Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gponiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχεις να προτεινεις καποιο οικονομικο?

    Αν κάνεις μια σχετική αναζήτηση στο google, θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα.
    Πχ. κάτι τέτοιο λογικά σου κάνει:

    https://www.e-monster.gr/index.php?r...roduct_id=7336

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    .Νέος κόσμος
    Μηνύματα
    1.175

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gponiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεχομαι να βρω το φισακι αλλα για να μην μπερδευομαστε ο σκοπος δεν ειναι να αγορασω τροφοδοτικο,γιατι δεν ξερω αν λειτουργει οπως προανεφερα,αλλα αν υπαρχει καποιος γρηγορος τροπος να το ελενξω.Ισως με καποια πατεντα απο αλλο τροφοδοτικο?
    Σήφη δεν έχει σκοπό για αγορά, μόνο για έλεγχο το θέλει ο φίλος.

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    gponiris (13-06-17)

  4. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Νίκο έχεις δίκιο, αρχικά γράφει να μην αγοράσει τροφοδοτικό επειδή δεν ξέρει αν η τηλεόραση λειτουργεί, αλλά μετά ζητάει να του προταθεί κάποιο οικονομικό (οπότε η φράση αυτή παραπέμπει άμεσα σε αγορά) .
    Παρεμπιπτόντως θα μπορούσε να κάνει μια δοκιμή, τροφοδοτώντας την τηλεόραση από κάποια 12V μπαταρία π. χ. αυτοκινήτου, μηχανής, UPS, συναγερμού κ.ο. κ.

  5. #14

    Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Λαμπρινη
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Σηφη δεν θελω να αγορασω τροφοδοτικο.Θελω να κανω ελεγχο λειτουργικοτητας.Αφου ειδα οτι δεν ειχα καποια προταση ελεγχου ρωτησα αν υπαρχει κατι οικονομικο εστω
    Τεσπα,εχω μια μπαταρια μηχανης 12βολτη 6α.Θα κανει πιστευεις?Αν ναι,πως να τη συνδεσω?

  6. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gponiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σηφη δεν θελω να αγορασω τροφοδοτικο.Θελω να κανω ελεγχο λειτουργικοτητας.Αφου ειδα οτι δεν ειχα καποια προταση ελεγχου ρωτησα αν υπαρχει κατι οικονομικο εστω
    Τεσπα,εχω μια μπαταρια μηχανης 12βολτη 6α.Θα κανει πιστευεις?Αν ναι,πως να τη συνδεσω?
    Το έχω καταλάβει εξ αρχής........για αυτό και εγώ σου απάντησα (και πρότεινα κάποιο τροφοδοτικό) σε αυτό που έγραψες :
    Eχεις να προτεινεις καποιο οικονομικο?


    Μπορείς να βγάλεις μια καθαρή φωτογραφία ή να φτιάξεις ένα σχεδιάκι, που να φαίνεται καθαρά το παρακάτω σημείο (που έβαλα σε κόκκινο κύκλο) της τηλεόρασης:
    Akai lcd tv 15.JPG
    νομίζω (αν κατάλαβα καλά, από όσο μπορούσα να διακρίνω στην φωτογραφία), ότι αναγράφει τι ακριβώς είναι το κάθε πόδι του βύσματος τροφοδοσίας.
    Αν κάνω λάθος και δεν μπορεί να βγει άκρη από το παραπάνω, τότε (για να μην γίνει κάποια ζημιά) θα χρειαστεί να γίνουν κάποιες μετρήσεις με πολύμετρο και ίσως να βγάλεις και κάποιες φωτογραφίες την πλακέτα.

    Επειδή δεν ξέρω τις γνώσεις σου κ.λ.π. καλό θα ήταν να μας πεις (ώστε να βρεθεί κάποιος τρόπος να βοηθηθείς μέσω του forum) αν έχεις πολύμετρο, αν γνωρίζεις να το χειρίζεσαι κ.ο.κ.
    Φιλικά

  7. #16

    Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Λαμπρινη
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Kαλησπερα και καλο Φθινοπωρο.
    Δεν εχω βρει κατι ακομα για δοκιμη.Εχω πολυμετρο αλλα το πηρα για απλες μετρησεις.Δεν εχω γνωσεις ηλεκτρολογιας,οποτε θα χρειαστω καθοδηγηση (αν υπαρχει βεβαια και η αναλογη διαθεση απο εδω μεσα).
    Εβγαλα κοντινη φωτο.Ελπιζω να βοηθησει.
    Εχω μια μπαταρια μηχανης 12v 6αμπερ.Πιστευετε οτι μπορει να βοηθησει ή θα δημιουργησει κανενα προβλημα?
    20170903_122628.jpg

  8. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Το βύσμα που χρειάζεσαι μάλλον πρέπει να είναι αυτό:

    http://www.ebay.com/itm/4-Pin-Kycon-...-/251796842539

    Αν δεν θέλεις να αγοράσεις από το ebay, πάρε μαζί σου την φωτογραφία που ανέβασες στο ποστ#16 (ή αν μπορείς, είναι καλύτερα να πάρεις την τηλεόραση μαζί σου) και ψάξε λίγο στα μαγαζιά με ανταλλακτικά ηλεκτρονικών, μήπως βρεις τέτοιο βύσμα πιο άμεσα.

    Μπορείς όντως, για να δοκιμάσεις αν λειτουργεί η συσκευή, να χρησιμοποιήσεις την 12V μπαταρία μηχανής που έχεις ( εννοείται θα πρέπει να είναι φορτισμένη) και να την συνδέσεις ως εξής :

    Akai tv power in.jpg

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ezizu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    gponiris (04-09-17)

  10. #18

    Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Λαμπρινη
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βύσμα που χρειάζεσαι μάλλον πρέπει να είναι αυτό:

    http://www.ebay.com/itm/4-Pin-Kycon-...-/251796842539

    Αν δεν θέλεις να αγοράσεις από το ebay, πάρε μαζί σου την φωτογραφία που ανέβασες στο ποστ#16 (ή αν μπορείς, είναι καλύτερα να πάρεις την τηλεόραση μαζί σου) και ψάξε λίγο στα μαγαζιά με ανταλλακτικά ηλεκτρονικών, μήπως βρεις τέτοιο βύσμα πιο άμεσα.

    Μπορείς όντως, για να δοκιμάσεις αν λειτουργεί η συσκευή, να χρησιμοποιήσεις την 12V μπαταρία μηχανής που έχεις ( εννοείται θα πρέπει να είναι φορτισμένη) και να την συνδέσεις ως εξής :

    Akai tv power in.jpg
    Σηφη σε ευχαριστω πολυ.Θα δοκιμασω πρωτα με την μπαταρια και αν δω οτι δουλευει τοτε το προχωραω σε ψαξιμο.Το ερωτημα μου ειναι πως να συνδεσω την μπαταρια.
    Να βγαλω 4καλωδια και να τα βαλω οπως υποδειξες μεσα στις τρυπες?

  11. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gponiris Εμφάνιση μηνυμάτων
    .................................Το ερωτημα μου ειναι πως να συνδεσω την μπαταρια.
    Να βγαλω 4καλωδια και να τα βαλω οπως υποδειξες μεσα στις τρυπες?
    Ναι μπορείς να το κάνεις.
    Αυτό είναι το πιο απλό, αρκεί να προσέξεις να κάνουν καλή επαφή στις τρύπες και να μην βραχυκυκλώσουν μεταξύ τους τα μαύρα [-] με τα κόκκινα [+] καλώδια.

    Ο άλλος τρόπος, πιο δύσκολος (που απαιτεί και κάποιες σχετικές γνώσεις) αλλά πιο σωστός και ασφαλέστερος, είναι να ανοίξεις την τηλεόραση και να κολλήσεις καλώδια απευθείας στην πλακέτα (εννοείται στα κατάλληλα σημεία), όμως θεωρώ, για την δοκιμή που θέλεις να κάνεις, αν βάλεις απλά με προσοχή τα καλώδια στις τρύπες, τηρώντας τα παραπάνω που σου έγραψα, θα βγάλεις άκρη.

  12. #20

    Μέλος
    Όνομα
    john
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Λαμπρινη
    Μηνύματα
    283

    Προεπιλογή

    Τελικα βρηκα ενα τροφοδοτικο με τα ιδια πιν απο ενα μαγαζι 12v 6α.To εβαλα αναψε το λαμπακι το πρασινο αλλα δεν ειχα εικονα.Θα το ανοιξω και θα βγαλω φωτο απο μεσα μηπως καταφερετε να εντοπισετε το προβλημα και με βοηθησετε να το επισκευασω

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. προληπτικος ελεγχος ηλιακου θερμοσυφωνα
    από brasidas12 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-18, 16:19
  2. [Indesit] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ
    από bcharal στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-16, 22:50
  3. ΕΛΕΓΧΟΣ PLC LOGO SIEMENS 7 ΜΕ SMARTPHONE
    από tantonakis στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-15, 11:26
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΛΑΚΕΤΑ ΕΛΕΓΧΟΥ
    από geORGY στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 17:19
  5. Ελεγχος Audio ενισχυτή με παλμογράφο ...
    από JIM_6146B στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-09, 21:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας