Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    30

    Excamation HP LaserJet 4L (πρόβλημα με εκτύπωση)

    kαλημέρα στην παρέα.

    Έπεσε στα χέρια μου ένας HP LaserJet 4L (του 1995) και αφού επισκεύασα το γνωστό πρόβλημα με το paper jam, και ενώ μου έδωσαν και ένα καινούργιο toner (ίσως να ήταν πολυκαιρισμένο) στο self print παίρνω βρώμικες και θολές εκτυπώσεις. Θέλω να αποκλείσω το πρόβλημα του fuser(φούρνου) πριν προβώ σε αγορά νέου toner που μπορεί να το πάρω και τζάμπα αν τελικά είναι πρόβλημα fuser.

    Σας επισυνάπτω φωτογραφία από την εκτύπωση. Ίσως με το δικό σας έμπειρο μάτι καταλάβετε περισσότερα. Η εκτύπωση έχει διπλά είδωλα και είναι βρώμικη.


    Θα ήθελα πολύ να τον επισκευάσω. Όποια βοήθεια πολύτιμη!

    Φωτογραφία:




    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Δεν δείχνει να είναι φούρνος αυτό (συνήθως ο προβληματικός φούρνος "δίνει" ανατυπώσεις). Μπορείς βέβαια να "σιγουρέψεις" τη διάγνωσή σου απλά σταματώντας τον εκτυπωτή την ώρα της εκτύπωσης (ανοίγοντας ένα κάλυμμα ενδεχομένως) Έτσι θα δεις εάν το πρόβλημα είναι πριν το φούρνο (άψητη περιοχή), ή μετά από αυτόν (ψημένη περιοχή). Επίσης, να σου πω να καθαρίσεις και τις επαφές προς τη μονάδα, γιατί η μη σωστή επαφή δίνει τέτοια συμπτώματα. Τέλος, δεν μπορώ ν' αποκλείσω πρόβλημα στην πλακέτα που τροφοδοτεί τάσεις (το απευκταίο σενάριο δηλαδή)

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση! Έκανα αυτό που μου είπες και η εκτύπωση βγαίνει έτσι από το toner. Άρα δεν είναι ο φούρνος.

    Επιστρέφω σε λίγο με φωτογραφίες από την πλακέτα μπας και βρούμε καμία άκρη. Πάω για λύσιμο.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Επέστρεψα. Έλυσα τον εκτυπωτή και φωτογράφισα την πλακέτα. Οι μικροί κύκλοι είναι το σημείο που ακουμπάνε οι επαφές που πάνε στο toner. Καθαριστήκαν πολύ καλά για δεύτερη φορά.

    Αυτό που βλέπω στην πλακέτα, είναι μια υπερθέρμανση στο σημείο που έχω κυκλώσει. Δείχνουν να είναι οι αντιστάσεις που φαίνονται στο πάνω μέρος της φωτογραφίας.

    Λες να είναι εκεί φίλε μου το πρόβλημα; Αν βλέπεις κάτι άλλο ή πιστεύεις ότι πρέπει να αντικαταστήσω κάτι ακόμα πες μου σε παρακαλώ. Και κάτι ακόμα. Αποκλείουμε ότι μπορεί να φταίει το toner;

    Ευχαριστώ πολύ και αναμένω την απάντησή σου, θέλω να τον σώσω.


    Φωτογραφίες:






  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος ασχολειται με ενα μηχανημα 22 ετων. σιγουρα εχει φαει τα ψωμια του. οσο και να κοστιζε τοτε τωρα δεν κοστιζει τιποτα. πιο ακριβο ειναι το τονερ παρα το μηχανημα.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι καποιος ασχολειται με ενα μηχανημα 22 ετων. σιγουρα εχει φαει τα ψωμια του. οσο και να κοστιζε τοτε τωρα δεν κοστιζει τιποτα. πιο ακριβο ειναι το τονερ παρα το μηχανημα.
    Και εγώ έχω έναν HP Deskjet 940C του 2002 και έναν HP Deskjet 840c του 2000 περίπου, τους οποίους χρησιμοποιώ. Απλώς ίσως αυτά τα μηχανήματα να δίνουν μια αίσθηση διαφορετική μιας άλλης εποχής. Επίσης υπάρχουν και αρκετοί που τους αρέσει να ασχολούνται με αυτά που ειναι αρκετά παλιά. Τον συγκεκριμένο εκτυπωτή δεν τον έχω χρησιμοποιήσει και δεν μπορώ να πω ακριβώς

  7. #7
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Συνονόματε δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω. Δεν το γνωρίζω το μηχάνημα, και δεν μπορώ να σου πω κάτι παραπάνω από τα θεωρητικά που σου ανέφερα στο πρώτο μήνυμα. Πάντως κλείνοντας να σου πω ότι πριν λύσεις την πλακέτα, θα έπρεπε να μετρήσεις εάν σου φέρνει τάσεις ή όχι (φαντάζομαι το μηχάνημα σου δίνει πρόσβαση γι αυτό). Και επιπλέον, δεν αποκλείεται να φταίει το Toner (εάν μπορείς να δοκιμάσεις και άλλο, καλό θα ήταν), όπως επίσης και τον transfer roll (ή το κατά κόσμον BTR).

    http://www.lbrty.com/tech/Manuals_HP/4L_4Psm.pdf

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.

    Όπως και να έχει βοήθησες αρκετά με το να αποκλείσω τον φούρνο. Τον tranfer roller γιατί; γυρίζει κανονικά και είναι πεντακάθαρος (ήταν τουλάχιστον) όταν τον έβγαλα και τον καθάρισα. Όσο για την τάση που μου είπες να μετρήσω το σκέφτηκα, αλλά θα ήταν δώρον άδωρον αφού την πραγματική τάση δεν την ξέρω. Αυτή δηλαδή που πρέπει να βγάζει στις επαφές του toner. Και σίγουρα κάποια τάση θα δείξει αφού μια εκτύπωση την παίρνω, ασχέτως αν δεν είναι η πρέπουσα.

    Νομίζω ότι πρέπει να βρω ένα toner έστω και δανεικό, για να κάνω μια δοκιμή και να αποκλείσω το πρόβλημα του toner αν λάβω πάλι πανομοιότυπη ποιοτικά εκτύπωση. Μετά θα επικεντρωθώ στην πλακέτα. Ελπίζοντας βέβαια με το νέο toner να είναι όλα καλά.

    Σ' ευχαριστώ πολύ.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Muttley Black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον tranfer roller γιατί; γυρίζει κανονικά και είναι πεντακάθαρος (ήταν τουλάχιστον) όταν τον έβγαλα και τον καθάρισα.
    Απλά το ανέφερα ως μια πιθανή αιτία ...

Παρόμοια Θέματα

  1. [Φορητός Η/Υ] Πρόβλημα σε Laptop Sony Vaio PCG-392M δεν ανοίγει (ένα άλυτο πρόβλημα)
    από atrwtoss στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-17, 21:28
  2. Hp Laserjet 4L
    από aser στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-12, 00:46
  3. Πρόβλημα στη εκτύπωση με HP DeskJet 695C
    από Panoss στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-07, 19:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας