Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή Κεφαλή καλοριφερ

    Έχω ένα σώμα που έχει ενσωματωμένη θερμοστατική βαλβίδα που είναι όπως αυτή: http://www.mgavrielatos.gr/Sombud_files/Buderus%201.jpg
    Χρειάζεται οπωσδήποτε κεφαλή για να τη ρυθμίζω; Και αν ναι, πρέπει να είναι συγκεκριμένη ανάλογα με τη βαλβίδα;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fortis : 05-12-16 στις 22:31

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Mε αυτη την φωτο και αυτες τις πληροφοριες πες μου τωρα τι να καταλαβει ο καθενας.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    attica
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    η βαλβιδα που δείχνεις στο φώτο είναι για εξαέρωση.
    εν το μεταξύ δεν έχω δει ποτέ μου σώμα καλοριφέρ με ενσωματωμένη θερμοστατική βαλβιδα

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Η βαλβίδα στη φωτογραφία δεν είναι για εξαέρωση. Αν προσέξετε θα δείτε ότι έχει μια βελόνα στο κέντρο της. Άλλωστε εδώ http://www.mgavrielatos.gr/Sombud.html βλέπω ότι σαφώς υπάρχουν σώματα με ενσωματωμένη βαλβίδα όπως το δικό μου.

    Ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα ένα βιντεο σε ξένο site που ήταν αρκετά διαφωτιστικό. Λοιπόν το συγκεκριμένο σώμα που έχω έχει ενσωματωμένη αυτή τη βαλβίδα; που όταν πάει προς τα μέσα περιορίζει ανάλογα την ποσότητα του ζεστού νερού που θα μπει στο σώμα. Αν τοποθετηθεί μια κεφαλή θερμοστατική που σπρώχνει τη βελόνα προς τα μέσα ανάλογα με τη θερμοκρασία του χώρου τότε το σύστημα λειτουργεί όπως σχεδιάστηκε.

    Δοκιμαστικά τοποθέτησα απλά ένα καπάκι που πιέζει μέσα τη βελόνα ανάλογα με το πόσο το βιδώνω και έτσι ρύθμισα τη θέρμανση του σώματος όσο ήθελα.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Δεν είναι θερμοστατική βαλβίδα αυτό, είναι βαλβίδα ρύθμισης ροής. Όσο πιέζεις την βελόνα σταματάει η ροή νερού οπότε δε ζεσταίνεται το καλοριφέρ αν θυμάμαι καλά ή το αντίθετο. Υπάρχουν διακόπτες απλοί με αρίθμηση (1-5) για αυτά τα σώματα, προσαρμόζεις αν θέλεις και θερμοστατική κεφαλή.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilisd για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    fortis (09-12-16)

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Και αυτο εκει που προσαρμοζεται πια ροη σταματαει;εφόσον το νερο ανεβει πανω εχει δεκα κλαδους να κατεβει για να ζεστάνει το σωμα.εκει τι περιοριζει δηλ;

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Την προσαγωγή του νερού. Το ζεστό νερό δηλαδή που έρχεται απο τον λέβητα.
    Είναι σώμα με διακόπτη εσωτερικού βρόγχου. Καθώς εισέρχεται απο τον διακόπτη χαμηλά η προσαγωγή ανεβαίνει μέχρι το σημείο της βαλβίδας και απο εκεί αναδιανέμεται στο σώμα, για να καταλήξει στην επιστροφή του διακόπτη και απο εκεί στον λέβητα. Αν τώρα περιοριστεί αυτός ο κύκλος, (μέσω της βελονίτσας που βλέπουμε στο σχέδιο του πρώτου ποστ) περιορίζεται και η θερμοκρασία του σώματος. Αυτό μπορεί να γίνει είτε με θερμοστατική κεφαλή, είτε με απλη ρυθμιστική κεφαλή.

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον vasilisd για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    fortis (09-12-16), vasilimertzani (09-12-16)

  10. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ Βασίλη.
    Απόλυτα κατανοητά!

  11. #9

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και Καλή Χρονιά! Ψαχνωντας επεσα στο συγκεκριμενο θεμα αν και παλιο ηθελα να ρωτησω επειδη εχω τα ιδια σωματα εσωτερικου βρογχου με ενσωματωμενη την συγκεκριμενη βαλβιδα, αν βγαλω την βαλβιδα και τοποθετησω μια ταπα οπως αυτες που εχουν τα σωματα απο κατω για να αδειαζεις το νερο θα ζεστανει καλυτερα το σωμα; Το συγκεκριμενο σωμα 22/60/60 ειναι συνδεμενο σε σειρα μετα απο ενα αλλο μικροτερο 11/40/60 στον ιδιο βρογχο στο κολεκτερ απλα αργει να ζεσταθει ενω ειναι ζεστο πανω απο κατω ειναι χλιαρο. Τα υπολοιπα ολα τα σωματα του σπιτιου ειναι συνδεμενα μονα τους σωμα και επιστροφη στο κολεκτερ και ζεστενονται κανονικα.
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Παρόμοια Θέματα

  1. [Πικάπ] Κεφαλή συμβατή με SANYO ST-29D
    από apavlidis στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-16, 22:52
  2. [Πικάπ] Προενισχυτής σήματος για πικαπ με μαγνητική κεφαλή.
    από sofosal στο forum Κασετόφωνο & Πικάπ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-16, 13:20
  3. [CD Player] Μηχανισμός & Κεφαλή Laser KSM213CCM
    από lefteriszgr στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-14, 15:29
  4. Κεφαλή Laser για PS2
    από MHTSOS στο forum Παιχνιδομηχανή
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 16:33
  5. Lenco CDJ-17 κεφαλή
    από suicida στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-09, 20:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας