Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 58 από 58
  1. #51

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Να και τα μιζενς

    http://docs-europe.electrocomponents...6b81272394.pdf

    αναφερει:

    Endurance (O-C)
    Electrical 10,000 cycles
    Mechanical 20,000 cycles

    Ορεξη να εχεις να διαβαζεις.
    Για τις ιδιες ασφαλειες(διακοπτες ) βρηκα και προδιαγραφες για χρηση με μοτερ τηλεχειρισμου ,να ανοιγει/κλεινει ηλεκτρικα δηλ.
    αναφερει σχετικα:

    electrical endurance: 30000 κυκλοι σε AC1
    6000 >> AC5
    50000 AC21


    Απο εδω http://docs-asia.electrocomponents.c...6b811bcd8d.pdf

  2. #52

    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Πειραιας-Καμινια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιθανότερο είναι ότι τα 3kΑ αρκούν αλλά καλό είναι να γίνει μια μέτρηση του ρεύματος βραχυκυκλώματος. Βασίλη για την κουζίνα και τον θερμοσίφωνα ήταν καλύτερα να διαλέξεις ασφάλειες καμπύλης Β, αντίθετα για γενικές πρέπει να το αποφύγεις αυτό για να υπάρχει μια κάποια επιλεκτικότητα.
    thank u για τις συμβουλες. Οποτε για αντικατασταση της γενικης ασφαλειας καλυτερα 3Χ (για καθε φαση δεδομενου οτι δεν εχω καμια τριφασικη συσκευη στο χωρο) MWN132 (καμπυλη C, 32Α). Και για να ζωντανεψει παλι το thread , οριστε και οι υπαρχουσες ασφαλειες που ειναι εγκατεστημενες. 20Α

    Αυτονόμηση μικρού διαμερίσματος με αντλία θερμότητας
    http://heatprojectpiraeus.weebly.com/

  3. #53
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Το ρεύμα βραχ/ματος στα άκρα της παροχής μέσα στον πίνακα μετρήθηκε και ήταν κάτω από 3kA;
    Οι μικρότερες ασφάλειες δεν είναι πρόβλημα, τις μεγαλύτερες να φοβάσαι

  4. #54

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή για μονοφασική γραμμή σε τριφασική εγκατάσταση (ασφάλεια L+N και όχι 3L+N).Νομίζω ότι, με την προϋπόθεση ότι τα φώτα θα είναι ίδια, δεν διαφωνεί κάποιος με αυτό που λες...

    Δεν θα περάσουν πάνω από 10Α διότι η συσκευή μικρότερης ισχύος είναι αυτή που θα καθορίσει το ρεύμα, αν και με τη μεγαλύτερη τάση που θα δεχτεί. Δηλαδή αν η μια συσκευή είναι ο θερμοσίφωνας 4kW και η άλλη μια λάμπα 100W δεν θα περάσουν 18Α από μέσα τους αλλά περίπου 0.77Α οπότε ο θερμοσίφωνας δεν θα πάθει κάτι (θα έχει περίπου 9V τροφοδοσία) ενώ η λάμπα θα έχει 371V και θα καεί.


    Να πω κ εγώ την μ@... μου επείδη μου αρέσουν τα ηλεκτρολογικά κ αν θέλετε μου γράφετε τις απόψεις σας, σε τριφασική παροχή όταν δεν έχουμε συμμετρική φόρτιση όλοι οι καταναλωτές ειναι συνδεδεμένοι σε αστέρα οπότε οι μικροι καταναλωτές π.χ. λάμπες κτλ θα καούν σε ενδεχόμενη αποσύνδεσης του ουδετέρου , αν κατάλαβα καλά από την φώτο του βιβλίου κ από τα προηγούμενα γραφόμενα .

  5. #55

    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Πειραιας-Καμινια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρεύμα βραχ/ματος στα άκρα της παροχής μέσα στον πίνακα μετρήθηκε και ήταν κάτω από 3kA;
    Οι μικρότερες ασφάλειες δεν είναι πρόβλημα, τις μεγαλύτερες να φοβάσαι
    Για να ειμαι ειλικρινεις οχι αλλα μαλλον τελος του μηνα θα φερω ηλεκτρολογο ωστε να βγαλω παροχη εξωτερικα του σπιτιου. Οποτε θα ζητησω να κανει μετρηση ρευματος βραχυκλωματος. Φανταζομαι θα με κοιταει σαν να ειμαι εξωγηινος.
    Δεδομενου τριφασικης παροχης φανταζομαι πως τα 20Α ειναι λιγα και θα μπορουσε να ανεβει μεχρι πχ 35Α εφοσον υπαρχει αντιστοιχη καλωδιωση που να αντεχει το φορτιο.
    Τελος του μηνα θα εχει αποκαλυπτηρια και του πινακα στο υπογειο.
    Αυτονόμηση μικρού διαμερίσματος με αντλία θερμότητας
    http://heatprojectpiraeus.weebly.com/

  6. #56
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΚΛΗΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

    Να πω κ εγώ την μ@... μου επείδη μου αρέσουν τα ηλεκτρολογικά κ αν θέλετε μου γράφετε τις απόψεις σας, σε τριφασική παροχή όταν δεν έχουμε συμμετρική φόρτιση όλοι οι καταναλωτές ειναι συνδεδεμένοι σε αστέρα [χοντρικά ... ναι] οπότε οι μικροι καταναλωτές π.χ. λάμπες κτλ θα καούν σε ενδεχόμενη αποσύνδεσης του ουδετέρου , αν κατάλαβα καλά από την φώτο του βιβλίου κ από τα προηγούμενα γραφόμενα .
    ναι, διότι έχεις διαιρέτη τάσης στα 400V, με R1 (μεγάλη αντίσταση και μικρή κατανάλωση) και R2 (μικρή αντίσταση και μεγάλη κατανάλωση). Άρα εφόσον το ρεύμα που θα ρέει από τον διαιρέτη είναι ίδιο για R1 και R2 (βρίσκονται σε σειρά), τότε η τάση στα άκρα τους θα είναι
    V1=R1*I και
    V2=R2*I και όπως είπαμε
    R1 > R2.

    Αυτό σημαίνει άνισο μοίρασμα τάσεων στις καταναλώσεις και ενδέχεται ακόμα και να σκάσουν οι λάμπες σε ακραίες περιπτώσεις. Για συσκευές όπως μετασχηματιστές, φορτιστές, παλμοτροφοδοτικά κλπ θα σκάσουν varistor, τα πηνία πρωτεύοντος, πυκνωτές εξομάλυνσης, PWM IC και τρανζίστορ ισχύος κλπ.

    ΥΓ. Λόγω των 3 φάσεων, είναι λίγο πιο πολύπλοκος ο υπολογισμός από την περίπτωση απλού διαιρέτη τάσης, αλλά καταλαβαίνεις το βασικό νόημα.

  7. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (09-02-17), ΣΚΛΗΚΟΣ (08-02-17), Papas00zas (09-02-17)

  8. #57
    Το avatar του χρήστη thespyros
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΣΠΥΡΟΣ
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Μια χαρα νξεκινα

  9. #58

    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Πειραιας-Καμινια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    back from the dead. αφου μας την εκανε το dropbox με τις φωτος, τις ανεβαζω εκ νεου:

    εχουμε και λεμε:

    κυριος πινακας σε πυλωτη/παρκινκ οπου δινει ρευμα σε ισογειο κ υπογειο (η ασφαλεια των 10Α αφορα συρόμενη καγκολοπορτα)


    ισογειο (κυρια κατοικια)








    υπογειο


    up load photos



    Για την ωρα δεν εχει γινει καμια διορθωση στο ηλεκτρολογικο κομματι περα απο τη προσθηκη νυχτερινου ρευματος
    https://www.youtube.com/watch?v=91Ve3NpqQI8

    Σε αυτη τη φαση εχω χαρτογραφησει το ισογειο και τα φορτια ανα φαση και ανα μικροαυτοαμτο, ανακαλυψα ο μικροαυτοματος με το ερωτηματικο που αντιστοιχει και ασχολουμαι κ με το υπογειο μηπως βγαλω ακρη και εκει (πχ στη φωτο φαινεται καποιος μικροαυτοματος που δεν ειναι με τπτ συνδεδεμενος)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cptbill : 05-11-17 στις 18:56
    Αυτονόμηση μικρού διαμερίσματος με αντλία θερμότητας
    http://heatprojectpiraeus.weebly.com/

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα Ηλεκτρολογική σελίδα
    από tantonakis στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 01:50
  2. Εγκατάσταση νέου λεβητα βοηθεια!!!!
    από lefteris251 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-15, 15:05
  3. [Τηλεόραση LG] Πέφτει η ασφάλεια του σπιτιού lg cb2e20
    από peiperakos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-13, 23:30
  4. Πρόβλημα με κουδούνι σπιτιού
    από BILL_Mastoras στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-12, 16:01
  5. Πρόβλημα με κλιματιστικό σπιτιού
    από ΠΕΤΡΟΣ Κ. στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-07, 20:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας