Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 35
  1. #11
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Βρε Δημήτρη, εννοείται πως δεν μπορούμε να σου πούμε τί φταίει κοιτώντας μια φωτο του μηχανήματος απ' έξω, όταν είπες ότι το έχεις ήδη βγάλει και σου ζήτησα φωτο νόμιζα ότι είχες βγάλει το τροφοδοτικό έξω, και όχι ότι είχες βγάλει το μηχάνημα από την πρίζα...

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανοιξε το και βγαλε μερικες φωτο καλης ευκρινειας απο τις πλακετες , λογικα θα εχουν γινει μπαλονια καποια στοιχεια επειδη ηταν συνεχεια στο ρευμα
    Επισυνάπτω 12 φωτογραφίες . Μέχρι εκεί φθάνει η ευκρίνεια του κινητού μου . Εκ πρώτης όψεως και λαμβάνοντας υπ'όψιν την...άγνοιά μου , όλα φαίνονται εν τάξει . Περιμένω οδηγίες διόρθωσης , ή ανακύκλωσης .

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimMani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισυνάπτω 12 φωτογραφίες . Μέχρι εκεί φθάνει η ευκρίνεια του κινητού μου . Εκ πρώτης όψεως και λαμβάνοντας υπ'όψιν την...άγνοιά μου , όλα φαίνονται εν τάξει . Περιμένω οδηγίες διόρθωσης , ή ανακύκλωσης .
    Επισυνάπτω 4 φωτογραφίες (το προηγούμενο μήνυμα είναι λάθος) . Μέχρι εκεί φθάνει η ευκρίνεια του κινητού μου . Εκ πρώτης όψεως και λαμβάνοντας υπ'όψιν την...άγνοιά μου , όλα φαίνονται εν τάξει . Περιμένω οδηγίες διόρθωσης , ή ανακύκλωσης .















    free photo hosting

  4. #14
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Η τελευταία μας ενδιαφέρει. Με το μάτι δεν φαίνεται κάτι οπότε θα πρέπει να αρχίσουν οι μετρήσεις. Πολύμετρο υπάρχει;

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DimMani (24-12-16)

  6. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τελευταία μας ενδιαφέρει. Με το μάτι δεν φαίνεται κάτι οπότε θα πρέπει να αρχίσουν οι μετρήσεις. Πολύμετρο υπάρχει;
    Πολύμετρο προτίθεμαι να αγοράσω ανεξάρτητα από το DVD Player . Όμως υπάρχει με 3€ και με 700 , με πόσα κάνω σωστή δουλειά ως ερασιτέχνης ; Κάποιο συγκεκριμένο ; Από την άλλη ένα καινούργιο DVD Player , Sony DVPSR760 κοστίζει 47,90 με 6 άτοκες στον Κτσώβολο !!

  7. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Με την ευκαιρία της ερώτησής σου, κοίταξα αξιολογήσεις βολτομέτρων στο Amazon (εκεί κοιτάω όταν θέλω να δω αξιολογήσεις προιόντων) και βρήκα ένα φτηνό πολύμετρο ($18.71 χωρίς τα μεταφορικά) με πάρα πολλές αξιολογήσεις και πολύ θετικές:
    https://www.amazon.com/INNOVA-3320-A...rds=multimeter


    Ή απλά αυτό (δεν βρήκα αξιολογήσεις) επειδή η uni-t θεωρείται, γενικά, ότι έχει προιόντα με καλό value for money.

    Τα επέλεξα λόγω χαμηλής τιμής, ένας εραστιτέχνης που τα χρησιμοποιεί μια φορά το χρόνο, δεν έχει λόγο να πάρει κάτι ακριβό.

    Πιο πάνω σε τιμή αν θες, πας στο UNI-T UT139C, το βρίσκεις και Ελλάδα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 23-12-16 στις 19:38
    You only live twice.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DimMani (24-12-16)

  9. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την ευκαιρία της ερώτησής σου, κοίταξα αξιολογήσεις βολτομέτρων στο Amazon (εκεί κοιτάω όταν θέλω να δω αξιολογήσεις προιόντων) και βρήκα ένα φτηνό πολύμετρο ($18.71 χωρίς τα μεταφορικά) με πάρα πολλές αξιολογήσεις και πολύ θετικές:
    https://www.amazon.com/INNOVA-3320-A...rds=multimeter


    Ή απλά αυτό (δεν βρήκα αξιολογήσεις) επειδή η uni-t θεωρείται, γενικά, ότι έχει προιόντα με καλό value for money.

    Τα επέλεξα λόγω χαμηλής τιμής, ένας εραστιτέχνης που τα χρησιμοποιεί μια φορά το χρόνο, δεν έχει λόγο να πάρει κάτι ακριβό.

    Πιο πάνω σε τιμή αν θες, πας στο UNI-T UT139C, το βρίσκεις και Ελλάδα.
    Θα επανέλθω όταν αποκτήσω πολύμετρο , ως τότε Καλή Χρονιά σε όλους .

  10. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimMani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα επανέλθω όταν αποκτήσω πολύμετρο , ως τότε Καλή Χρονιά σε όλους .
    Μόλις απέκτησα το εικονιζόμενο πολύμετρο , που ίσως να μην το ξέρει ούτε η μάνα του , όμως είναι το μόνο που βρήκα στην Καλαμάτα . Περιμένω λεπτομερείς οδηγίες . Μόνο που το βλέπω ζαλίζομαι . Ευχαριστώ .

  11. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    ΚΑΤΑΡΧΗΝ, ΕΧΕΙΣ ΤΑΣΗ 230V, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!!!.
    Στην τελευταία φωτογραφία, πάνω στην πλακέτα, στην έξοδο (δηλαδή το κάτω - κάτω μέρος της φωτογραφίας, κοντά στην κάτω βίδα δηλαδή, υπάρχει μια άσπρη φύσα (συνδετήρας, κονέκτορας δεν ξέρω πώς λέγεται) απ΄όπου βγαίνουν 10 γκρι καλώδια), γράφει τάσεις: π.χ 12V, 5V, 3.3V κλπ.
    1. Βάζεις το πολύμετρο στη μέτρηση τάσης DC (DCV 200 στο δικό σου, αν και η τάση που περιμένεις ειναι πολύ μικρότερη, για ασφάλεια του πολύμετρου).
    2. Βάζεις το ένα άκρο του μαύρου καλωδίου του πολύμετρου σε μια γείωση (στη φωτό δεν βλέπουμε τις γειώσεις γιατί είναι από την άλλη πλευρά της πλακέτας ή έχουν το σήμα της γείωσης πάνω στην πλακέτα αλλά στη φωτό δεν φαίνεται)
    3. Βάζεις το κόκκινο καλώδιο του πολυμέτρου στο σημείο της πλακέτας (αγωγό ή ποδαράκι εξαρτήματος) που αναγράφει π.χ 12V.
    4. Θα πρέπει να μετράς 12V, αλλιώς έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό.
    5. Επαναλαμβάνεις τα ίδια και για τις άλλες τάσεις.


    Απ' ότι έχω καταλάβει όμως δεν έχεις ξαναασχοληθεί με αποτέλεσμα να ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ γιατί έχει τάσεις 230V!
    ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΣΤΟ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ DVD PLAYER.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 09-01-17 στις 14:52
    You only live twice.

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Panoss για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DimMani (10-01-17)

  13. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΤΑΡΧΗΝ, ΕΧΕΙΣ ΤΑΣΗ 230V, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ!!!.
    Στην τελευταία φωτογραφία, πάνω στην πλακέτα, στην έξοδο (δηλαδή το κάτω - κάτω μέρος της φωτογραφίας, κοντά στην κάτω βίδα δηλαδή, υπάρχει μια άσπρη φύσα (συνδετήρας, κονέκτορας δεν ξέρω πώς λέγεται) απ΄όπου βγαίνουν 10 γκρι καλώδια), γράφει τάσεις: π.χ 12V, 5V, 3.3V κλπ.
    1. Βάζεις το πολύμετρο στη μέτρηση τάσης DC (DCV 200 στο δικό σου, αν και η τάση που περιμένεις ειναι πολύ μικρότερη, για ασφάλεια του πολύμετρου).
    2. Βάζεις το ένα άκρο του μαύρου καλωδίου του πολύμετρου σε μια γείωση (στη φωτό δεν βλέπουμε τις γειώσεις γιατί είναι από την άλλη πλευρά της πλακέτας ή έχουν το σήμα της γείωσης πάνω στην πλακέτα αλλά στη φωτό δεν φαίνεται)
    3. Βάζεις το κόκκινο καλώδιο του πολυμέτρου στο σημείο της πλακέτας (αγωγό ή ποδαράκι εξαρτήματος) που αναγράφει π.χ 12V.
    4. Θα πρέπει να μετράς 12V, αλλιώς έχει πρόβλημα το τροφοδοτικό.
    5. Επαναλαμβάνεις τα ίδια και για τις άλλες τάσεις.


    Απ' ότι έχω καταλάβει όμως δεν έχεις ξαναασχοληθεί με αποτέλεσμα να ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ γιατί έχει τάσεις 230V!
    ΟΠΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΣΤΟ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ DVD PLAYER.
    Ευχαριστώ , πιθανόν να ακούσω την συμβουλή σου , πιθανόν και όχι . Πάντως αν δοκιμάσω και ζήσω θα σ'ενημερώσω .

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [DVD Player] δεν ανάβει το dvd
    από sakishlek στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 11:21
  2. [DVD Φορητό] SONY portable DVD player SP-950D Δεν "διαβάζει" - NO DISK!!!
    από alekos161182 στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-12, 23:18
  3. Προβλημα με DVD player
    από Dynamitis στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-11, 22:22
  4. Sony DVD Player
    από δημητρηςεδεσσα στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-10, 09:19
  5. DVD Player Κολλάει
    από requiem78 στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-05, 17:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας