Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 58
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    τριπολη
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    πριζες ασφαλιζονται με B16 το C ειναι για περιπτωσεισ κινητηρα που ισως ριχνει την ασφαλεια οταν ξεκιναει ισως σε καμια γκαραζοπορτα ή κανα παλιο a/c

    με την β20 ειπε στην αρχη οτι την αλλαξε με β10 γιατι εχει 1,5 καλωδιο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη qsd330 : 25-11-16 στις 01:18

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Πειραιας-Καμινια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qsd330 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πριζες ασφαλιζονται με B16 το C ειναι για περιπτωσεισ κινητηρα που ισως ριχνει την ασφαλεια οταν ξεκιναει ισως σε καμια γκαραζοπορτα ή κανα παλιο a/c

    με την β20 ειπε στην αρχη οτι την αλλαξε με β10 γιατι εχει 1,5 καλωδιο
    ακριβως. Δεν γνωριζω εαν στη θεση κουζ. υπαρχει 2,5 ή 1,5μμ καλωδιο αλλα σε καθε περιπτωση ο αυτοματος Β20 που μπηκε για μια μερα ηταν απαγορευτικος αν υποθεσω πως εχω 1,5 καλωδιο. Ειδικα οταν ο προηγουμενος μικροαυτοματος επεφτε επι 3 μερες οταν γινοταν χρηση οικιακων συσκευν στη κουζινα. (βραστηρας, τοστιερα κτλ). Πλεον εχει μπει ενας hager B10 εκει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qsd330 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε ο nyannaco μια χαρα στα ειπε.... βαλε διπολικους θερμοσιφωνα κουζινα εγω θα σου προτεινα μεγαλητερησ αντοχης σαν αυτο γιατι ειδα οτι εχεις χωρο&nbsp;<br><a href="http://www.ilmako.gr/hager-sbn240-diakoptis-ragas-40a-2p-me-mihaniki-endeiksi.html" target="_blank">http://www.ilmako.gr/hager-sbn240-diakoptis-ragas-40a-2p-me-mihaniki-endeiksi.html</a><br><br>προσεξε τισ διατομες να ειναι σωστες και να ασφαλιζονται σωστα<br>1,5μμ 10Α<br>2,5 16Α<br>4μμ 20Α<br>6 μμ 25Α<br><br>με τον ορο Κ και ΚΟΥΖ ξεχωριζει λογικα τον ηλεκτρικο φουρνο με τις αλλες πριζες που εχει η κουζινα σαν δωματιο<br><br>απο εκει και περα ποσα τετραφωνικα ειναι το ισογειο γιατι βλεπω λιγες παροχες

    Στην επομενη επισκεψη στο σπιτι θελω να δω τις διατομες των καλωδιων καλυτερα (γιατι κ εγω το μονο που εχω τωρα ειναι η φωτο), να δω εαν τελικα υπαρχει 2,5αρι καλωδιο προς σαλονι για χρηση 18000btu κλιματιστικου. Και να γινει φυσικα η αντιστοιχη αλλαγη του μικροαυτοματου.
    Το ισογειο ειναι γυρω στα 80+τμ οπως και το υπογειο.

    Δεν εχω αναφερθω στο υπογειο γιατι εκει γελανε και οι πετρες.

    Μικροαυτοματοι που δεν ξερω εαν ενεργοποιουν παραλληλες τρυπες στο συμπαν αφου για την ωρα δεν κανουν τιποτα ειτε τους ενεργοποιω ειτε οχι, 2 μικροαυτοματοι για τον καυστηρα (δεν εχω καταλαβει γιατι 2), ενα σωρο πριζες που απλα δεν δινουν ρευμα, ενα μπανιο με ετοιμη αποχετευση για πχ πλυντηριο αλλα χωρις καμια πριζα.

    Οποτε συνοψίζοντας για την ωρα:

    ισογειο:

    μικροαυτοματοι MWN132 3 κομματια για καθε φαση
    κουζινα διακοπτης hager snb240 σε συνδυασμό με τον υπάρχον αυτοματο legrand B25 ή απευθειας αντικατασταση του legrand με διπολικο hager MWN525ο οποιος τελικα ισως προκυψει τσαμπα
    θερμοσιφωνας διακοπτης hager snb240 σε συνδυασμό με τον υπαρχον αυτοματο hager mwn120 ή απευθειας αντικατασταση με διπολικο hager MWN520

    κυριος πινακας σε πυλωτη οπως εχει απλα φροντιζω να εχω spare ασφαλειες ή βαζω μικροαυτοματο και εκει γιατι απο οτι βλεπω οι αποψεις διίστανται και ειναι αφορμη για πολλες επικες μαχες στα φορουμς

    υπογειο:
    μικροαυτοματοι MWN132 3 κομματια για καθε φαση

    Για τα υπολοιπα του υπογειου δεν γνωριζω γιατι ακομα ψαχνομαι.

    Αφελης ερωτηση(ειπαμε, δεν ειμαι ηλεκτρολογος). Με παροχη τριφασικου 25kva, η ασφαλεια νομιζω στο ρολοι της δεη ειναι 40Α δεν δεν κανω λαθος. Βάζοντας 32Α αυτοματους στους πινακες ισογειου και υπογειου δεν ειναι σαν να "χανω" 8Α παροχης;

    Ευχαριστω οσους εχουν πραγματικα βοηθησει μεχρι στιγμης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cptbill : 25-11-16 στις 16:30
    Αυτονόμηση μικρού διαμερίσματος με αντλία θερμότητας
    http://heatprojectpiraeus.weebly.com/

  3. #13
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    όχι Νίκο δεν έχω να προτείνω κάτι. μιας και εσύ ξέρεις τους κανονισμούς ότι υποχρεώνουν τις τήξεως και όλοι εμείς είμαστε παράνομοι (μαζί και η ΔΕΗ) που ανακαλύψαμε τις αυτόματες μαζί και τα εργοστάσια κατασκευής όπως και οι βιομηχανίες που τα δουλεύουν και πολλοί άλλοι τουλάχιστον θα πρόσεχες ότι στην είσοδο του διακόπτη στου πίνακα του ισογείου είναι ταυτόχρονα και η αναχώρηση για το υπόγειο με διαφορετική διατομή αλλά αρκεί να έχει τήξεως και διακόπτη ξεχωριστώ από την ασφάλεια της κουζίνας. τώρα πες του να βάλει και παντού 40άρες ασφάλειες(αρκεί να είναι τήξεως) για να μην χάσει τα 8 Αμπέρ που ρωτάει ο Βασίλης.

    κατά τα άλλα να μην ξεχάσουμε να του υπενθυμίσουμε να φέρει αδειούχο ηλεκτρολόγο να του τα συνδέσει.
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

  4. #14
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από qsd330 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαλε διπολικους θερμοσιφωνα κουζινα εγω θα σου προτεινα μεγαλητερησ αντοχης
    Αν εννοείς για περισσότερα Α, θα συμφωνήσω απόλυτα, ήθελα να το γράψω εξ αρχής και το ξέχασα. Στο διακόπτη δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να είναι παραπάνω Α, αντίθετα καλό είναι για να μη βρεθεί ποτέ οριακά.

  5. #15
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι Νίκο δεν έχω να προτείνω κάτι. μιας και εσύ ξέρεις τους κανονισμούς ότι υποχρεώνουν τις τήξεως και όλοι εμείς είμαστε παράνομοι (μαζί και η ΔΕΗ) που ανακαλύψαμε τις αυτόματες μαζί και τα εργοστάσια κατασκευής όπως και οι βιομηχανίες που τα δουλεύουν και πολλοί άλλοι τουλάχιστον θα πρόσεχες ότι στην είσοδο του διακόπτη στου πίνακα του ισογείου είναι ταυτόχρονα και η αναχώρηση για το υπόγειο με διαφορετική διατομή αλλά αρκεί να έχει τήξεως και διακόπτη ξεχωριστώ από την ασφάλεια της κουζίνας. τώρα πες του να βάλει και παντού 40άρες ασφάλειες(αρκεί να είναι τήξεως) για να μην χάσει τα 8 Αμπέρ που ρωτάει ο Βασίλης.

    κατά τα άλλα να μην ξεχάσουμε να του υπενθυμίσουμε να φέρει αδειούχο ηλεκτρολόγο να του τα συνδέσει.
    Κατ'αρχήν δεν έκανα την παραμικρή νύξη για το συγκεκριμένο ηλεκτρολόγο ούτε για κανέναν άλλο, και δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι πρέπει να αμυνθείς (εξ ονόματος του κλάδου; ή προσωπικά; ) σε μία επίθεση που δεν σου έγινε ποτέ. Εσύ επαναλαμβάνεις τα περί αδειούχων, εγώ δεν είπα κάτι. Σε προσωπική αντιπαράθεση δεν πρόκειται να μπω, αν θέλεις συνεχίσουμε την κουβέντα επί της ουσίας, διαφορετικά εγώ αποσύρομαι.
    Στην ουσία:
    Το κάτι σαν επιχείρημα που παραθέτεις σχετικά με τις τήξεως, συγγνώμη αλλά δεν το "αγοράζω". Απ'όσο ξέρω, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, τα ίδια εργοστάσια εξακολουθούν να παράγουν και να διαθέτουν ασφαλειοθήκες ράγας, δεν τις κατάργησαν. Επίσης οι βιομηχανίες μπορεί να μην έχουν διάσπαρτες ασφάλειες τήξης δεξιά και αριστερά (ούτε και εγώ πρότεινα κάτι τέτοιο, παρά την ειρωνία σου), αλλά κάτι μαχαιρωτές στον υποσταθμό νομίζω δεν τις έχουν καταργήσει ακόμη, σωατά;
    θα πρόσεχες ότι στην είσοδο του διακόπτη στου πίνακα του ισογείου είναι ταυτόχρονα και η αναχώρηση για το υπόγειο με διαφορετική διατομή
    Ναι αυτό δεν το πρόσεξα, δεν έκατσα να μελετήσω όλη την καλωδίωση από τις φωτογραφίες στο tablet, απλά απάντησα στις συγκεκριμένες ερωτήσεις που τέθηκαν. Ναι, σε αυτό έχεις δίκιο, ειναι φάουλ και χρήζει διόρθωσης.
    τώρα πες του να βάλει και παντού 40άρες ασφάλειες(αρκεί να είναι τήξεως) για να μην χάσει τα 8 Αμπέρ που ρωτάει ο Βασίλης.
    Ασχολίαστο.

  6. #16
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Φυσικα και υπαρχουν ακομη οι τηκτες ασφαλειες αλλα εδω και χρονια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ απο τον κανονισμο στην κεντρικη παροχη. Μιλαμε παντα για τον HD 384 δηλ για οικιακες παροχες.
    Αν θελεις τις χρησιμοποιεις αν δεν θελεις βαζεις μικροαυτοματους.
    Στα εργοστασια φυσικα ειναι αλλη ιστορια..
    @cptbill :Ριξε μια ματια εδω: https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j...oCofeg&cad=rjt πιστευω θα σε βοηθησει.

    Παντως ο πινακας σε γενικες γραμμες δεν εχει κατι τραγικα λαθος(κανω τον δικηγορο του διαβολου τωρα)
    Εχει βεβαια δυο τρεις διαφορετικες μαρκες μικροαυτοματων αλλα το θεμα ειναι περισσοτερο αισθητικο παρα οτιδηποτε αλλο.
    Το βασικο που θα εκανα εγω ειναι θα επαιρνα ακομα εναν ΔΔΕ και θα τον εβαζα στον πινακα του σπιτιου.
    Ετσι αν παρουσιαζοταν διαρροη στο υπογειο η στην πυλωτη που εχει περισσοτερη υγρασια δεν θα ετρεχα νυχτιατικα(νυχτα πεφτουν συνηθως μαλλον ο Μερφι φταιει) να ψαχνω τι φταιει..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη JOUN : 25-11-16 στις 12:08
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Πειραιας-Καμινια
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι Νίκο δεν έχω να προτείνω κάτι. μιας και εσύ ξέρεις τους κανονισμούς ότι υποχρεώνουν τις τήξεως και όλοι εμείς είμαστε παράνομοι (μαζί και η ΔΕΗ) που ανακαλύψαμε τις αυτόματες μαζί και τα εργοστάσια κατασκευής όπως και οι βιομηχανίες που τα δουλεύουν και πολλοί άλλοι τουλάχιστον θα πρόσεχες ότι στην είσοδο του διακόπτη στου πίνακα του ισογείου είναι ταυτόχρονα και η αναχώρηση για το υπόγειο με διαφορετική διατομή αλλά αρκεί να έχει τήξεως και διακόπτη ξεχωριστώ από την ασφάλεια της κουζίνας. τώρα πες του να βάλει και παντού 40άρες ασφάλειες(αρκεί να είναι τήξεως) για να μην χάσει τα 8 Αμπέρ που ρωτάει ο Βασίλης.

    κατά τα άλλα να μην ξεχάσουμε να του υπενθυμίσουμε να φέρει αδειούχο ηλεκτρολόγο να του τα συνδέσει.
    Δεν θα φερω αδειουχο ηλεκτρολογο, θα περιμενω να μου βρεις εσυ αδειουχο ηλεκτρολογο που να σκαμπαζει στη πολη του Βολου. Διαφορετικα θα τα συνδεσω μονος μου και θα φροντισω να ανεβασω και βιντεο στο youtube την ωρα που αλλαζω τους μικροαυτοματους
    Δεδομενου πως υπαρχει διαδικτυακη κοινότητα στο ιντερνετ και υπαρχει δυνατοτητα για συλλογη πληροφοριων χωρις φυσικα να τηρω πιστα οτι μου λεει ο καθενας αφου κ εγω ο ιδιος μπορω να κρινω, δεν βλεπω κατι λαθος. Κουβεντα γινεται, αποψεις ανταλλάσσονται.
    Αυτονόμηση μικρού διαμερίσματος με αντλία θερμότητας
    http://heatprojectpiraeus.weebly.com/

  8. #18
    Το avatar του χρήστη FILMAN
    Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    1.847

    Προεπιλογή

    Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επίθεση στον Λέπουρα. Τώρα έχουμε αρχίσει να μην καταλαβαίνουμε και πότε κάποιος λέει κάτι ειρωνικά ή όχι;

  9. #19
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φίλιππε, ελπίζω ότι δεν αναφέρεσαι σε εμένα, θεωρώ ότι δεν επιτέθηκα αλλά υπερασπίστηκα τον εαυτό μου κόσμια απέναντι στην απρόκλητη ειρωνία. Αν οι υπόλοιποι δεν το αντιλαβάνεστε ως απρόκλητη ειρωνία, και θεωρείτε ότι επιτέθηκα εγώ, τότε είμαι λάθος, να μου το πείτε να ζητήσω και συγγνώμη.

  10. #20
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Νίκο σε καμιά περίπτωση δεν υπερασπίστηκα τους αδειούχους αλλά το αντίθετο έκανα..
    ίσα ίσα που αν η αρχική πρόταση του Βασίλη είναι καθαρά δικό του συμπέρασμα τότε θα τον εμπιστευόμουν περισσότερο από αυτόν που έφτιαξε αρχικά τον πίνακα.
    τώρα το θέμα που μου έκανε κάπως και ας πούμε μου άναψαν τα ενδεικτικά μου είναι όταν πολλές φορές βλέπω πρόταση σε κάποιον και μέσα βάζουμε το κάντο έτσι και το επιβάλει ο κανονισμός όταν ΔΕΝ είναι έτσι και θα μπορούσε να γίνει και με άλλους τρόπους.
    θέλεις να κάνεις την πρότασή σου? οκ λες εγώ προτείνω ..κάνε το τάδε....κλπ.

    και το λέω γιατί το παλικάρι ξεκίνησε με σκέψη που θα μπορούσα να πω ότι προσωπικά θα του τα πρότεινα και εγώ.
    πχ προτιμώ να βάλει τις L+N ασφάλεια από το να βάλει διπολικό διακόπτη και μετά ασφάλεια.
    και στην κουζίνα και στον θερμοσίφωνα.
    να βάλει αυτόματες ασφάλειες και στις γενικές και παντού.
    επίσης η πρόταση του Γιώργου είναι σωστή για να μην τρέχει έξω και θα το επέκτεινα να βάλει και στους άλλους δύο πίνακες ΔΔΕ.
    φυσικά θα είναι για τις τοπικές καταναλώσεις το κάθε ένα, άρα η παροχή που πάει στον επόμενο πίνακα θα είναι πριν από αυτό.
    ο κεντρικό πίνακας έχει μόνο 2 πρίζες που ασφαλίζονται τοπικά επομένως το τριφασικό ΔΔΕ που έχει θα μπορούσε να πάει πχ στον επόμενο και εκεί να μπει ένα μονοφασικό.
    εφόσον η παροχή πάει από πίνακα σε πίνακα καλό θα ήταν να πηγαίνει βαθμιδωτά και να κατεβαίνει στο αμπεραζ.
    άλλωστε από το ισόγειο στο υπόγειο πηγαίνει 6άρι καλώδιο όποτε θα έπρεπε να φύγει με 25άρες και να μην είναι κατευθείαν στην είσοδο μαζί με τα 10άρια.
    οπότε θα μπορούσε να ξεκινάει στον κεντρικό με 40 μετά στο ισόγειο με 32 και του υπογείου 25.
    και τέλος η κάθε παροχή που φεύγει να ασφαλίζετε μετά τις γενικές ασφάλειες του εκάστοτε τοπικού πίνακα και όχι πριν.
    για να κερδίσει λίγο χώρο (τουλάχιστον στου υπογείου) μπορεί να βγάλει τα τρία λαμπάκια και να βάλει ένα τριπλό.
    έτσι θα χωρέσει και το ΔΔΕ.
    αυτές είναι οι προσωπικές μου προτάσεις και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες(εφόσον υπάρξουν περισσότερες πληροφορίες) όπως πχ καλύτερη κατανομή φορτίων στις φάσεις.
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (28-11-16)

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα Ηλεκτρολογική σελίδα
    από tantonakis στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 01:50
  2. Εγκατάσταση νέου λεβητα βοηθεια!!!!
    από lefteris251 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-15, 15:05
  3. [Τηλεόραση LG] Πέφτει η ασφάλεια του σπιτιού lg cb2e20
    από peiperakos στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-13, 23:30
  4. Πρόβλημα με κουδούνι σπιτιού
    από BILL_Mastoras στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-12, 16:01
  5. Πρόβλημα με κλιματιστικό σπιτιού
    από ΠΕΤΡΟΣ Κ. στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-07, 20:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας