Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή Mετατροπη ξυλολεβητα σε πυρηνα

    Καλημερα παιδιά...εχω ενα ξυλολεβητα της halcotherm..60000 θερμιδες με τουμποσωληνες και θελω να τον μετατρεψω σε πυρηνα...η εταιρια τον εδινε και με δεξαμενη με κοχλια και ριψη του καυσιμου απο πανω...σε αυτη τη φιλοσοφια κινηθηκα...εχω φτιαξει μια σκαφη με τρυπες που ο ανεμιστηρας πηγαινει μονο εκει..δεξαμενη με κοχλια ιδιοκατασκευη και εχω ξεκινησει δοκιμες...λοιπον δουλευω το κοχλια 10 δευτερα και σταματαει για 30 δευτερα..στα 10 δευτερα ριχνει περιπου 100γραμ. Πυρηνα(ακαθαρτο με σκονη)..επειδη εχω μπερδευτει συμφερει σε καταναλωση η πρεπει να προσπαθησω να αυξησω και αλλο το χρονο παυσης...???
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MEN1979 : 27-02-17 στις 10:46

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Και τι απάντηση περιμένεις να πάρεις; Μιλάμε για ένα καυστήρα που εσύ έφτιαξες.
    Τα 100 γραμμάρια μπορεί να είναι πολλά, μπορεί και λίγα. Παρατήρησε την καύση, τον ρυθμό που ανεβάζει θερμοκρασία ο λέβητας και ρύθμισε ανάλογα.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι απάντηση περιμένεις να πάρεις; Μιλάμε για ένα καυστήρα που εσύ έφτιαξες.
    Τα 100 γραμμάρια μπορεί να είναι πολλά, μπορεί και λίγα. Παρατήρησε την καύση, τον ρυθμό που ανεβάζει θερμοκρασία ο λέβητας και ρύθμισε ανάλογα.
    Δεν περιμενω καποιον να μου πει ποσο πυρηνα θελω ακριβως..απλα μηπως καποιος δουλευει με τετοιες τιμες ωστε να μου πει τη γνωμη του..με αυτο το ριξιμο εφτασε ο λεβητας 65βαθμους σε κοντα μια ωρα με 12 βαθμους εξω...αν ειχα βαλει το χρονικο θα ηξερα γιατι θα το αφηνα να δουλεψει να δω συμπεριφορά..και αυτο θα κανω..σε ευχαριστω...

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας