Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή Πρόβλημα με κεραμικές εστίες Bosch

    Καλησπέρα σας για άλλη μια φορά.
    Έχω εδώ και 10 χρόνια τις κεραμικές εστίες Bosch Ε-Nr : PKF645E01/01 και τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι το μαγείρεμα στο ένα (μεγαλύτερο και πιο πιο συχνά δουλεμένο) μάτι αργεί αρκετά πολύ περισσότερο από ότι συνέβαινε πριν. Συγκεκριμένα σε μαγείρεμα με χύτρα, τα όσπρια δεν βράζουν στο χρόνο που έβραζαν πιο παλιά, όπως και το βράσιμο νερού αργεί χαρακτηριστικά.
    Έχω παρατηρήσει επίσης ότι πολλές φορές το βλέπω να σβήνει και να αργεί να ξαναανάψει.
    Η βλάβη που μπορεί να έχει είναι στο μάτι - παρότι ανάβει -. Υπάρχει κανένα θερμικό που μπορεί να πληροφορεί λάθος και να το κάνει να σβήνει και να ανάβει πιο αργά ;
    Το μάτι που είδα στην Bosch είναι το 00436657 (έχει αντικαταστήσει το 00436711) και κοστίζει περίπου 35 €.
    Παρακαλώ τις συμβουλές σας και την εμπειρία σας.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Για να καταληξεις τι ειναι αυτο που φταιει,πλακετα η εστια,ο μονος τροπος ειναι να γινει μετρηση πανω στην εστια την ωρα που εχει σβησει η εστια.Αν εχεις ταση και δεν αναβει η εστια τοτε φταιει η εστια,αν δεν εχεις ταση φταιει η πλακετα.Μια πολυ συχνη βλαβη που εχουν ειναι ψυχρη κοληση στο ρελε της εστιας,για να το δεις πρεπει να κανεις οπτικο ελεγχο σε ολα τα ρελε της πλακετας για ψυχρες κολησεις.
    Μια ψυχρη κοληση γνωριζεις πως ειναι?Αν δεν γνωριζεις κανε ενα refresh στις κολησεις των ρελε και ξαναδοκιμασε να δεις αν εστρωσε.Ενας μεγενθητικος φακος βοηθαει πολυ στον ελεγχο.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να βάλω το μάτι να δουλέψει με μια κατσαρόλα και όταν σβήσει να μετρήσω την τάση που έρχεται στο συγκεκριμένο μάτι ;
    Η τάση φαντάζομαι θα πρέπει να είναι 220 Volt.
    Πως μπορώ να το κάνω αυτό που θα πρέπει να ξεκουμπώσω τις εστίες, να λύσω τις βίδες που έχει για να μετρήσω. Θα προλάβω μέχρι να ανάψει ξανά, δεν έχω ανοίξει ποτέ εστίες.
    Τώρα όσον αφορά τις ψυχρές κολλήσεις, φαντάζομαι ότι εννοείς κολλήσεις με καλάι, θα πρέπει να τις ξανακολλήσω όποιες μου φαίνονται λίγο πειραγμένες ;

  4. #4
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Για να μετρησεις πρεπει να ανοιξεις τις εστιες και να τραβηξεις δικα σου καλωδια απο την εστια προς τα εξω ωστε να μετρας την ωρα που δουλευει.
    Οσον αφορα τις κολησεις ειναι ακριβως οπως το περιγραφεις,η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εκει ειναι το προβλημα.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, την άνοιξα και οι κολλήσεις στη πλακέτα μου φαίνονται μια χαρά, κούνησα και τους ρελέδες και δεν κουνάει κανένας.
    Με το μάτι μου δεν είδα κάτι ύποπτο στις κολλήσεις.
    .20170403_215635.jpg

    Τώρα για να τραβήξω καλώδιο και να μετράω τη τάση σε ποια καλώδια πρέπει να μετρήσω, εννοώ ότι δεν ξέρω ποιες από τις 3 επαφές είναι αυτές που δίνουν και στο μέσα και στο έξω μάτι. Τι καλώδιο να βάλω, 1,5mm είναι καλά ; Τάση 220 Volt ;

    20170403_215649.jpg

  6. #6
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Το μαυρο με το καθενα απο τα δυο μπλε ξεχωριστα πρεπει να εχει 220 την ωρα που ειναι αναμενη.Το μαυρο δηλαδη ειναι το γενικο.Καλωδιο βαλε οτι εχεις,μια απλη μετρηση θα κανεις,δεν θα εχεις φορτιο,μονο το πολυμετρο θα ειναι.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Το μαύρο πράγματι είναι κοινό

    20170403_221922.jpg

    Πρόσεξε τώρα, κάνω έλεγχο με το μπιπ. Το μαύρο με το ακριανό και κάνει μπιπ. Το μαύρο με το άλλο δεν κάνει μπιπ, δεν είναι λίγο περίεργο αυτό ενώ το μάτι ανάβει, δεν είναι να πεις ότι δεν δούλευε γιατί είναι κομμένη η αντίσταση. Τέλος πάντων, 1,5 καλώδιο κάνει ή θα βάλω φωτιά ;

  8. #8
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Το μπιπ εχει να κανει με την ωμικη αντισταση της εστιας,οταν ειναι πανω απο ενα οριο,αναλογα το πολυμετρο,τοτε δεν χτυπαει.
    Φωτια γιατι να παρεις?.Δεν θα παρεμβαλεις τα καλωδια της εστιας με τα δικα σου,απλα στρηψε τα δικα σου πανω στις επαφες τις εστιας ωστε να περνεις μετρηση παραλληλα.Τα καλωδια της εστιας δεν θα τα βγαλεις απο πανω,απλα θα προσθεσεις τα δικα σου στριβωντας τα επανω στις επαφες.Προσεχε μονο μην κανεις βραχυκηκλωμα μεταξυ των καλωδιων η με γειωση.Βαλε λιγο ταινια για οσο θα κανεις τις μετρησεις και πανω απολα προσεχε εσυ μην αλαξεις κομωση

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Λοιπόν το πείραμα έχει ως εξής :
    Βάζω κατσαρόλα με λίγο νερό στο μάτι και ανάβω.
    Μετράω μαύρο με κάθε ένα από τα άλλα καλώδια, 230 volt το καθένα.
    Μετά από λίγα λεπτά, και όταν άρχισε να ψιλοβράζει το νερό, κοβει το μάτι για 2 δευτερόλεπτα. Μετράω το μαύρο με κάθε ένα από τα άλλα και μου δείχνει 235 volt το καθένα. Όταν ανάβει ξανά το μάτι πέφτει η μέτρηση στα 230 volt.
    Στη δοκιμή μου αυτή βέβαια έκοβε το μάτι για 2 δευτερόλεπτα και ξανά άναβε, όταν τώρα μαγειρεύεις, δεν ξέρω πόση ώρα κόβει το μάτι.
    Συμπέρασμα, μάλλον πάω για μάτι έτσι ;

  10. #10
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Το ματι κοβει για 2 δευτερολεπτα απο τον θερμοστατη της εστιας,ειναι φυσιολογικο να το κανει αυτο εφοσον την δουλευεις στο max..Εφοσον εχεις ταση οταν σβηνει η εστια τοτε η πλακετα ειναι ενταξη.Η δοκιμη ομως καλο ειναι να γινει μαγειρευοντας και οχι απλα με λιγο νερο στην κατσαρολα.Μπορει να μην εχεις καν βλαβη και να ειναι η ιδεα σου οτι κατι δεν παει καλα.Μπορει ακομα και να παθαινει διαληψεις το ηλεκτρονικο οταν ζεσταθει.Αν στο μαγειρεμα σβηνει για πολυ ωρα το ματι ενω το εχεις στο max τοτε μαλλον πας για εστια οπως πολυ καλα το σκεφτηκες.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Miele] Εστίες Miele KF460. Πρόβλημα με μία από τις 4 εστίες
    από alexc στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-18, 12:02
  2. [Miele] Πρόβλημα με κεραμικές εστίες.
    από tsioy στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-14, 17:55
  3. [Bosch] Πρόβλημα με φούρνο bosch
    από temeteron1987 στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-13, 17:42
  4. [Άλλη] Φουρνάκι HUMAN πρόβλημα με τις εστίες!
    από Sthol στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-12, 14:53
  5. πρόβλημα με 1 από τις 4 εστίες
    από βαγγελης1974 στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-11, 10:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας