Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32
  1. #11
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Ναι υπάρχει πολύμετρο. Για να το βγάλω να φαίνεται το σχέδιο έκανα πολλές λήψεις. Ελπίζω να βγαίνει άκρη με αυτή τη φώτο!
    IMG_20120101_021036.jpg

  2. #12
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Έκανα μετρήσεις με το πολύμετρο με τον ένα ακροδεκτη στο σασί του μοτέρ και με τον άλλο στις 3 φάσεις και στον ουδέτερο και δεν μου δίνει διαρροή. Έκανα επίσης τσεκ από ουδέτερο προς τις 3 φάσεις και επίσης δεν μου δίνει διαρροή. Έκανα και τσεκ στις φάσεις μεταξύ τους και στο πολύμετρο παίρνω τιμές που μεταβάλλονται συνεχώς. Αν ακουμπήσω τους ακροδεκτες του πολύμετρου χύμα στα σύρματα από τα πηνία δεν παίρνω κάποια ένδειξη. Ούτε αν τα ακουμπήσω τις κολλήσεις στις δυο πλευρές που έχουν την γέφυρα σύνδεσης μεταξύ τους. Και μια φωτογραφία του:



    Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #13
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.460

    Προεπιλογή

    Συμφωνα με το σχεδιο το ασπρο καλωδιο ειναι το γενικο του μοτερ επομενως οταν επιλεγειςν μια σκαλα ταχυτητας θα πρεπει να εχεις 220v μεταξυ του ασπρου και ενος απο τα αλλα χρωματα που πανε στο μοτερ.Δηλαδη αν η σκαλες ειναι 1-2-3 θα εχεις
    σκαλα 1- ασπρο με πρασινο 220v
    σκαλα 2-ασπρο με μπλε 220v
    σκαλα 3-ασπρο με κοκκινο 220v
    Αν οι μετρησεις ειναι ενταξη τοτε το προβλημα ειναι στο μοτερ.Αν δεν ειναι ενταξη τοτε το προβλημα ειναι η στο πληκτρολογιο η στη συνδεση των καλωδιων η στη συνδεση της παροχης την οποια δεν μας εδωσες φοτο.

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiannisSma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανα μετρήσεις με το πολύμετρο με τον ένα ακροδεκτη στο σασί του μοτέρ και με τον άλλο στις 3 φάσεις και στον ουδέτερο και δεν μου δίνει διαρροή. Έκανα επίσης τσεκ από ουδέτερο προς τις 3 φάσεις και επίσης δεν μου δίνει διαρροή.
    Στα υπογραμμισμένα δεν ψάχνεις για διαρροή , αλλά για το αν έχεις συνέχεια (δηλαδή αν είναι κομμένο το σύρμα) . Λογικά έτσι όπως το γράφεις είναι κομμένα . Επανεξέτασε και σιγουρέψου.

    Αν ακουμπήσω τους ακροδεκτες του πολύμετρου χύμα στα σύρματα από τα πηνία δεν παίρνω κάποια ένδειξη.

    Φυσικά δεν παίρνεις ένδειξη αφού τα σύρματα / πηνία / τυλίγματα είναι μονωμένα με βερνίκι . Πως σου ήρθε τέτοιου είδους εξέταση που καμιά δουλειά δεν έχει?
    Ούτε αν τα ακουμπήσω τις κολλήσεις στις δυο πλευρές που έχουν την γέφυρα σύνδεσης μεταξύ τους.
    Αποκλείεται !!! αφού το κόκκινο καλώδιο το βλέπουμε στην φωτογραφία ότι δεν είναι πουθενά κομμένο . Εκτός και ανάμεσα στο καλώδιο έχει κάποια θερμική ασφάλεια που κάηκε. Ή δεν βάζεις σωστές επιλογές στο πολύμετρο.

  5. #15
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνα με το σχεδιο το ασπρο καλωδιο ειναι το γενικο του μοτερ επομενως οταν επιλεγειςν μια σκαλα ταχυτητας θα πρεπει να εχεις 220v μεταξυ του ασπρου και ενος απο τα αλλα χρωματα που πανε στο μοτερ.Δηλαδη αν η σκαλες ειναι 1-2-3 θα εχεις
    σκαλα 1- ασπρο με πρασινο 220v
    σκαλα 2-ασπρο με μπλε 220v
    σκαλα 3-ασπρο με κοκκινο 220v
    Αν οι μετρησεις ειναι ενταξη τοτε το προβλημα ειναι στο μοτερ.Αν δεν ειναι ενταξη τοτε το προβλημα ειναι η στο πληκτρολογιο η στη συνδεση των καλωδιων η στη συνδεση της παροχης την οποια δεν μας εδωσες φοτο.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα υπογραμμισμένα δεν ψάχνεις για διαρροή , αλλά για το αν έχεις συνέχεια (δηλαδή αν είναι κομμένο το σύρμα) . Λογικά έτσι όπως το γράφεις είναι κομμένα . Επανεξέτασε και σιγουρέψου.


    Φυσικά δεν παίρνεις ένδειξη αφού τα σύρματα / πηνία / τυλίγματα είναι μονωμένα με βερνίκι . Πως σου ήρθε τέτοιου είδους εξέταση που καμιά δουλειά δεν έχει?

    Αποκλείεται !!! αφού το κόκκινο καλώδιο το βλέπουμε στην φωτογραφία ότι δεν είναι πουθενά κομμένο . Εκτός και ανάμεσα στο καλώδιο έχει κάποια θερμική ασφάλεια που κάηκε. Ή δεν βάζεις σωστές επιλογές στο πολύμετρο.
    Ας κάνουμε μια ανακεφαλαίωση γιατί κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά μάλλον. Όταν μετρώ από ουδέτερο προς φάσεις πρέπει να έχω 1 στην οθόνη μου ή να έχω κάποια άλλη ένδειξη τελικά? Θέλω να σιγουρευτώ πριν κάνω οποιαδήποτε μέτρηση για volt. Επίσης η σύνδεση της παροχής είναι πρίζα που καταλήγει στην κλεμα όπου έχω σώσει φωτογραφία με την σύνδεση σε προηγούμενο ποστ. Είναι απλή πρίζα όχι σούκο. Μεταξύ της γέφυρας των δυο πηνίων όντως έχει κάτι στο καλώδιο και είναι αυτό εδώ:

    Όσο για το χύμα που είπα ότι ακούμπησα το έκανα γιατί ακουμπούσα στις κολλήσεις και δεν είχα ένδειξη και απλά ακούμπησα και τα σύρματα και το ανέφερα.

    Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Κορωπί
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    Θεωρώ απαραίτητο να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην σύνδεση με την παροχή εφόσον λές ότι είναι με πρίζα ,όχι σούκο, άρα χωρίς γείωση, εκτός αν είναι καμιά παλιά τριπολική.
    Είναι απαραίτητο να εξασφαλίσεις ότι το μηχάνημα είναι γειωμένο.
    Ο ηλεκτρικός πίνακας έχει ρελλέ διαρροής?

    Το ηλεκτρικό ρεύμα είναι επικίνδυνο.

  7. #17
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pts. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρώ απαραίτητο να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην σύνδεση με την παροχή εφόσον λές ότι είναι με πρίζα ,όχι σούκο, άρα χωρίς γείωση, εκτός αν είναι καμιά παλιά τριπολική.
    Είναι απαραίτητο να εξασφαλίσεις ότι το μηχάνημα είναι γειωμένο.
    Ο ηλεκτρικός πίνακας έχει ρελλέ διαρροής?

    Το ηλεκτρικό ρεύμα είναι επικίνδυνο.
    Επειδή γνωρίζω την επικινδυνότητα γιαυτό δεν θέλω να κάνω το οτιδήποτε ενώ είναι σε παροχή η συσκευή. Δεν είναι τριπολική και δεν υπάρχει ρελλέ διαρροής στον πίνακα.

    Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #18
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Έχοντας αποσυνδεδεμένη την παροχή του αποροφητήρα από την πρίζα , και με όλους τους επιλογείς της συσκευής στο 0 (ακόμη και του φωτισμού)
    Βάλε το πολύμετρο στη θέση ωμ σε χαμηλή σκάλα , τσεκάρισε ότι λειτουργεί (αν ενώσεις τα άκρα του να σου δείχνει 0 ) , και κάνε μετρήσεις στα άκρα του μοτέρ και γράψε αποτελέσματα για κάθε ζευγάρι χρώματος που μετράς , πρέπει να έχεις παντού ενδείξεις

    Το εξάρτημα που συνδέεται με τα κόκκινα καλώδια είναι θερμική ασφάλεια και πρέπει να σου δείξει 0 στις άκρες των 2 κόκκινων καλωδίων
    Το ότι ανάβει το δοκιμαστικό στις βίδες του μοτέρ σημαίνει πως ο αποροφητήρας δεν έχει γείωση και θα πρέπει αν η βλάβη είναι επισκευάσιμη να του συνδέσεις και γείωση , αλλάζοντας το διπολικό καλώδιο παροχής με τριπολικό καλώδιο
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (11-01-17)

  10. #19
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχοντας αποσυνδεδεμένη την παροχή του αποροφητήρα από την πρίζα , και με όλους τους επιλογείς της συσκευής στο 0 (ακόμη και του φωτισμού)
    Βάλε το πολύμετρο στη θέση ωμ σε χαμηλή σκάλα , τσεκάρισε ότι λειτουργεί (αν ενώσεις τα άκρα του να σου δείχνει 0 ) , και κάνε μετρήσεις στα άκρα του μοτέρ και γράψε αποτελέσματα για κάθε ζευγάρι χρώματος που μετράς , πρέπει να έχεις παντού ενδείξεις

    Το εξάρτημα που συνδέεται με τα κόκκινα καλώδια είναι θερμική ασφάλεια και πρέπει να σου δείξει 0 στις άκρες των 2 κόκκινων καλωδίων
    Το ότι ανάβει το δοκιμαστικό στις βίδες του μοτέρ σημαίνει πως ο αποροφητήρας δεν έχει γείωση και θα πρέπει αν η βλάβη είναι επισκευάσιμη να του συνδέσεις και γείωση , αλλάζοντας το διπολικό καλώδιο παροχής με τριπολικό καλώδιο
    Μέτρηση θερμικής αντίστασης:
    Άκρα κόκκινων καλωδίων: 0.00

    Μετρήσεις στις βίδες της κλεμας:
    Ουδέτερος(Μπλε-Μπλε-Γκρι)προς:
    Κόκκινο: 1
    Πράσινο: 1
    Άσπρο: 1
    Μαύρο-Ασπρο: 0.25
    Μπλέ-Κάφε: 1

    Αν τώρα έχω τους ακροδέκτες του πολύμετρου σε ουδέτερο και κόκκινο πχ και πάτησω την 1η σκάλα που είναι το κόκκινο στους διακόπτες συνεχίζω να παίρνω την τιμή 1. Χωρίς να κουνήσω ή να αλλάξω θέση στους ακροδέκτες πατήσω το κουμπί από το φως τότε η τιμή γίνεται 0.25. Το ίδιο και σε οποιοδήποτε άλλο χρώμα προς ουδέτερο με σβήστο φως αλλά ανοιχτό τον διακόπτη του αντίστοιχου χρώματος έχω 1 αν ανάψω το ψως παίρνω τιμές. Αλλά επίσης αν έχω ακροδέκτες σε ουδέτερο και κόκκινο και πατήσω με ανοιχτό τον διακόπτη στο φως και πατήσω την 2η σκάλα(πρασσινο καλώδιο) πάλι παίρνω τιμές. Και παραθέτω μια φωτογραφία για να δείτε πως ακριβώς είναι η κλεμα τώρα που μετρούσα.


    Όσο για την γείωση θα την συνδέσω πάνω σε μια από τις δυο βίδες που κρατάνε το μοτέρ και καταλήγουν στο σασί του.

    Στάλθηκε από το X5PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiannisSma : 06-01-17 στις 22:56

  11. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.304

    Προεπιλογή

    Ουδέτερος(Μπλε-Μπλε-Γκρι)προς:
    με βάση στο σχέδιο #11 όντως βλέπουμε Mπλε - μπλε (στην κλέμα ) αλλά σε καμιά περίπτωση δεν βλέπουμε να είναι ενωμένο μαζί με κάποιο Γκρι
    Όμως στην φωτογραφία στο #19 βλέπουμε ότι έχει Mπλε - μπλε - γκρι .
    Άντε να συννενοηθούμε τώρα

    Και με βάση το καφέ της παροχής που υποτίθεται στο σχέδιο #11 είναι ο ουδέτερος , αυτός συνδέεται με 2 άσπρα καλώδια που το ένα πάει στην λάμπα και το άλλο στο μοτέρ . Όμως στην φωτογραφία #19 βλέπουμε ότι το καφέ συνδέεται με κάποιο μπλε και μόνο αυτό ! (ενώ βάση σχέδιου θα έπρεπε να έχει 2 άσπρα που αυτά πηγαίνουν προς μοτέρ και λάμπα)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Άλλη] Δεν δουλεύει το πλυντήριο
    από apilot στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-14, 18:43
  2. [Οθόνη LG] Δεν δουλεύει το Backlight
    από olorin στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-14, 16:15
  3. Απορροφητήρας Elica μοντέλο OM. Δεν ανάβουν τα σποτάκια!
    από Ioanna Sideri στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-13, 17:24
  4. Δεν δουλεύει η συντήρηση
    από Inferno στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-11, 19:54
  5. CELECT 28CT4755
    από vagionline στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-11, 13:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας