Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 46
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή προβλημα με ηλιακο θερμοσυφωνα

    Μετα από νέα εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα ( πριν δεν υπήρχε άλλος) η απόδοση του ειναι μικρή δηλαδή δεν ζεσταίνει το νερό όσο θα πρέπει εχτές κατά τις 2 το μεσημέρι μέτρησα θερμοκρασία νερού 45 βαθμούς ,

    το προβλημα το παρατήρησα από την πρώτη ήμερα και φώναξα ξανά τον εγκαταστατη να δει τι γινεται μου είπε ότι από εξαέρωση ειναι όλα οκ WP_20170430_16_48_07_Pro_LI.jpgWP_20170430_16_48_17_Pro_LI.jpg
    τι μπορεί να φταίει;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Νερό υπάρχει μέσα στον συλλέκτη ? μήπως θέλει συμπλήρωμα

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    ψυκτικo;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Γράψε λεπτομέρειες πως ακριβώς πήρες την μέτρηση, μέτρησες το νερό στη βρύση σου ή στην έξοδο του ηλιακού. Περιέγραψε λίγο την εγκατάσταση, μήκος σωλήνων ζεστού νερού και τί βρύσες έχεις όπως και την κατανάλωση που κάνεις (πόσα άτομα, τί ώρα κάνεις χρήση κυρίως κλπ). Πες μας επίσης πόσα λίτρα είναι και αν μπορείς βάλε καμιά φώτο των συνδέσεων.
    Εφόσον από εξαέρωση είναι οκ, μήπως ο προσανατολισμός έχει θέμα?
    Με την εταιρία έχεις μιλήσει?

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    λοιπον το αφησα να τρεξει αρκετα και εβαλα σε ενα ποτηρι νερο και το μετρησα αμεσως αλλωστε και στο χερι διεχνει να μην ειναι πραγματικα ζεστο

    μηκος σωληνων ζεστου νερου 10 μετρα , για την καταναλωση δεν εχω να σου πω πολλα 3 ατομα ειμαστε αλλα χωρις να καταναλωσω καθολου νερο στις 2 το μεσημερι εχω 45 βαθμους

    ο προσανατολισμος ειναι οκ το βλεπει ο ηλιος απο το πρωι εως αργα το απογευμα δεν υπαρχει κανενα εμποδιο

    λιτρα 160

    με την εταιρια θα μιλησω τριτη ,πεμπτη απογευμα εγινε η εγκατασταση και παρασκευη καλεσα παλι το τεχνικο που εκανε την εγκατασταση για να το κοιταξει
    για την εξαερωση λεει οτι ειναι οκ αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι γεματο με ψυκτικο οταν ηρθε την δευτερη φορα το κοιταξε επανω στο μποιλερ που εχει μια βαλβιδα και μου ειπε οτι εκει εχει νερο

    για τις βρυσες δεν ξερω τι θες να μαθεις απλες βρυσε σπιτιου ειναι ολα τα τεστ τα εχω κανει στην βρυση τις μπανιερας

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    261

    Προεπιλογή

    Τις πρώτες ημέρες, αφού εγκατασταθεί ο ηλιακός σας θερμοσίφωνας, χρειάζεται (2) ημέρες με καθαρή ηλιοφάνεια κατά την περίοδο του φθινοπώρου ή της άνοιξης, έτσι ώστε να κάνει κύκλωμα το θερμικό υγρό που τοποθετεί ο εγκαταστάτης και να πάρουν θερμοκρασία όλα τα μέρη της συσκευής, έτσι ώστε να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stefos1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tipos (30-04-17)

  8. #7
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Να συμπληρώσεις υγρό (παραφλού) .
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    εμενα κατι μου λεει οτι ο εγκαταστατης δεν ειναι εγκαταστατης. δεν εχει και πολλα πραγματα ο ηλιακος. αν δεν εχει κατασκευαστικο προβλημα ο ηλιακος τοτε εχει γινει λαθος στην εγκατασταση. αν οι συνδεσεις ειναι σωστες, εχει γεμισει με υγρο το κλειστο κυκλωμα και με νερο βρυσης ο ηλιακος δεν εχει λογο να μην εχει βραστο νερο ακομη και τωρα. ο μονος λογος που βρισκω για να μην αποδιδει αν ολα εχουν καλως ειναι η σκιαση ειτε απο αλλο αντικειμενο, ειτε απο κτηριο. αν δεις και τις επομενες ημερες χαμηλη θερμοκρασια νερου πες στον εγκαταστατη να μετρησει και θερμοκρασια στο κλειστο κυκλωμα μην κατι εκει παει στραβα (πχ βουλωμενη σωληνα). με δυο ενηλικες στο σπιτι και με ενα βρεφος με καθημερινα μπανια τοσο δικα μας οσο και του μωρου, με πλυντηριο που ειναι συνδεδεμενο στον ηλιακο η θερμοκρασια το πρωι στις 7.00 το πρωι δεν πεφτει κατω απο 41 βαθμους. ο ηλιακος μου ειναι 150λιτρα. σου δινω τις δικες μου μετρησεις για να καταλαβεις τι γινεται.

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    σκιαση δεν υπαρχει οπως εγραψα ειναι ολη μερα στον ηλιο μπροστα απο εμενα αλλα και στο πλαι δεν υπαρχει αλλο κτιριο ,την τριτη θα μιλησω με την εταιρια το μηχανημα ειναι καινουργιο και εχει εγγυηση να στειλουν τεχνικο να το δει και να μου πει τι συμβαινει αν ειναι θεμα εγκαταστασης τοτε φυσικα θα τους πληρωσω και θα την πληρωσει ο τεχνικος που εκανε την εγκατασταση, γιατι μου ελεγε και κατι κουλα οτι μπορει να μην φτανει το πανελ να καλυψει το μποιλερ του λεω οι εταιρια που το εφτιαξε δεν θα το ηξερε ; απαντηση δεν πηρα

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefos1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τις πρώτες ημέρες, αφού εγκατασταθεί ο ηλιακός σας θερμοσίφωνας, χρειάζεται (2) ημέρες με καθαρή ηλιοφάνεια κατά την περίοδο του φθινοπώρου ή της άνοιξης, έτσι ώστε να κάνει κύκλωμα το θερμικό υγρό που τοποθετεί ο εγκαταστάτης και να πάρουν θερμοκρασία όλα τα μέρη της συσκευής, έτσι ώστε να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

    αυριο θα ξανακανω μετρηση θερμοκρασιας να δω τι γινεται

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προληπτικος ελεγχος ηλιακου θερμοσυφωνα
    από brasidas12 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-18, 16:19
  2. Θέμα με πίεση νερου απο ηλιακό θερμοσυφωνα
    από Aslanis_mike στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 22:09
  3. Μεταδοση θερμοτητας σε ηλιακο θερμοσιφωνα τριπλης ενέργειας
    από ΣΚΛΗΚΟΣ στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-16, 18:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας