Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΗΣ
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    153

    Προεπιλογή Ποτιστικο gardena

    Γειά σας. Έχω ενα προγραμματιστη ποτισματος gardena και σταματησε να ποτιζει ξαφνικα. Μπαταρια αλλαξα πρόσφατα αλλα τίποτα. Τι μποτει να φταιει; ευχαριστώ

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν δίνεις περισσότερες πληροφορίες; π.χ. μοντέλο, κάποια φωτογραφία;

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΗΣ
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    153

    Προεπιλογή Ποτιστικο gardena

    Γειά σας. Έχω ενα μηχαημα αυτοματου ποτισματος gardena 1030 plus και δεν ανοιγει να ποτισει. Αλλαξα μπαταρια αλλα τιποτα. Το ανοιξα να δω δεν ειχε κατι. Τι μπορει να φταιει; ευχαριστω.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    http://www.gardena.com/ddoc/GARO/GAR...l_1860-29_.pdf
    Δοκίμασε χειροκίνητα (σελίδα 39) και δες αν δεν αναβοσβήνει το λαμπάκι υποτίθεται χαμηλής μπαταρίας .
    Ποια είναι η συμπεριφορά σε αυτήν την φάση? (κάνε μέτρηση στο μοτεράκι που σπρώχνει την μπίλια της βάνας αν τροφοδοτείται εκείνη την στιγμή ή όχι ) αν τροφοδοτείται , πιθανόν να κόλλησε . (η μηχανική βάνα / μπίλια).
    Κάνε και ένα Reset πρώτα.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΗΣ
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    153

    Προεπιλογή Ποτιστικο gardena

    Γεια σας σας στελνω φωτογραφιες του ποτιστικου gardena 1030 plus
    Η βαλβιδα πως ξεκολαει; ευχαριστω. Συνημμένο Αρχείο 43767

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζω το παραπάνω μοντέλο , αλλά άποψη μου είναι επειδή είχα ανοίξει ένα άλλο άλλης μάρκας , δεν έχουν ακριβώς βαλβίδα αλλά μια μπίλια , όπως ακριβώς αν δεις μια απλή βρύση κήπου με τον κόκκινο λεβιέ .
    Αν κοιτάξεις από το πίσω μέρος αυτής της βρύσης (που εισέρχεται το νερό) θα δεις μια μπίλια η οποία περιστρέφεται μαζί με την κίνηση του λεβιέ της βρύσης , και στην μέση της μπίλιας έχει μια τρύπα .
    Όταν φαίνεται η τρύπα περνάει το νερό.
    Όταν δεν φαίνεται η τρύπα της μπίλιας , δεν περνάει νερό .
    Αυτήν την κίνηση του λεβιέ την κάνει μηχανικά με κάτι πλαστικά γρανάζια από ένα μοτεράκι . Λογικά αν βλέπεις ότι τροφοδοτεί το μοτεράκι και αντί να ανοίξει , απλά μουγκρίζει , τότε πρέπει να φτάσεις μέχρι τον μηχανισμό να ελευθερώσεις μοτεράκι / γρανάζια , και με κάποιο π.χ. λιπαντικό να προσπαθήσεις να ελευθερώσεις μια φορά την μπίλια . (π.χ. μάγκωσε από άλατα ) .

  7. #7
    Το avatar του χρήστη sotron1
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παίζουν με αυτά, εάν μετά χαλάσει στο ανοικτό και λείπεις τι γίνεται ; εφόσον φταίει ο μηχανισμός.

    Εάν δεν είναι κάτι πολύ εύκολο, γιατί δεν το πετάς και να πάρεις ένα καινούργιο για να είσαι σίγουρος.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΗΣ
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    153

    Προεπιλογή

    Γεια σας. Μπορειτε να μου στειλετε το servise manual αυτοματου οτιστικου του gardena 1030 plus ευχαριστω Συνημμένο Αρχείο 43776

  9. #9
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Πέτρο, αυτό που περιγράφεις με τη μπίλια είναι ηλεκτροβάνα, και μου κάνει εντύπωση που βρήκες ποτιστικό με ηλεκτροβάνα. Τα περισσότερα έχουν ηλεκτροβαλβίδα, η οποία δεν είναι με μπίλια, αλλά με μια μεμβράνη που ανοίγει/κλείνει τη ροή με έλεγχο της σχετικής πίεσης στις δύο πλευρές - δεν μπορώ να το περιγράψω με ακρίβεια. Εν πάση περιπτώσει, η βασική διαφορά που γίνεται αντιληπτή από το χρήστη είναι ότι στην ηλεκτροβαλβίδα ακούγεται (ένα έντονο τσακ) κατά το άνοιγμα και κλείσιμο, και η μετάβαση από τη ροή στη διακοπή και αντίστροφα είναι στιγμιαία (βηματική, θα έλεγα) σε αντίθεση με την ηλεκτροβάνα που είναι σταδιακή, σαν να ανοίγουμε / κλείνουμε πολύ αργά μία βρύση με μπίλια. Ο λόγος που προτιμάται η ηλεκτροβαλβίδα στους ελεγκτές ποτίσματος είναι, πιστεύω, ότι επειδή η ενεργοποίηση του actuator είναι στιγμιαία, η επιβάρυνση για τη μπαταρία είναι τάξεις μεγέθους μικρότρη σε σχέση με την τροφοδότηση μοτέρ ηλεκτροβάνας για πολλά δευτερόλεπτα. Είμαι δε σχεδόν 100% σίγουρος ότι η Gardena έχει ηλεκροβαλβίδες, όχι ηλεκτροβάνες.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    364

    Προεπιλογή

    Είμαι δε σχεδόν 100% σίγουρος ότι η Gardena έχει ηλεκροβαλβίδες, όχι ηλεκτροβάνες.[/QUOTE]



    Βγαλε το ¨σχεδον¨".Το 99% αυτων των συσκευων ειναι ετσι .Λυσε και τσεκαρισε την.υπαρχει και σκετο ανταλλακτικο.

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας