Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Αυτονομία σε μονοσωλήνιο σύστημα θέρμανσης

    Καλησπέρα σας.
    Μήπως ξέρετε αν υπάρχει περίπτωση, σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση με μονοσωλήνιο σύστημα θέρμανσης, σε διαμέρισμα η επιστροφή των σωμάτων να γίνεται από σώμα άλλου διαμερίσματος; Δηλαδή, αν γίνεται το κύκλωμα θέρμανσης να μην είναι μόνο ανά διαμέρισμα, αλλά να περνάει και σε διπλανό και μετά να επιστρέφει;
    Πώς μπορεί να ελεγχθεί και υπάρχει λύση για αυτονομία;
    Ευχαριστώ.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    ναι, γινεται. στο δικο μου επι παραδειγματι. ο υδραυλικος απο οτι φαινεται ηταν τοσο μαλ@κ@ς. αλλα και παλι μπαινει αυτονομια. οπως αυτονομη θερμανση μπαινει σε οποιαδηποτε εγκατασταση με πλαστικη μονοσωληνια η με την κλασικη χαλυβδυνη σωληνα, οσο παλια και να ειναι η εγκατασταση. σε λιγο θα ειναι υποχρεωτικη με τον νομο η αυτονομη θερμανση. και θα πρεπει να αυτονομηθουν ολα τα διαμερισματα. εξαλου ειναι μνημονιακη υποχρεωση μας να προχωρησουμε σε αυτονομηση της θερμανσης.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Εσύ πώς το ανακάλυψες; Πώς μπορεί να μπει αυτονομία όταν το ένα διαμέρισμα "τροφοδοτεί" και σώματα στο διπλανό; Για παράδειγμα, αν εγώ έχω 5 σώματα και είμαι μεσοτοιχία και δίνω σε 2 ακόμα σώματα στον διπλανό, στην κατανάλωση θα χρεώνομαι και του διπλανού!

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Ακριβώς για αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει άλλο σύστημα αυτονομίας. Η τεχνολογία έχει προχωρήσει. Και μπερδεμενοι να είναι οι σωλήνες μπορεί να μπει αυτόνομη αν συμφωνήσουν οι ιδιοκτήτες. Αν ρωτήσεις σε κάποιον σοβαρό μηχανολογο που κάνει εγκαταστάσεις θέρμανσης θα σου πει.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    ε ναι θα χρεωνεσαι του διπλανου αλλα αυτονο ειναι.Οποτε θες θα το αναβεις οποτε θες θα το σβηνεις.χαχαχαχαχα
    δεν εχετε ΗΒ στη θερμανση?
    Αν ειναι ετσι οπως τα λες δεν γινεται να μπει αυτονομια.ωρομετρηση μπορει να μπει σαν αυτονομια αλλα ειναι αδικο να ζεσταινεται ο διπλα με τις δικες σου ωρες.Επισης σαν θερμιδομετρηση θα χρεωνεσαι θερμιδες για τους διπλα,οποτε ουτε αυτο μπορει να γινει.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    Φίλε Βασίλη δεν το ξέρεις καθόλου το θέμα. Το έχω ψάξει πολύ και ξέρω τι σου λέω. Υπάρχει τρόπος αξιόπιστος, μη παραβιασιμος και η μέτρηση είναι με θερμίδες πράγμα που σημαίνει ότι πληρώνεις την ενέργεια που παίρνεις και όχι ώρες μέτρησης.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Βασίλη δεν το ξέρεις καθόλου το θέμα. Το έχω ψάξει πολύ και ξέρω τι σου λέω. Υπάρχει τρόπος αξιόπιστος, μη παραβιασιμος και η μέτρηση είναι με θερμίδες πράγμα που σημαίνει ότι πληρώνεις την ενέργεια που παίρνεις και όχι ώρες μέτρησης.
    Αν μιλας για κατι συγκεκριμενο δεν εχω υποψη.
    Εχει θερμιδομετρηση ανα σωμα ε;

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από imakist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Μήπως ξέρετε αν υπάρχει περίπτωση, σε πολυκατοικία με κεντρική θέρμανση με μονοσωλήνιο σύστημα θέρμανσης, σε διαμέρισμα η επιστροφή των σωμάτων να γίνεται από σώμα άλλου διαμερίσματος; Δηλαδή, αν γίνεται το κύκλωμα θέρμανσης να μην είναι μόνο ανά διαμέρισμα, αλλά να περνάει και σε διπλανό και μετά να επιστρέφει;
    Πώς μπορεί να ελεγχθεί και υπάρχει λύση για αυτονομία;
    Ευχαριστώ.

    Αν η επιστροφες του Α διαμερίσματος γίνονται προσαγωγές του Β, σημαίνει πως για να ζεσταθεί το Β διαμέρισμα θα πρέπει η ηλεκτροβάνα του Α διαμερίσματος να είναι ανοικτή.
    Με ηλεκτροβάνες λοιπόν ή κυκλοφορητές δε γίνεται.
    Στο δικό σας σύστημα και για ποιο δίκαιη κατανομή μπορεί να εφαρμοστεί θερμιδομέτρηση. http://www.hvacsolutions.gr/default....ge&ContentID=6

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Βασιλη ξερω πως δουλευει το συστημα αυτο.αυτο ομως δεν ειναι αυτονομια.
    Αυτονομια ειναι ΑΝΟΙΓΕΙΣ και να κλεινεις την θερμανση οποτε θες ,κατι που δυστηχως δεν μπορει να κανει.
    Δηλ αυριο ουτε δικη του αυτονομη εγκατασταση δεν μπορει να κανει.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    και ομως. ειναι αυτονομη. οποτε θελεις την ανοιγεις οποτε θελεις την κλινεις.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα με αυτονομία Μαγκλιβέρα (volheatmag)
    από vagosmp στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-16, 10:36
  2. Σύστημα σιδερώματος Philips PerfectCare Silence
    από erietacha στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-15, 18:54
  3. FUNAI FSI-101 Σύστημα Σιδερώματος
    από bgin στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-14, 19:27
  4. [Κλιματιστικό Toyotomi] Κλιματιστικό Τογιοτόμι zen 18.000 BTU, πρόβλημα θέρμανσης
    από noidjix στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-13, 13:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας