Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Λευκοί λεκέδες στα ρούχα - πλυντηριο indesit

    Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,

    έχω ενα πλυντήριο indesit 5 κιλών περίπου 4 χρόνια , το τελευταίο 6 μήνο βγαζει στα ρουχα λεκέδες άσπρους. Οι οποιο δεν ειναι και λέκεδες γιατι μόλις το τρίψεις λίγο φεύγει απο τα ρούχα και φαίνεται έντονα στα μαύρα ρούχα. Οι λεκέδες δεν παρουσιάζονται σε όλα τα ρούχα . Έχω ελέγξει και την ποσότητα του απορρυπαντικού και απορρυπαντικά έχω αλλάξει , έβαλα και καθαριστικό αλάτων σε πλύση στους 90 χωρις ρούχα ,και κάποιες πλύσεις χωρίς ρούχα έχω κάνει συνεχίζει το πρόβλημα. Η αντιπροσωπεία μου είπε να βαλω 4-5 πλύσεις στους 90 χωρις ρούχα, μηπως εχουν μεινει υπολλείματα απο πλύσεις.Μπορείτε να μου πείτε που μπορεί να οφείλετε το πρόβλημα αυτο;

    Ευχαριστω

  2. #2
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Γιαννη δυσκολα θα λυσεις το προβλημα σου.Ειναι καταλοιπα κολημενα περιμετρικα του τυμπανου και φευγουν δυσκολα,αν καταλαβα καλα ειναι ασπρα κοματακια που αν τιναξεις το ρουχο φευγουν.Δοκιμασε καθαριστικα πλυντηριου που κυκλοφορουν στο εμποριο μπας και καθαρισει,σε διαφορετικη περιπτωση πρεπει να ανοιχτει ο καδος για να καθαριστει.Αποσο γραφεις το πλυντηριο ειναι τεσσαρων ετων,υπαρχει ενδεχομενο να μην ανοιγει καν ο καδος και να ειναι φιξ.,αν ειναι φιξ μονο με τα καθαριστικα ισως δωθει λυση.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι ακριβώς κομμάτια , ειναι σαν λεκές που αν το κανεις με ενα υγρό πανακι φεύγει απο το ρούχο . Απο οτι καταλαβαινω θα πρεπει να το πλυνω αρκετες φορες χωρις ρουχα για να φυγουν

  4. #4
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Πιο απορυπαντικο βαζεις?Υγρο η σκονη?

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    παντα βαζω υγρό , και χρησιμοποιούμε αλλο για τα μαύρα , αλλο για τα χρωματιστά

  6. #6
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Προγραμμα βαζεις παντα καποιο μικρο η βαζεις και μεγαλα?

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    βαζω κανονικα προγραμματα που εχουν μεγαλο κυκλος πλυσης και ειδικα το συγκεκριμενο πλυντηριο ολα τα του προγραμμα εχουν μεγαλο κυκλο κυριας πλυσης , συντομα βαζω πολυ σπανια , και προσεχω να μην το υπερφορτωνω . Στις οδηγιες γραφει ποσα κιλα παιρνει το καθε προγραμμα και προσπαθω να το τηρω

  8. #8
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Σωστα το δουλευεις.Κανε πλυσεις με σοδα και ξυδι στους 90 βαθμους και ο Θεος βοηθος.Καλο θα ειναι να μην ειναι αδειο το πλυντηριο,βαλε μεσα πανια για να μαζευουν τη βρωμια και να αναδευεται το νερο.Επισης να προτιμας επωνυμα απορυπαντικα.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστω για τις συμβουλες , θα δοκιμασω να κανω και πλυσεις στους 90 και ελπιζω να διορθωθει το προβλημα

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    επανερχομαι στο θεμα γιατι πλεον εχω απελπιστει , εκανα 4 πλυσεις χωρις ρουχα στους 90 και 1 στους 90 με καθαριστικο της miele για τα αλατα. Μεχρι στιγμης ειχα βαλει δυο πλυντηρια με μαλλινα βγηκαν ενταξει σημερα εβαλα μονο μαυρα ρουχα. Απο μια μπουγαδα με 20 ρουχα 3-4 βγηκαν κατα ασπρα και σε καποια αλλα σιγουρα θα υπαρχουν μικρες σταμπες.Να σημειωσω οτι ο λεκες αυτος αν το τριξεις ελαφρα με το δαχτυλο σου φευγει. Μαλιστα ενα ρουχο που ειχα φορεσει στο σπιτι με αυτους τους λεκεδες τους ασπρους με την καθημερινη τριβη εφυγαν τελειως αυτοι οι λεκεδες. Που σημαινει οτι το υφασμα δεν ποτιζει με τον λεκε και φευγει πανευκολα ειναι σαν ασπρη σκονη, αλλα καταλαβαινετε οτι οταν θες να φορεσεις ενα ρουχο εξω δεν μπορεις να περιμενεις να φυγει με την τριβη. Και το χειροτερο ειναι με τα τζιν που εκει δεν φευγει αν δεν το πλυνεις ξανα. Δεν μπορω να πλενω 3-4 φορες τα ρουχα για να τα φορεσω 2 φορες. Οσο για την ποσοτητα του απορρυπαντικου παντα διαβαζω τις οδηγιες και εχω και δοσομετρητη πλεον και μην σας πω οτι βαζω και λιγοτερο απο αυτο που λεει και παντα το καταλληλο απορρυπαντικο για τα ρουχα. Να πω οτι ειναι εντονο το προβλημα σε μερικα μαυρα και στα τζιν , τα οποια τζιν πλενω σε ειδικο προγραμμα που εχει το πλυντηριο και απο την αναποδη. Πλεον βαζω και αποσκληρυντικο σε καθε πλυση , δυο κουταλιες σουπας οπως λενε οι οδηγιες. Τα προγραμματα που χρησιμοποιω ειναι στους 40 και 60 βαθμους. Πλεον σκεφτηκα μηπως φταιει που δεν τα απλωνω αμεσως και μπορει να μεινουν 2 -3 ωρες στο πλυντηριο και ειναι μουχλα , βεβαια τα ρουχα μυριζουν εντονα μαλακτικο. Το πλυντηριο δεν ειναι πολυ παλιο , 4 χρονια το εχουμε. Αξιζει να φερω τεχνικο η τελικα να παρω αλλο;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannis27 : 06-05-17 στις 11:57

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Indesit] ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΡΟΥΧΩΝ INDESIT,ΛΑΣΤΙΧΟ
    από gponiris στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-20, 23:07
  2. [Indesit] πλυντηριο ρουχων INDESIT WIXL85 προβλημα
    από mike75 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-16, 11:26
  3. [Indesit] Πλυντηριο INDESIT WIXXL 86 - δεν γυριζει ο καδος
    από rasape στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-15, 17:25
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-15, 13:01
  5. [Bosch] WAE 16200GR/26 - Λεκέδες στα ρούχα. Θέλω ρουλεμάν?
    από apodem στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-14, 01:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας