Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή Επείγων λόγο παγωνιάς

    Καλησπέρα κ καλη χρονια σε όλους. Νοικιάζω και έχω αέριο. Ο λεβητας είναι ο baxi luna 3 comfort το πρόβλημα μ ειναι οτι όπως πολλοί πάγωσαν οι σωληνες παροχής νερου και ζεστου νερου χρησης. Τα καλοριφέρ μια χαρά. Με τα πολλα εβγαλα την μόνωση και εξωτερικα η σωλήνα ειχε πάγο. Τύλιξα της σωλήνες με καλώδιο αντίσταση γιατι τυγχάνω ψυκτικός. Την αφησα 2ωρες κ έκανε την δουλειά της. Τώρα αν ανοιξω την βάνα της παροχης έχω ζεστό νερο χρήσης αλλα για κάποιο λόγο τρέχει η βαλβίδα ασφαλείας του λέβητα. Οχι στάζει απλα τρέχει κανονικά και επίσης παρατήρησα 1 διαρροή στην ζεστη μερια της βρύσης της κουζίνα. Όλα αυτα με το που ανοίξω την βάνα της παροχής. Τι μπορω να κανω? Σκεφτηκα να αλλάξω βαλβίδα ασφαλειας αλλα πόσα bar και φυσικα να διορθώσω τις διαρροες κ οπωσδήποτε καλή μόνωση. Παρακαλώ όσο πιο άμεσες απαντήσεις λόγο παγωνιάς. Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη Δημήτρης104
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Αν ο αυτόματος πλήρωσης του δικτύου είναι ρυθμισμένος στα συνήθη 3bar βάλε ασφαλιστικό 4 Bar. Δες πρώτα μήπως ο αυτόματος πλήρωσης σου προκαλεί το πρόβλημά (πιθανοτερο). Μπορεί να έχει σπάσει/ χαλάσει από την παγωνιά.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα να φανταστώ ο αυτόματος πλήρωσης είναι η μικρή βάνα δίπλα που την ανοίγεις και στέλνει νερό στο κύκλωμα του λέβητα? Τουλάχιστον αυτό έχει εμένα. Είναι μια στρόφιγγα που στη αρχή γέμισα νερό το κύκλωμα και μετα την έκλεισα. Υπάρχει περίπτωση να παρέμεινε ανοιχτή?

  4. #4

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    γνωρίζω πως είναι ο κλασσικός απλα ο λέβητας αερίου τον έχει μάλλον διαφορετικά
    1.png

    Είναι το νούμερο 6 ειναι στα ρώσσικα

  6. #6
    Το avatar του χρήστη Δημήτρης104
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Μαλλον αυτός που λες είναι στο σχέδιο, δεν γνωρίζω τον εν λόγω λέβητα, αλλά η γραμμή (πλήρωσης) πρέπει να είναι ανοιχτή πάντα ώστε να μη μένει από νερό το σύστημα. Τώρα που τον ξαναβλέπω μπορεί να είναι και το 25
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημήτρης104 : 09-01-17 στις 22:06

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Καταλαβαίνω και έχω κάνει εγκατάσταση απλού λέβητα στο σπίτι μου με αυτόματο πλήρωσης απλά στον συγκεκριμένο λέβητα τα βρήκα σκούρα. Έχει βάνα πλήρωσης την ανοίγεις και την κλείνεις αν την αφήσεις ανοιχτή γεμίζει συνέχεια με νερό ίσως κάνω λάθος αλλά αυτό παρατήρησα στον συγκεκριμένο λέβητα. Ευχαριστώ πάντως για την γρήγορη απάντηση. Παρακάτω είναι το manual απο τον λέβητα μου.

    http://www.baxiservice.gr/misc/Luna3Comfort.pdf

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    100

    Προεπιλογή

    Στην σελίδα 163 του manual θα δείς στα Ελληνικά τον λέβητα μου.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη Δημήτρης104
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    128

    Προεπιλογή

    Όπως είπες , δεν έχει κανονικοί αυτόματο πλήρωσής. Και το 25 δειχνει σαν απλή βάνα στο σχέδιο. Κι εγώ δεν έχω εμπειρία από λέβητες αερίου. Αλλά το λογικό είναι να συμπληρώνει από κάπου τυχόν νερό που έχει χαθεί. Το άλλο που παίζει είναι να έχει διαρροή ο ενναλακτης από την μεριά του ζεστού νερού χρήσης προς την πλευρά του νερού για τα σώματα (καλοριφέρ).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Δημήτρης104 : 09-01-17 στις 23:49

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημήτρης104 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο αυτόματος πλήρωσης του δικτύου είναι ρυθμισμένος στα συνήθη 3bar βάλε ασφαλιστικό 4 Bar. Δες πρώτα μήπως ο αυτόματος πλήρωσης σου προκαλεί το πρόβλημά (πιθανοτερο). Μπορεί να έχει σπάσει/ χαλάσει από την παγωνιά.
    με
    ελαφρα καρδια του λες να βαλει ασφαλιστικο 4bar???για ποιο λογο?
    Δεν αλλαζουμε τα ασφαλιστικα ετσι απλα.Αν δεν ετρεχε πριν τοτε χαλασε το ασφαλιστικο ή κολησε.Δουλεψε το λιγο να δεις αν επανελθει αλλιως παρε ενα με την ιδια πιεση.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μιξεράκι σταμάτησε να δουλευει χωρίς λόγο
    από trelozakinthinos στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-14, 14:02
  2. SONY KV-14M1D BE-4 Νεκρή χωρίς λόγο
    από ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-11, 21:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας