Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28
  1. #21
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Λοιπόν γκρίλ δεν έχεις.Στην είσοδο από το φουρνάκι που υπάρχει το φίλτρο βλέπω ασφάλειες. Αυτές για να μην έχουν καεί, η βλάβη μάλλον βρίσκεται πριν από αυτές. Άρα θα έκανα τα εξής:
    α) Το φουρνάκι σε άλλη πρίζα (αν δεν κάνω λάθος το δοκίμασες με την 10Α και 16Α)
    β) οπτικό έλεγχο του καλωδίου και του φις για φθορές
    γ) έλεγχο στην είσοδο του καλωδίου στο φουρνάκι για φθορές.
    δ) έλεγχο του ΔΔΕ (αντιηλεκτροπληξιακού) πατώντας το ΤΕΣΤ που έχει πάνω του για να δούμε αν λειτουργεί.

  2. #22
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Μήπως υπάρχει κανένα ηλεκτρολογικό σχεδιάγραμμα στο εσωτερικό του; Πάνω σε κάποια λαμαρίνα συνήθως. Αν ναι, ανέβασε φωτογραφία.

  3. #23

    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    απανταω στο βημα δ δεν πεφτει το ρελε η ασφαλεια πεφτει εγω το δοκιμασα και λειτουργει ΔΔΕ ΟΣΩ για το καλωδιο δεν βλεπω καποια φθορα ουτε διαρροη εχει

  4. #24
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Χρήστο. Λογικά μπροστά πρέπει να έχει δύο μεγάλα περιστροφικά κουμπιά, το ένα πρέπει να είναι ο χρονοδιακόπτης και το άλλο να ρυθμίζει την ισχύ. Βάλε αυτό που ρυθμίζει την ισχύ στο τέρμα (μέγιστη ισχύς) και βάλε το φούρνο να δουλέψει για, ας πούμε, 5 λεπτά. Αν με το που τον ανάψεις σου ρίξει την ασφάλεια σήκωσέ τη και ξαναβάλ' τον να δουλέψει μέχρι να ξεκινήσει χωρίς να πέσει η ασφάλεια. Αφού γίνει αυτό πες μας αν κατά τη διάρκεια των 5 λεπτών λειτουργίας έπεσε η ασφάλεια. Επίσης βάλε φωτο των δυο ασφαλειών που έπεφταν.

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    183

    Προεπιλογή

    αυτο που εχω παρακολουθηση ειναι οτι δεν ριχνει την ασφαλεια αμεσως αλλα πρεπει να ζεσταθει καλα δηλαδη λειτουργει 5 λεπτα μετα οταν το βαλω σε πληρη ισχυς στα μικροκυματα ριχνει την ασφαλεια γενικα τα συμπτωματα που κανει ειναι περιεργα δηλαδη εχω παρακολουθηση οτι οταν το βαζω σε πριζα που εχει ασφαλεια 10 την ριχνει γρηγοροτερα οταν το βαζω σε 16 αργη λιγο περισοτερο να τη ριξει οταν την βαζω σε 20 ποτε την ριχνει ποτε οχι το σιγουρο ειναι οτι σε οποια πριζα και να το βαλω σε πληρη ισχυς αφου εχει ζεσταθει καλα το ριχνει οταν ειναι κρυο και το λειτουργεισο δεν την ριχνει τη να πω ευχαριστω ολους τους μαγκες που ασχοληθηκαν με το θεμα μου αλλα ρε παιδια ειναι για το γαμοτο τοσο μυστηρια βλαβη θελω να τη βρω αν ξερετε κατι αλλο βοηθηστε με ευχαριστω δεν παραδιδω τα οπλα ακομα.

  6. #26

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    εχω παρακολουθηση οτι οταν το βαζω σε πριζα που εχει ασφαλεια 10 την ριχνει γρηγοροτερα οταν το βαζω σε 16 αργη λιγο περισοτερο να τη ριξει οταν την βαζω σε 20
    Οι μπρίζες που υποστηρίζονται από 20άρες είναι καινούρια μόδα? το καλώδιο της γραμμής της 20άρας χωράει για σύνδεση σε μπρίζα? τέλος πάντων για το #19 φαίνεται είναι πιθανότερο.

  7. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (03-12-16), FILMAN (06-12-16), klik (03-12-16)

  8. #27
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΔΙΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που εχω παρακολουθηση ειναι οτι δεν ριχνει την ασφαλεια αμεσως αλλα πρεπει να ζεσταθει καλα δηλαδη λειτουργει 5 λεπτα μετα οταν το βαλω σε πληρη ισχυς στα μικροκυματα ριχνει την ασφαλεια γενικα τα συμπτωματα που κανει ειναι περιεργα δηλαδη εχω παρακολουθηση οτι οταν το βαζω σε πριζα που εχει ασφαλεια 10 την ριχνει γρηγοροτερα οταν το βαζω σε 16 αργη λιγο περισοτερο να τη ριξει οταν την βαζω σε 20 ποτε την ριχνει ποτε οχι το σιγουρο ειναι οτι σε οποια πριζα και να το βαλω σε πληρη ισχυς αφου εχει ζεσταθει καλα το ριχνει οταν ειναι κρυο και το λειτουργεισο δεν την ριχνει τη να πω ευχαριστω ολους τους μαγκες που ασχοληθηκαν με το θεμα μου αλλα ρε παιδια ειναι για το γαμοτο τοσο μυστηρια βλαβη θελω να τη βρω αν ξερετε κατι αλλο βοηθηστε με ευχαριστω δεν παραδιδω τα οπλα ακομα.
    [Off-Topic]
    Φίλε Χρήστο, όταν γράφεις μια παράγραφο, χρησιμοποίησε και τελείες και κόμματα, αυτό το χύμα πράγμα είναι δυσανάγνωστο.
    [/Off-Topic]

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ezizu (03-12-16)

  10. #28

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με την επισκευή του φούρνου, θα πρέπει αρχικά να επισκευάσεις οπωσδήποτε, τα εσωτερικά τοιχώματα της καμπίνας . Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα τα συμπτώματα που αναφέρεις να οφείλονται στο πρόβλημα της καμπίνας και μόνο (χωρίς να είναι βέβαια απόλυτο 100%, αλλά αν δεν επισκευαστεί αρχικά η καμπίνα, νομίζω, κανένας δεν μπορεί να σου πει τίποτα περισσότερο).

    Η καμπίνα χρειάζεται αρχικά ένα πολύ καλό καθάρισμα, στην συνέχεια τρίψιμο των καμένων επιφανειών και βάψιμο (εκτός από το εμφανή καμένο σημείο, θα πρέπει να βαφτούν ακόμα και όλα τα μικρά σημεία που ίσως έχει φύγει το χρώμα και φαίνεται η λαμαρίνα) με κατάλληλο χρώμα.

    Τώρα αν σε συμφέρει οικονομικά ή όχι θα πρέπει να το μελετήσεις εσύ.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό] Κλιματιστικό στο ζεστό τραβαει πολλα Amp και ριχνει την ασφαλεια
    από gianndats στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-16, 23:09
  2. [Miele] ΜΟΛΙΣ ΑΝΟΙΓΩ ΤΟΝ ΦΟΥΡΝΟ ΠΕΦΤΕΙ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ
    από zaharias13 στο forum Ηλεκτρική Κουζίνα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 19:00
  3. Πεφτει ο ρελες ....
    από east electronics στο forum Μικροσυσκευές Κουζίνας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-14, 19:31
  4. [Άλλη] Πεφτει η ασφαλεια σε κουζινα kuppersbusch
    από theodoris_x στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-14, 11:11
  5. [Άλλη] πεφτει η ασφαλεια του γενικου..λογω φουρνου
    από πετρος σ στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-14, 14:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας