Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29
  1. #1
    Το avatar του χρήστη dant3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή SVK66CS,λειτουργει κανονικα αλλα δεν αναβουν οι εστιες.

    Εχω την εστια του τιτλου.
    Λειτουργουν ολα κανονικα αλλα δεν αναβουν οι εστιες.
    Καμια εστια και σε καμια σκαλα.
    Ειχε φαει προχθες ενα κοκομπλοκο και κολλησε με τα Η(δειχνει ποτε ειναι ζεστα τα ματια) και εκλεισα διακοπτη γιατι δεν γινοταν τιποτα.
    Μετα που ξεκολλησε εχει αυτο το θεμα.
    Πηγα στη service one για να παρω αλλη πλακετα αλλα με το κωδικο της εστιας μου δινουν πλακετα με κουμπια.Προφανως εχουν λαθος με τους κωδικους τους.
    Οι αμεσες λυσεις ειναι να τη σκαλισω εγω η να τη παω καπου για επισκευη.
    Ξερετε καπου που να αναλαμβανουν επισκευη τετοιας πλακετας?
    Επισης,τωρα στο σεναριο της προσπαθειας επισκευης.παιζει να φταινε τα ρελε που εχει?το ενα μου φαινεται οτι κανει θορυβο απο μεσα ενω ειναι και λιγο καφε στο πλαι.Εχει νοημα να τα αλλαξω,μιας και ολα λειτουργουν κανονικα αλλα απλα δε παιρνουν ρευμα τα ματια?
    Εαν δε βγαλω ακρη τοτε παω για αλλη εστια αφου με το κοστος της πλακετας στα σχεδον 150Ε,η εστια εχει 230Ε καινουργια.
    Ευχαριστω.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη dant3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Αλλαξα τα ρελε μιας και ειδα οτι ειναι το κλασσικο θεμα.
    Δεν αλλαξε κατι.
    Αρα υποθετω το θεμα θα ειναι καπου αλλου.
    Και μιας και βλεπω οτι δεν εχει και κανενας καποια ιδεα,παω για καινουργια πλακετα,εαν καταφερω και βρω,μιας και στην αντιπροσωπια εχουν και λαθος τους κωδικους τους.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Αν είχε χαλάσει ένα ρελέ δεν θα δούλευε μια εστία. Όλα μαζί δεν μπορούν να χάλασαν. Άρα μάλλον έχεις θέμα τροφοδοσίας στα ρελέ.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    πιθανόν κάποιος ηλεκτρονικός να το αναλάβει , κάνε ερώτηση αν θέλεις σε μερικούς

    δες και εδώ

    https://www.google.gr/?gws_rd=ssl#q=...B9%CF%89%CE%BD
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  5. #5
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Ψάξε να δεις αν υπάρχει κανένας γενικός θερμοστάτης με ασφαλιστικό . Δεν γίνετε να μην λειτουργούν ταυτόχρονα όλες οι εστίες. Κάποιο ασφαλιστικό έχει λειτουργήσει. Σημ. Αυτό υπάρχει σε όλους τους επαγγελματικούς φούρνους.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη dant3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Πως μοιαζει αυτος ο θερμοστατης?
    Βαζω και μια φωτο της πλακετας.
    Ασε που ειχα βγαλει φωτο στο κινητο για το πως συνδεονται τα καλωδια και οπως το σκαλιζα με ρομ,τις εχασα και αντε τωρα να βρω πως πανε.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο, όπως είπε και ο Κώστας ...πιθανόν κάποιος ηλεκτρονικός να το αναλάβει...
    Για βγάλε μας αυτά τα σημεία που έχω κυκλωση ...μπας και βγάλουμε άκρη όλοι μαζί....
    IMG_20151203_113729.jpgIMG_20151203_113744.jpg

  8. #8
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dant3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Ασε που ειχα βγαλει φωτο στο κινητο για το πως συνδεονται τα καλωδια και οπως το σκαλιζα με ρομ,τις εχασα και αντε τωρα να βρω πως πανε.
    Αν δεν δώσεις τροφοδοσία στην σωστή ακίδα, δεν θα μοιραστεί στα ρελέ για να ανάψουν οι εστίες.

    Στην κάτω μεριά της πλακέτας στην μία άκρη υπάρχει ένδειξη υπερθέρμανσης (κάτω από ένα μπλέ ρελε). Μήπως έχει ξεκολλήσει ή καταστραφεί η πίστα;

    Χρειάζεται μέτρηση αν ενεργοποιούνται τα ρελέ με τις εντολές του χρήστη (μέτρηση τάσης) και έλεγχο αν έχουν τάση τα ρελέ για να ενεργοποιήσουν τις εστίες.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη dant3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    135

    Προεπιλογή

    Βαζω τις φωτο που μου ζητησες.
    Παντως με οπτικο ελεγχο δε φαινεται κατι περιεργο.
    Το μονο περιεργο ειναι οτι φαινεται να εχουν θολωσει λιγο οι κολλησεις καθως και σε ενα πυκνωτη που ψιλοεχει ψυχρες κολλησεις.
    Το θεωρω απαραδεκτο αυτο.να κανω καλυτερες κολλησεις εγω με περιορισμενες γνωσεις και κολλητηρι του κιλου.
    Παμε παρακατω.
    Δεν κοιταω σοι και καλα να την επιδιορθωσω μονος μου,αλλα εαν δε βγαλω ακρη μεσα στο σκ θα τη παω απο δευτερα για επισκευη.
    Εψαχνα να παρω και ανταλλακτικο απο την εταιρεια αλλα η πλακετα μου που δινουν ειναι διαφορετικη αν και ο κωδικος της εστιας που λεει οτι ειναι,ειναι ο ιδιος πανω στο κουτι.
    Στη θεση των κουμπιων με τις υπερυθρες,εχει απλα ενα ελατηριο με ενα μεταλλακι πανω.η κατω ακρη του ελατηριου μπαινει στη πλακετα σε κολληση.
    Δε καταλαβαινω πως μπορει αυτος ο μηχανισμος να αντιληφθει αφη.Θα την ειχα παρει να τη δοκιμασω αλλα δε δεχονται επιστροφη και θα πανε στραφι 130Ε,στη περιπτωση που δε κανει και προτιμω να δωσω 200 κατι για καινουργια εστια που θα εχει και εγγυηση.
    Γινεται με τετοιο μηχανισμο να λειτουργησει?
    Οπως ειπα,εχει απλα ενα ελατηριο με ενα λεπτο καπακι πανω.ουτε καλωδιο,ουτε τιποτα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  10. #10
    Το avatar του χρήστη sotron1
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dant3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαζω τις φωτο που μου ζητησες.
    Παντως με οπτικο ελεγχο δε φαινεται κατι περιεργο.
    Το μονο περιεργο ειναι οτι φαινεται να εχουν θολωσει λιγο οι κολλησεις καθως και σε ενα πυκνωτη που ψιλοεχει ψυχρες κολλησεις.
    Το θεωρω απαραδεκτο αυτο.να κανω καλυτερες κολλησεις εγω με περιορισμενες γνωσεις και κολλητηρι του κιλου.
    Παμε παρακατω.
    Δεν κοιταω σοι και καλα να την επιδιορθωσω μονος μου,αλλα εαν δε βγαλω ακρη μεσα στο σκ θα τη παω απο δευτερα για επισκευη.
    Εψαχνα να παρω και ανταλλακτικο απο την εταιρεια αλλα η πλακετα μου που δινουν ειναι διαφορετικη αν και ο κωδικος της εστιας που λεει οτι ειναι,ειναι ο ιδιος πανω στο κουτι.
    Στη θεση των κουμπιων με τις υπερυθρες,εχει απλα ενα ελατηριο με ενα μεταλλακι πανω.η κατω ακρη του ελατηριου μπαινει στη πλακετα σε κολληση.
    Δε καταλαβαινω πως μπορει αυτος ο μηχανισμος να αντιληφθει αφη.Θα την ειχα παρει να τη δοκιμασω αλλα δε δεχονται επιστροφη και θα πανε στραφι 130Ε,στη περιπτωση που δε κανει και προτιμω να δωσω 200 κατι για καινουργια εστια που θα εχει και εγγυηση.
    Γινεται με τετοιο μηχανισμο να λειτουργησει?
    Οπως ειπα,εχει απλα ενα ελατηριο με ενα λεπτο καπακι πανω.ουτε καλωδιο,ουτε τιποτα.
    Τα 2 μαύρα εξαρτήματα έχουν μέσα ένα πομπό και δίπλα ένα δέκτη φωτός-υπέρυθρο. Όταν βάζεις το δάκτυλο σου επάνω, το φώς αντανακλάται στον δέκτη και έτσι αντιλαμβάνεται ότι επιλέγεις την συγκεκριμένη λειτουργία.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-18, 13:57
  2. [Korting] εστιες ΚΟRTING SVK66CS model KECT610AXC
    από info@kalarakis.com στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-15, 14:53
  3. [Τηλεόραση Philips] philips 26pfl3403/10 εχει εικονα δεν αναβουν οι λαμπες
    από nodasi στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-14, 01:17
  4. [Φορητός Η/Υ] Dell inspiron n5030 δεν ανοιγει δεν αναβουν καν τα λαμπακια
    από ioannislab στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-13, 21:36
  5. [Bosch] Δεν λειτουργει το grill
    από oldhag στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-13, 15:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας