Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27
  1. #21

    Μέλος
    Όνομα
    Σηφης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    ONTΩΣ η σομπα μπηκε τελευταια.Δευτερον λιγο καιρο μετα την τοποθετηση στης σομπας πελλετ παρουσιαστηκε αυτη το προβλημα.Ειμαστε οικογενεια 5 ατομων σημειωση.

  2. #22

    Μέλος
    Όνομα
    Σηφης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Αδερφια ρωτησα τον τεχνικο και μου ειπε πιθανων θελει ρυθμιση ο θερμοσταστης!Το μονο που δεν καταλαβαινω ειναι τι ρολο παιζει το τριτο λαστιχο στην παροχη.

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εξαιρέσουμε την πιθανή απάντηση στο #11.
    Στην δική μου παρόμοια εγκατάσταση και αναφερόμενος στα παραπάνω έντονα υπογραμμισμένα γράμματα .
    Δεν είναι με απλή τρίοδη βάνα .
    Αλλά μέσα στο σπίτι έχει 2 οριζόντιες συλλεκτήριες μπάρες ορειχάλκινες διανομής νερού. Μία "μπλε" για τις κρύες οδεύσεις και μία "κόκκινη " μπάρα για τις ζεστές οδεύσεις του ζεστού νερού .
    Σε μένα έχει 4 βάνες (συγκεκριμένα 2 "μπλε" και 2 "Κόκκινες" βάνες ) . Οι 2 μπλε βάνες που είναι για ηλιακό και ηλεκτρικό θερμοσίφωνα αντίστοιχα , και οι 2 κόκκινες βάνες που είναι επίσης επιστροφές ζεστού νερού από ηλιακό και ηλεκτρικό θερμοσίφωνα αντίστοιχα . (π.χ. η τρίοδη να είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα αντί για 2 χωριστές βάνες για κρύο νερό .... αλλά να υπάρχει και επιπλέον τρίοδη για ζεστά νερά των επιστροφών).

    Αυτό που κάνω στην περίπτωση μου με τις 4 βάνες όταν π.χ. θέλω να αλλάξω από ηλιακό σε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα , είναι να κλείσω την μπλε και κόκκινη βάνα του ηλιακού και να ανοίξω την μπλε και κόκκινη βάνα του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα .
    Εάν δεν τηρηθούν αυτές οι οδηγίες τότε θα έχω ανάμικτο νερό χαμηλής απόδοσης .
    Καταλήγοντας , θέλω να πω ότι μου φάνηκε λίγο παράξενο να αναφέρεις απλή τρίοδη βάνα . Μήπως πέρα από την τρίοδη έπρεπε να υπάρχει και άλλη ενέργεια που έπρεπε να κάνεις ? (π.χ. η τρίοδη να είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα με τις 2 χωριστές βάνες που έχω εγώ <για κρύο νερό > , αλλά να έχεις και μία 2 τρίοδη βάνα που είναι για τις επιστροφές του ζεστού νερού , και αυτήν δεν την έβαλες στην κατάλληλη θέση? ).
    την εισοδο του θερμοσιφωνα δεν υπαρχει λογος να την κλεινεις.Μπορεις κλεινωντας την εξοδο του θερμοσιφωνα να τραβηξει μονο απο εκεινον που ειναι ανοικτη.Δοκιμασε το.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eric2014l Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραια σαρκαστικη φωτο και πρακτικη!Αλλα η σομπα μου ειναι πελλετ.
    Αφου δεν μπορουσες να ανεβασεις εσυ μια ειπα να ανεβασω εγω.Το μεσο θερμανσης δεν παιζει τοσο ρολο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eric2014l Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδερφια ρωτησα τον τεχνικο και μου ειπε πιθανων θελει ρυθμιση ο θερμοσταστης!Το μονο που δεν καταλαβαινω ειναι τι ρολο παιζει το τριτο λαστιχο στην παροχη.
    το τριτο λαστιχο,προφανως εννοεις το διαφανες.Ειναι αποστραγγισης σε περιπτωση που ανοιξει-λογω πιεσης- το ασφαλιστικο να μην τρεχει στο παταρι αλλα στο σωληνακι αυτο.Πολυ καλος ο υδραυλικος που το συνδεσε.

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Σηφης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    ναι το διαφανες εννουσα.Οντως ο υδραυλικος εκανε αρτια δουλεια συμφωνα με αυτα που ειπατε.Αν ειχα σομπα οπως εχεις εσυ θα εκανα το ιδιο και θα πετουσα τον ηλεκτρικο θερμοσιφωνα.ΤΟΝ ΗΛΙΑΚΟ ΠΟΤΕ!Ειναι μονης ενεργειας και δινει ζνχ ακομα και χειμωνα.Αλλα προφανως δεν ειναι αρκετο για οικογενεια 5μελη.Τον θερμοστατη τωρα μπορω να τον ρυθμισω με ενα κατσαβιδακι και σε ποια θερμοκρασια προτεινεται να τον ρυθμισω??

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    εχεις 50 αποριες σχετικα με τον θερμοσιφωνα.Αν και οι περισσοτερες εχουν απαντηθει προτιμησες να ανοιξεις 10 θεματα με 10 ερωτησεις.
    Ναι με κατσαβιδακι γυρω στους 50-60°

  6. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον vasilimertzani για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (13-10-17), mikemtb73 (13-10-17), nyannaco (13-10-17)

  7. #26

    Μέλος
    Όνομα
    Σηφης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    το σαιτ πιστευω εχει δημιουργηθει για αυτο τον λογο!Να κλεισω γενικο?

  8. #27
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eric2014l Εμφάνιση μηνυμάτων
    το σαιτ πιστευω εχει δημιουργηθει για αυτο τον λογο!Να κλεισω γενικο?
    πιστεύεις ότι διευκολύνεσαι με το να σου απαντάνε σε 10 διαφορετικά θέματα? το σαιτ δημιουργήθηκε να βρίσκεις απαντήσεις. δεν σημαίνει ότι είναι καλό να ανοίγεις 100 θέματα για το ίδιο σκοπό.. κανε ότι θέλεις αλλά μην παραπονεθείς αν στο τέλος δεν πάρεις απαντήσεις ή δεν καταλάβεις τελικά αν σου απάντησαν..
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμοσιφωνας
    από Δέσποινα-Χαρά στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-16, 09:21
  2. Αδειος ηλεκτρικος θερμοσιφωνας οριζοντιος
    από chiskos στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-15, 20:27
  3. Θερμοσιφωνας δεν ζεσταινει
    από thorik στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-11, 14:35
  4. Ηλεκτρικος Θερμοσιφωνας- Βοηθεια
    από lynx στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-07, 00:29
  5. ?θερμοσιφωνας?
    από jakektm στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-06, 11:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας