Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή παραξενο προβλημα σε ψυγειο kg44um90/01

    Γεια σε ολους θελω την βοηθεια σας στο προβλημα που αντιμετωπιζω στο ψυγειο ,συμπτωματα που κανει αναβει το alarm ,και στην καταψυξη στο πρωτο συρταρι που ειναι οι παγοθηκες το νερο δεν το παγωνει να κανει παγακια ,στο δευτερο συρταρι τα παγωνει καλυτερα αλλα πισω στην πλατη σε ενα συγκεκριμενο σημειο εχει πιασει παγωμενο χιονι οταν βγαζεις το συρταρι φενετε,στο τριτο συρταρι τα παγωνει κανονικα τα τροφημα μεχρι και νερο το εχει παγωσει.δεν ανεφερα την συντηρηση γιατι λειτουργει κανονικα.

    Ενεργειες που εχω κανει 1) εβαλα θερμομετρο στην καταψυξη -7 εχει,ανοιξα τις πορτες για να δω αν σταματανε οι ανεμιστηρες εχει 2 ενα στην συντηρηση και ενα στην καταψυξη. της συντηρησης το ακουω να δουλευει .της καταψυξης δεν ειμαι σιγουρος οτι τον ακουω γιατι εχει μαγνητικο διακοπτη.και στην συντηρηση εχει τον ιδιο διακοπτη αλλα εκει τον ακουω.να σημειωσω οτι εβαλα ρευμα απο εξω και λειτουργει κανονικα της καταψυξης ο ανεμιστηρας.

    2)αυξησα την θερμοκρασια στην καταψυξη απο -17 την εβαλα -20 τιποτα,αλλα το alarm μετα απο 30 λεπτα κανονικης λειτουργειας, που ειχε, εμεινε μονιμα αναμενο.

    3)ανοιγω τα πλαστικα στην καταψυξη να δω αν εχει πιασει παγο.το στοιχειο ειναι καθαρο.
    4)μετραω οτι μετριέται αντιστασεις η μια 800 ομ η αλλη 200 ομ,θερμικη ασφαλεια 0,4 ωμ,αντισταση αεραγωγου οκ,παω να μετρησω τον αισθητηρα που εχει πανω στο στοιχειο αλλα ειδα οτι δεν εχει φισα συνδεετε με την πλακετα δεν το μετρησα τελικα,ειναι και ενας αλλος που δεν μετρησα μεσα σε ενα ασπρο κουτακι μεσα στην καταψυξη ειναι το ιδιο και αυτος συνδεετε στην πλακετα.
    5)το μονο που μενει ειναι να δω αν εχει υγρα το εκανα και αυτο περνω τηλ. ενα ψυκτικο του λεω τη εχω κανει, τα ξανα κοιταει και αυτος και μου λεει οτι ειναι ενταξει τα υγρα,και μεσα στην καταψυξη.Ακομα ο τεχνικος μου ειπε οτι αν ηταν καποιος αισθητηρας θα ειχε ειδικα συμπτωματα και θα το καταλαβαινε τον ρωτησα τη συμπτωματα κανει ,αλλα δεν ελεγε. τους αισθητηρες δεν τους μετρησε παντος.
    6) η διαγνωση του τεχνικου ειναι αλλαγη πλακετας και βλεπουμε,τι να κανω το εχω αγορασει 1120 η να το πεταξω θελω την βοηθεια σας γιατι οι εποχες ειναι δυσκολες.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔΙΑΣ : 14-05-17 στις 01:45

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    δεν ανεφερα την συντηρηση γιατι λειτουργει κανονικα.
    2 ανεξάρτητα μοτέρ?
    2)αυξησα την θερμοκρασια στην καταψυξη απο -17 την εβαλα -20 τιποτα,αλλα το alarm μετα απο 30 λεπτα κανονικης λειτουργειας, που ειχε, εμεινε μονιμα αναμενο.
    Για το αλαρμ μην περιμένεις να σβήσει άμεσα και 30 λεπτά δεν επαρκούν μετά τις ικανοποιητικές θερμοκρασίες . Δεν έχει σημασία σε τι ένταση το έβαλες για να σβήσει το alarm αυτόματα , αλλά θα σβήσει όταν θα έχει πραγματική ικανοποιητική θερμοκρασία και αυτός είναι ο σκοπός και λόγος του alarm. (το -7 βαθμούς που δεν είναι αποδεκτό για κατάψυξη).

    3)ανοιγω τα πλαστικα στην καταψυξη να δω αν εχει πιασει παγο.το στοιχειο ειναι καθαρο.
    Εδώ συνήθως λέμε ότι πρέπει το στοιχείο να είναι καθαρό από πάγους , γιατί αυτό το συμβάν εμποδίζει την καλή απόδοση ψύξης , αλλά πρέπει να σκεφτούμε ότι είναι "καθαρό" επειδή ως πιθανότητα μπορεί να είναι από έλλειψη υγρών και άρα κακής απόδοσης και πάλι . Μπορεί όμως και δεν αποκλείεται να είναι από την πλακέτα (εξαρτάτε πως το έχει παρακολουθήσει κανείς π.χ. αν δουλεύει σωστά το μοτέρ ) και δεν κάνει παύσεις από αίτιο την πλακέτα (ψυχρές κολλήσεις κατά άλλους / πυκνωτή αλλαγή κατά άλλους πάνω στην πλακέτα κτλ ). Έχουν διορθωθεί πολλά από αυτά με αλλαγή ενός πυκνωτή στην περιοχή της πλακέτας από άλλες παρόμοιες αναφορές .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 14-05-17 στις 22:20

  3. #3
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΔΙΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργειες που εχω κανει


    5)το μονο που μενει ειναι να δω αν εχει υγρα το εκανα και αυτο περνω τηλ. ενα ψυκτικο του λεω τη εχω κανει, τα ξανα κοιταει και αυτος και μου λεει οτι ειναι ενταξει τα υγρα,και μεσα στην καταψυξη.Ακομα ο τεχνικος μου ειπε οτι αν ηταν καποιος αισθητηρας θα ειχε ειδικα συμπτωματα και θα το καταλαβαινε τον ρωτησα τη συμπτωματα κανει ,αλλα δεν ελεγε. τους αισθητηρες δεν τους μετρησε παντος.
    6) η διαγνωση του τεχνικου ειναι αλλαγη πλακετας και βλεπουμε,τι να κανω το εχω αγορασει 1120 η να το πεταξω θελω την βοηθεια σας γιατι οι εποχες ειναι δυσκολες.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    Τα υγρά πως ελέγχθηκαν;
    Να μην πρεσσαρει ο συμπιεστής; Ελέγχθηκε;

  4. #4
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Απο τα γραφομενα μαλλον δεν δουλευει ο ανεμηστηρας.Παρε ενα μαγνητη και με ανοιχτη πορτα πλησιασε τον μαγνητη κοντα στον μαγνητικο διακοπτη,δες αν ξεκιναει ο ανεμηστηρας,αν δεν ξεκιναει βγαλε τον μαγνητικο διακοπτη και βραχηκυκλωσε τα καλωδια μεταξυ τους.Αν δουλεψει αλαξε τον μαγνητικο,αν δεν δουλεψει τοτε εχεις μαλλον προβλημα στην πλακετα,πιθανοτατα σε triac.Αμεση σχεση εχει και η θερμικη ασφαλεια αλλα εφοσον μετρησες 0,4ohm ειναι ο.κ.Σε περιπτωση που εχεις βλαβη στην πλακετα και ειναι εμφανη οπτικα η βλαβη,καψιμο,τοτε οπωσδηποτε θα αλαξεις και τον ανεμηστηρα ανεξαρτητα που σου δουλευει οταν του δινεις ρευμα εξωτερικα.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    γεια σε ολους ευχαριστω που μου απαντησατε
    θελω να ρωτησω κατι τον tipos oταν λες να βραχυκυκλωσω τα καλωδια. να τα ενοσω εννοεις. συγνωμη γιατι φοβαμε μην κανει μπαμ επειδη ειναι ακριβω το ψυγειο και ειναι ηλεκτρονικο μηπως κανουμε ζημια αν θελεις μου το εξηγεις ευχαριστω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΔΙΑΣ : 16-05-17 στις 22:09

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    τα υγρα τα ειδε ο τεχνικος με ενα μηχανιμα σαν ρολοι ηταν μετα οταν το εκλεισε εβαλε μια ταπα ορειχαλκινη με ενα μηχανιμα ειδικο

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    κυριε πετρο θα τσεκαρω πρωτα αυτα που μου ειπε ο σακης και μετα κοιταω πλακετα ευχαριστω

  8. #8
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΔΙΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σε ολους ευχαριστω που μου απαντησατε
    θελω να ρωτησω κατι τον tipos oταν λες να βραχυκυκλωσω τα καλωδια. να τα ενοσω εννοεις. συγνωμη γιατι φοβαμε μην κανει μπαμ επειδη ειναι ακριβω το ψυγειο και ειναι ηλεκτρονικο μηπως κανουμε ζημια αν θελεις μου το εξηγεις ευχαριστω.
    Ναι να τα ενώσεις μεταξύ τους Δεν θα κάνει μπαμ, διακόπτης είναι ,όχι τροφοδοτικό.Προσεξε μόνο να μην ακουμπάνε τα καλώδια στο σασί του ψυγείου

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    τι ειναι το σασι .του αυτοκηνιτου, πλακα κανω εννοεις μεταλλικα μερη θα το δοκιμασω και βλεπουμε ευχαριστω

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    σας ευχαριστω ολους τελικα ηταν ο διακοπτης

Παρόμοια Θέματα

  1. [Siemens] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ
    από ΔΙΑΣ στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-17, 08:43
  2. [Κλιματιστικό Mitsubishi] Aircondition Mitsubishi 12000BTU inverter - Παραξενο προβλημα
    από shoco στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-12, 12:28
  3. SAMSUNG LE40F86BD Παραξενο προβλημα.
    από akis1497 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-11, 01:06
  4. Προβλημα με ψυγειο!
    από shark55 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-11, 20:10
  5. προβλημα με το ψυγειο
    από fm344 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-11, 09:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας