Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 74
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή Υπεβολικη καταναλωση στο standby κλιματιστικου toyotomi

    Καλησπερα μετα την αγορα ενος καταμετρητη ρευματος πινακα της efergy ανακαλυψα μια ενδειξη 32-42w στο standby. Μετα απο ελενγχο συνδεσεων απο δυο τεχνικους ψυκτικους και τις ειδαν ενταξει μιλησα με αντιπροσωπια. Χωρις να ειμαι παρων απο λαθος του τεχνικου εμαθα οτι μετρηθηκε η καταναλωση με μετρητη μπριζας και βρεθηκε 0,5W οσο δηλαδη λεει και το Manual. Μεντοντας σαυτην την αναφορα εψαξα ολο το κυκλωμα απο την αρχη δηλ παρωχη απο αλλη μπριζα καινουργια γραμμη αλλαδη ασφαλειας πινακα μεχρι και γειωση τραβηξα απο την εξωτερικη στην εσωτερικη μοναδα χωρις να χρειαζεται οπως μου ειπαν και τιποτα επερνα παλι αυτη την καταναλωση. Βαζωντας οποιαδηποτε αλλη συσκευη στην εν λογω μπριζα οπως πιστολακι αφυγραντηρα ακομα και το διπλα κλιματιστικο που ηταν παλια στη θεση του ολα καλα ενδειξη στη λειτιυργεια 0W στο κλεισημο.Αγορασα και γω εναν μετρητη μπριζας και πηρα τις εξης παραξενες ενδηξεις 0,5w 0,18A kai cos 0,01, οτι αλλο μετρησα στις αλλες μπριζες αλλα και σαυτην ολα καλα και σαν τςλευταιο πηγα και στο ρολοι της ΔΕΗ και ειδα οτι γυρναει ο δισκοςι οταν ειναι στο standby το εν λογο κλιματιστικο. Σε δευτερη επικοινωνια με την αντιπροσωποια τα δεντηκαν ολα αυτα που ειπα και εκανα αλλα λογω οτι δεν μου εδειξαν ολοκληρωμενο service γιατι πηρα απαντηση να ρωτησω ηλεκτρολογο και ηλεκτρονικο και θα σου πω εγω ειμαι ψυκτικος δεν ξερω αν θα μου απαντησουν η αν θελουν να με αποφυγουν. Εσεις μπορειτε να μου πειτε αν δεν εχω κανει κατι δεν εχω ελενξει κατι γιατι εγω πιστευω οτι φταιει η εξωτερικη μοναδα κατι μεσα στις πλακετες εχει διαρροη αλλα δεν εχω παραπανω γνωσεις ουτε θελω να επεμβω εκει ευχαριστω
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikmav : 13-02-17 στις 10:45

  2. #2
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.164

    Προεπιλογή

    Με το google translate δεν έβγαλα άκρη....κοινώς, σπαστα και ξαναριχτα.
    0.5w και 0.18Α δεν ταιριάζουν. Μήπως μετρας peak ισχύ αντι για μέση και έχει pfc κύκλωμα εσωτερικά το ac? Στα υπόλοιπα δεν έβγαλα ξεκάθαρο νόημα.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το google translate δεν έβγαλα άκρη....κοινώς, σπαστα και ξαναριχτα.
    0.5w και 0.18Α δεν ταιριάζουν. Μήπως μετρας peak ισχύ αντι για μέση και έχει pfc κύκλωμα εσωτερικά το ac? Στα υπόλοιπα δεν έβγαλα ξεκάθαρο νόημα.
    Η μετρηση αυτη εινα ιαπο τον μετρητη μπριζας αυτο μου δειχνει στο standby,ενω σε ολες τις αλλες συκευες οι ενδηξεις ειναι σωστες.Δεν καταλαβαινω τι ειναι το ακαταλβιστηκο γραφω οτι ακριβως εχω κανει απο ελενχους και ενδηξεις.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μετρηση αυτη εινα ιαπο τον μετρητη μπριζας αυτο μου δειχνει στο standby,ενω σε ολες τις αλλες συκευες οι ενδηξεις ειναι σωστες.Δεν καταλαβαινω τι ειναι το ακαταλβιστηκο γραφω οτι ακριβως εχω κανει απο ελενχους και ενδηξεις.
    για το οπως εχω μετρησει και τι εχει το a)c μεσα δεν εχω τις γνωσεις εγω εχω την ενδειση του μετρητη μπριζαςε του μετρητη πινακα το ρολοι της ΔΕΗ που γυρναει και οτι η εν λογω παροχη με οποιαδηποτε συκευη δουλευει σωστα .

  5. #5
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαινω τι ειναι το ακαταλβιστηκο γραφω οτι ακριβως εχω κανει απο ελενχους και ενδηξεις.
    Το ΠΩΣ το γράφεις είναι αυτό που το κάνει ακατανόητο. Σπάσε τις παραγράφους σε προτάσεις, χρησιμοποίησε σημεία στίξης (τελείες, κόμματα) και γενικώς φτιάξε τη σύνταξή σου, ώστε να βγάζει νόημα ο λόγος σου.
    Τϊ να καταλάβει κανείς από αυτό το παραλήρημα:
    Μεντοντας σαυτην την αναφορα εψαξα ολο το κυκλωμα απο την αρχη δηλ παρωχη απο αλλη μπριζα καινουργια γραμμη αλλαδη ασφαλειας πινακα μεχρι και γειωση τραβηξα απο την εξωτερικη στην εσωτερικη μοναδα χωρις να χρειαζεται οπως μου ειπαν και τιποτα επερνα παλι αυτη την καταναλωση.
    Ή αυτό:
    Σε δευτερη επικοινωνια με την αντιπροσωποια τα δεντηκαν ολα αυτα που ειπα και εκανα αλλα λογω οτι δεν μου εδειξαν ολοκληρωμενο service γιατι πηρα απαντηση να ρωτησω ηλεκτρολογο και ηλεκτρονικο και θα σου πω εγω ειμαι ψυκτικος δεν ξερω αν θα μου απαντησουν η αν θελουν να με αποφυγουν.
    Ή αυτό:
    Εσεις μπορειτε να μου πειτε αν δεν εχω κανει κατι δεν εχω ελενξει κατι γιατι εγω πιστευω οτι φταιει η εξωτερικη μοναδα κατι μεσα στις πλακετες εχει διαρροη αλλα δεν εχω παραπανω γνωσεις ουτε θελω να επεμβω εκει ευχαριστω

  6. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΗΝ1984 (13-02-17), DIATHERM (15-02-17), klik (14-02-17)

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    θα σας πω εγω με λιγα λογια την υποθεση :
    εβαλε ενα μετρητη και ειδε καταναλωση στο κλιματιστικο 42w.Eχει φωναξει την σαρα,την μαρα και δεν ξερω ποιον αλλον και ολοι λενε οτι ειναι ενταξει.Μετρησε και με ενα αλλο μετρητη(προφανως του 10€ και ααυτος) και ειδε 4W καταναλωση.
    Εδω (οπως και αλλου που εχω διαβασει,ρωταει ο ανθρωπος τι να κανει-μετρησει).

    Απαντηση(δικη μου)
    Να ερθει καποιος τεχνικος οπου να βαλει ενα αμπερομετρο(ακομα και αυτα του πολυμετρου θα κανουν δουλεια) να μετρησει αν οντως εχεις Α=42w/230V (ειναι πρωι ακομα)

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Καλημερα δεν ξερω αν εγραψα σε γλωσσολογικο forum εγω προσπαθησα να το γραψω αναλυτικα αλλα μαλλον θελετε περιεκτικα γιατι και ο φιλος vasilimertzani λαθος εξηγηση εγραψε. Αναφερω λοιπον οτι ο μετρητης πινακα μου δειχνει απο 32-42W και της μπριζας 0,5w 0,18A και το cos 0,01. Eπισης ο δισκος της ΔΕΗ γυριζει. Οσο για τα οργανα μπορει να ειναι φτηνα εκτος του efegry που εκτος οτι δειχνει οτι αναβεις στο σπιτι αλλα επι δυο μερες το τσεκαρα με το ρολοι της δεη ανα 6 και δωδεκα ωρες και συμφωνουσε απολυτα. Το μπριζακι ας υποθεσουμε οτι δειχνει λαθος στις υπολοιπες συσκευες τουλαχιστον τα amper Μηδενιζουν οταν τις κλεινεις. Ρωταω λοιπον με αυτες τις ενδειξεις σωστες λαθος εχει προβλημα το κλιματιστικο?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikmav : 13-02-17 στις 10:43

  9. #8
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Προσπερναω το γεγονος οτι μας την ειπες γενικα και στον Παναγιωτη ειδικοτερα που εγραψε ολοκληρο κατεβατο προσπαθωντας να καταλαβει τι γραφεις..
    Αφου εχεις τοσο μεγαλη διαφορα στον μετρητη του πινακα με τον μετρητη της πριζας,μαλλον εχεις κατι ακομη αναμενο στο σπιτι το οποιο μετραει αυτος στον πινακα..
    Ψαξε βρες τι μπορει να ειναι αυτο(ψυγειο; καταψυκτης στην αποθηκη; ) και μετα ξαναμετρα..
    Το οτι ο μετρητης δειχνει 0 με ολα κλειστα δεν ειναι δειγμα οτι δουλευει σωστα γιατι μετα μπορει αντι π.χ 50W(παραδειγμα) να σου δειχνει 100..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα δεν ξερω αν εγραψα σε γλωσσολογικο forum
    Δηλαδή, μόνο σε...'γλωσσολογικό φόρουμ' σε ενδιαφέρει να καταλαβαίνουν οι άλλοι τι γράφεις;
    You only live twice.

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπερναω το γεγονος οτι μας την ειπες γενικα και στον Παναγιωτη ειδικοτερα που εγραψε ολοκληρο κατεβατο προσπαθωντας να καταλαβει τι γραφεις..
    Αφου εχεις τοσο μεγαλη διαφορα στον μετρητη του πινακα με τον μετρητη της πριζας,μαλλον εχεις κατι ακομη αναμενο στο σπιτι το οποιο μετραει αυτος στον πινακα..
    Ψαξε βρες τι μπορει να ειναι αυτο(ψυγειο; καταψυκτης στην αποθηκη; ) και μετα ξαναμετρα..
    Το οτι ο μετρητης δειχνει 0 με ολα κλειστα δεν ειναι δειγμα οτι δουλευει σωστα γιατι μετα μπορει αντι π.χ 50W(παραδειγμα) να σου δειχνει 100..
    δεν ηθελα σε κανενα να την πω γιατι πιστευω οτι βγαζεισ νοημα οκ ..... λοιπον ολες μου οι ασφαλειες ειναι κατω και μονο αυτη ανοιχτη δεν εχω αλλου ρευμα αποθιηκες κλπ

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό Toyotomi] Toyotomi akara αναβοσβήνει το operate συνέχεια
    από mylopotamos στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-20, 05:41
  2. [Κλιματιστικό Toyotomi] Εξωτερική Πλακέτα Toyotomi TAG-A53IV
    από asterix2 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-16, 10:25
  3. [Κλιματιστικό Toyotomi] Toyotomi 24 inverter μόνο ο ανεμιστήρας...
    από georgebes στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 22:52
  4. [Κλιματιστικό Toyotomi] TOYOTOMI 18 ΑΡΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ R22 (ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΝΩΜΕΣ)
    από petroglis στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-14, 13:51
  5. [Κλιματιστικό Toyotomi] Πρόβλημα σε κλιματιστικό TOYOTOMI 9000 btu
    από droum στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 13:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας