Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: Reflow

  1. #1
    Το avatar του χρήστη linux
    Μέλος
    Όνομα
    Ελένη
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή Σωστό Reflow

    Καλησπέρα σας,

    Θέλω να ασχοληθώ με το reflow για αρχή και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.

    Έχω σ
    ταθμό θερμού αέρα
    AOYUE 852A. Έχω δει διάφορα βίντεο στο youtube. Κανονικά ποια είναι η σωστή θερμοκρασία που πρέπει να ρυθμίζω το σταθμό και πόση απόσταση πρέπει να έχει από το chip?

    Επίσης, χρειάζομαι κάποιο άλλον εξοπλισμό όπως preheater? Και σε ποιες περιπτώσεις κάνουμε reflow και όχι reballing? Πως μπορούμε δηλαδή να καταλάβουμε αν πρέπει να να κάνουμε reflow ή reballing?

    Ευχαριστώ Πολύ!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη linux : 24-08-15 στις 21:19

  2. #2
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Την αναζήτηση ξέρεις να τη χρησιμοποιείς? Έχει συζητηθεί μερικές χιλιάδες φορές.

    Για να καταλάβεις το χτυπάς και αν ακουστεί σαν καρπούζι θέλει reball.
    900MHz-64GHz

  3. #3
    Το avatar του χρήστη linux
    Μέλος
    Όνομα
    Ελένη
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Το έχω ψάξει αλλά δεν βλέπω κάποια ξεκάθαρη απάντηση γι'αυτό έγραψα ένα καινούργιο θέμα. Αλλά δεν βλέπω το λόγο για να με κοροϊδεύεις. Το ξέρω ότι δεν είναι καρπούζι κλπ

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Το reflow είναι μια πρόχειρη - προσωρινή λύση,κάνεις προθέρμανση από 100-200 βαθμούς περίπου και μετά βάζεις περίπου 380 βαθμούς.Το reballing είναι η καλύτερη λύση για πιο μόνιμο αποτέλεσμα αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο πάντα.Δεν γίνεται με το σταθμό θερμού αέρα,γίνεται Rework Station με υπέρυθρες,και απο κει και πέρα παίζει ρόλο οι γνώσεις, η εμπειρία ή το πόσο πολύ θες να μάθεις το αντικείμενο.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fahrenheit Thanasis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (24-08-15)

  6. #5
    Το avatar του χρήστη leosedf
    Συντονιστής
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.263

    Προεπιλογή

    Και με θερμό αέρα γίνεται. Παλιότερα δεν είχαν όλοι Κινέζικους σταθμούς.
    900MHz-64GHz

  7. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Γίνεται..... μακάρι να κρατάει κιόλας.

  8. #7
    Το avatar του χρήστη toni31
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    587

    Προεπιλογή

    Εγώ θα σου απαντήσω με μια ιστορία. Κάποτε ερχόντουσαν τα λάπτοπ με χτυπημένο NB, SB ή GPU το αλλάζαμε ή το κάναμε reballing και το διώχναμε με πολύ καλά ποσοστά επιτυχίας. Πληρωνόμασταν την δουλειά μας και όλα ήταν καλά. Τώρα έρχεται το μηχάνημα, το τσεκάρουμε και σε έναν πολύ μεγάλο αριθμό, διαπιστώνουμε ότι έχει γίνει reflow στο ΜΒ. Με γνώμονα την εμπειρία που αποκτήθηκε, οι λύσεις που μένουν στο ΜΒ που έχει υποστεί reflow, με χ,ψ τρόπο (συνήθως με χάλια τρόπο), είναι πλέον πολύ ακριβότερες από το να γινόταν αρχικά reballing ή να αντικαθιστούσε κάποιος το BGA, εκτός αυτού και το ποιο σημαντικό, επικίνδυνες να μας εκθέσουν τώρα αν του βάλουμε χέρι. Το αποτέλεσμα σε πολλές περιπτώσεις είναι να χάσουμε χρόνο πάνω σε ένα ΜΒ, για να κάνουμε αυτή την διαπίστωση, χρόνος ο οποίος δεν θα πληρωθεί και ένας πελάτης που θα περάσει την πόρτα του μαγαζιού προς τα έξω με 50-50 άποψη. Δεν θα πω τίποτα παραπάνω, ελπίζω να σε βοήθησα, αλλά πάνω απ΄όλα ελπίζω όσοι διαβάζουν το θέμα να λάβουν το μήνυμα.

  9. 11 μέλη ευχαρίστησαν τον toni31 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    angel_grig (21-01-17), chipakos-original (22-01-17), DGeorge (03-09-15), east electronics (04-09-15), ezizu (04-09-15), g.general07 (30-08-15), Hary Dee (20-04-18), linux (05-09-15), tasos987 (06-09-15), Thansavv (04-09-15), windmill82 (05-09-15)

  10. #8
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα σου απαντήσω με μια ιστορία. Κάποτε ερχόντουσαν τα λάπτοπ με χτυπημένο NB, SB ή GPU το αλλάζαμε ή το κάναμε reballing και το διώχναμε με πολύ καλά ποσοστά επιτυχίας. Πληρωνόμασταν την δουλειά μας και όλα ήταν καλά. Τώρα έρχεται το μηχάνημα, το τσεκάρουμε και σε έναν πολύ μεγάλο αριθμό, διαπιστώνουμε ότι έχει γίνει reflow στο ΜΒ. Με γνώμονα την εμπειρία που αποκτήθηκε, οι λύσεις που μένουν στο ΜΒ που έχει υποστεί reflow, με χ,ψ τρόπο (συνήθως με χάλια τρόπο), είναι πλέον πολύ ακριβότερες από το να γινόταν αρχικά reballing ή να αντικαθιστούσε κάποιος το BGA, εκτός αυτού και το ποιο σημαντικό, επικίνδυνες να μας εκθέσουν τώρα αν του βάλουμε χέρι. Το αποτέλεσμα σε πολλές περιπτώσεις είναι να χάσουμε χρόνο πάνω σε ένα ΜΒ, για να κάνουμε αυτή την διαπίστωση, χρόνος ο οποίος δεν θα πληρωθεί και ένας πελάτης που θα περάσει την πόρτα του μαγαζιού προς τα έξω με 50-50 άποψη. Δεν θα πω τίποτα παραπάνω, ελπίζω να σε βοήθησα, αλλά πάνω απ΄όλα ελπίζω όσοι διαβάζουν το θέμα να λάβουν το μήνυμα.

    Η απαντηση αυτη πρεπει να γινει βιβλος και εαν περνουσε τεχνικα απο το χερι μου θα την εκανα αυτοματη επικολληση σε οποιοδηποτε θεμα εχει σχεση με παρομοια ερωτηματα ...

    Φιλικα και ουσιαστικα
    Σακης Πετροπουλος
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  11. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    στους 380 ψηνεις λουκανικο

  12. #10
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα σου απαντήσω με μια ιστορία. Κάποτε ερχόντουσαν τα λάπτοπ με χτυπημένο NB, SB ή GPU το αλλάζαμε ή το κάναμε reballing και το διώχναμε με πολύ καλά ποσοστά επιτυχίας. Πληρωνόμασταν την δουλειά μας και όλα ήταν καλά. Τώρα έρχεται το μηχάνημα, το τσεκάρουμε και σε έναν πολύ μεγάλο αριθμό, διαπιστώνουμε ότι έχει γίνει reflow στο ΜΒ. Με γνώμονα την εμπειρία που αποκτήθηκε, οι λύσεις που μένουν στο ΜΒ που έχει υποστεί reflow, με χ,ψ τρόπο (συνήθως με χάλια τρόπο), είναι πλέον πολύ ακριβότερες από το να γινόταν αρχικά reballing ή να αντικαθιστούσε κάποιος το BGA, εκτός αυτού και το ποιο σημαντικό, επικίνδυνες να μας εκθέσουν τώρα αν του βάλουμε χέρι. Το αποτέλεσμα σε πολλές περιπτώσεις είναι να χάσουμε χρόνο πάνω σε ένα ΜΒ, για να κάνουμε αυτή την διαπίστωση, χρόνος ο οποίος δεν θα πληρωθεί και ένας πελάτης που θα περάσει την πόρτα του μαγαζιού προς τα έξω με 50-50 άποψη. Δεν θα πω τίποτα παραπάνω, ελπίζω να σε βοήθησα, αλλά πάνω απ΄όλα ελπίζω όσοι διαβάζουν το θέμα να λάβουν το μήνυμα.
    Να σημειώσω ότι από πλευράς τεχνικής οπωσδήποτε το MB θέλει πολύ περισσότερο εξειδίκευση αλλά όσα είπε ο Αντώνης ισχύουν σχεδόν στο 80% των ηλεκτρονικών συσκευών. Το έχω πει και παλιότερα όλοι κρυφά μέσα στο μυαλό τους ήθελαν να γίνουν ηλεκτρονικοί φυσικά χωρίς να κάτσουν στο θρανίο ...έτσι εμπειρικά και αυτός είναι ο λόγος που κάναμε πράξη εμείς οι επαγγελματίες το κόστος ελέγχου του μηχανήματος. Εγώ δεν μπορώ στις 10 ηλεκτροκολήσεις να έχω 8 πειραγμένες με εμφανώς επέκταση βλάβης σε άσχετα σημεία και να μην χρεώσω τον πελάτη ο οποίος μερικές φορές δεν ενδιαφέρετε πραγματικά για την επισκευή αλλά φέρνει το μηχάνημα μόνο και μόνο για να δει αν το μηχάνημα τελικά επισκευάζεται μετά από όσες επεμβάσεις του έχουν κάνει άσχετοι με το είδος αρχάριοι που κάνουν τους τεχνικούς. Το πρώτο πράγμα πλέον που ρωτάω όταν με παίρνουν τηλέφωνο για κάποια επισκευή είναι...... πόσοι έχουν ασχοληθεί για αυτήν την επισκευή πριν από εμένα??
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπορώ να κάνω διάγνωση με πρόχειρο reflow;
    από Hary Dee στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-14, 22:03
  2. [Φορητός Η/Υ] ACER APPIRE 1690 REFLOW
    από fm355 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-13, 16:07
  3. [Φορητός Η/Υ] reflow ανάγκης
    από mtzag στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-13, 13:04
  4. [Φορητός Η/Υ] laptop vga reflow
    από Georggg στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-13, 20:19
  5. Reflow σε inverter lcd οθονης...
    από aquasonic στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-12, 09:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας