Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Πρόβλημα με Brandt πλυντήριο ρούχων Octo8281g

    Γεια σας, έχω ένα πλυντήριο brandt octo8281g άνω φόρτωσης που ξαφνικά παρουσίασε το εξής πρόβλημα. Ξεκινάει κανονικά όποιο πρόγραμμα βάλω, τραβάει νερό και το ζεσταίνει. Όμως κατά την διάρκεια του προγράμματος και ενώ όλα πηγαίνουν κανονικά ξαφνικά σταματάει (σαν να έχω πατήσει το κουμπί παύση/έναρξη που έχει), ανάβουν διαδοχικά το λαμπάκι που δείχνει ότι είναι στην φάση πλυσίματος και το λαμπάκι υπολοιπόμενου χρόνου) και μετά ξανά ξεκινάει μόνο του και σταματάει πάλι μετά από λίγο. Αυτό μπορεί να το κάνει αρκετές φορές και άλλες φορές καταφέρνει να ολοκληρώσει το πρόγραμμα ενώ άλλες δε τα καταφέρνει και μηδενίζει τον χρόνο, αδειάζει τα νερά και σταματάει. Στο βιβλίο του το μόνο που αναφέρει για αυτά τα λαμπάκια όταν ανάβουν είναι ότι ανάβουν όταν κάποιος σταματάει το πλυντήριο για προσθέσει ρούχα ή να αφαιρέσει. Δεν βγάζει κανένα άλλο μήνυμα σφάλματος. Το έβαλα και άδειο χωρίς ρούχα και μια το κάνει...μια όχι. Το πρόβλημα εντοπίζεται όταν κατά την διάρκεια της κύριας πλύσης ενώ γυρνάει τον κάδο σιγά πάει να τον γυρίσει λίγο πιο γρήγορα και σταματάει. Κάλεσα το επίσημο service και ο τεχνικός είπε ότι δεν βρίσκει τι είναι (χωρίς καν να το ανοίξει μόνο στύψιμο έβαλε και άδεια πλύση και εκείνη την φορά δεν το έκανε το πρόβλημα) και αποφάνθηκε ότι είναι πλακέτα από αυτά που του περιέγραψα. Η πλακέτα με ενημέρωσε ότι κοστίζει 289,70 ευρώ + κόστος εργασίας. Αλλά όταν του είπα εάν είναι σίγουρος ότι με την πλακέτα θα φτιάξει μου είπε θα δούμε. Την τελευταία φορά που δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω το πλυντήριο κουνιόταν κάποιες φορές (όχι συνέχεια) σαν τρελό... Έχετε καμιά ιδέα..Τι μπορεί να είναι ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick1977 : 01-02-17 στις 10:10

  2. #2
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Για βάλε καμιά φωτο από την πλακέτα.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.314

    Προεπιλογή

    Στο βιβλίο του το μόνο που αναφέρει για αυτά τα λαμπάκια όταν ανάβουν είναι ότι ανάβουν όταν κάποιος σταματάει το πλυντήριο για προσθέσει ρούχα ή να αφαιρέσει.
    Μπας και κανένα ελαττωματικό μπλόκο πόρτας που δικαιολογεί το να δουλεύει ορισμένες φορές .

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Δεν το έχω ανοίξει ακόμα για να έχω φωτογραφία της πλακέτας αλλά θα το ανοίξω... Όσο για το μπλόκο της πόρτας το σκέφτηκα και εγώ αλλά επειδή όταν παρουσιάζει το πρόβλημα το κάνει πάντα στο ίδιο σημείο... δηλαδή ενώ γυρνάει κανονικά ο κάδος την ώρα που πλένει την ώρα που πάει να τον γυρίσει πιο γρήγορα κάτι του φταίει και σταματάει... και επιπλέον την ώρα που σταματάει από το πρόβλημα το πλυντήριο είναι κανονικά κλειδωμένο και ξεκλειδώνει μετά από λίγο (ακούω το τακ) αλλά δεν ανοίγω την πόρτα και ξανασυνεχίζει το πρόγραμμα...

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Να και η πλακέτα...Εκεί που πεφτει το φως απο το flash ακριβώς δίπλα έχει ενα μπλε (c2p) και διπλα (r2p) που έχει αρκετή μαυρίλα και που ακουμπώντας το μου βγήκε στο χερι
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  6. #6
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.465

    Προεπιλογή

    Νικο δοκιμασε να καθαρισεις το καντραν απο μεσα και εξω, αφου πρωτα βγαλεις απο πανω την πλακετα,με οινοπνευμα.Η βλαβη αυτη και αλλες παρομοιες συναντωνται σε συσκευες που εχουν χειριστηριο αφης και οφειλεται σε τυχον βρωμια και υγρασια που μαζευεται πανω στα πλαστικα.Το εχω συναντησει πολλες φορες σε siemens bosch αλλα οχι σε brand,δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Φίλε Σάκη ευχαριστώ για τη συμβουλή σου, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω με τα αποτελέσματα.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.853

    Προεπιλογή

    Αν και το Σάκη τον έχει τρομάξει το μάτι μου με τις γνώσεις και την εμπειρία που έχει, εγώ θα έλεγα να ελεγχθούν και οι ηλεκτρολυτικοί του τροφοδοτικού στην πλακέτα.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tipos (02-02-17)

  10. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και το Σάκη τον έχει τρομάξει το μάτι μου με τις γνώσεις και την εμπειρία που έχει, εγώ θα έλεγα να ελεγχθούν και οι ηλεκτρολυτικοί του τροφοδοτικού στην πλακέτα.
    Δυστυχώς δεν έχω γνώσεις για να κάνω αυτό που μου προτείνεις..

Παρόμοια Θέματα

  1. [Brandt] Πρόβλημα σε Πλυντήριο ρούχων Brandt WM1000ECO E/E
    από netrino2010 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-18, 19:14
  2. [AEG] Πρόβλημα πλακέτα πλυντήριο ρούχων AEG L60270FL
    από jeronimo στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 10:01
  3. [Άλλη] πρόβλημα με πλυντήριο ρούχων GENERAL ELECTRIC δεν στύβει
    από liangos στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-12, 14:52
  4. πρόβλημα σε πλυντήριο ρούχων
    από dim_vasilis στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-12, 12:05
  5. πρόβλημα με πλυντήριο ρούχων GENERAL ELECTRIC
    από liangos στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-11, 08:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας