Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 35
  1. #21
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Τα καλώδια στο πολύμετρο είναι κουμπωμένα ανάποδα.

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DimMani (16-01-17)

  3. #22
    Το avatar του χρήστη GSR600
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ
    Μηνύματα
    131

    Προεπιλογή

    Αν δεν εχεις εμπειρια στον ελεγχο παλμοτροφοδωτικων και γενικα εξαρτηματων λιγο δυσκολο να επισκευαστει.Εχει ταση δικτυου και ειναι επικίνδυνο.Εδω και και πιο εμπειροι την εχουν φαει(την ταση) πολλες φορες. φιλικα.

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GSR600 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DimMani (16-01-17)

  5. #23

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα καλώδια στο πολύμετρο είναι κουμπωμένα ανάποδα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSR600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν εχεις εμπειρια στον ελεγχο παλμοτροφοδωτικων και γενικα εξαρτηματων λιγο δυσκολο να επισκευαστει.Εχει ταση δικτυου και ειναι επικίνδυνο.Εδω και και πιο εμπειροι την εχουν φαει(την ταση) πολλες φορες. φιλικα.
    Παιδιά ευχαριστώ , με αποκαρδιώσατε και καλά κάνατε . Ειδικά το "ανάποδα τα καλώδια" , τα οποία τοποθέτησαν , όπως και την μπαταρία , στο ηλ/κό κατάστημα απ' όπου το αγόρασα . Αυτός δε που τα τοποθέτησε , έχει μονίμως ύφος 10 Καρδιναλίων .

  6. #24

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimMani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ευχαριστώ , με αποκαρδιώσατε και καλά κάνατε . Ειδικά το "ανάποδα τα καλώδια" , τα οποία τοποθέτησαν , όπως και την μπαταρία , στο ηλ/κό κατάστημα απ' όπου το αγόρασα . Αυτός δε που τα τοποθέτησε , έχει μονίμως ύφος 10 Καρδιναλίων .
    Επανέρχομαι αφού πήρα το βάπτισμα του πυρός με το πολύμετρο , για πρόβλημα στον καταψύκτη μου . Έχω σχετικό ερώτημα στο forum : http://www.howtofixit.gr/forum/showt...t=70514&page=3 , οπότε προχωράω στο DVD . Τα γκρίζα καλώδια είναι 9 + 1 λευκό , όχι 10 γκρίζα όπως μου γράφεις . Πέρα απ'αυτό δεν βρίσκω πουθενά ένδειξη γείωσης , επίσης πουθενά δεν αναγράφει 12V , ή άλλη ένδειξη σε V . Η γείωση μπορεί να γίνει και εκτός DVD και πώς ; Αν πρέπει να ξεκουμπώσω την πλακέτα , χρειάζομαι οδηγίες . Περιμένω εναγωνίως . Ευχαριστώ .

  7. #25
    Το avatar του χρήστη johnnyb
    Μέλος
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimMani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι αφού πήρα το βάπτισμα του πυρός με το πολύμετρο , για πρόβλημα στον καταψύκτη μου . Έχω σχετικό ερώτημα στο forum : http://www.howtofixit.gr/forum/showt...t=70514&page=3 , οπότε προχωράω στο DVD . Τα γκρίζα καλώδια είναι 9 + 1 λευκό , όχι 10 γκρίζα όπως μου γράφεις . Πέρα απ'αυτό δεν βρίσκω πουθενά ένδειξη γείωσης , επίσης πουθενά δεν αναγράφει 12V , ή άλλη ένδειξη σε V . Η γείωση μπορεί να γίνει και εκτός DVD και πώς ; Αν πρέπει να ξεκουμπώσω την πλακέτα , χρειάζομαι οδηγίες . Περιμένω εναγωνίως . Ευχαριστώ .
    Tο βαπτισμα του πυρος θα το παρεις οταν σε βαρεσει ο εξομαλυνσης ή κανένα Inverter υψηλης


  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον johnnyb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    tipos (14-02-17)

  9. #26

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο βαπτισμα του πυρος θα το παρεις οταν σε βαρεσει ο εξομαλυνσης ή κανένα Inverter υψηλης
    Επειδή είμαι και θα παραμείνω αρχάριος , πατάω σε ξύλινη βάση , έχω ακουμπισμένο το DVD πάνω σε μαρμάρινο τραπέζι επίσης σε ξύλινη βάση , τα πόδια του τραπεζιού είναι ξύλινα και αφού βάλω τα ηλεκτρόδια εκεί που πρέπει(δεν ξέρω πού) , τότε θα δώσω ρεύμα χωρίς να ακουμπάω τίποτα . Θα ζήσω ; Επί τη ευκαιρία παραθέτω το μήνυμα που έστειλα , ή τουλάχιστον νομίζω ότι έστειλα στον Panoss , αλλά μάλλον δεν έφθασε , αφού δεν μου απήντησε κι αν μπορείς με βοηθάς : Είναι εις απάντησην του προ-τελευταίου μηνύματος της σελίδας : http://www.howtofixit.gr/forum/showt...t=70377&page=2 . Και ερωτώ :
    1. Στην τελευταία φωτογραφία...απ΄όπου βγαίνουν 10 γκρι καλώδια ..." . ΟΧΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ 10 ΓΚΡΙ , αλλά βγαίνουν 9 γκρι κι ένα άσπρο .
    2. Βάζεις...σε μια γείωση . Δεν βλέπω πουθενά ένδειξη γείωσης . Πρέπει να βγάλω την πλακέτα και να κοιτάξω από κάτω ; Ή κάτι άλλο ; Μπορώ να κάνω εξωτερική γείωση και πώς ; και
    3. Βάζεις το κόκκινο καλώδιο...που αναγράφει π.χ 12V . Δεν αναγράφει πουθενά 12V , η μόνη ένδειξη είναι 250V στη διαγώνιο των 9+1 καλωδίων . Ευχαριστώ .

  10. #27
    Το avatar του χρήστη Karny
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Φίλε μου καλησπέρα, η άποψη μου είναι να μην ασχοληθείς γιατί πέφτεις κατευθείαν στα βαθειά.Εννοώ ότι για να πάρεις ένα πολύμετρο και να βγάλεις μια βλάβη σε ένα μηχάνημα προυποθέτει κάποιες ώρες ενασχόλησης-διαβάσματος και κυρίως για τη δική σου ασφάλεια.
    Δεύτερον αφού αποφάσισες να ασχοληθείς πάρε το μάνιουαλ από εδώ : https://elektrotanya.com/sony_dvp-ns.../download.html και δες αν είναι σωστές οι τάσεις που βγαίνουν από το μετασχηματιστή.Κάνε αυτό για αρχή και βλέπουμε

  11. #28
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Δημήτρη σε 1000 ξύλα να πατάς, άμα ακουμπήσεις τα άκρα του πυκνωτή εξομάλυνσης καθώς είναι φορτισμένος στα 325V θα υποστείς τις συνέπειες, διότι η ηλεκτροπληξία δεν προϋποθέτει πάντα την αγώγιμη επαφή με τη γη...

    Γείωση στην πλακέτα μπορεί πολύ πιθανόν πράγματι να μην γράφει, ξεχωρίζει όμως αμέσως για έναν που έχει μια κάποια εμπειρία (βάλε φωτο να φαίνονται οι γραμμές της πλακέτας να σου πούμε ποια είναι)

  12. #29

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη σε 1000 ξύλα να πατάς, άμα ακουμπήσεις τα άκρα του πυκνωτή εξομάλυνσης καθώς είναι φορτισμένος στα 325V θα υποστείς τις συνέπειες, διότι η ηλεκτροπληξία δεν προϋποθέτει πάντα την αγώγιμη επαφή με τη γη...

    Γείωση στην πλακέτα μπορεί πολύ πιθανόν πράγματι να μην γράφει, ξεχωρίζει όμως αμέσως για έναν που έχει μια κάποια εμπειρία (βάλε φωτο να φαίνονται οι γραμμές της πλακέτας να σου πούμε ποια είναι)
    Υπάρχουν στην 2η σελίδα αυτής της δημοσίευσης . Αν δεν κάνουν καθόρισέ μου τι να φωτογραφίσω .

  13. #30
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.848

    Προεπιλογή

    Μας ενδιαφέρει μόνο η πλακέτα του τροφοδοτικού (τελευταία φωτο στο #13), οπότε βγάλε τη και φωτογράφησέ τη και από κάτω ώστε να φαίνονται οι χαλκοδιάδρομοι.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [DVD Player] δεν ανάβει το dvd
    από sakishlek στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 10:21
  2. [DVD Φορητό] SONY portable DVD player SP-950D Δεν "διαβάζει" - NO DISK!!!
    από alekos161182 στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-12, 22:18
  3. Προβλημα με DVD player
    από Dynamitis στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-11, 21:22
  4. Sony DVD Player
    από δημητρηςεδεσσα στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-10, 08:19
  5. DVD Player Κολλάει
    από requiem78 στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-05, 16:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας