Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Διονυσης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    ζακυνθος
    Μηνύματα
    3

    Lightbulb Απο τριφασικο σε μονοφασικο

    Καλησπερα παιδια...Ανοιγω ενα μαγαζι το οποιο εχει τριφασικο ρευμα κομμενο σε καποιο σημειο και απο κει και περα το ειχε κανει μονοφασικο ο προηγουμενος....Εγω θα τα ξυλωσω και θα βαλω καινουριο πινακα αλλα μονοφασικο απο κει και περα.....το ερωτημα ειναι τι καλωδια να χρησιμοποιησω απο τα πεντε του τριφασικου?το μπλε το κιτρινοπρασινο και ποια φαση?η δεν παιζει ρολο???

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dktermi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια...Ανοιγω ενα μαγαζι το οποιο εχει τριφασικο ρευμα κομμενο σε καποιο σημειο και απο κει και περα το ειχε κανει μονοφασικο ο προηγουμενος....Εγω θα τα ξυλωσω και θα βαλω καινουριο πινακα αλλα μονοφασικο απο κει και περα.....το ερωτημα ειναι τι καλωδια να χρησιμοποιησω απο τα πεντε του τριφασικου?το μπλε το κιτρινοπρασινο και ποια φαση?η δεν παιζει ρολο???
    Κανονικά αφού υπάρχουν τριφασικές γραμμές πρέπει όλες να καταλήξουν ΜΕΣΑ στον πίνακα κι από εκεί και πέρα ΕΝΤΟΣ του πίνακα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι συνδεσμολογία θέλεις για να λειτουργήσει μόνο η μία φάση από τις τρεις. Μπορείς να συνδέσεις όποια θέλεις από τις τρεις φάσεις, ότι χρώμα και να έχει, δεν υπάρχει περιορισμός σε αυτό το ερώτημα .
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Διονυσης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    ζακυνθος
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά αφού υπάρχουν τριφασικές γραμμές πρέπει όλες να καταλήξουν ΜΕΣΑ στον πίνακα κι από εκεί και πέρα ΕΝΤΟΣ του πίνακα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι συνδεσμολογία θέλεις για να λειτουργήσει μόνο η μία φάση από τις τρεις. Μπορείς να συνδέσεις όποια θέλεις από τις τρεις φάσεις, ότι χρώμα και να έχει, δεν υπάρχει περιορισμός σε αυτό το ερώτημα .
    Ακριβως Δημητρη...Απο το ρολοι της Δεη εξω,ερχονται τα πεντε καλωδια του τριφασικου και καταληγουν σε εναν πινακα μεσα στο μαγαζι,σε αυτον λοιπον τον πινακα εγω θα συνδεσω κανονικα ουδετερο γειωση στης μπαρες τους την φαση σε μια ασφαλεια γενικη 40Α....τωρα μεσα στο μαγαζι θα βαλω αλλον εναν υποπινακα με γενικη ασφαλεια 40Α παλι,μια τηξεως 35Α, ρελε διαφηγης θα συνδεσω παλι της μπαρεσ μου ουδετερο γειωση και απο κει και περα θα βαλω τα αναλογα για μπριζες φωτα κτλ.Απλα εχω καιρο να ασχοληθω και μου διαφευγουν καποια πραγματα.....

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dktermi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως Δημητρη...Απο το ρολοι της Δεη εξω,ερχονται τα πεντε καλωδια του τριφασικου και καταληγουν σε εναν πινακα μεσα στο μαγαζι,σε αυτον λοιπον τον πινακα εγω θα συνδεσω κανονικα ουδετερο γειωση στης μπαρες τους την φαση σε μια ασφαλεια γενικη 40Α....τωρα μεσα στο μαγαζι θα βαλω αλλον εναν υποπινακα με γενικη ασφαλεια 40Α παλι,μια τηξεως 35Α, ρελε διαφηγης θα συνδεσω παλι της μπαρεσ μου ουδετερο γειωση και απο κει και περα θα βαλω τα αναλογα για μπριζες φωτα κτλ.Απλα εχω καιρο να ασχοληθω και μου διαφευγουν καποια πραγματα.....
    Μια χαρά σε βλέπω...προχώρα.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Δεν άκουσα τίποτα για γενικό διακόπτη στον κύριο πίνακα, επίσης δεν κατάλαβα τί νόημα θα είχε μια ασφάλεια 40Α στον κύριο πίνακα η οποία μετά θα δίνει σε μια άλλη πάλι 40Α στον υποπίνακα και επίσης εφόσον θα έχει μία αυτόματη γενική ασφάλεια 40Α γιατί να μπει ταυτόχρονα και (πάλι) γενική ασφάλεια 35Α τηκτή... Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αφού υπάρχει τριφασική παροχή από τη ΔΕΗ να μην την εκμεταλλευτεί κανείς και να χρησιμοποιήσει μόνο τη μία φάση.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilimertzani (30-03-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. Σωληνώσεις αποχέτευσης
    από goosey στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-15, 20:27
  2. Τριφασικο μοτερ σε μονοφασικο.
    από mariosmfj στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-15, 11:17
  3. [Τηλεόραση Samsung] μπλε αποχροση.
    από black arrow στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-15, 17:21
  4. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΡΕΛΕ ΔΙΑΦΥΓΗΣ ΣΕ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ
    από pkonid στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-14, 12:38
  5. TV TUNER απο VIDEO
    από sv6hmn στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-11, 18:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας