Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 66
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή Προβλημα με σταθερο Η\Υ

    Λοιπον κυριοι σημερα μου εδωσε μια φιλη ενα pc το οποιο ειχε βγαλει αυτο το προβλημα

    http://postimg.org/image/fh7ygtr9r/

    οπου δεν κρατουσε την ημερομηνια και την ωρα ετσι αλλαξα για αρχη την μπαταρια(cr2032) μπας και καταφερω κατι,τωρα την ωρα και την ημερομηνια την κραταει κανονικα.
    Εκτος βεβαια απο αυτο το προβλημα εχει θεμα με το εξης ενω πατουσε το κουμπει για να ανοιξει το pc αυτο για καποιο λογο ανοιγωκλεινε συνεχεια το φωτακι του cd drive(ενα πραγμα σαν επανεκκινηση) και δεν προχωρουσε παρακατω(σε boot),το ιδιο κανει και σε εμενα οποτε το ανοιγω αυτο κανει συνεχεια αναβοσβήνει το λαμπάκι του το drive.

    Eβγαλα το drive και αφησα μονο την ram και τον σκληρο πανω ουτε παλι εκανε κατι ουτε μπιπ απλα γυρνα το φαν του επεξεργαστη και δουλευει για λιγο ο σκληρος.Αν το αφησω πολυ ωρα κλειστο και το ανοιξω τοτε μπορει να ανοιξει κανονικα αλλα μια στις χιλιες.

    Το τροφοδοτικο ειναι καινουργιο οπως και ο σκληρος(τα αλλαξε ο τεχνικος που το ειχε παει),το pc εχει πανω τον pentium 4 , 512 ram και λειτουργικο τα windows xp.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis 1 : 19-04-15 στις 01:20

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή Με Συγχαρητήρια για άψογη Συνεργασία!

    Φίλε Θανάση Πολλή Καλημέρα σου!
    Σε παρακαλώ, κάνε έναν κόπο: Αποσύνδεσε και τον σκληρό δίσκο και κάνε μιαν επανεκκίνηση.
    Θεωρητικά, πρέπει να ξεκινήσει κανονικά, και αφού ελέγξει/επαληθεύσει όποιο καμμάτι/συσκευή υλικού βρει, θα σου επιστρέψει το μήνυμα: "No system disk or disk error" (επειδή δεν βρίσκει -προφανώς- κάποιον σκληρό, ή/και cd-drive με δίσκο λειτουργικού).
    1) Χωρίς φόβο και πάθος, εκεί, τον σβήνεις.
    2) Συνδέεις πρώτα το cd-drive, και επανεκκίνηση......
    Τώρα θα πρέπει να δεις στην οθόνη και αποτέλεσμα από τον έλεγχο του cd-drive.
    Ξανά σβήσιμο!
    3) Συνδέεις τώρα τον σκληρό, και κάνεις πάλι επανεκκίνηση, πιέζοντας όμως το πλήκτρο, που σου υποδεικνύεται, για να μπεις στις ρυθμίσεις του BIOS.
    4) Εκεί θα ψάξεις να βρείς κάτι σχετικό με 'Boot Priority'.
    5) Στο 'Boot Priority' θα πρέπει να βρεις -φυσιολογικά-, ως επιλογές τον σκληρό σου (αν και εφόσον τον έχει αναγνωρίσει) και το cd-drive.
    6) Επιλέγεις ως πρώτη 'συσκευή Boot' το cd-drive και (φυσικά-κανονικά) θα πρέπει να σου εμφανιστεί ως δεύτερη εναλλακτική 'συσκευή Boot' ο σκληρός σου.
    Αν όλα -μέχρις εδώ- είναι όπως σου γράφω στα (θεωρητικά/φυσιολογικά/κανονικά), τότε πάμε πολύ καλά!
    7) Αφού κάνεις τις ρυθμίσεις, που σου γράφω, στο BIOS, πιέζεις το πλήκτρο F10 (στις πλείστες των περιπτώσεων που έχω βρει, είναι το πλήκτρο εξόδου από τις ρυθμίσεις του BIOS). Από τις επιλογές που σου παρουσιάζονται, επιλέγεις 'SAVE and EXIT'-->ENTER και 'χαιρετίσματα'.
    ....Ξεκινάει άλλη μία επανεκκίνηση....
    8 ) Την αφήνεις να εξελιχθεί, ώστε να δεις αν επανήλθε η κανονική λειτουργία του PC σου.
    9) Αν δεν επανήλθε, τότε βάζεις το CD των XP σου στο cd-drive, και ξανά επανεκκίνηση
    Φυσιολογικά θα πρέπει να σου ζητήσει 'Press any key to start from cd' (Πίεσε κάποιο πλήκτρο, ώστε να ξεκινήσει από το cd), ενώ ταυτόχρονα θα σου βγάλει κάποια αντίστροφη μέτρηση προσθέτοντας τελίτσες, ή κάτι παρόμοιο.
    10) Πιέζεις το πλήκτρο 'Space' (το πιο εύκολο), και -πάλι φυσιολογικά- θα πρέπει να ξεκινήσει να διαβάζει το Cd των Windows XP σου. Κατόπιν θα ξεκινήσει βήμα προς βήμα διαδικασία επανεγκατάστασης των Windows XP σου.
    11) Στην πρώτη ευκαιρία/μήνυμα γράψε του να μην συνεχίσει, οπότε θα διακοπεί η διαδικασία.
    12) Άσε το cd μέσα στο drive και σβήσε το PC, χωρίς άλλην επανεκκίνηση.

    Δεν θα προχωρήσω άλλο, επειδή -ήδη- σου έχω 'βάλει πολλά για διάβασμα'.
    Κάνε/έλεγξε όσα σου έγραψα μέχρις εδώ... Γράψε μου/μας αν πήγαν όλα καλά!
    Αν δεν πήγαν, Τι -ακριβώς- συνέβη; (μήνυμα σφάλματος, πιθανή δυσλειτουργία, οτιδήποτε)


    Τρελλαμένο Υστερόγραφο........
    Καλά δεν παίζεσαι! Από τις περιπτώσεις τις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, με φωτογραφία του προβλήματος στην οθόνη!!!
    Ουάουουου!!!! (όπως θα έλεγε και κάποιος 'γνωστός' μας).
    Τώρα την είδα τη φωτό, και έπαθα 'ζημιά'..... (Είπαμε του τρελού να 'παίξει' κι έκατσε και ξεπατώθηκε! Χεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχεχε)
    Η φωτό μας δείχνει -με τη μία- ότι το BIOS αναγνωρίζει τόσο τον WDC σκληρό σου, όσο και το SONY DVD-drive σου.
    Επίσης μας λέει -σαφέστατα-, ότι -όντως- πρέπει να πατήσεις το πλήκτρο 'del', για να μπεις στις ρυθμίσεις του BIOS.
    Οπότε.... Σε όσα σου έγραψα πριν, στο (3) παρεμβάλλονται τα εξής:
    3) Συνδέεις τώρα τον σκληρό...(Αν σου είναι εύκολο, σύνδεσέ τον ως 'Master' στο 'IDE Channel 1'! ) Ίσως το γεγονός (ότι είναι συνδεδεμένος στο Channel 2) να παίζει κάποιον ρόλο, ώστε το BIOS να μην τον 'βλέπει' ως συσκευή Boot. ..... Συνεχίζει κανονικά μέχρι και το (12).

    Τα στοιχεία κι οι πληροφορίες, που δίνεις, τα θεωρώ από φοβερά έως unpisteftable!!

    Οφείλω να σε συγχαρώ, καθώς οι μέχρι τώρα πληροφορίες, που μου έγραψες, ήταν άψογα κατατοπιστικότατες και πέρα ως πέρα διαφωτιστικές!
    Γι' αυτό και με καθοδήγησες -κανονικότατα-, ώστε να σου προτείνω κι εγώ (με τη σειρά μου) τα όσα σου γράφω!
    Περιμένω/περιμένουμε οπωσδήποτε νεότερά σου!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 19-04-15 στις 08:15 Αιτία: Προσθήκες Διαμορφώσεις

  3. #3

    Προεπιλογή

    Αυτά τα συμπτώματα μου θυμίζουν ίδια περίπτωση με χαλασμένο μπουτόν εκκίνησης.
    Είχε σπάσει ένα πλαστικό που επανέφερε το μπουτόν στην θέση του μετά το πάτημα, με αποτέλεσμα να μην επανέρχεται αμέσως, αλλά μετά από ώρα.
    Το συνεχώς πατημένο μπουτόν έχει σαν αποτέλεσμα τις επανεκκινήσεις γιατί μερικά ΜΒ κάνουν shutdown με αυτό. Μόλις όμως κλείσει ξαναξεκινάει γιατί συνεχίζει να είναι πατημένο και τούμπαλιν.
    Αποσύνδεσε το μπουτόν και δοκίμασε να ξεκινήσεις τον υπολογιστή ενώνοντας τα καλώδια με το χέρι.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Καλημερα σας,αποσυνδεσα και το σκληρο και ουσιαστικα δεν εχω τιποτα συνδεδεμενο πανω στα slot της μητρικης παρα μονο την ram,τον ανοιξα αλλα δεν βγαζει σημα στην οθονη ειναι σαν νεκρο.Να πω πως δεν εχω συνδεδεμενο πληκτρολογιο και ποντικι,παιζει ρολο??Ρωταω γιατι ναι μεν εχω ποντικη αλλα πληκτρολογιο εχω ενα usb οχι το κλασικο.

    Κωστα το ελεγξα αυτο που λες για το μπουτον εκκινησης και ειναι ενταξει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis 1 : 19-04-15 στις 11:43

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Φυσικά και παίζει ρόλο στη βασική σύνθεση, η ύπαρξη πληκτρολογίου! Σκέψου -απλώς- ότι με αυτό, μπορείς να επέμβεις στις ρυθμίσεις του BIOS. Οπότε ΝΑΙ χρειάζεσαι πληκτρολόγιο!! .....Για κλασσικό, ή USB, δεν παίρνω και όρκο, αλλά και στο σπίτι έχω -καλού κακού- ένα παμπάλαιο PS2 και χρησικοποιώ αυτό σε τέτοιες καταστάσεις.
    Όταν αποσύνδεσες και τον σκληρό σου, δεν έδειξε πάλι στην οθόνη τις ενδείξεις του BIOS για τη RAM, και δεν σου έδωσε μήνυμα: "No system disk, or disk error" ;
    Μήπως η οθόνη σου συνδέεται σε ξεχωριστή κάρτα γραφικών (συνδέεται πάνω σε slot της μητρικής), και όχι σε αυτήν την ενσωματωμένη πάνω στη Μητρική σου;

    Όταν 'ανάβεις' -τώρα- το PC- το ανεμιστήρι, πάνω στη CPU, γυρίζει, ή όχι;

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Κοιτα αυτο που εμφανιζει στην οθονη(η φωτο πιο πανω) την βγαζει οταν με το καλο ξεκινηση,εγω τωρα το εχω ανοιξει γυρο στις 20 φορες και δεν καταφερε να ξεκινηση ολες αυτες τις φορες αναβοσβηνει το φωτακι στο drive.Εβγαλα οπως ειπα και τον σκληρο αλλα δεν εμφανιζει τιποτα στην οθονη ουτε "No system disk, or disk error" ουτε τo bios δεν στελνει σημα,η οθονη συνδεεται στην ενσωματωμενη της μητρικης.

    Γυριζει κανονικα ο ανεμιστηρας.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Σε πρώτη φάση, είναι ύποπτη η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Αν δεν μπορέσεις να δανειστείς μία πρόσθετη, ώστε να την δοκιμάσεις, πουλάνε απλούστατες σ' εξευτελισμένες τιμές, όπως εδώ! και εδώ! (για παράδειγμα). Υποθέτω -βέβαια- ότι πρέπει να υπάρχει διαθέσιμο -τουλάχιστον ένα- PCI-Express Slot στη μητρική σου.

    Επίσης, καλού-κακού, έλεγξε και τη σύνδεση της οθόνης, καλώδια κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 19-04-15 στις 12:57

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Καταφερε να ανοιξει δυο φορες με συνδεδεμενο τον σκληρο και το cd drive αλλα την μια φορα μου κολλησε στο bios και την αλλη μεσα στην επιφανεια εργασιας μετα απο ενα τεταρτο μαυρισε η οθονη και κολλησε.
    Θα προσπαθησω να συνδεσω τον σκληρο ως Master στο IDE Channel 1 και βλεπουμε.

    Παρατηρησα και το εξης αν αποσυνδεσω την τροφοσια και πατησω το κουμπι του pc για λιγο(εκφορτιστουν ολα στην μητρικη) και μετα τον συνδεσω με το ρευμα και πατησω το κουμπι παντα μου ανοιγει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis 1 : 19-04-15 στις 14:55

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....Παρατηρησα και το εξης αν αποσυνδεσω την τροφοσια και πατησω το κουμπι του pc για λιγο(εκφορτιστουν ολα στην μητρικη) και μετα τον συνδεσω με το ρευμα και πατησω το κουμπι παντα μου ανοιγει.
    Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, φωνάζει, ότι υπάρχει πρόβλημα υλικού (τροφοδοτικό; μητρική; δεν ξέρω).
    Κόλλημα στην επιφάνεια εργασίας θα μπορούσε να προκαλείται από τον δίσκο....
    Αλλά ο δίσκος δεν έχει καν ξεκινήσει (έχει μόνο αναγνωριστεί) κατά τη διάρκεια των ελέγχων/ενδείξεων του BIOS, ώστε να προκαλέσει αυτός 'κάλλημα' εκεί.
    Κοίταξε τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές στην μητρική! ...Μήπως και παρατηρήσεις κάποιον 'σκασμένο', ή 'παραφουσκωμένο/παραμορφωμένο'.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....Θα προσπαθησω να συνδεσω τον σκληρο ως Master στο IDE Channel 1 και βλεπουμε.....
    Πράγματι άλλαξε κανάλι στον δίσκο.... Θα έλεγα μάλιστα να τον βάλεις, μαζί με το DVD-drive, στο Channel 0.... Ως "Master" τον σκληρό, και ως "Slave" το DVD-drive.
    Θεωρητικά είναι η καλύτερη σύνδεση σκληρού με DVD-drive.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    270

    Προεπιλογή

    Κοιταξα ολους τους πυκνωτες πλην καποιων smd που ειναι κατω απο την ψυκτρα και οπτικα ηταν οκ.
    Θα δοκιμασω αργοτερα και με ενα αλλο τροφοδοτικο να δω αν εχει θεμα αυτος.
    Ρε συ γιωργο ο σκληρος στην μητρικη ειναι συνδεδεμενος στο sata1 μεσω του bios θα το αλλαξω σε channel 0?
    Πως γινετε αυτο πηγα να το κανω αλλα δεν ειχε επιλογες.

    Μου κανει εντυπωση που ενω δεν εχω συνδεδεμενο κατι στην μητρικη παραμονο τον επεξεργαστη και την ram(το δοκιμασα και χωρις αυτην) δεν μου πεταει καποιο beep code.Κανονικα δεν θα επρεπε??
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis 1 : 19-04-15 στις 19:33

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα με σταθερο υπολογιστη
    από sofaki στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-15, 11:42
  2. [Σταθερός Η/Υ] περιεργο προβλημα με αναψε σβησε σε οθονη σε σταθερο Pc
    από stelios_a στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-14, 00:34
  3. [Σταθερό Τηλέφωνο] Προβλημα με σταθερο τηλεφωνο ELLKOR CP 972
    από christakosxo στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-13, 12:03
  4. [Σταθερός Η/Υ] Προβλημα ξεκινηματοσ σε σταθερο Η/Υ
    από Alekos51 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-12, 15:45
  5. Προβλημα σε σταθερο τηλεφωνο.
    από kwstas92 στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-11, 20:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας