Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 58
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Πειραιας-Καμινια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή διορθώσεις σε ηλεκτρολογική εγκατάσταση σπιτιού

    disclaimer: το παρον thread δεν δημιουργειται με σκοπο να αντικαταστησει ηλεκτρολογο αλλα να λειτουργησει ως επιπροσθετη επιβεβαιωση για τις αλλαγες που προκειται να κανω. Δεδομενου πως προκειται για επαρχιακη πολη οπου οι "μαστορες" εκει δουλευουν με δικια τους λογικη.

    Χαιρετω το φορουμ.
    Σπιτι στο Βολο ειναι τιγκα στις κακοτεχνιες σε καθε τομεα οποτε ως κατοχος ενω αναλαβει να διορθωσω οτι μπορω. Σε γειτονικο thread ειχαμε πιασει τα υδραυλικα/θερμανση ενω σε αυτο θα ασχοληθω με τα ηλεκτρολογικα με τη δικια σας βοηθεια. Δεν ειμαι ηλεκτρολογος, οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες κ ολες οι αλλαγες θα γινουν απο ηλεκτρολογο. Η μεχρι στιγμης εμπειρια μου με ηλεκτρολογο εκει ειναι να μου φερει, επειδη μου καηκε ενας μικροαυτοματος 10Α, ως αντικατασταση μικροαυτοματο 20Α. Σε καλωδιο διατομης 1,5mm. (ναι ειναι αυτος ο xpole που βλεπεται που πλεον αλλαχθηκε σε σωστο 10Α μικροαυτοματο). Οποτε καταλαβαίνετε πως λειτουργουν τα πραγματα στην επαρχια.

    Η εγκατασταση εχει ως εξης:Τριφασικη παροχη 25kva με ισογειο και υπογειο.
    Υπαρχουν τρεις ηλεκτρολογικοι πινακες, ο κεντρικος στο χωρο σταθμευσης και κοντα απο ρολοι της ΔΕΗ, ο πινακας του κυριου σπιτιου (Ισογειο) και ο πινακας του εγκατελεμενου υπογειου. Ο κεντρικος κοβει τη παροχη και σε υπογειο και σε ισογειο. Ο κεντρικος διακοπτης του ισογειου δεν επηρρεαζει το υπογειο και αντιστροφα.
    Τι θα διορθωνατε στη παρουσα εγκατασταση;

    Παραθετω φωτος απο τους 3 πινακες.

    κυριος πινακας σε πυλωτη/παρκινκ οπου δινει ρευμα σε ισογειο κ υπογειο (η ασφαλεια των 10Α αφορα συρόμενη καγκολοπορτα)




    Ισογειο (κυρια κατοικια)


    τα εντοσθια του πινακα στο ισογειο:



    Υπογειο:






    Μεχρι στιγμης εχω καταληξει στα εξης:
    Αντικατασταση των ασφαλειων (αυτων με φυσιγγια που ειναι δυσευρετοι) με 3 μικροαυτοματους (εναν για καθε φαση). Αυτο θα γινει και στους 3 πινακες
    Κοιταω τον hager 32A 3ka (MWN132)
    http://www.ilmako.gr/hager-mwn132-au...a-3ka-32a.html

    Εαν εχετε να προτεινετε κατι αλλο, ευπροσδεκτο.

    Επισης, με συμβουλη ηλεκτρολογου που εμπιστευομαι, μου ανεφερε πως καλο ειναι να αλλαχθουν οι μικροαυτοματοι των μεγαλων φορτιων (κουζινα, θερμοσιφωνας) με διπολικους.
    Σκεφτομουν τους hager MWN25 για κουζινα και MWN520 για θερμοσιφωνα. Δεν γνωριζω εαν κοιταω λαθος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cptbill : 24-11-16 στις 20:09
    Αυτονόμηση μικρού διαμερίσματος με αντλία θερμότητας
    http://heatprojectpiraeus.weebly.com/

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    τα παντα ολα.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Κατ'αρχην, μην καταργησεις τος ασφαλειες τηξης στη γενικη παροχη. Ειναι υποχρεωτικες απο τον κανονισμο, και υπαρχει λογος γι'αυτο: ειναι πιο αξιοπιστες απο τους μικροαυτοματους που χαλανε, και κατα συνεπεια ειναι η τελευταια γραμμη αμυνας. Απλα παρε δυο-τρια φυσιγγια να εχεις καβατζα την ωρα που θα καει.
    Οςο για κουζινα και θερμοσιφωνα, δεν εχει νοημα ο διπλος μικροαυτοματος. Εχει νοημα να βαλεις και διπλο διακοπτη, για να μπορεις να αποκοψεις και τον ουδετερο σε περιπτωση προβληματος, δεδομενου οτι η συνδεση τους ειναι μονιμη και δεν μπορεις απλα να τα βγαλεις απο την πριζα. Σε συνδυασμο με το διπλο διακοπτη, ο μονος μικροαυτοματος στη φαση αρκει.
    Απο εκει και περα, εναν ελεγχο στα καλωδια μηπως εχει καπου καρβουνιασμενες ακρες, και συσφιξεις παντου (που καλο ειναι να γινονται κατα διαστηματα ετσι κι αλλιως, γιατι οι χαλαρες συνδεσεις εγκυμονουν κινδυνους).
    Αν μπορεις βεβαια να αλλαξεις ολο το ραγουλικο με νεο, οπως λεει και ο Χρηστος, καλο θα ειναι.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.317

    Προεπιλογή

    Η φωτογραφία μπορεί να ξεγελά αλλά οι αναχωρήσεις διατομές στα καλώδια για κουζίνα/ θερμοσίφωνα μου φαίνονται μικρές .

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Πειραιας-Καμινια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχην, μην καταργησεις τος ασφαλειες τηξης στη γενικη παροχη. Ειναι υποχρεωτικες απο τον κανονισμο, και υπαρχει λογος γι'αυτο: ειναι πιο αξιοπιστες απο τους μικροαυτοματους που χαλανε, και κατα συνεπεια ειναι η τελευταια γραμμη αμυνας. Απλα παρε δυο-τρια φυσιγγια να εχεις καβατζα την ωρα που θα καει.<br>
    Οςο για κουζινα και θερμοσιφωνα, δεν εχει νοημα ο διπλος μικροαυτοματος. Εχει νοημα να βαλεις και διπλο διακοπτη, για να μπορεις να αποκοψεις και τον ουδετερο σε περιπτωση προβληματος, δεδομενου οτι η συνδεση τους ειναι μονιμη και δεν μπορεις απλα να τα βγαλεις απο την πριζα. Σε συνδυασμο με το διπλο διακοπτη, ο μονος μικροαυτοματος στη φαση αρκει.
    Απο εκει και περα, εναν ελεγχο στα καλωδια μηπως εχει καπου καρβουνιασμενες ακρες, και συσφιξεις παντου (που καλο ειναι να γινονται κατα διαστηματα ετσι κι αλλιως, γιατι οι χαλαρες συνδεσεις εγκυμονουν κινδυνους).
    Αν μπορεις βεβαια να αλλαξεις ολο το ραγουλικο με νεο, οπως λεει και ο Χρηστος, καλο θα ειναι.
    thank u nyannaco για τις συμβουλες. Αναφέροντας διπλο διακοπτη εννοεις πχ αυτον; (σορρυ για το αφελες της ερωτησης μου αλλα προσπαθω να συγκεντρωσω το ραγο-υλικο που χρειαζομαι σιγα σιγα και δεν θελω να καταληξω με κατι λαθος)
    http://www.ilmako.gr/hager-sbn225-di...-endeiksi.html εναν για παροχη της κουζινας παρεα με τον legrand B25 και και εναν για θερμοσιφωνα με τον hager c20;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φωτογραφία μπορεί να ξεγελά αλλά οι αναχωρήσεις διατομές στα καλώδια για κουζίνα/ θερμοσίφωνα μου φαίνονται μικρές .
    ανεβασα φωτο σε μεγαλυτερη αναλυση. https://www.dropbox.com/s/38akneg7ek...10129.JPG?dl=0
    Εκ πρωτης όψεως μου φαινεται στο θερμοσιφωνα να πηγαινει 2,5μμ
    Σε καθε περιπτωση στην επομενη επισκεψη μου θα ελεγξω τι παιζει με τα καλωδια γιατι εχω την αμυδρη εντυπωση πως ενω στο σαλονι θα πρεπει μελλοντικα να μπει 18αρι κλιματιστικο, ολες οι παροχες προς εκει πρεπει να ειναι με 1,5μμ καλωδια.
    Αυτονόμηση μικρού διαμερίσματος με αντλία θερμότητας
    http://heatprojectpiraeus.weebly.com/

  6. #6
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    ναι κράτα τις τήξεως. και βάλτες όλες τήξεως μιας και οι μικροαυτόματοι χαλάνε. και μιας και θα βάλεις και διακόπτη στην κουζίνα και τον θερμοσίφωνα γιατί χαλάνε οι διπολικοί(L+N) μικροαυτόματοι βάλε και δίπλα σε κάθε τήξεως για να μην χαλάει τίποτα.
    και μετά θα σου συστήσουμε να ψάξεις και για αδειούχο ηλεκτρολόγο γιατί η άδεια είναι εγγύηση και όταν τα φτιάχνουν οι αδειούχοι δεν χαλάνε.
    Βασίλη. το μόνο που θα σου πω είναι ευτυχώς που δεν είσαι ηλεκτρολόγος και σου πρωτινό να τα φτιάξεις μόνος σου.
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilimertzani (25-11-16)

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.317

    Προεπιλογή

    ανεβασα φωτο σε μεγαλυτερη αναλυση. https://www.dropbox.com/s/38akneg7ek...10129.JPG?dl=0
    Εκ πρωτης όψεως μου φαινεται στο θερμοσιφωνα να πηγαινει 2,5μμ
    Τελικά 4 άρι είναι.

    Σε καθε περιπτωση στην επομενη επισκεψη μου θα ελεγξω τι παιζει με τα καλωδια γιατι εχω την αμυδρη εντυπωση πως ενω στο σαλονι θα πρεπει μελλοντικα να μπει 18αρι κλιματιστικο, ολες οι παροχες προς εκει πρεπει να ειναι με 1,5μμ καλωδια.
    Εδώ μπαίνει ανεξάρτητη γραμμή για κλιματιστικό κατευθείαν από τον πίνακα . Συμβουλεύεσαι τις οδηγίες κατασκευαστή στην ασφάλεια και στην γραμμή που προτείνει.

    Γιατί έχει 2 ασφάλειες? (υποτίθεται για κουζίνα ) η μία γράφει " Κουζ " και η άλλη γράφει "Κ" , λογικά η "Κ" είναι η όδευση για κουζίνα , το "Κουζ " τι είναι ? που καταλήγει?

  9. #8
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Γιαννη, εκτος απο ειρωνια, μηπως εχεις και κανενα επιχειρημα;

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    τριπολη
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    φιλε ο nyannaco μια χαρα στα ειπε.... βαλε διπολικους θερμοσιφωνα κουζινα εγω θα σου προτεινα μεγαλητερησ αντοχης σαν αυτο γιατι ειδα οτι εχεις χωρο
    http://www.ilmako.gr/hager-sbn240-di...-endeiksi.html

    προσεξε τισ διατομες να ειναι σωστες και να ασφαλιζονται σωστα
    1,5μμ 10Α
    2,5 16Α
    4μμ 20Α
    6 μμ 25Α

    με τον ορο Κ και ΚΟΥΖ ξεχωριζει λογικα τον ηλεκτρικο φουρνο με τις αλλες πριζες που εχει η κουζινα σαν δωματιο

    απο εκει και περα ποσα τετραφωνικα ειναι το ισογειο γιατι βλεπω λιγες παροχες

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.317

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qsd330 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τον ορο Κ και ΚΟΥΖ ξεχωριζει λογικα τον ηλεκτρικο φουρνο με τις αλλες πριζες που εχει η κουζινα σαν δωματιο
    Οπότε "Κ" είμαστε οκ για κουζίνα
    Το "κουζ" υπέθεσα και εγώ τα ίδια ότι ή θα είναι για κάποια βοηθητική μπρίζα (π.χ. φουρνάκι ή θερμοσιφωνάκι κουζίνας ) αλλά τι ρόλο παίζει το B20 ως ασφάλεια με κατά δική μου εκτίμηση 2,5 άρι καλώδιο? / μπρίζες? ασφαλίζονται με Β20 ? ή με C16? (Κάτι στραβό μπορεί να υπάρχει στην γραμμή "Κουζ").

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα Ηλεκτρολογική σελίδα
    από tantonakis στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 00:50
  2. Εγκατάσταση νέου λεβητα βοηθεια!!!!
    από lefteris251 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-15, 14:05
  3. [Τηλεόραση LG] Πέφτει η ασφάλεια του σπιτιού lg cb2e20
    από peiperakos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-13, 22:30
  4. Πρόβλημα με κουδούνι σπιτιού
    από BILL_Mastoras στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-12, 15:01
  5. Πρόβλημα με κλιματιστικό σπιτιού
    από ΠΕΤΡΟΣ Κ. στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-07, 19:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας