Καλησπέρα παιδιά σε όλο το φορουμ.Η μητέρα μου έχει το παραπάνω σίδερο στιρέλα 909.Κάποια στίγμή δεν έβγαζε ατμό θα σας πω αναλυτικα τι εχώ κάνει(ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος) και λύση ακόμα δεν έχω βρει.αφου του έβαλα ξύδι για τα άλατα μέσα στο μπόιλερ δούλεψε 2 φόρες και μέτα τίποτα.άνοιξα το σίδερο και μέτρησα αν ερχονται 230v ρευμα στη ηλεκτροβαλβίδα και ήταν οκ.φύσιξα τον σωλήνα του ατμού απο την ηλεκτροβαλβίδα μεχρι το σιδερο και ενω στην αρχή περνουσε με δυσκολια ο αερας μετα περνουσε αφου φυσηξα με δυναμη.Το λειτουργησα για 2 με 3 μερες και μετα παλι τα ιδια.Καθαρισα την ηλεκτροβαλβιδα απο πισω απο το πηνιο και τιποτα.Τελικως άλλαξα την ηλεκτροβαλβιδα με καινουρια δουλεψε παλι 3 φορες και μετα πάλι τα ιδια.Να πω εδω οτι η αντισταση του μποιλερ ειναι οκ και δημιουργει ατμο στο μποιλερ.Επισης το καλωδιο (ατμου) που επικοινωνει με την ηλεκτροβαλβιδα μεχρι το σιδερο στην μεση της διαδρομης ειναι καυτο και μετα κρυο κατι που σημαινει οτι ειναι βουλωμενο και δεν περναει ο ατμος ολος.Οταν το κουναω το καλωδιο του ατμου ή οταν το τσακιζω παει να βγαλει ατμο.

Αλλες φορες βγάζει άλλες οχι.Το πήγα και το φυσηξα το καλωδιο του ατμου με κομπρεσερ αερα και ξεβουλωσε.Αφου σιδερωσαμε μια φορα παλι τα ιδια ζεσταινει το μποιλερ ακουγεται η βαλβιδα το κλικ του πηνιου και παλι δν βγαζει ατμο.Παλια του βαζαμε μονο νερο βρυσης.Τωρα του βαζουμε απιονισμενο.Τι λέτε να φταιε?
Να αλλαξω το καλωδιο του ατμου?μηπως έχει καποια βαλβιδουλα το καλωδιο του ατμου εσωτερικα και μια δουλευει και μια οχι?Μήπως φταιει το μποιλερ να φερνει αλατα και να μπουκωνει το καλωδιο του ατμου?

Ευχαριστω εκ τον προτερον για τις απαντησεις.