Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    96

    Προεπιλογή Καθαρισμός κλιματιστικών ( split )

    Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να ανοίξω ένα θέμα για τον καθαρισμό των κλιματιστικών που κάνουμε στους οικιακούς πελάτες. Θέλω την γνώμη και την συμβουλή σας αν γνωρίζετε για το τι κάνουμε όταν ψεκάζουμε τον εσωτερικό ανεμιστήρα. Έχω δει κάτι σακούλες - σάκους που τοποθετούνται κάτω από την εσωτερική μονάδα ώστε να καταλήγουν εκεί τα νερά. Χρησιμοποιεί κανείς κάτι αντίστοιχο; Αν όχι, έχει κανείς κάποιον άλλο τρόπο. Φυσικά η ερώτηση αναφέρεται σε καταστάσεις στις οποίες δεν αφαιρείται ο κυλινδρικός ανεμιστήρας.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    728

    Προεπιλογή

    Ψεκάζοντας τον ανεμιστήρα κ τα στοιχεία του συμπυκνωτή - εξατμιστή δεν κανουμε τίποτα άλλο από το να καθαριζουμε από σκόνη , καπνό. Βρωμια κτλ με αντιβακτηριαδιακό σπρεύ για προστασία από την νόσο των λεγεωνάριων. Σάκο γιατί να βάλεις στην εσωτερική μονάδα; τα στραγγισματα φευγουν με φυσική ρήση από την εξωτερική μονάδα(αν δεν ειναι βουλωμένο το λούκι) . Συνοψίζοντας βγάζεις φίλτρα τα πλένεις , ψεκάζεις την εσωτερική μονάδα κ θέτεις το κλιματιστικό σε λειτουργία κρύου αέρα για κανα 20 λεπτο . Πλύνε κ την εξωτερική μονάδα με το λάστιχο ή αν εισαι μερακλής ξεμοντάρησε το καπάκι κλείσε ρευμα κ καθάρισε την , προσοχή εάν έχει πυκνωτή να εκφορτιστεί

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    96

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με όσα είπες και κάπως έτσι καθαρίζω και εγώ. Αν ψεκάσεις τον ανεμιστήρα όμως τα νερά δεν καταλήγουν στο λεκανάκι για αυτό βάζουμε σακούλα ώστε να μην τρέξουν τα νερά στο πάτωμα και στον τοίχο. Σε τέτοια περίπτωση αναφέρομαι πιο πάνω!

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    ε ναι δεν κανει το σωληνακι.εχω δει καποιες ιδιοκατασκευες-ταψια.αυτο που κανω εγω (ερασιτεχνικα) ειναι σακουλα σκουπιδιων κολημμενη με ταινια .εχω πλυνει μοναδα μεχρι με λαστιχο χωρις να γινει θεμα...

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilimertzani για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Fordakias (28-05-17)

  6. #5
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.465

    Προεπιλογή

    Οταν εχει πολυ βρωμια πανω στη φτερωτη ο μονος τροπος να γινει σωστα ειναι να βγει και να πλυθει, σε διαφορετικη περιπτωση μπορεις να την καθαρισεις με ενα υγρο πινελο ποτισμενο με νερο και υγρο καθαρισμου κλιματιστικων εχοντας απο κατω ενα πανι για να προλαβεις τυχον σταγονες που θα πεσουν.Στην περιπτωση που δεν καθαρισει καλα μπορει να βγαλει μεχρι και τρεμουλο με ενοχλητικο θορυβο κατα τη λειτουργεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tipos : 27-05-17 στις 23:03

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον tipos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Fordakias (28-05-17), xsterg (28-05-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. Καθαρισμός απορροφητήρα elica
    από Gmaras στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-18, 08:40
  2. [Κλιματιστικό] Καθαρισμός Κλιματιστικού
    από dal_kos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-18, 16:31
  3. [Άλλη] -Καθαρισμός ψυγείου.
    από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-16, 22:54
  4. Καθαρισμός ψυγείου
    από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-15, 09:43
  5. Καθαρισμός πλακέτες
    από maiko21 στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-13, 09:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας