Πρίν ένα χρόνο και δύο μήνες είχαμε πάρει ενα φούρνο της aeg.Είναι αλήθεια πως δεν το πολυ λειτουργούσαμε για να δούμε τυχόν προβλήματα κλπ.Δεν μου πήγαινε το μυαλό ότι θα είχαμε θέματα.

Το μοντέλο είναι το ΑΕG BE3013021M .

Το πρόβλημα που παρουσίασε ήταν κατα την διάρκεια του ψησίματος μαζεύει το καπνο μέσα και μετά απο λίγο το αφήνει στην κουζίνα με συνέπεια να ντουμανιάζει ο τόπος.

Ήρθε ο τεχνικός και με τα πολλά μου είπε δεν έχει κανενα πρόβλημα και για να μην σε χρεώσω άσκοπη μετάβαση θα γράψω ότι αλλάξαμε ένα ανεμιστήρα.

Μου πρότεινε να κόψω από πίσω τον ξύλινο πάτο που καθόταν ο φούρνος ώστε να κάνει κύκλο ο εξαερισμός. Όπως και το έκανα και άφησα και απο μπροστά και κενό κάτω απο τον φούρνο.Πράγμα λίγο κουφό αλλά ότι μου είπε το έκανα μιας και ήταν στην εγγύηση.

Το Σάββατο που μας πέρασε ξανα ντουμάνιασε ο τόπος στο σπίτι. Είχαμε καιρό να κάνουμε χρήση του φούρνου και απο την μέρα αγορά του δεν τον χρησιμοποιούμε και πολύ.

Σε επικοινωνία σήμερα μου είπαν πάλι για άσκοπη μετάβαση και χρέωση ενώ ο φούρνος είναι στην εγγύηση κανονικά.

Αφού μιλήσαμε λίγο έντονα δέχτηκαν να έρθουν πάλι αύριο να τον δουν.

Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος .Τι μπορώ να κάνω ? Πως μπορώ να ενεργήσω εαν δεν βγει άκρη ?

Έψαξα και βρήκα και άλλους με ίδια θέματα.Μπορώ να πάω στο μαγαζί που τον αγόρασα και να ζητήσω αντικατάσταση ? Η απλά θα παλεύω με το σέρβις μια ζωή ?

Υ.Γ 1: Έχω καταγράψει σε βίντεο και φωτογραφίες το πρόβλημα τους το ανέφερα και λίγο ως πολύ μου είπαν δεν μας απασχολεί αυτό.Εαν δεν το διαπιστώσουμε και εμείς θα χρεωθείτε....

Υ.Γ 2: Ο τεχνικός που μίλησα σήμερα μου είπε ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουμε να ψήσουμε φαγητό δεν ξέρουμε να τον καθαρίσουμε και ότι διαβασα στο ίντερνετ απο απόψεις πελατών που αγόρασαν το συγκεκριμένο φούρνο είναι αγράμματοι !!

Κάθε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.