Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλική
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Απορροφητηρας TEKA καμιναδα βλαβη

    Καλημέρα στην παρέα. Εχω έναν απορροφητήρα της teka καμινάδα και εδώ και αρκετό καιρό δεν τραβάει του υδρατμούς, με αποτέλεσμα να κυλάει ολόκληρο ρυάκι στον τοίχο, σε σημείο να κινδυνεύει να φουσκώσει και ο πάγκος της κουζίνας και να ξεκολλήσει. Το μοτέρ γυρίζει, τώρα γιατί δεν τραβάει τους υδρατμούς δεν το καταλαβαίνω. Εχω δοκιμάσει και χωρίς τα μεταλλικά φίλτρα (μήπως είναι αυτά το πρόβλημα), αλλά και πάλι τα νερά τρέχουν απευθείας επάνω στα μάτια της κουζίνας. Επειδή το μοτέρ στοιχίζει 150 ευρώ συν τα υπόλοιπα, παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει, μήπως υπάρχει και άλλη λύση. Οποιαδήποτε πληροφορία, οτιδήποτε που μπορεί να βοηθήσει, μιάς και οι καιροί είναι δύσκολοι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    κοιταξε τον αν στην εξοδο του σωληνα εχεις ροη αερα. πολλες φορες αφηνουν μπαζα μεσα στις σωληνες με αποτελεσμα την μειωμενη ροη. κοιταξε αν εχει το προστατευτικο πλεγμα ή περσιδες στην εξοδο του σωληνα. αν δεν εχει, μην εχει μπει καποιο ζωο-πουλι. αν εχει, μην εχει βουλωσει απο βρωμες η απο αλλα αντικειμενα. μια δυο φωτο ολης της εγκαταστασης θα βοηθουσε πολυ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xsterg : 12-12-16 στις 19:14

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    τριπολη
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    και επισεις αν εχει και αλλο φιλτρο (ανθρακα) μιπως ειναι αυτοι με ανακυκλωση αερα και εχουν κανει λαθοσ συνδεση

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλική
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Χρήστο έχω αλλάξει το προστατευτικό πλέγμα στην έξοδο του σωλήνα είναι καινούργιο. Τώρα για τα μπάζα που λες δεν θα έπρεπε να έχω πρόβλημα από την αρχή; Στην έξοδο ο αέρας είναι πολύ πιό δυνατός από ότι δίπλα στο μοτέρ. Γυρίζει και αυτό, αλλά δεν τραβάει τόσο πολύ όσο στην έξοδο που έβαλα το χέρι μου. Τώρα για φωτογραφίες μην περιμένετε και πολλά πράγματα.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλική
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Οχι δεν έχει τίποτα άλλο, μόνο το εξωτερικό μεταλλικό φίλτρο το οποίο πλένω τακτικά. Μία δοκιμή που έκανα χωρίς το φίλτρο, είχε τα ίδια αποτελέσματα. ΄Ετρεχαν τα νερά μέσα στην κατσαρόλα. Αυτό μου δείχνει κάτι με το μοτέρ. Μπορεί να καθαριστεί από τα λίπη; Και πως γίνεται αν γίνεται;

  6. #6
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Άφησε κάποιο παράθυρο λίγο ανοικτό σε αντίθετη θέση του σπιτιού, ώστε να αναπληρώνεται ο αέρας που εξάγει ο απορροφητήρας.
    Μην ''σφραγίζεις'' το σπίτι. ο αέρας που βγαίνει πρέπει και από κάπου να μπει.

  7. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον ΗΝ1984 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    klik (13-12-16), vasothrilos61 (16-12-16), xsterg (13-12-16)

  8. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλική
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    ΗΝ1984 πάντα έχω ανοικτό παράθυρο, αλλά τα ίδια. Εχω πεισμώσει γιατί γυρίζει το μοτέρ και στην έξοδο που έβαλα το χέρι ο αέρας ήταν πολύ δυνατός. Δεν έχει κολλήσει από λίπη. Τελικά θα βάλω καινούργιο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Εχουν πολύ προσιτές τιμές. Φαντάζομαι να μην είναι της πλάκας. Εχετε να προτείνετε κάποιον να τραβάει πολύ καλά. Γιατί διάβασα ότι και καινούργιοι έχουν πρόβλημα και δεν τραβάνε. Ευχαριστώ όλους σας πάρα πολύ.

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    τριπολη
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    αν λεσ οτι βγαζει με δυναμη συμαινει κατι το φραζει... το πολυ πολυ κατεβασε τον να δεισ τι φταιει αν δεν βρεισ τιποτα παρε αλλον.
    επισεις αν η σωλινα εξοδου εχει πολλες γωνιες απο τον απορροφητηρα μεχρη εξω τοτε και ροη χανει και θορυβο πολυ εχεις
    οι καινουριοι μια χαρα τραβανε αν επιλεξεισ τον σωστο γιατι πλεον παρουσιαζουν μια μεγαλη γκαμα ισχυος και θορυβου και τιμης οποτε καληστα μπορει να διαλεξεις λαθος.


    μια μεθοδος επολογης ειναι .. μετρα την κουζινα μηκος πλατοσ υψος πχ 4*4*3=48κυβικα μετρα
    48*10=480κυβικα την ωρα m3/h αρα πρεπει να ειναι τουλαχιστον τοσο μεγαλος
    προσωπικη αποψη να εχει αυτη την ροη στην μικρη σκαλα για να μην σου παιρνει και τα αυτια.... και σε περιπτωση που καψουμε και το φαι να καθαρισει σχετικα γρηγορα

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον qsd330 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasothrilos61 (16-12-16)

  11. #9

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άφησε κάποιο παράθυρο λίγο ανοικτό σε αντίθετη θέση του σπιτιού, ώστε να αναπληρώνεται ο αέρας που εξάγει ο απορροφητήρας.
    Μην ''σφραγίζεις'' το σπίτι. ο αέρας που βγαίνει πρέπει και από κάπου να μπει.
    Σε λειτουργία του απορροφητήρα δημιουργείται υποπίεση στον εσωτερικό χώρο του σπιτιού , δεν μπορεί να σφραγιστεί ένα σπίτι δεν είναι ένα κλειστό δοχείο, όλο κ καποια χαραμάδα ή καποιο άνοιγμα φροντίζει να ισορροπεί κ να ανανεώνει τον αέρα

  12. #10
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.164

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΚΛΗΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λειτουργία του απορροφητήρα δημιουργείται υποπίεση στον εσωτερικό χώρο του σπιτιού , δεν μπορεί να σφραγιστεί ένα σπίτι δεν είναι ένα κλειστό δοχείο, όλο κ καποια χαραμάδα ή καποιο άνοιγμα φροντίζει να ισορροπεί κ να ανανεώνει τον αέρα
    τα σύγχρονα κουφώματα σφραγίζουν ικανοποιητικά το σπίτι. Οι τυχόν χαραμάδες-απώλειες δεν μπορούν να αντισταθμίσουν τον όγκο αέρα που προσπαθεί να βγάλει ο απορροφητήρας. Αυτό είναι ιδιαίτερα άβολο, όταν πχ η "χαραμάδα" είναι η καμινάδα μιας σόμπας ή το σιφόνι μιας αποχέτευσης

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αθορυβος απορροφητηρας
    από xifis στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-16, 05:52
  2. απορροφητηρας teka δεν λειτουργει
    από gponiris στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-16, 17:34
  3. Απορροφητηρας καμιναδα BEST K29S προβλημα.
    από cult στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-14, 21:01
  4. TEKA TL1-62 ΑΠΟΡΡΩΦΗΤΗΡΑΣ
    από shipsteward7 στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-13, 20:42
  5. Απορροφητηρας TEKA DB 1 90
    από shoco στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-12, 10:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας