Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή Σιλικονη με μουχλα στη ντουζιερα

    Καλησπερα στην ομαδα,
    εδω και ενα χρονο μενω στην Γερμανια μονιμα και εχω ενα θεματακι με την ντουζιερα μου στο διαμερισμα. Οπως βλεπετε και στις φωτο εκει που ενωνονται τα πλακακια του τοιχου με το δαπεδο εχει πιασει μουχλα. Εκεινη η ενωση ειχε σιλικονη λευκη και την εχω αλλαξει ηδη δυο φορες με αλλη αντιμουχλικη συνηθης ποιοτητας (περιπου 3 € το σωληναριο) αφου το στεγνωσα καλα με θερμο αερα. Η μουχλα ομως επιμενει. Θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας. Σκεφτομαι να βαλω ανωτερης ποιοτητας σιλικονη αντιμουχλικη ειδική για μπανιο (περιπου 20€ το σωληναριο) ή θα ηταν καλυτερο να βαλω λευκη κολλα πλακιδιων καθως νομιζω στην Ελλάδα αυτο βαζουν εκει και οχι σιλικονη.
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων
    20161203_135512.jpg20161203_135524.jpg20161203_135539.jpg

  2. #2

    Προεπιλογή

    Ρίξε χλωρινη και βγαλτην , πλεον τα μαγαζιά έχουν μία σιλικόνη με εγγύηση 10 χρόνια ότι δεν πιάνει μούχλα , δεν την έχω δοκιμάσει αλλά.τηβ έχω αγοράσει κάνει κάτω από 10€.
    Επίσης προσπαθήσε να κάνεις φάλτσο για να μην μένουν νερά, βλέπω ότι δεν έχεις στρώσει καλά . Όταν λέω φάλτσο εννοω να έχει κλήση ο αρμός , σαν να κάμει ανηφόρα

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    Πάρε ένα αφυγραντήρα. Αφού πρώτα βγάλεις την μούχλα δεν θέλει ούτε σιλικόνες ούτε τίποτε άλλο. Μετά το μπάνιο βάζεις τον αφυγραντήρα και το στεγνώνει τελείως. Χωρίς υγρασία στην ατμόσφαιρα του μπάνιου δεν θα ξαναπιάσει μούχλα και δεν θα μυρίζει άσχημα. Είχα το ίδιο πρόβλημα με το ταβάνι του μπάνιου, το καθάρισα το έβαψα και με τον αφυγραντήρα δεν ξαναμούχλιασε. Ασε που τον χρησιμοποιείς και στο υπόλοιπο σπίτι.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Ξεκίνα ξηλώνοντας εντελώς τη σιλικόνη που υπάρχει. Στη συνέχεια, η μούχλα πρέπει να αντιμετωπιστεί ριζικά, δεν αρκεί το καθάρισμα που απομακρύνει ό,τι βλέπεις, μένουν πίσω σπόρια και ξαναθεριεύει. Χρησιμοποίησε ένα καθαριστικό μούχλας που τα σκοτώνει (υπάρχουν στα χρωματοπωλεία, και πολλές φορές και στα σούπερ μάρκετ). Αφού ξεμπερδέψεις με τη μούχλα, ξέχνα τις σιλικόνες για αυτή τη χρήση, και χρησιμοποίησε αρμόστοκο πλακιδίων.

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chipakos-original (04-12-16), vasilisd (03-12-16)

  6. #5

    Προεπιλογή

    Ή χλωρίνη σκοτώνει τη μούχλα , αυτό είναι το καλύτερο καθαριστικό

  7. #6
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannislab Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα στην ομαδα,
    εδω και ενα χρονο μενω στην Γερμανια μονιμα και εχω ενα θεματακι με την ντουζιερα μου στο διαμερισμα. Οπως βλεπετε και στις φωτο εκει που ενωνονται τα πλακακια του τοιχου με το δαπεδο εχει πιασει μουχλα. Εκεινη η ενωση ειχε σιλικονη λευκη και την εχω αλλαξει ηδη δυο φορες με αλλη αντιμουχλικη συνηθης ποιοτητας (περιπου 3 € το σωληναριο) αφου το στεγνωσα καλα με θερμο αερα. Η μουχλα ομως επιμενει. Θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας. Σκεφτομαι να βαλω ανωτερης ποιοτητας σιλικονη αντιμουχλικη ειδική για μπανιο (περιπου 20€ το σωληναριο) ή θα ηταν καλυτερο να βαλω λευκη κολλα πλακιδιων καθως νομιζω στην Ελλάδα αυτο βαζουν εκει και οχι σιλικονη.
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων
    20161203_135512.jpg20161203_135524.jpg20161203_135539.jpg
    Αυτό που σου γράφει ο Νίκος στο #4 ,εγώ θα έβγαζα πρώτα τελείως τον παλιό στοκο στους αρμούς διότι αν υπάρχει λίγο μούχλα που έχει απομείνει δεν κάνεις τίποτα βάζοντας από επάνω καινούρια σιλικόνη και στο τέλος στόκο πλακιδίων.Φυσικά μετά τη χρήση του μπάνιου αν βάλεις έναν ανεμιστήρα για πέντε λεπτά θα στεγνώσουν τα πάντα κι έτσι δεν θα έχεις μούχλα. Φυσικά δεν αφήνεις υγρά σφουγγάρια να στάζουν συνέχεια στο σημείο διότι έτσι γεννιούνται καινούρια βακτήρια και μουχλιάζει η περιοχή.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    γω θα ελεγα να βγαλει την σιλικονη και να τοποθετησει κολλα πλακιδιων.

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθηνα ΒΑ
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    πέραν αυτών που λένε οι απο πάνω υπάρχουν σιλικονούχοι αρμόστοκοι οι οποίοι ειναι πολύ δυνατοι. στο τέλος για να κάνεις αυτο που ειπε ο ακης ότι και αν εφαρμόσεις φόρα ενα πλαστικό γάντι και πέρνα στην γωνια το δαχτυλο σου να διαμορφώσεις ωραια το υλικό.

    εγώ πάντως θα σου έλεγα ότι τα πλακίδια θέλουν ξυλωμα εφαρμογή υλικου στην τοιχοποιία και μετα ξαναπέρασμα γιατι εκτος του ότι δεν θα ξεμπρδεψεις θα αρχισουν να ξεκολανε και θα ειναι προβλημα.

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Αλκιβιαδης
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    γω θα ελεγα να βγαλει την σιλικονη και να τοποθετησει κολλα πλακιδιων.
    Η κολα πλακιδιων δεν κανει για αυτη τη δουλεια, αρμοστοκο θα βαλει.

    Παντως οτι και να κανεις πρεπει να βρεις τροπο να μην εχει υγρασια το μπανιο γιατι μετα απο καιρο θα σου ξαναβγαλει μουχλα.

    Σταλθηκε απο εμενα χρησιμοποιωντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalamatas79 : 04-12-16 στις 10:44

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Κανονικα το μπανιο θελει αποξυλωση και τοποθετιση νεων πλακιδιων γιατι οπως προανεφερθηκε εχει υγρασια απο πισω αλλα εαν δεν ειναι δικο σου το σπιτι χρησιμοποιησε PATTEX SP101 και καθαρισες αφου πριν ριξεις σπρευ αντιμουχλικο και αφου αποξυλωσεις παλαια σιλικονη αρα εργασια +υλικα δες μηπως ανενεωσης το μπανιο σου
    pattex.JPG

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-14, 00:08
  2. [HiFi] SERVICE ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ PIONEER A403R ( δεν εχω κατηγορια ματια μου )
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-12, 19:22
  3. ΜΟΤΈΡ ΠΛΥΝΤΗΡΊΟΥ
    από Δημητρης81 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-12, 20:59
  4. Προβλημα με τον ενισχυτη στο αμαξι μου
    από PIPERIAS στο forum Car HiFi & Safety
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-11, 19:48
  5. Πρόβλημα στη μητρική μου, μηπως μπορείτε να βοηθήσετε;
    από datamanos στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-07, 18:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας