Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή Κουζινομηχανή , δεν ανοίγει το μπράτσο για να απελευθερωθεί ο κάδος

    Έχω μια Κουζινομηχανή KeenWood Chef KM300 700W . Προ ολίγων ημερών μπλόκαρε ο μοχλός , τον οποίο στρίβεις αριστερά για να ανασηκωθεί το μπράτσο και να απελευθερωθεί ο κάδος . Έβγαλα το πλαστικό κομμάτι του μοχλού και προσπάθησα να τον γυρίσω με πένσα . Γυρνάει λίγο μόνον εξωτερικά , αλλά δεν κινείται καθόλου εσωτερικά (φωτό) . Αν το ζορίσω παραπάνω θα σπάσει . Το μοντέλο είναι παλιό και δεν υπάρχουν ανταλλακτικά . Κάποια ιδέα , τί να κάνω πριν το πετάξω ;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε με wd40..

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε με wd40..
    Έβαλα από το βράδυ για να "ποτίσει" , αλλά τίποτα . Θα μ'ενδιέφερε να λύσω το μηχάνημα , αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω .

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Προ ολίγων ημερών μπλόκαρε ο μοχλός , τον οποίο στρίβεις αριστερά για να ανασηκωθεί το μπράτσο και να απελευθερωθεί ο κάδος .
    Κανονικά δεν το στρίβεις , αλλά το πιέζεις προς τα αριστερά.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά δεν το στρίβεις , αλλά το πιέζεις προς τα αριστερά.
    Σωστά "το πιέζεις" και πετάγεται ο βραχίονας , όταν λειτουργεί σωστά . Τώρα που μπλόκαρε , επαναλαμβάνω "Έβγαλα το πλαστικό κομμάτι του μοχλού και προσπάθησα να τον γυρίσω ΑΡΙΣΤΕΡΑ με πένσα κλπ , κλπ" . Πως λύνεται το μηχάνημα ;;;;;;;

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Η δικιά μου χαρμανιέρα είναι λίγο διαφορετική δεν είχε πλαστικό κομμάτι αλλά είναι ίδιες συσκευές
    Βλέπε φωτό (2/10) και (7/10)
    http://picclick.com.au/Kenwood-Chef-...655688197.html
    Την είχα ανοίξει πριν πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι πολύ καλά , αλλά νομίζω είχα βγάλει και το μοτέρ για να βγάλω έναν ακόμη πίρο που είχε και ασφάλειες μαζί .
    Επειδή και αυτό να κάνεις πάλι θα έχεις πρόβλημα στην ελευθερία χώρου για να το δουλέψεις σωστά . Νομίζω πρέπει να τον βγάλεις και τον 2ο πίρο .
    Έτσι όπως είναι φουσκωμένος ο πίρος που σε ενδιαφέρει είναι ριψοκίνδυνο στο να σπάσεις τις αλουμινένιες βάσεις .
    Κανονικά θα επιχειρούσα να κόψω τον πίρο κοντά στις 3 αλουμινένιες βάσεις και να βγουν με προσοχή . Δοκίμασε να γυαλοχαρτάρεις επίμονα όλο τον πίρο το πότισμα με λάδι δεν κάνει δουλειά . Ιδιαίτερη προσοχή στο πλαστικό υπόθετο με το ελατήριο επαναφοράς του πίρου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 30-12-16 στις 20:40

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δικιά μου χαρμανιέρα είναι λίγο διαφορετική δεν είχε πλαστικό κομμάτι αλλά είναι ίδιες συσκευές
    Βλέπε φωτό (2/10) και (7/10)
    http://picclick.com.au/Kenwood-Chef-...655688197.html
    Την είχα ανοίξει πριν πολλά χρόνια και δεν θυμάμαι πολύ καλά , αλλά νομίζω είχα βγάλει και το μοτέρ για να βγάλω έναν ακόμη πίρο που είχε και ασφάλειες μαζί .
    Επειδή και αυτό να κάνεις πάλι θα έχεις πρόβλημα στην ελευθερία χώρου για να το δουλέψεις σωστά . Νομίζω πρέπει να τον βγάλεις και τον 2ο πίρο .
    Έτσι όπως είναι φουσκωμένος ο πίρος που σε ενδιαφέρει είναι ριψοκίνδυνο στο να σπάσεις τις αλουμινένιες βάσεις .
    Κανονικά θα επιχειρούσα να κόψω τον πίρο κοντά στις 3 αλουμινένιες βάσεις και να βγουν με προσοχή . Δοκίμασε να γυαλοχαρτάρεις επίμονα όλο τον πίρο το πότισμα με λάδι δεν κάνει δουλειά . Ιδιαίτερη προσοχή στο πλαστικό υπόθετο με το ελατήριο επαναφοράς του πίρου.
    Καλή η ανάλυση και χρήσιμο το link , αλλά ΠΩΣ ΘΑ ΛΥΣΩ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ; Αφού το μπράτσο είναι μπλοκαρισμένο ;;;;

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Αν τον πίρο τον πιάσεις στην μέση σφικτά με πένσα σκύλα , μπορείς να τον περιστρέψεις ? (έστω ελάχιστα , όχι να μετακινηθεί ο πίρος κατά μήκος και αριστερά)
    Ρίξε coca cola και πιάσε με την πένσα σφικτά στην μέση του πίρου και χτύπα επίμονα με ελαφρά χτυπήματα αριστερά δεξιά πάνω στην πένσα. Αν δείξει ότι μετακινείται , θα πρέπει να γυαλοχαρτάρεις όλο τον άξονα πρώτα. Αν έχει ασφάλεια που κοντράρει τον πίρο να την βγάλεις .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 31-12-16 στις 12:10

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τον πίρο τον πιάσεις στην μέση σφικτά με πένσα σκύλα , μπορείς να τον περιστρέψεις ? (έστω ελάχιστα , όχι να μετακινηθεί ο πίρος κατά μήκος και αριστερά)
    Ρίξε coca cola και πιάσε με την πένσα σφικτά στην μέση του πίρου και χτύπα επίμονα με ελαφρά χτυπήματα αριστερά δεξιά πάνω στην πένσα. Αν δείξει ότι μετακινείται , θα πρέπει να γυαλοχαρτάρεις όλο τον άξονα πρώτα. Αν έχει ασφάλεια που κοντράρει τον πίρο να την βγάλεις .
    Δεν δουλεύει με τίποτα . Αν ξέρεις να με οδηγήσεις πως ανοίγει κι αν ανοίγει από πάνω , όπως είναι μπλοκαρισμένο . Αλλιώς ανακύκλωση .

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Δεν δουλεύει με τίποτα .
    Κόκκαλο ο πίρος? ούτε κιχ κάνει για να κουνηθεί?
    Αν το έπιανα εγώ τώρα θα το έβλεπες και με καινούριο πίρο μιας που έχω και μίνι τόρνο.
    Καταρχήν στο σημείο του πίρου με την ημικυκλική τσουλήθρα εκεί έχει μια σοβαρή κόντρα για να ελευθερωθεί η τσουλήθρα .
    Θα χρειαστείς Dremel και μια διαμαντοαρίδα
    https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5333
    ή αρίδα βολφραμίου
    https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5334
    και πρέπει να εξαφανίσεις το σημείο που είναι με κίτρινο κύκλο
    μίξερ.JPG
    Αλλιώς ανακύκλωση
    Έχω χώρο να στο φυλάξω με επιμέλεια και αγάπη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Πρόβλημα κάδου για pitsos vario 701
    από stk75 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-19, 23:14
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-15, 12:08
  3. [Candy] Δεν γυρίζει ο κάδος
    από LedZep στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-13, 11:28
  4. Γρανάζι κάδου για μίξερ BRAUN ΚΜ32.
    από fakiris στο forum Μικροσυσκευές Κουζίνας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-13, 15:24
  5. [Indesit] Δεν γυρίζει ο κάδος
    από rover12 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-12, 08:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας