημαινω το στραβο HDMI και την γρατζουνια. Μετα την επομενη μερα με παιρνουν τηλεφωνο και μου λετε οτι δυστυχως ειναι το panel καμμενο και θελουν 380Ε και θα μου καναν δωρο την επισκευη.

    Τους λεω οτι την βλαβη την εβγαλε μεσα σε ενα μηνα και μου ειπαν οτι συμβαινουν αυτα.

    Πηγαινω λοιπον στο μαγαζι να παραλαβω την τηλεοραση ανεπισκευαστη. Τους ειπα λοιπον οτι το πλαισιο μου ηρθε γρατζουνισμενο και μου απαντησαν οτι αυτο ειναι κοσμιτικο προβλημα και δεν επηρεαζει την λειτουργια της τηλεορασης. Τους ειπα για το HDMI και μου απαντησαν οτι αυτα ειναι μικροπραγματα και οτι εχω μεγαλυτερο προβλημα ( Το καμμενο πανελ ).

    Tους δειχνω την φωτογραφια με την σπασμενη γωνια και αφου γουρλωσαν τα ματια μου απαντησαν γιατι πηρα φωτογραφιες την τηλεορασης, ( και τους απαντηαα οτι δεν τους αφορα ).

    Μετα απο μια μεγαλη συζητηση μου απαντησαν οτι η σπασμενη γωνια δεν επηρεαζει το τροφοδοτικο και ηθελε να μου εξηγηση την λειτουργια του τροφοδοτικου και μου γυρισε το ματι.

    Τους λεω οτι η τηλεοραση δεν ηρθε με σπασμενη γωνια και η απαντηση ηταν. Ε μαλλον θα παραεσφυξε την βιδα ο τεχνικος και εσπασε ο βακελιτης ( Μαλλον ο συγκεκριμενος προισταμενος δεν γνωριζε οτι η πλακκετα δεν ειναι βακελιτης και ειπε μια μπουρδα για να δικαιολογηση την παπαρια του ).

    Με πηγε μετα στο εργαστηριο και μου εδειξε την τηλεοραση . Τους ρωτησα εαν το πανελ εχει ελενχθει και μου απαντησαν οτι η τηλεοραση μπηκε σε tester και ελεχθηκε.

    Εφοσον μου ειπε η γωνια δεν επηρεαζει την λειτουργια της τηλεορασης δεν επικεται σε αντικατασταση.

    Τα πηρα στο κρανιο και για να μην τον βουτηξω πηρα την τηλεοραση και εφυγα.

    Στο σπιτι λεω δεν την ανοιγω να ριξω μια ματια. Ψαχνωντας βλεπω οτι δεν ειχαν ασφαλισει μαλλον απο την προηγουμενη φορα την καλοδιοταινια σωστα. Την κουμπωνω και φυσικα η τηλεοραση επαιξε κανονικα. Εκει ειναι που εγινα τουρκος. Τους παιρνω τηλεφωνω και τους τα εσουρα και η απαντηση του προισταμενου ηταν οτι μαλλον δεν το ειχε προσεξει ο τεχνικος.

    Και εγω φυσικα τους απαντησα οτι μην με κοροιδευουν και εφοσον ειχε πει οτι η τηλεοραση μπηκε σε tester πως δεν προσεξαν οτι η καλοδιοταινια ηταν σφινωμενη αλλα οχι ασφαλισμενη ?

    Η απαντηση του ηταν λαθη συμβαινουν. Δηλαδη ενα λαθος το οποιο θα πληρωνα 380Ε για ζημια που δεν υπαρχει.

    Α επεισης η πλακκετα CPU ηταν χαλαρη. Η τηλεοραση εντωμεταξη οταν λειτουργουσε εβραζε πισω και η απαντηση ηταν ειναι φυσιολογικο και οταν ο επεξεργαστης φτασει μια συγκεκριμμενη θερμοκρασια σταματαει να ζεστενεται. ΔΗΛΑΔΗ Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΛΟΙΟΣ !!!!.

    Πηρα την LG και τους ειπα το περιστατικο . Και φυσικα μου απαντησαν οτι εχω δικιο και να περιμενω απαντηση επισημη το τι θα γινει.

    Ακομα περιμενω.

    Το θεμα ειναι οτι ο τυπος ειναι επισημος συνεργατης service της LG.

    Συγνωμη για το μεγεθος του Post αλλα βλεπω οτι στην Ελλαδα πλεον πρεπει να εχεις γνωσεις και ηλεκτρονικου για να μην σε κοροιδευουν και οι επισημοι συνεργατες των διαφορων εταιριων. Εαν καποιος αλλος δεν εχει δηλαδη γνωσεις θα πληρωνε το πανελ και το αλλο το πανελ θα του εμενε του αλλουνου σε υγεια του κοροιδου.

    Φυσικα εαν δεν κανει τιποτα η LG θα φυγει ενα ωραιο email με φωτογραφιες στην Κορεα πληρως με ονοματα και λεπτομερειες.

    Ποιος ξερει ποσους αλλους εχει κοροιδεψει ο συγκεκριμενος συνεργατης.



    Επειδη δεν εχω πλεον προσβαση στο προηγουμενο προφιλ δημιουργησα κανουργιο.

    spetros.


    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pstama : 05-08-17 στις 20:02

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (08-08-17)

  4. #13
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Καλά έκανες και το πόσταρες όλο αυτό!. Έτσι πρέπει...Υπάρχει και ο συνήγορος του καταναλωτή στο Υπουργείο Εμπορίου επίσης. Έχω δικαιωθεί κι εγώ σε μια περίπτωση κάνοντας προσφυγή στη συγκεκριμένη υπηρεσία.

  5. #14

    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΙΣΑΜΟΣ ΧΑΝΙΩΝ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    παιδια σε ολους που ασχολουνται με service ειναι λγο πολυ γνωστα ολα αυτα.Και για να ερθουμε στο θεμα μας πολυ σωστα ειπε ο φιλος ο Νικος οτι ειναι θεμα led η ζημια.Και οσο για το τροφοδοτικο φιλε μου μετρησε την ταση στην φισιερα των led μεταξυ φις και γης για να δεις αν παει ταση .Συνηθως οπως ειπε ο φιλος μας ο Νικος αλλαζουν ολες οι λεντομπαρες διοτι τα λεντ που δεν εχουν προβλημα εχουν ζοριστει και θα ξαναβγαλουν ζημια.Γυρω στα 110 ευρω παει το σετ περιπου.
    RADIO6146

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με τηλεοραση
    από akisssssssss στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-10, 20:23
  2. προβλημα με τηλεοραση
    από stathis στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-09, 20:49
  3. Προβλημα σε τηλεοραση
    από The Professor στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-09, 01:02
  4. Προβλημα με τηλεοραση
    από joke στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-09, 09:17
  5. προβλημα με τηλεοραση
    από kostasfra στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-06, 13:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας