Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή Άδεια για επισκευή τηλεοράσεων

    Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Έχω ένα κατάστημα επισκευής υπολογιστών. Και σκέφτομαι να ξεκινήσω και επισκευή τηλεοράσεων. Με κάποιον φίλο που μίλαγα μου είπε ότι χρειάζεται άδεια.
    Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει αν χρειάζεται άδεια και τι ακριβώε;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JohnF1983 : 21-05-17 στις 23:55

  2. #2
    Το avatar του χρήστη johnnyb
    Μέλος
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Με τι άδεια έχεις το κατάστημα επισκευής υπολογιστών? Ποιες είναι οι σπουδές σου?

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Service υπολογιστων το εχω ως κυρια ιδιοτητα.
    Ήμουν για 5 χρόνια στο ΤΕΙ ηλεκτρονικής στα Χανιά, αλλά λίγο πριν το τέλος κάποια θέματα υγείας των γονέων με ανάγκασαν να φύγω και να βρω δουλειά για να τους βοηθήσω. Δουλευα αλλου τα τελευταια 7 χρονια και τωρα αποφασισα να κανω κατι δικο μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JohnF1983 : 22-05-17 στις 07:45

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Μανωλης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Μοσχατο
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Καλή σας ημέρα. Πριν από 12 χρόνια που άνοιξα το εργαστήριο μου, έκανα φορολογική έναρξη στη ΔΟΥ Μοσχάτου και δεν μου ζητήθηκε κανένας τίτλος η πτυχίο ηλεκτρονικού.Κατόπιν έκανα εγγραφή στο Βιοτεχνικό Επιμελητήριο Πειραιά & εκεί ότι δηλώσεις είσαι.Θυμάμαι πως είχα ρωτήσει τον υπάλληλο του επιμελητηρίου για βεβαίωση άδειας άσκησης επαγγέλματός ή πτυχίο αν χρειάζονται να τούς αφήσω,μα με κοιτούσε με απορία και μου απάντησε όχι. Ότι δηλώσεις είσαι...
    Να ξέρεις πώς και οι περισσότερες μεγάλες αλυσίδες τεχνικών καταστημάτων που διαθέτουν service και διαφημίζονται στην TV γι αυτό, δεν έχουν καμία άδεια,εξειδίκευση η πτυχίο.Μάλιστα πολλοί από αυτούς δεν εκδίδουν καν απόδειξη παροχής υπηρεσιών αλλά απόδειξη λιανικής πώλησης.
    Θέλω να σε πληροφορήσω αγαπητέ μου φίλε να μεριμνήσεις όταν με το καλό ανοίξεις το δικό σου μαγαζί, να αγοράσεις μια μεγάλη γυριστή πολυθρόνα διευθυντή για τον συνέταιρό σου. Δεν τον γνωρίζεις;;; Θα γνωριστείτε με τον καιρό χαμογελαστός & αόρατος κάθε μέρα θα σου παίρνει τα μισά από όσα βγάζεις χωρίς κόπο χωρίς άγχος.
    Ίσως σε φόβισα. Δεν πρέπει όμως. Ο καλός Τεχνίτης έχει όπλο του την περιέργεια & την τεράστια υπομονή.
    Σου εύχομαι ευημερία και καλή επαγγελματική πρόοδο.

    Μανώλης Τουρνάκης

  5. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον m.tournakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    maik65 (22-05-17), vasilimertzani (24-05-17), xsterg (03-07-18)

  6. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Μανώλη ευχαριστώ για την απάντηση. Το κατάστημα το έχω ανοίξει και την πολυθρόνα την έχω ήδη βάλει δίπλα μου, ήταν το πρώτο πράγμα που αγόρασα. Ούτε στην ΔΟΥ ούτε στο επιμελητήριο μου ζήτησαν τίποτα όταν έκανα έναρξη απλά ρωτάω γιατί θέλω να ασχοληθώ και με το service των τηλεοράσεων

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Μανωλης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Μοσχατο
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Δήλωσε ότι θέλεις φίλε μου ακόμα και καρδιοχειρουργός δεν σου ζητούν τίποτα. Ίσως βέβαια να σου πουν πως οι γιατροί ανήκουν σε άλλο επιμελητήριο...Το μόνο που θέλουν από εσένα είναι 50 ευρώ τον για να σου στέλνουν εκείνη την εφημεριδούλα τους μία φορά τον χρόνο. Επίσης ρώτα τον Λογιστή σου πιθανόν πρέπει να προσθέσεις και κάποιον καινούριο κωδικό στην ΔΟΥ σου.
    Καλές εισπράξεις συνάδερφε

    Φιλικούς χαιρετισμούς
    Μανώλης Τουρνάκης

  8. #7
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή α

    .
    Θέλω να σε πληροφορήσω αγαπητέ μου φίλε να μεριμνήσεις όταν με το καλό ανοίξεις το δικό σου μαγαζί, να αγοράσεις μια μεγάλη γυριστή πολυθρόνα διευθυντή για τον συνέταιρό σου. Δεν τον γνωρίζεις;;; Θα γνωριστείτε με τον καιρό χαμογελαστός & αόρατος κάθε μέρα θα σου παίρνει τα μισά από όσα βγάζεις χωρίς κόπο χωρίς άγχος.
    Μανώλης Τουρνάκης[/QUOTE]
    πεστα μεγαλε πεστα εχω φιλο ηλεκτρονικο που εκλεισε το μαγαζι και ζουλευει σπιτι του.

  9. #8
    Το avatar του χρήστη johnnyb
    Μέλος
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από νεκταριοος Εμφάνιση μηνυμάτων
    .
    Θέλω να σε πληροφορήσω αγαπητέ μου φίλε να μεριμνήσεις όταν με το καλό ανοίξεις το δικό σου μαγαζί, να αγοράσεις μια μεγάλη γυριστή πολυθρόνα διευθυντή για τον συνέταιρό σου. Δεν τον γνωρίζεις;;; Θα γνωριστείτε με τον καιρό χαμογελαστός & αόρατος κάθε μέρα θα σου παίρνει τα μισά από όσα βγάζεις χωρίς κόπο χωρίς άγχος.
    Μανώλης Τουρνάκης
    [/QUOTE]


    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnnyb : 23-05-17 στις 09:54

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m.tournakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δήλωσε ότι θέλεις φίλε μου ακόμα και καρδιοχειρουργός δεν σου ζητούν τίποτα. Ίσως βέβαια να σου πουν πως οι γιατροί ανήκουν σε άλλο επιμελητήριο...Το μόνο που θέλουν από εσένα είναι 50 ευρώ τον για να σου στέλνουν εκείνη την εφημεριδούλα τους μία φορά τον χρόνο. Επίσης ρώτα τον Λογιστή σου πιθανόν πρέπει να προσθέσεις και κάποιον καινούριο κωδικό στην ΔΟΥ σου.
    Καλές εισπράξεις συνάδερφε

    Φιλικούς χαιρετισμούς
    Μανώλης Τουρνάκης
    Μια ακόμα ερώτηση, επειδή το έχω ακούσει. Εγώ δεν έχω άδεια όπως είπαμε, αλλά κάποιος άλλος επειδή νομίζει ότι του παίρνω τη δουλειά (ή όπως θες πες το) μου κάνει καταγγελία, ότι εργάζομαι στον κλάδο αυτό χωρίς άδεια.
    Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Απλά σταματάω την ενασχόλησή μου με το συγκεκριμένο κλάδο και όλα καλά ή υπάρχουν και άλλα προβλήματα μετά; Ή δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα;

    Ευχαριστώ.

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζω τι ακριβώς ισχύει σήμερα, όσο αφορά τις προϋποθέσεις (πτυχίο, άδειες κ.λ.π.) για να κάνεις επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών, όμως θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο περισσότερο το όλο θέμα.
    Μην επαναπαυτείς στο ότι η εφορία ή το επιμελητήριο δεν σου ζήτησε πτυχίο κ.λ.π.
    Δεν νομίζω ότι επειδή δεν σου ζητήθηκαν από τις παραπάνω υπηρεσίες , δεν απαιτούνται βάσει νομοθεσίας (ρίξε π.χ. μια ματιά στο yme.gr):

    http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=gr

    http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=gr

    http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=gr

    Μπορεί να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα στην πορεία.
    Ούτε εμένα, όταν είχα κάνει έναρξη μου ζήτησαν πτυχίο κ.λ.π., όταν όμως έκανα μεταφορά έδρας και η νέα διεύθυνση υπάγονταν σε άλλη εφορία, μου ζήτησαν τα πάντα ( πτυχίο, άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος, άδεια λειτουργίας ηλεκτρονικού εργαστηρίου και δεν θυμάμαι τι άλλο).
    Ψάξτο μη βρεθείς προ εκπλήξεων κάποια στιγμή και άντε να αποδείξεις ότι δεν σου ζήτησαν τίποτα κατά την έναρξη, στην εφορία ή στο επιμελητήριο.
    Εύχομαι καλές δουλείες .
    Φιλικά.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Περιφερειακά Η/Υ] motherboard για επισκευή
    από pireotika στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-17, 02:03
  2. Άδεια εγκατάσταση κάμερας
    από gate7 στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Εικόνας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-17, 21:01
  3. Βοήθεια για επισκευή NOKIA 6300
    από fanis11 στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-11, 14:40
  4. Βοήθεια για επισκευή CD Player
    από pet στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-06, 09:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας