Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 74
  1. #21

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    ζακυνθο
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Κοιτα φιλε Νικο αν υποθεσεις και σκεφτεις οτι καταναλωνεις

    40watt x 24h x 365μερες χ 10 χρονια με την kwh στο 0.18 λεπτα= 630ευρω

    η παραμονη του κρινεται ασυμφορη πετατο και βαλε αλλο!!!!!!!!

  2. #22
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Δηλαδή τί πρόβλημα μπορεί να είχε π.χ. η ασφάλεια του κλιματιστικού και να το έκανε να τραβάει μεγάλο ρεύμα στο stand by και την άλλαξες; Συγγνώμη φίλε μου, αλλά αυτά που λες είναι σαν να βγω εγώ και να πω: "Ρε παιδιά σήμερα το αμάξι μου δεν έβαζε μπροστά, το έπλυνα, άλλαξα λαστιχάκια στους υαλοκαθαριστήρες, φούσκωσα και τα λάστιχα αλλά τίποτα..."
    Ο μετρητής της ΔΕΗ γύριζε με το συγκεκριμένο κλιματιστικό σβηστό αλλά στην πρίζα, και μόλις έβγαλες από την πρίζα το συγκεκριμένο κλιματιστικό και όχι και τίποτα άλλο, αυτός σταμάτησε; Γνωρίζεις αν το κλιματιστικό σου έχει γύρω από τον συμπιεστή αντίσταση για να μην αφήνει να παγώσουν τα λάδια; Το cosφ = 0.01 (ή μήπως 0.1) που σου έδειξε ένας μετρητής σημαίνει κάτι για σένα;

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή τί πρόβλημα μπορεί να είχε π.χ. η ασφάλεια του κλιματιστικού και να το έκανε να τραβάει μεγάλο ρεύμα στο stand by και την άλλαξες; Συγγνώμη φίλε μου, αλλά αυτά που λες είναι σαν να βγω εγώ και να πω: "Ρε παιδιά σήμερα το αμάξι μου δεν έβαζε μπροστά, το έπλυνα, άλλαξα λαστιχάκια στους υαλοκαθαριστήρες, φούσκωσα και τα λάστιχα αλλά τίποτα..."
    Ο μετρητής της ΔΕΗ γύριζε με το συγκεκριμένο κλιματιστικό σβηστό αλλά στην πρίζα, και μόλις έβγαλες από την πρίζα το συγκεκριμένο κλιματιστικό και όχι και τίποτα άλλο, αυτός σταμάτησε; Γνωρίζεις αν το κλιματιστικό σου έχει γύρω από τον συμπιεστή αντίσταση για να μην αφήνει να παγώσουν τα λάδια; Το cosφ = 0.01 (ή μήπως 0.1) που σου έδειξε ένας μετρητής σημαίνει κάτι για σένα;
    Φιλε FILMAN οταν εισαι απελπισμενος κανεις τα παντα για να εισαι σιγουρος. Την ασφαλεια την αλλαξα,γιατι βρηκα την παροχη του a/c που ηταν μαζι με το πλυντηριο και εβαλα μια ανεξαρτητη μια και ειχα και χορο και μπολικο καλωδιο. Το ρολοι γυρναει με την ασφαλεια του a/c μονο ανεβασμενη και στο standby και οταν το βγαζω σταματαει. Αυτο με την αντισταση το εχω ξαναδιαβασει αλλα ουτε το manual λεει κατι ουτε η αντιπροσωπεια ξερει γιατι το ρωτησα. Το cosφ μονο με το συγκεκτιμενο a/c μου δειχνει 0,01-2 παιζει αλλα πιο πολυ στο ο,ο1 οταν το βαλω σε λειτουργεια παει στο 0,9, δεν ξερω ποσο επιρεαζει αυτη η ενδειξη το μονο που γνωριζω ειναι οτι παιζει ρολο στην καταναλωση.

  4. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα φιλε Νικο αν υποθεσεις και σκεφτεις οτι καταναλωνεις

    40watt x 24h x 365μερες χ 10 χρονια με την kwh στο 0.18 λεπτα= 630ευρω

    η παραμονη του κρινεται ασυμφορη πετατο και βαλε αλλο!!!!!!!!
    Αν τελικα ειναι ετσι φιλε μου εχεις δικιο χαχαχαχα.

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Και εμένα τα 40 watt μου φαίνονται υπερβολικά για standby , μήπως κανει κάτι το κλιματιστικο και δεν ειναι standby ;
    Μήπως εχεις ορισει κανεναν μετασχηματιστη έντασης λάθος στο efergy και είναι 4 ή 0.4 watt ?
    ( οσο μετρησε και ο τεχνικός με τον μετρητη πριζας δηλαδη ; )


    Τα 40 watt standby x 24 ώρες ειναι σχεδόν μια κιλοβατώρα , τριπλάσια απο ενα καλο ψυγειο σε λειτουργια ....
    Ενα ψυγειο Α+++ εχει ημερησια κατανάλωση 1/3 Kwh
    http://www.gorenje.co.uk/products/co...3r/530642#spec
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 15-02-17 στις 00:20

  6. #26

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Αν τελικα δεχτουμε οτι το ρολοι της δεη δουλευει σωστα καταναλωνει λοιπον 40w.
    Δεχομαστε λοιπον οτι 40w stand by ειναι αρκετα.
    Ενδεχομενοι ελεγχοι που πρεπει να γινουν ;
    Απο μερια πλακετας ,δυσκολο εως αδυνατο(να καταναλωνονται σε αυτη),ενδεχεται ομως να φταει αυτη και να καταναλωνονται στο μοτερ;

  7. #27
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.164

    Προεπιλογή

    [QUOTE=vasilimertzani;584585]Αν τελικα δεχτουμε οτι το ρολοι της δεη δουλευει σωστα καταναλωνει λοιπον 40w./QUOTE] για το ρολοι της ΔΕΗ έχει πει μόνο οτι γυρίζει. Δεν έχει κάνει μετρηση με αυτό άρα τα 40Watt δεν έχουν επιβεβαιωθεί.

  8. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Καλημερα και για τους τρεις πιο πανω φιλους, το efergy δεν εχει ρυθμισεις μετραει μονο Kw και συνδεεται στη φαση του πινακα στο καλωδιο πριν τον γενικο,αυτο λοιπον οταν το εχω στη μπριζα μου δειχνει 0,032-0,042 ,οταν το βγαζω 0w.
    Για τις πλακετες ειναι δυσκολο οπως λετε αλλα μου το ειπε και μενα ενας τεχνικος οτι μπορει απο τις πλακετες να δεινουν ρευμα στο συμπιεστη απο λαθος.
    Για το ρολοι που γυρναει πρεπει να βρω χρονο να λειπουν ολοι απο σπιτι να το αφησω αρκετη ωρα να δω εαν γραψουν οι αριθμοι δεν εχω αλλο τροπο γα να το τσεκαρω.
    Απο χθες το εχω στη μπριζα το a/c και παρατηρω αν μου δωσει ο μετρητης μπριζας καποια αλλη ενδειξη μηπως οπως μου ειπαν πιο πανω υπαρχει καμμια αντισταση που θερμαίνει τα υγρα αλλα και αν υπαρχει θα δουλευει συνεχεια? Παντος οσο λανθασμενες και αν ειναι οι ενδειξεις συνεχιζει να μου γραφει 0,5w 0,18a 237,4v 50hz και cosφ 0,01-0,02 μολις τωρα που γραφω τις ειδα, και αυτο δεν μαρεσει καθολου πως εξηγουντε αυτες οι διαφορες των μετρεησεων και τον μετρητων κατι πρεπει λογικα να γινεται με το a/c γιατι απλα και χωρις γνωσεις ολα αυτα μου τα κανει μονο με το συγκεκριμενο.

  9. #29

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Επισης να συμπληρωσω για τον φιλο aktis οτι εχει ρυθμιση των volt και γω το εχω βαλει στο 235v συμφωνα με το μετρητη μπριζας που δειχνει απο 235-238 volt .

  10. #30
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε FILMAN οταν εισαι απελπισμενος κανεις τα παντα για να εισαι σιγουρος.
    Εσύ θα πήγαινες να σε χειρουργήσει ένας χειρούργος αυτής της λογικής; Εγώ όχι. Και θα επιμείνω στο θέμα του cosφ που σου δείχνει ο μετρητής, το οποίο βλέπω να περνάει πολύ στο ντούκου.

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Toyotomi] Toyotomi akara αναβοσβήνει το operate συνέχεια
    από mylopotamos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-20, 05:41
  2. [Κλιματιστικό Toyotomi] Εξωτερική Πλακέτα Toyotomi TAG-A53IV
    από asterix2 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-16, 10:25
  3. [Κλιματιστικό Toyotomi] Toyotomi 24 inverter μόνο ο ανεμιστήρας...
    από georgebes στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 22:52
  4. [Κλιματιστικό Toyotomi] TOYOTOMI 18 ΑΡΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ R22 (ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΝΩΜΕΣ)
    από petroglis στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-14, 13:51
  5. [Κλιματιστικό Toyotomi] Πρόβλημα σε κλιματιστικό TOYOTOMI 9000 btu
    από droum στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 13:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας