Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: designjet 70

  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Ξυλόκαστρο
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή designjet 70

    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

    Οπως καταλάβατε από το θέμα έχω πρόβλημα με τον HP Designjet 70 εκτυπωτή (πλοτερ). Είναι ένας μικρός πλότερ (παίρνει 40αρη χαρτί) και μοιάζει με τους άλλους της συγκεκριμένης σειράς (designjet 100, 110,κλπ) με τους οποίους έχει το ίδιο τροφοδοτικό.

    Πρόσφατα πείσμωσε και μου δημιουργεί προβλήματα. Οταν τον ανοίγω κλείνει μόνος του μετά από κάποια δευτερόλεπτα χωρίς να εμφανίζει κάποιο κωδικό σφάλματος. Απλά κλείνει λες και τον βγάζει κάποιος από την πρίζα. Για να ξαναλειτουργήσει τον βγάζω από την πρίζα, περιμένω κανα μισάωρο (και βάλε), τον ξαναβάζω στην πρίζα, περιμένω να ανοίξει το πράσινο λαμπάκι της οθόνης, παίρνει μπρος και μετά από κάποια δευτερόλεπτα κλείνει πάλι...!

    Ανοιξα λοιπόν τον εκτυπωτή και έλεγξα το τροφοδοτικό χωρίς να διαπιστώσω (με το μάτι) κάτι καμένο. Είναι ένα τροφοδοτικό της DELTA ELECTRONICS με τάση εξόδου +3.3V και +32V. Οι μετρήσεις που πήρα από το τροφοδοτικό είναι:3.41 V και 31.8-32.2 V όταν το έχω αποσυνδέσει από την πλακέτα, και 2.6-3.2 V και 23-29V (Η τάση στο πολύμετρο παίζει) όταν είναι συνδεδεμένος με την πλακέτα.

    Από τα λίγα που γνωρίζω πιστεύω ότι φταίει το τροφοδοτικό ή η πλακέτα του μηχανήματος.
    Υπάρχει άλλος τρόπος να ελέγξω το τροφοδοτικό να δω αν πράγματι δεν λειτουργεί σωστά;
    Εχει αντιμετωπίσει κανένας το συγκεκριμένο πρόβλημα;Ε

    Ευχαριστώ
    Θανάσης

  2. #2
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Οι ηλεκτρολυτικοί στην έξοδο του τροφοδοτικού σε τί κατάσταση είναι;

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Ξυλόκαστρο
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Εχω ανοίξει το τροφοδοτικό, με το μάτι μια χαρά μου φαίνονται δυστυχώς δεν καπασιτόμετρο να τις μετρήσω. Μπορώ να ξεκινήσω την αντικατάσταση τους, δεν ξέρω από που να ξεκινήσω όμως..
    Ορίστε και φωτογραφίες.IMG_20170118_104443.jpgIMG_20170118_104517.jpgIMG_20170118_104531.jpg

  4. #4
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Δεν είναι πάντα στη χωρητικότητα το πρόβλημα αλλά στην ESR. Δηλαδή και με το καπασιτόμετρο μπορεί να τους έβρισκες καλούς και όμως αυτοί να ήταν για πέταμα.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Μπορεί να με γελάει το μάτι μου λόγω γωνίας φωτογραφίας, αλλά ο μεγάλος μου φαίνεται λίιιιγο φουσκωμένος;

    Πάντως μπορείς να τους αλλάξεις και τους δύο, δεν είναι μεγάλο το κόστος.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Ξυλόκαστρο
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Νίκο έχεις δίκιο είναι ένας 100μF/450v, και είναι ελάχιστα φουσκωμένος. Τόσο λίγο που μπορεί να με γελάει και το δικό μου μάτι. Τέλος πάντων έβγαλα όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές από την πλακέτα εκτός από έναν 1500 μF/50v τον οποίο δεν βρίσκω από εκεί που παραγγέλνω. Θα τους αλλάξω και θα δούμε.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Εκτυπωτής] HP Designjet 110plus nr πλοτερ,δεν ανοιγει καθολου.
    από xaris-c στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-14, 22:30
  2. Αναζήτηση σχηματικού για PSU από HP Designjet 1050C.
    από Thansavv στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-10, 01:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας