Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: SONY F410R

  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Χαραλαμπος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή SONY F410R

    Χαιρετώ την παρέα .για μια φορά ακόμα κάτι χάλασε στο σπίτι μου και λέω να προσπαθήσω να δω αν τα καταφέρω .(με την βοήθεια σας βέβαια ).
    αυτή την φορά ο ενισχυτής μου Sony F410 R σταμάτησε να παίζει. εδώ και αρκετό διάστημα έφτιαχνε νούμερα ,έπρεπε να ανοίξω αρκετά την φωνή για να αρχίσει να παίζει και από τα δυο ηχεία ,τώρα όμως δεν βγάζει λαλιά .
    άνοιξα το καπάκι και βλέπω ότι κάποιες φορές παίζει αλλά με το που ακουμπήσω κάτι πάνω στην πλακέτα η ακόμα και στο κουτί σταματά .οπτικά δεν φαίνεται τίποτα καμένο .δεν έβγαλε καπνούς ,απλά έπαψε να παίζει .έχω σχετικό βίντεο και είναι ο μονός τρόπος να σας δώσω να καταλάβετε τι εννοώ. που να εστιάσω ; όταν το ακουμπάω ακούγετε σαν να κλίνει ένας ρελές και για να επανέρθει μπορεί να κάνει μερικά λεπτάIMG_20170331_200711.jpg
    https://youtu.be/GefLuNYHYHY
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xaris-c : 31-03-17 στις 22:26

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Ψυχρές κολλήσεις - δες κάτω από την πλακέτα.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη GSR600
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    οπως ειπε και ο συνονόματος ψαξε για ψυχρες κολησεις.Πρεπει να ξηλωσεις την πλακετα.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χαραλαμπος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    δεν θα έπρεπε αν το ξανακουμπούσα να έκανε πως έπαιζε? αν και όταν ξανανοίγει, ακούγεται πάλι ο ρελες να οπλίζει και μετα αρχίζει

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris-c Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν θα έπρεπε αν το ξανακουμπούσα να έκανε πως έπαιζε? αν και όταν ξανανοίγει, ακούγεται πάλι ο ρελες να οπλίζει και μετα αρχίζει
    πρωτα κοιτας για ψυχρες κολλησεις οπως σου ειπαν παραπανω τα παιδια

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χαραλαμπος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Να ζεστάνω όλες τις κολλήσεις? (Να τις λιώσω?)IMG_20170331_222347.jpg μετρώντας όλες τις αντιστάσεις έδειχναν μια τιμη εκτος απο μια...οσο για τις ψυχρές κολλήσεις​ αύριο θα δω IMG_20170331_232015.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xaris-c : 01-04-17 στις 00:23

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Στην φωτογραφία με την πλακέτα, φαίνονται αρκετές κολλήσεις που πιθανών είναι ψυχρές.
    Αυτές βρίσκονται στα πόδια των ολοκληρωμένων IC501,IC601, στο πόδια του ρελέ εξόδου (στο πηνίο), στα πιν σύνδεσης των τρανζίστορ εξόδου,στα δυο τρανζίστορ (ή reguletors) πράσινου και μαύρου χρώματος (που βρίσκονται αριστερά από την αντίσταση που έχεις κυκλώσει στην φωτογραφία) και προληπτικά στους σταθεροποιητές IC901 και IC902 κ.ο.κ.
    Οπότε, αρχικά, θα πρέπει να ξανά περάσεις (ιδιαίτερα) αυτές τις κολλήσεις προσεκτικά (ώστε να μην δημιουργηθούν τυχών βραχυκυκλώματα κ.ο.κ.) και να ελέγξεις βέβαια και όλες τις άλλες, που ίσως δεν φαίνονται από την φωτογραφία.

    Ξεκόλλησε το ένα άκρο της αντίστασης που θεωρείς ότι έχει πρόβλημα (και έχεις κυκλώσει) και μέτρα την.
    Αν τα χρώματα (επειδή δεν μπορώ από την φωτογραφία να διακρίνω καλά) είναι κόκκινο,κόκκινο, χρυσαφί θα πρέπει να μετράς 2,2Ω, ενώ αν τα χρώματα είναι κόκκινο,κόκκινο, ασημί θα πρέπει να μετράς 0,22Ω.
    Αν πάλι δεν μετράς τίποτα (ή διαφορετική τιμή), η αντίσταση είναι καμμένη-χαλασμένη και χρειάζεται σίγουρα αντικατάσταση, αλλά τότε πιθανών να υπάρχει και κάπου αλλού πρόβλημα (χωρίς βέβαια αυτό να είναι 100% σίγουρο, αλλά θα πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες μετρήσεις).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 01-04-17 στις 01:07

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ezizu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xaris-c (01-04-17)

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χαραλαμπος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    προς το παρόν δεν είχε αποτέλεσμα η επέμβαση μου .¶λλαξα και την μια καμένη αντίσταση αλλά εξακολουθούν τα ιδιά .νομίζω ότι δεν είναι δυνατόν να εντοπιστεί το πρόβλημα από μένα λόγο μην γνώσης του αντικειμένου και κάνω ένα βήμα πίσω .και πρέπει να πάω σε κάποιον ειδικό ..κατοικώ για λίγο ακόμα Θεσσαλονίκη ,αν έχετε κάπου να μου προτείνεται. αρκετές κολλήσεις τις ξαναπέρασα με καλαει αλλά δεν είδα διαφορά.
    αυτό που κάνει επαναλαμβάνεται ανά περίπου στο λεπτό .δηλαδή ανοίγει το ρελε αλλά μάλλον κάποιο overload Protection το κόβει και κλίνει .IMG_20170401_121143.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xaris-c : 01-04-17 στις 16:24

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris-c Εμφάνιση μηνυμάτων
    προς το παρόν δεν είχε αποτέλεσμα η επέμβαση μου .¶λλαξα και την μια καμένη αντίσταση αλλά εξακολουθούν τα ιδιά .νομίζω ότι δεν είναι δυνατόν να εντοπιστεί το πρόβλημα από μένα λόγο μην γνώσης του αντικειμένου και κάνω ένα βήμα πίσω .και πρέπει να πάω σε κάποιον ειδικό ..
    Εφόσον δεν υπάρχουν οι απαραίτητες σχετικές γνώσεις, όπως γράφεις, τότε το να απευθυνθείς σε κάποιο σχετικό τεχνικό, είναι νομίζω η σωστότερη επιλογή που μπορείς να κάνεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ezizu : 01-04-17 στις 17:02

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ezizu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xaris-c (01-04-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Sony] sony bravia
    από marioulinos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-15, 17:51
  2. SONY KV 14-1D
    από takisegio στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-11, 01:09
  3. SONY KV-29FX30E
    από yoikonomoy στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-10, 21:05
  4. sony kv-m1420d
    από takisegio στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-10, 19:33
  5. sony tv
    από SIERA στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-10, 19:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας