Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 46 από 46
  1. #41

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    261

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι που όλα είναι εντάξει ... Μετά από 30 χρόνια εμπειρία δεν κολλάμε μπρίκια. Χάχαχα

  2. #42

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το να περιστρέψεις οριζόντια το boiler κατά 180 μοίρες κρατώντας τις συνδέσεις όπως ήδη είναι, προφανώς δεν θα κάνει καμία διαφορά.
    Σωστά , έτσι το βλέπω και εγώ . Όμως θα αλλάξει η είσοδος και έξοδος του ζεστού νερού (όχι του κλειστού κυκλώματος ) . Υποθέτω για το νερό προς κατανάλωση θα έπρεπε να έχουν ενδεικτικές τάπες μπλε - κόκκινο . Θεωρητικά στο κόκκινο και εντός μπόιλερ θα έχει υπερυψωμένο σωλήνα για να εξέρχεται από εκεί εν συντομία το πιο καυτό μέρος του νερού.
    Αν υποθέσουμε την είσοδο παροχή του κρύου νερού την σύνδεσε στην κόκκινη πλευρά ? δεν αποκλείεται να είναι και από αυτό . (οπότε ο νηματοθέτης τρώει στην μάπα πρώτα το κρύο νερό και ίσως ποτέ να μην δει μέγιστες αποδόσεις )
    Δεν είμαι πολύ του αντικειμένου , αλλά στην φωτό στο σημείο που υποτίθεται είναι η βρύση σαν παροχή , δεν θα έπρεπε να υπήρχε και μια βαλβίδα ασφαλείας ?
    http://www.syr.de/gr/index.asp?art=s...gr&details=410
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 04-05-17 στις 19:52

  3. #43

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    261

    Προεπιλογή

    Πέτρο αν δεις πάνω από το διακόπτη έχει ασφαλιστικό , επίσης δεν ανέβαζε θερμοκρασία στην έξοδο του καθρέφτη,. Όσο για αν έχει συνδεθεί σωστά δεν νομίζω φαίνεται ότι έχει κάνει σωστή δουλειά ο ευκατάστατης..

  4. #44

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    οι ιπολοιπες συνδεσεις ειναι ολες οκ η αντεπιστροφη βαλβιδα μπαινει στην παροχη κρυου νερου; η κανω λαθος

  5. #45

    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Μηνύματα
    261

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι ιπολοιπες συνδεσεις ειναι ολες οκ η αντεπιστροφη βαλβιδα μπαινει στην παροχη κρυου νερου; η κανω λαθος
    σωστά στην παροχή κρύου νερου

  6. #46

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά , έτσι το βλέπω και εγώ . Όμως θα αλλάξει η είσοδος και έξοδος του ζεστού νερού (όχι του κλειστού κυκλώματος ) . Υποθέτω για το νερό προς κατανάλωση θα έπρεπε να έχουν ενδεικτικές τάπες μπλε - κόκκινο . Θεωρητικά στο κόκκινο και εντός μπόιλερ θα έχει υπερυψωμένο σωλήνα για να εξέρχεται από εκεί εν συντομία το πιο καυτό μέρος του νερού.
    Αν υποθέσουμε την είσοδο παροχή του κρύου νερού την σύνδεσε στην κόκκινη πλευρά ? δεν αποκλείεται να είναι και από αυτό . (οπότε ο νηματοθέτης τρώει στην μάπα πρώτα το κρύο νερό και ίσως ποτέ να μην δει μέγιστες αποδόσεις )
    Δεν είμαι πολύ του αντικειμένου , αλλά στην φωτό στο σημείο που υποτίθεται είναι η βρύση σαν παροχή , δεν θα έπρεπε να υπήρχε και μια βαλβίδα ασφαλείας ?
    http://www.syr.de/gr/index.asp?art=s...gr&details=410
    εκει πηγε και εμενα το μυαλο μου,οταν η εταιρεια ανεφερε την εσφαλμενη τοποθετηση.το ασφαλιστικο δεν ειναι απο την εταιρια τοποθετημενο οποτε μπορει να εχει μπει οπουδηποτε.
    επισης ο καιρος αυτη την στιγμη δεν βοηθαει γιατι το νερο το μεσημερι εχει απόκτησει αρκετα μεγαλη θερμοκρασια ωστε να μην αντιληφθεις το προβλημα.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. προληπτικος ελεγχος ηλιακου θερμοσυφωνα
    από brasidas12 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-18, 17:19
  2. Θέμα με πίεση νερου απο ηλιακό θερμοσυφωνα
    από Aslanis_mike στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 23:09
  3. Μεταδοση θερμοτητας σε ηλιακο θερμοσιφωνα τριπλης ενέργειας
    από ΣΚΛΗΚΟΣ στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-16, 19:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας