Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1
    Το avatar του χρήστη Karny
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή Πικαπ technics στροβοσκόπιο

    Καλησπέρα στην ομάδα..Εχω ένα technics sl-qd33 το οποίο δουλεύει άψογα και οι στροφές του έιναι πάντα σταθερές, έχει γίνει και μέτρηση.Αν κ είμαι της άποψης "δε πειράζεις κάτι που δουλεύει" θα ήθελα να πάρω μερικές γνώμες για το λεντάκι του strobe.Ανάβει κανονικά αλλά μάλλον δεν έχει τον παλμό που πρέπει για να μου δείχνει το κλείδωμα των στροφών.Δηλαδή το μόνο που φαίνεται είναι ένα φως και τίποτα άλλο και ας είναι ολόσωστες οι στροφές. Tι μπορεί να φταίει;;Παραθέτω φωτό από το manual..

  2. #2
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Δηλαδή ανάβει μόνιμα;
    Οι παλμοί έρχονται από το 3 που φαίνεται δεξιά, πού είναι το υπόλοιπο μέρος του σχεδίου;

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Karny
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Σ'ευχαριστώ για την απάντηση, οι παλμοί έρχονται από ένα ολοκληρωμένο,βαζω και το υπόλοιπο μέρος του σχεδίου..οι γνώσεις μου φτάνουν μέχρι ένα σημείο και γι'αυτό ρωτάω φταίει το ολοκληρωμένο ή παίζουν ρόλο και τα τρανζιστοράκια που φαίνονται;Το λαμπάκι ανάβει κανονικά όταν ανάβει το πικάπ αλλά λειτουργει σαν απλό λαμπάκι,δε μου δείχνει τις στροφές..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Karny : 07-02-17 στις 19:28

  4. #4
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Αν το Q3 (στο πρώτο σχέδιο που έβαλες) έχει βραχυκύκλωμα C-E, τότε το σύμπτωμα θα είναι όντως το LED να ανάβει συνέχεια. Αλλά το ίδιο θα μπορούσε να συμβαίνει και αν το IC201 (AN6683) στο δεύτερο σχέδιο δίνει συνέχεια ρεύμα από την έξοδό του pin 7 προς το Q3. Να είναι εντελώς χαλασμένο το IC201 το βλέπω απίθανο γιατί είναι υπεύθυνο και για τη ρύθμιση των στροφών του πλατώ και εσύ έχεις πει ότι το μόνο πρόβλημα είναι με το LED. Οπότε κάνε το εξής. Βραχυκύκλωσε τα pins 7-8 του IC201 (μή φοβάσαι, δεν θα γίνει κάποια ζημιά), και να το βάλεις να δουλέψει. Αν το LED είναι πάλι αναμμένο τότε το πρόβλημα είναι το Q3, αν είναι σβηστό το πρόβλημα είναι το IC201 (και είδα κάτι τιμές 25€ στο aliexpress).

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    klik (15-02-17)

  6. #5
    Το avatar του χρήστη Karny
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια, βραχυκυκλώνω τα πιν που ανέφερες και το λεντάκι σβήνει εντελώς..άρα το τσιπάκι έχει πρόβλημα έτσι;Το ξανακλείνω αφου είναι μια χαρά οι στροφές του, 25 ευρώ μόνο για το strobe δεν αξίζει.
    ΩΠΑ!!!! Δε πρόλαβα να σου γράψω την απάντηση πάω να δέσω πάλι το πικάπ το ανάβω και το λεντάκι δουλεύει κανονικά!!!!!!!!Από την αρχή που το είχα στα χέρια μου δε δούλεψε ποτέ και με το βραχυκύκλωμα ξεκόλλησε;;; δε μπορώ να καταλάβω χαχα
    Χίλια ευχαριστώ φίλε μου, δε φαντάζεσαι τι χαρά πήρα!!!

  7. #6
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Δεν είναι λογικό να έφτιαξε με το βραχυκύκλωμα. Αφού σου έκανε αυτό το πράγμα, τσεκάρισε για διακοπή τη διαδρομή από το pin 7 του ΑΝ6683 μέχρι τη βάση του Q3 (κομμένος χαλκοδιάδρομος τυπωμένου, κομμένο καλώδιο, κακώς πρεσσαρισμένο καλώδιο σε φίσα, κακή επαφή πόλου 3 φίσας, ραγισμένες κολλήσεις). Κάπου είχε διακοπή και τώρα με τα κουνήματα έφτιαξε.

  8. #7
    Το avatar του χρήστη Karny
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Φίλιππε σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά..Ναι λογικό αυτό που λες μάλλον κάτι τέτοιο είναι..Βασικά τώρα το έχω δέσει και δουλεύει κανονικότατα δε μου έχει ξανακάνει τίποτα αλλά άμα δω πάλι τα ίδια θα ψάξω όλη τη διαδρομή..
    Εν τω μεταξύ καπάκι δεν έχω βρει ακόμα αν έχετε τίποτα υπόψη εδώ μιας και ασχολείστε..

  9. #8
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Φίλλιπε καλησπέρα, να σε ρωτήσω εγώ κάτι ??? Παραπάνω γράφεις:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... τσεκάρισε για διακοπή τη διαδρομή από το pin 7 του ΑΝ6683 μέχρι τη βάση του Q3 (κομμένος χαλκοδιάδρομος τυπωμένου, κομμένο καλώδιο, κακώς πρεσσαρισμένο καλώδιο σε φίσα, κακή επαφή πόλου 3 φίσας, ραγισμένες κολλήσεις).
    Κοιτώντας το σχέδιο και θεωρητικά σκεπτόμενος (γιατί κατά τα άλλα δηλώνω άσχετος), μήπως σε περίπτωση κομμένης διαδρομής θα έπρεπε το led να είναι μόνιμα σβηστό ??? Το ρωτώ γιατί εφόσον δεν θα λαμβάνει παλμό, δεν θα πηγαίνει ποτέ σε ορθή πόλωση (NPN γαρ), συνεπώς θα είναι ένας μονίμως "ανοικτός" διακόπτης. Μπορείς να μου εξηγήσεις που κάνω το λάθος στον συλλογισμό μου ???
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

  10. #9
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Το q3 εχει την αντισταση r5 στη βάση που το έχει συνεχώς πολωμενο στο on. Το ic κόβει την ταση βασης. Αρα διακοπη μεταξυ ic και βασης, το αφηνουν μόνιμα on

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (14-02-17), FILMAN (14-02-17)

  12. #10
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Σωστός. Λύσε μου και μια τελευταία απορία. Ο παλμός πως λειτουργεί ακριβώς. Υπεροδηγεί ουσιαστικά το transistor ???

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Πικάπ] Service πικαπ Thorens TD166MKII
    από east electronics στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-15, 21:20
  2. [Πικάπ] Προβλημα με πικαπ σε sony xo-d10s
    από lakafitis στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-15, 21:39
  3. [Πικάπ] Ραδιο-πικαπ Rising
    από papkir στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-14, 05:36
  4. στροφες πικαπ
    από ReNia στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-11, 19:35
  5. ρυθμιση πικαπ
    από papkir στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-10, 14:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας