Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    πιθανων θελει ρυθμιση ο θερμοστατης.

  2. #12
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eric2014l Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω οριζοντιο θερμοσιφωνα στο παταρι πανω απο το μπανιο καθως και ηλιακο θερμοσιφωνα και η διαχειρηση των νερων γινεται με απλη τριοδη βανα.Το καλοκαιρι ολα ωραια ολα καλα διοτι χρησιμοποιω τον ηλιακο και περισευει αφθονο νερο καυτο!Το χειμωνα ο ηλιακος παραγει χλιαρο αλλα ελαχιστο νερο και οταν αναβω τον ηλεκτρικο για περιπου μιση και βαλε ωρα και μετα αφου τον κλεισω παω για μπανιο το νερο ερχεται παρα πολυ χλιαρο και αν τυχει να φερει ζεστο νερο θα φερει λιγη ποσοτητα και για λιγο χρονο.
    Τί κάνει η βάνα; Να υποθέσω ότι απλά επιλέγεις από ποιόν από τους δύο θα πάρεις ζεστό νερό; Αν ναι, τότε το τί κάνει ο ηλιακός είναι αδιάφορο εφόσον έχεις γυρίσει στον ηλεκτρικό, είναι σαν να μην υπάρχει ο ηλιακός, οπότε ας τον αφήσουμε εκτός συζήτησης.
    Η μαρκα του ηλιακου ειναι bartec 100 και βαλε λιτρων και η μαρκα του ηλεκτρικου θερμοσιφωνα ειναι pyramis και αυτος στα 100+ λιτρα.
    Οι μάρκες δεν παίζουν ρόλο, τα 100 λίτρα του ηλεκτρικού όμως παίζουν! Εϊναι μεγάλος, και δεν προλαβαίνει να πολυ-χαμπαριάσει σε μισή ώρα... είναι και οριζόντιος που σημαίνει ότι δεν εκμεταλλεύεσαι καν τη διαστρωμάτωση, ακόμη χειρότερα... κι αν τυχόν είναι και 3KW η ανατίστασή του, ζορίζει κι άλλο... κι αν συνδέθηκε και ανάποδα στην αλλαγή, την κάτσαμε τη βάρκα.
    Λετε να παιζει ρολο επειδη χρησιμοποιω για θερμανση σομπα πελλετ?
    Αυτό τώρα πού κολλάει; Συνδέεται κάτι από όλα αυτά (θερμοσίφωνες) με τη σόμπα πέλλετ;
    Σημειωση:ο παλιος θερμοσιφωνας που ειχα μαρκας elco δεν παρουσιαζε προβληματα ελειψης αρκετα ζεστου νερου!
    Η πιο απλή εξήγηση θα μπορούσε να είναι ότι ήταν μικρότερης χωρητικότητας.
    Το πρόβλημα εμφανίστηκε αμέσως μετά την αλλαγή;

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eric2014l Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες εχω κι εγω ενα προβλημα.Θελω ομως να πω οτι ειμαι ασχετος απο υδραυλικα κλπ.Εχω οριζοντιο θερμοσιφωνα στο παταρι πανω απο το μπανιο καθως και ηλιακο θερμοσιφωνα και η διαχειρηση των νερων γινεται με απλη τριοδη βανα.
    Αν εξαιρέσουμε την πιθανή απάντηση στο #11.
    Στην δική μου παρόμοια εγκατάσταση και αναφερόμενος στα παραπάνω έντονα υπογραμμισμένα γράμματα .
    Δεν είναι με απλή τρίοδη βάνα .
    Αλλά μέσα στο σπίτι έχει 2 οριζόντιες συλλεκτήριες μπάρες ορειχάλκινες διανομής νερού. Μία "μπλε" για τις κρύες οδεύσεις και μία "κόκκινη " μπάρα για τις ζεστές οδεύσεις του ζεστού νερού .
    Σε μένα έχει 4 βάνες (συγκεκριμένα 2 "μπλε" και 2 "Κόκκινες" βάνες ) . Οι 2 μπλε βάνες που είναι για ηλιακό και ηλεκτρικό θερμοσίφωνα αντίστοιχα , και οι 2 κόκκινες βάνες που είναι επίσης επιστροφές ζεστού νερού από ηλιακό και ηλεκτρικό θερμοσίφωνα αντίστοιχα . (π.χ. η τρίοδη να είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα αντί για 2 χωριστές βάνες για κρύο νερό .... αλλά να υπάρχει και επιπλέον τρίοδη για ζεστά νερά των επιστροφών).

    Αυτό που κάνω στην περίπτωση μου με τις 4 βάνες όταν π.χ. θέλω να αλλάξω από ηλιακό σε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα , είναι να κλείσω την μπλε και κόκκινη βάνα του ηλιακού και να ανοίξω την μπλε και κόκκινη βάνα του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα .
    Εάν δεν τηρηθούν αυτές οι οδηγίες τότε θα έχω ανάμικτο νερό χαμηλής απόδοσης .
    Καταλήγοντας , θέλω να πω ότι μου φάνηκε λίγο παράξενο να αναφέρεις απλή τρίοδη βάνα . Μήπως πέρα από την τρίοδη έπρεπε να υπάρχει και άλλη ενέργεια που έπρεπε να κάνεις ? (π.χ. η τρίοδη να είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα με τις 2 χωριστές βάνες που έχω εγώ <για κρύο νερό > , αλλά να έχεις και μία 2 τρίοδη βάνα που είναι για τις επιστροφές του ζεστού νερού , και αυτήν δεν την έβαλες στην κατάλληλη θέση? ).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 10-10-17 στις 20:50

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Σηφης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί κάνει η βάνα; Να υποθέσω ότι απλά επιλέγεις από ποιόν από τους δύο θα πάρεις ζεστό νερό; Αν ναι, τότε το τί κάνει ο ηλιακός είναι αδιάφορο εφόσον έχεις γυρίσει στον ηλεκτρικό, είναι σαν να μην υπάρχει ο ηλιακός, οπότε ας τον αφήσουμε εκτός συζήτησης.
    Οι μάρκες δεν παίζουν ρόλο, τα 100 λίτρα του ηλεκτρικού όμως παίζουν! Εϊναι μεγάλος, και δεν προλαβαίνει να πολυ-χαμπαριάσει σε μισή ώρα... είναι και οριζόντιος που σημαίνει ότι δεν εκμεταλλεύεσαι καν τη διαστρωμάτωση, ακόμη χειρότερα... κι αν τυχόν είναι και 3KW η ανατίστασή του, ζορίζει κι άλλο... κι αν συνδέθηκε και ανάποδα στην αλλαγή, την κάτσαμε τη βάρκα.
    Αυτό τώρα πού κολλάει; Συνδέεται κάτι από όλα αυτά (θερμοσίφωνες) με τη σόμπα πέλλετ;
    Η πιο απλή εξήγηση θα μπορούσε να είναι ότι ήταν μικρότερης χωρητικότητας.
    Το πρόβλημα εμφανίστηκε αμέσως μετά την αλλαγή;
    Φιλε μου οπως ειπα ειμαι ασχετος απο ολα αυτα και απλα ζηταω συμβουλες!Ανεφερα τον ηλιακο και το πελλετ γιατι εφοσον δεν ξερω απο υδραυλικα νομιζα παιζουν ρολο(π.χ.αναμειξη νερων κλπ).Με τη τριοδη βανα διαλεγω πολυ σωστα απο που θα παρω ζνχ.Η συνδεσμολογια μαλλον ειναι σωστη πιθανων.Ο προηγουμενος θερμοσιφωνας μαρκας ελκο (duro glass) 100λιτρων δεν παρουσιασε κανενα απολυτως προβλημα απλως λογω πολυκαιριας τα εφτυσε!Μολις μπηκε ο πυραμις στην αρχη ηταν ομοιος με τον ελκο και υστερα απο την τοποθετηση πελλετ αρχισε να μην μας τα λεει καλα.Εντωμεταξυ ο τεχνικος που μας εγκατεστησε τη σομπα πελλετ ειπε οτι θα συνδεθει(η σομπα)με τα καλοριφερ και οτι θα σας δινει ζεστο νερο θερμανσης και ζνχ.Οταν πηγα στο παταρι ειδα οτι ο θερμοσιφωνας ειχε τον ιδιο αριθμο σωνληνων με πριν και δεν καταλαβαινω πως το πελλετ θα μας δινει ζνχ.

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Σηφης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Την τριοδη βανα μας την εβαλε αυτος που μας εγκατεστησε τον ηλιακο θερμοσιφωνα.

  6. #16
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    Μπορείς να βγάλεις και να ανεβάσεις φωτογραφίες που να φαίνονται ο θερμοσίφωνας στο παράρι με τις σωληνώσεις / συνδέσεις του, και η τρίοδη επίσης με τις συνδέσεις της;

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Σηφης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Λοιπον...Δεν μπορω να βγαλω φωτο διοτι δεν εχω κινητο.Η τριοδη βανα εχει τρεις σωληνες εναν διαφανη περιπου και δυο μαυρους.Ο θερμοσιφωνας εχει εναν σωληνα παροχης ενα σωληνα εξοδου ζνχ και εναν αλλον που δενξερω τι κανει.Βρηκα μια φωτο στο ιντερνετ και μοιαζει ετσι η συνδεσμολογια του.a1d2be96271169adcf00b02bbb101200.jpg

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    ορίστε,ζεστο νερο χρησης απο σομπα.
    ουτε επιπλεον σωληνες,ουτε τιποτα.

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Σηφης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    ωραια σαρκαστικη φωτο και πρακτικη!Αλλα η σομπα μου ειναι πελλετ.

  10. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Καταλαβαίνω τα εξής:
    1. η σόμπα μπήκε τελευταία.
    2. μέχρι τότε με το νυν ηλεκτρικό θερμοσίφωνο δεν είχες πρόβλημα.

    Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με. Με τον τεχνικό που έβαλε τη σόμπα μίλησες?

    Χωρίς φωτογραφίες δύσκολα να πάμε παρακάτω.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμοσιφωνας
    από Δέσποινα-Χαρά στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-16, 08:21
  2. Αδειος ηλεκτρικος θερμοσιφωνας οριζοντιος
    από chiskos στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-15, 19:27
  3. Θερμοσιφωνας δεν ζεσταινει
    από thorik στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-11, 13:35
  4. Ηλεκτρικος Θερμοσιφωνας- Βοηθεια
    από lynx στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-07, 23:29
  5. ?θερμοσιφωνας?
    από jakektm στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-06, 10:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας