Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κόκκαλο ο πίρος? ούτε κιχ κάνει για να κουνηθεί?
    Αν το έπιανα εγώ τώρα θα το έβλεπες και με καινούριο πίρο μιας που έχω και μίνι τόρνο.
    Καταρχήν στο σημείο του πίρου με την ημικυκλική τσουλήθρα εκεί έχει μια σοβαρή κόντρα για να ελευθερωθεί η τσουλήθρα .
    Θα χρειαστείς Dremel και μια διαμαντοαρίδα
    https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5333
    ή αρίδα βολφραμίου
    https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=5334
    και πρέπει να εξαφανίσεις το σημείο που είναι με κίτρινο κύκλο
    Συνημμένο Αρχείο 42943

    Έχω χώρο να στο φυλάξω με επιμέλεια και αγάπη.
    Υποθέτω ότι όταν εξαφανίσω το σημείο που είναι με κίτρινο κύκλο , θα ελευθερωθεί το μπράτσο και θα ανέβει . Όμως το μπράτσο δεν θα κλειδώνει πλέον , άρα δεν θα μπορεί να δουλέψει το μηχάνημα . Εκτός αν αγοράσω ένα 7/10 από το http://picclick.com.au/Kenwood-Chef-...655688197.html ? Ή ότι άλλο μου υποδείξεις . Αρχίζει να διαφαίνεται λύση . Θα χρειασθώ διαμαντοτροχό & κοπτικό από καρβίδιο βολφραμίου , ή ένα από τα 2 ; Υποθέτω ότι δουλεύουν με το δράπανο . Σωστά ; Τόρνο ασφαλώς και δεν έχω . Εν τάξει αν δεν τα καταφέρω δεν θα πάει ανακύκλωση , θάρθει σε σένα . Όμως είναι απαραίτητο εργαλείο για την γυναίκα μου κι ένα αντίστοιχο καινούργιο σήμερα κοστίζει πάνω από 600 !

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Υποθέτω ότι όταν εξαφανίσω το σημείο που είναι με κίτρινο κύκλο , θα ελευθερωθεί το μπράτσο και θα ανέβει .

    Ναι γιατί η "τσουλήθρα " όπου κυλάει ο πίρος έχει ένα συγκεκριμένο διάκενο ανάμεσα . Και βάση του 7/10 του ανταλλακτικού πίρου παραπάνω , αυτός ο πίρος έχει σημεία με χοντρότερη διάμετρο σωλήνα και στην άκρη του μια λεπτότερη . Πατώντας το κουμπί του πίρου φεύγει η χοντρή διάμετρος του πίρου και μπαίνει η λεπτή διάμετρος του πίρου που είναι μικρότερη .... και άρα θα ελευθερωθεί όλη η συσκευή.

    Όμως το μπράτσο δεν θα κλειδώνει πλέον , άρα δεν θα μπορεί να δουλέψει το μηχάνημα .
    Δεν θα κλειδώνει αλλά θα μπορεί να δουλέψει. Το θέμα είναι να αντικατασταθεί ο πίρος για λόγους ασφαλείας . Σε τορναδόρο να πας πόσα θα σου πάρει για να σου φτιάξει έναν τέτοιο πίρο. Το θέμα είναι να μετρήσεις πρώτα τις ακριβείς διαστάσεις για να στο φτιάξει. Το πλαστικό εξάρτημα με το ελατήριο είναι ένα πρόβλημα αλλά αυτό μπορείς να το προσέξεις και να μην το καταστρέψεις για να χρησιμοποιήσεις το ίδιο. Δύσκολα αλλά δεν γίνεται αλλιώς .

    Θα χρειασθώ διαμαντοτροχό & κοπτικό από καρβίδιο βολφραμίου , ή ένα από τα 2 ;
    Ο διαμαντοτροχός είναι για λεπτότερες εργασίες ενώ το φρεζάκι βολφραμίου είναι για χοντρότερες εργασίες , με αυτά τρυπάς και κέρματα / τζάμι για πλάκα .

    Υποθέτω ότι δουλεύουν με το δράπανο . Σωστά ;
    Όχι δεν ταιριάζουν.
    Εν τάξει αν δεν τα καταφέρω δεν θα πάει ανακύκλωση , θάρθει σε σένα .

    Το εύχομαι

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Αν η φρεζα καρβιδιου-βολφραμιου (υποθέτω 3mm) , δεν δουλεύει με δράπανο , όπως σημειώνεις , που προσαρμόζεται για να δουλέψει ; Να αντικατασταθεί ο πίρος ΟΚ , αλλά ο 7/10 δεν κάνει ; Ή κάποιος άλλος που θα μου υποδείξεις στην ιντερνετική έστω αγορά και θα μπορώ να τον αγοράσω ; Το να πάω σε τορναδόρο , εδώ που μένω , εμπεριέχει βασιλικά έξοδα και ταλαιπωρία . Άσε το ότι , να μετρήσω τις ακριβείς διαστάσεις του πίρου , είναι από μόνο του ένα άπιαστο θέμα . Αν θέλεις πέρασέ μου ένα τηλέφωνό σου με πμ , για να μην γράφεις...εκθέσεις .

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Αν θέλεις πέρασέ μου ένα τηλέφωνό σου με πμ , για να μην γράφεις...εκθέσεις .
    Θα γράψω μια τελευταία έκθεση για να δεις από εκεί και πέρα τι μπορείς να κάνεις και πως έχουν τα πράγματα .
    1) Το κουμπάκι που πιέζεις είναι μόνο για την μετακίνηση του πίρου όπου ελευθερώνει την τσουλήθρα ή την κρατά κόντρα.

    2) Εσωτερικά η συσκευή έχει ισχυρό ελατήριο που σπρώχνει το επάνω μέρος της συσκευής προς τα πάνω συνεχώς , ....αρκεί απλά να ελευθερωθεί ο πίρος .

    3) Όμως εσύ έχεις κολλημένο πίρο και πρέπει να το αντικαταστήσεις με νέο.

    Ίσως αν αυτό συνέβαινε σε μένα να έβαζα και διαμπερές πίρο με 2 απέναντι τρύπες (μία από την πλευρά που το πιέζεις και μια από την απέναντι πλευρά που καταλήγει ο πίρος ) αρκεί μόνο στα σημεία που το μετακινείς (σημείο τσουλήθρας ) να περνάει το χοντρό μέρος του πίρου για να ασφαλίζει , και το λεπτό μέρος του πίρου για να απασφαλίζει . Μην φοβάσαι τον τορναδόρο για τόσο μικρή δουλειά .

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Πρόβλημα κάδου για pitsos vario 701
    από stk75 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-19, 00:14
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-15, 13:08
  3. [Candy] Δεν γυρίζει ο κάδος
    από LedZep στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-13, 12:28
  4. Γρανάζι κάδου για μίξερ BRAUN ΚΜ32.
    από fakiris στο forum Μικροσυσκευές Κουζίνας
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-13, 16:24
  5. [Indesit] Δεν γυρίζει ο κάδος
    από rover12 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-12, 09:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας