Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33
  1. #11

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την διπλοδιοδο επανω στην ψυκτρα την ελεγξες;
    Ναι την έχω τσεκάρει. Γενικά έχω τσεκάρει σχεδόν τα πάντα μετά το 2ον του μετασχηματιστή.

  2. #12
    Το avatar του χρήστη spirakos
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ώπα για πάμε πάλι αυτό; Τι εννοείς; Το buzzer βαράγε γι αυτό είπα ότι έχω βραχυκυκλωμα. Το μέτρησα τώρα και έχω 30 ohm αντίσταση στην έξοδο. Θεωρείς ότι θα μπορούσε να είναι φυσιολογικό; Δεν είναι μικρή τιμή;;;;;; Υπόψιν ότι δεν το έχω βάλει μπροστά το τροφοδοτικό καθώς το χα σίγουρο ότι ειναι βραχυκυκλωμένο..
    Αν ειναι και 2βαττη ειναι πολυ φυσιολογικη τιμη
    Στην απεναντι πλευρα κανε ελεγχο (1ον), εκει συχναζουν τα περισσοτερα αποδημητικα υλικα
    Αν ολα δειχνουν ενταξει βαλτο μπρος το εργαλειο
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  3. #13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι και 2βαττη ειναι πολυ φυσιολογικη τιμη
    Στην απεναντι πλευρα κανε ελεγχο (1ον), εκει συχναζουν τα περισσοτερα αποδημητικα υλικα
    Αν ολα δειχνουν ενταξει βαλτο μπρος το εργαλειο
    Καλημέρα
    Λοιπόν τα τσέκαρα όλα και το έβαλα μπροστά.
    Τα καλά νέα είναι ότι δεν πήρε φωτιά
    Τα κακά νέα είναι ότι αναβοσβήνει σαν τρελό αλλά μάλλον φταίει το thyristor. Όταν πήγα να αγοράσω μου έδωσαν άλλο απο αυτό που είχε, (ΤΥΝ825 αντί ΤΥΝ05 και τώρα είδα ότι το ρεύμα και η τάση του gate του 825 είναι τελείως αλλού σε σχέση με το 058 . Την έκανα και γω δεν το κοίταξα εκείνη την στιγμή....
    Θα αγοράσω άλλο thyristor και βλέπουμε...

  4. #14
    Το avatar του χρήστη spirakos
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Τι δουλεια ακριβως κανει τι θυριστορ; Αν ειναι απλος διακοπτης για τα 230 απλα βραχυκυκλωσε Ανοδο-Καθοδο.
    Αν εχει αλλη λειτουργια τοτε θες το ιδιο. Μετρα και την αντισταση πολωσης της πυλης
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  5. #15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι δουλεια ακριβως κανει τι θυριστορ; Αν ειναι απλος διακοπτης για τα 230 απλα βραχυκυκλωσε Ανοδο-Καθοδο.
    Αν εχει αλλη λειτουργια τοτε θες το ιδιο. Μετρα και την αντισταση πολωσης της πυλης
    Όχι δεν είναι στην είσοδο. Είναι στην έξοδο υποθέτω το έχει ως διακοπτικό για να ελέγχει την μία από τις 2 εξόδους. Η αντίσταση πόλωσης είναι 30 ohm. Δοκίμασα με άλλο thyristor που είναι πιο κοντά στα χαρακτηριστικά αλλά πάλι τα ίδια

  6. #16

    Προεπιλογή

    2016-12-25 12.56.35.jpg
    Ορίστε και μία φωτό με όλα τα εξαρτήματα πάνω. Το thyristor είναι αυτό που είναι πάνω δεξιά χωρίς ψύκτρα

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Χρόνια πολλά!
    Από ότι μπορώ να καταλάβω οι πέντε γαλάζιοι πυκνωτές που έβαλες στο δευτερεύων, είναι μάλλον μάρκας REC (και ίσως παλιοί, όσο αφορά την αγορά-αποθήκευσή τους).
    Αν όντως είναι έτσι, θα σου πρότεινα, πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο, να αντικαταστίσεις αυτούς τους πυκνωτές, με άλλους καλύτερης ποιότητας (και οπωσδήποτε με θερμοκρασία λειτουργίας στους 105 βαθμούς ).Το κόστος είναι σχετικά μικρό.
    Έχω αντιμετωπίσει μερικά προβλήματα στο παρελθών, με του συγκεκριμένου τύπου ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές.
    Δεν είναι ότι καλύτερο (ιδιαίτερα για switching τροφοδοτικά).
    Φιλικά.

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ezizu για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (27-12-16), klik (28-12-16)

  9. #18

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και χρονια πολλα.
    Οι πυκνωτες ειναι σχετικα καινουργιοι. Δεν νομιζω να εχω θεμα απο εκει. Φυσικα αν βρω τι παιζει δεν εχω θεμα να τους αλλαξω με αλλους καλυτερης ποιοτητας. Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να βρω το ιδιο thyristor πουθενα μονο απ εξω αν το βρω.

  10. #19
    Το avatar του χρήστη spirakos
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Ασε προς το παρον το θυριστορ. Δεν καταλαβαινω οταν λες αναβοσβηνει σαν τρελο. Εχει καποιο λεντ; Ακους κατι;
    Βρες ποιος ειναι ο PWM αρχικα και μετρα την ταση τροφοδοσιας του βαση datasheet. Δες αν οι ηλ/κοι στο 1ον φερουν 310βολτ
    Αν αυτα ειναι ειναι οκ αλλαξε το PWM πακετο με τα Cx/Rx που καθοριζουν συχνοτητα και ευρος. Συμβουλεψου επισης datasheet

    Καλα Χριστουγεννα σε ολους
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spirakos : 25-12-16 στις 19:27
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  11. #20
    Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    755

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ezizu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πολλά!
    Από ότι μπορώ να καταλάβω οι πέντε γαλάζιοι πυκνωτές που έβαλες στο δευτερεύων, είναι μάλλον μάρκας REC (και ίσως παλιοί, όσο αφορά την αγορά-αποθήκευσή τους).
    Αν όντως είναι έτσι, θα σου πρότεινα, πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο, να αντικαταστίσεις αυτούς τους πυκνωτές, με άλλους καλύτερης ποιότητας (και οπωσδήποτε με θερμοκρασία λειτουργίας στους 105 βαθμούς ).Το κόστος είναι σχετικά μικρό.
    Έχω αντιμετωπίσει μερικά προβλήματα στο παρελθών, με του συγκεκριμένου τύπου ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές.
    Δεν είναι ότι καλύτερο (ιδιαίτερα για switching τροφοδοτικά).
    Φιλικά.
    Ισχύει. Καλύτερα να ψάξει να βάλει LOW ESR που είναι και οι καλύτεροι. Αν δεν μπορεί να βρει από μαγαζιά ας δει στο ebay
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    (2012)ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ (2018 )Εκτός αν έχεις μέσον κάπου ή οικογενειακή επειχείρηση και έχει φροντίσει άλλος για τα λεφτά
    VESTEL σασί;;;; Πάρε το σφυρί !!!!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Papas00zas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    klik (28-12-16)

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Δικτυακά] ip camera και switch poe η οχι?
    από xaris-c στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-16, 14:18
  2. ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ switch 48V
    από staurosv στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Εικόνας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-15, 00:14
  3. [Σταθερός Η/Υ] Τροφοδοτικό Σταθερού Η/Υ
    από George3 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-14, 20:01
  4. [Φορητός Η/Υ] Vaio Netbook: Πρόβλημα με touchpad/on-off switch/wifi switch και όλα τα leds μπροστά
    από makatas στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-13, 22:16
  5. Τροφοδοτικό laptop
    από fmike στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-12, 09:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας