Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή Ψηφιοποίηση Βιντεοκασσετών VHS

    Καλησπέρα σας. Λόγω ότι έχω αρκετές βιντεοκασσέτες στο αρχείο μου, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον τρόπο για να ξεκινήσω σιγά σιγά να τις ψηφιοποιήσω. Ήδη έχω στη διάθεσή μου VHS συσκευή. Απλώς θέλω κάποια ιδέα, μιας και κάποτε χρησιμοποιούσα DVD Recorder με HDD, το οποίο δεν λειτουργεί πλέον.


    Σας ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    http://www.ebay.com/itm/Composite-RC...-/321821660449

    κάτι τέτοιο θες(όχι αποκλειστικά το συγκεκριμένο) . να το βάλεις στο βίντεο και να καταγραφείς στο πισι
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

  3. #3

  4. #4
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις προτάσεις. απ' ότι βλέπω μου κάνουν ειδικά το technaxx μιας και το βίντεο που έχω (Aiwa G700 του '89), έχει έξοδο rca για ήχο και bnc για το βίντεο (με ένα adapteur από bnc σε rca video διορθώνεται) και επίσης με έναν ακόμη αντάπτορα από ένα αρσενικό rca ήχου σε δύο rca θηλυκά κάνω εγγραφή με δύο κανάλια ήχου.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Το dvd recorder πιθανότατα να ειχει καλύτερη ποιότητα εικόνας απο αυτα τα καινούρια
    Αμα δεν εισαι τελειομανής θα σε καλύψει , αλλιώς ίσως ειναι καλύτερα να επισκευάσεις το dvd recorder
    σου ή να βρεις κανα μεταχειρισμένο . Ειδικά στην ευκολία , η λύση του dvd recorder ειναι απλησίαστη !
    Παλιά στο Πλαισιο stock είχε πολλά τετοια usb capture cards απο απογοητευμένους πελάτες .

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    73

    Προεπιλογή

    Εγώ τις παλιές οικογενειακες κασετες τις ψηφιοποιησα μέσω του υπολογιστη μου.Δηλαδη αν έχεις κάρτα τηλεόρασης ένα nero και ένα dvd rec εισαι κομπλε..σύνδέσα την παλια συσκευη vhs στην καρτα τηλεορασεις και έκανα rec την κασετα ξέρω παιρνει ώρα..ώρες! αλλά ήταν ο μόνος τρόπος που ήξερα..τις έγγραψα στο σκληρο και απο κει στο nero (επανακωδικοποιηση βίντεο) και από κει dvd. + Καλυτερη εικόνα +καλύτερος ήχος +Μπορεις να φτιάξεις και ένα μενού dvd αν θέλεις -Για μια κασετα έκανα 4 ώρες την όλη διαδικασια...Υπάρχουν συσκευες που μπορεις να βρεις από vhs σε dvd μην βλέπεις εμένα είχα όρεξη :P αλλά είναι μια λύση με πάρα πολλή καλα αποτελέσματα.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Video] Μετρατροπη VHS σε DVD
    από kostas640 στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-17, 00:05
  2. [Video] JVC HR-D120EM VHS βιντεο
    από dj_fivos_sak στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-16, 01:57
  3. [DVD Player] VHS AIWA GX1100 cassete recorder
    από misterno στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-15, 10:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας