Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή Εντοιχιζόμενος φούρνος ΑEG το μαρτύριο συνεχίζεται...

    Πρίν ένα χρόνο και δύο μήνες είχαμε πάρει ενα φούρνο της aeg.Είναι αλήθεια πως δεν το πολυ λειτουργούσαμε για να δούμε τυχόν προβλήματα κλπ.Δεν μου πήγαινε το μυαλό ότι θα είχαμε θέματα.

    Το μοντέλο είναι το ΑΕG BE3013021M .

    Το πρόβλημα που παρουσίασε ήταν κατα την διάρκεια του ψησίματος μαζεύει το καπνο μέσα και μετά απο λίγο το αφήνει στην κουζίνα με συνέπεια να ντουμανιάζει ο τόπος.

    Ήρθε ο τεχνικός και με τα πολλά μου είπε δεν έχει κανενα πρόβλημα και για να μην σε χρεώσω άσκοπη μετάβαση θα γράψω ότι αλλάξαμε ένα ανεμιστήρα.

    Μου πρότεινε να κόψω από πίσω τον ξύλινο πάτο που καθόταν ο φούρνος ώστε να κάνει κύκλο ο εξαερισμός. Όπως και το έκανα και άφησα και απο μπροστά και κενό κάτω απο τον φούρνο.Πράγμα λίγο κουφό αλλά ότι μου είπε το έκανα μιας και ήταν στην εγγύηση.

    Το Σάββατο που μας πέρασε ξανα ντουμάνιασε ο τόπος στο σπίτι. Είχαμε καιρό να κάνουμε χρήση του φούρνου και απο την μέρα αγορά του δεν τον χρησιμοποιούμε και πολύ.

    Σε επικοινωνία σήμερα μου είπαν πάλι για άσκοπη μετάβαση και χρέωση ενώ ο φούρνος είναι στην εγγύηση κανονικά.

    Αφού μιλήσαμε λίγο έντονα δέχτηκαν να έρθουν πάλι αύριο να τον δουν.

    Εγώ αυτό που θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος .Τι μπορώ να κάνω ? Πως μπορώ να ενεργήσω εαν δεν βγει άκρη ?

    Έψαξα και βρήκα και άλλους με ίδια θέματα.Μπορώ να πάω στο μαγαζί που τον αγόρασα και να ζητήσω αντικατάσταση ? Η απλά θα παλεύω με το σέρβις μια ζωή ?

    Υ.Γ 1: Έχω καταγράψει σε βίντεο και φωτογραφίες το πρόβλημα τους το ανέφερα και λίγο ως πολύ μου είπαν δεν μας απασχολεί αυτό.Εαν δεν το διαπιστώσουμε και εμείς θα χρεωθείτε....

    Υ.Γ 2: Ο τεχνικός που μίλησα σήμερα μου είπε ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουμε να ψήσουμε φαγητό δεν ξέρουμε να τον καθαρίσουμε και ότι διαβασα στο ίντερνετ απο απόψεις πελατών που αγόρασαν το συγκεκριμένο φούρνο είναι αγράμματοι !!

    Κάθε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Θα σου συνιστούσα να επικοινωνήσεις με τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, πάρε τηλέφωνο στο 1520.
    Μην το υποτιμάς, πολύ πιθανό να βγάλεις άκρη.
    You only live twice.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Το κουτί που μπήκε φτιάχτηκε συμφώνως των απαιτήσεων και προδιαγραφών του συνοδευτικού φυλλαδίου;

    aeg-be3013021m.jpg

    http://www.obchodni-dum.cz/file.phtm...21M_schema.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΗΝ1984 : 15-11-16 στις 21:36

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΗΝ1984 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilimertzani (16-11-16)

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    φιλε μου ΕΜΠΛΕΞΕΣ. αυτοι ακολουθουν το γραμμα του νομου, αλλα εσενα δεν σε ενδιαφερει αφου εχει απο οτι φαινεται πραγματικο ελαττωμα. δεν εχω να προτεινω κατι αλλα συμμεριζομαι την αγωνια σου για κατι που αγορασες και επρεπε να δουλευει κανονικα.

  6. #5
    Το avatar του χρήστη Googlis
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου ΕΜΠΛΕΞΕΣ. αυτοι ακολουθουν το γραμμα του νομου, αλλα εσενα δεν σε ενδιαφερει αφου εχει απο οτι φαινεται πραγματικο ελαττωμα. δεν εχω να προτεινω κατι αλλα συμμεριζομαι την αγωνια σου για κατι που αγορασες και επρεπε να δουλευει κανονικα.
    Πως το ξέρεις άρχοντα πως έμπλεξε ο Σταύρος; Γιατί θα μπορούσα να πω το ανάποδο, δηλαδή ο Σταύρος μαζί με το κατάστημα που αγόρασε τον φούρνο να ταλαιπωρούν τζάμπα τους τεχνικούς και την AEG;

    Σαφώς δημοκρατία συνίσταται στο να λέει ο καθένας ο,τι θέλει, ωστόσο αν θα τον πάρουμε στα σοβαρά είναι δική μας υπόθεση.

    Πως βγάζει ο φούρνος καπνό; Είναι δυνατόν; Τι έχει καπνογόνα;

    Πολύ απλά ο φούρνος μόνος του δεν μπορεί να παράγει καπνό!
    Πολύ απλά ο πρώτος τεχνικός ήταν πονηρίδης μεγάλο και ο Σταύρος συνηπεύθυνος για δήλωση ψευδούς βλάβης.

    Αν Σταύρο πήγαινες σε νοσοκομείο και είχες πρόβλημα στο πόδι σου, θα υπέγραφες κάποιο χαρτί για πρόβλημα στην καρδιά σου και θα έπαιρνες φάρμακα για την καρδιά;
    Γιατί αυτό έκανες...
    Ο τεχνικός την πρώτη φορά μάλλον σου χρέωσε στην εταιρεία έναν ανεμιστήρα, τον οποίον υποθέτω πως δεν τον άλλαξε (θα τον καβάτζωσε για να τον πουλήσει σε άλλον πελάτη), και εσύ υπέγραψες και συμφώνησες συν-ενοχικά.
    Με άλλα λόγια για να αποφύγεις μία χρέωση 20 ή 30 ευρώ προτίμησες παρεούλα με τον τεχνικό να κοροϊδέψετε την εταιρεία!
    Και τώρα τι φαίνεται στο ιστορικό της συσκευής; Φαίνεται ότι χάλασε ένας ανεμιστήρας! Εύγε!

    Ο φούρνος λοιπόν 99% δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα!

    Πολύ απλά διάλεξες ή δεν ρώτησες ή σου πούλησαν χωρίς να σου εξηγήσουν, έναν φούρνο ο οποίος δεν έχει εξαερισμό θαλάμου!
    Λογικό είναι πως όταν δεν υπάρχει εξαερισμός θαλάμου να παρουσιάζει καπνούς!
    Μαζεύει μέσα τους υδρατμούς και τους καπνούς από τα ψητά και όταν ανοίγεις την πόρτα βγαίνει ένα σύννεφο!

    Που το παράλογο;

    Πολύ απλά θα έπρεπε να αγοράσεις έναν φούρνο με εξαερισμό θαλάμου ή με καταλύτη ώστε να "καίει" τους καπνούς - οσμές!

    Φυσικά ο φούρνος λειτουργεί τέλεια σύμφωνα με τις προδιαγραφές του!

    Για να λυθεί αυτό πολύ απλά χρειάζεσαι έναν διαφορετικό φούρνο με διαφορετική τεχνολογία - δυνατότητες!
    ( Γι αυτό είναι και τόσο φτηνός σε σχέση με άλλους που έχουν 600+ ευρώ)

    Και μία πρόταση:

    Μην σκέφτεστε πονηρά!
    Δηλαδή ο,τι πληρώσεις παίρνεις, όσο πιο φτηνό είναι κάτι τόσο πιο παλιάς τεχνολογίας και με λιγότερες δυνατότητες και εξαρτήματα είναι!
    Το ότι βρήκαμε μία Mercedes προσφορά με μόνο 9,999€ δεν σημαίνει πως είναι τόσο καλή όσο μία με 30.000€!

    Ειδικά οι οικιακές συσκευές πρέπει να καταλάβουμε πως δεν είναι όπως τα κινητά ή τα υπόλοιπα gadgets!

    Έχουν πολλά κινητά και μηχανικά μέρη, η ποιότητα των μετάλλων τους είναι πάρα πολύ σημαντική καθώς και η γενικότερη ποιότητα των υλικών τους για να μπορέσουν να αντέξουν αρκετά ή και πολλά χρόνια.

    Οι extra λειτουργίες και οι δυνατότητές τους είναι πολύ σημαντικές και χρήσιμες αν σκεφτεί κανείς ότι τις χρησιμοποιούμε συχνά και τις θέλουμε για πολλά χρόνια.

    Προσωπικά ποτέ δεν θα αγόραζα φτηνές συσκευές παρότι λεφτά δεν υπάρχουν και οι αμοιβές μας είναι χαμηλές.... αξίζει να αγοράζουμε για το σπίτι κάτι τουλάχιστον στην μέση πχ άνω των 600€-800€ μιας που τα κορυφαία μοντέλα - μάρκες φτάνουν και τα 2000€.

    Σήμερα επειδή όλοι ζητάμε κάθε μέρα και χαμηλότερες τιμές, τίποτα δεν είναι δεδομένο.
    Ακόμη και τα βασικά χαρακτηριστικά ή πολύ χρήσιμες τεχνολογίες - λειτουργίες μπορεί να μην υπάρχουν για να πέσει η τιμή!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Googlis : 15-11-16 στις 22:41

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    τριπολη
    Μηνύματα
    53

    Προεπιλογή

    https://www.youtube.com/watch?v=unebJdh7WYY

    δεσ αυτο το βιντεακι να παρεις μια ιδεα.... το δικιο σου 8α το βρεισ αργα 'η γρηγορα...

  8. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Googlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως το ξέρεις άρχοντα πως έμπλεξε ο Σταύρος; Γιατί θα μπορούσα να πω το ανάποδο, δηλαδή ο Σταύρος μαζί με το κατάστημα που αγόρασε τον φούρνο να ταλαιπωρούν τζάμπα τους τεχνικούς και την AEG;

    Σαφώς δημοκρατία συνίσταται στο να λέει ο καθένας ο,τι θέλει, ωστόσο αν θα τον πάρουμε στα σοβαρά είναι δική μας υπόθεση.

    Πως βγάζει ο φούρνος καπνό; Είναι δυνατόν; Τι έχει καπνογόνα;

    Πολύ απλά ο φούρνος μόνος του δεν μπορεί να παράγει καπνό!
    Πολύ απλά ο πρώτος τεχνικός ήταν πονηρίδης μεγάλο και ο Σταύρος συνηπεύθυνος για δήλωση ψευδούς βλάβης.

    Αν Σταύρο πήγαινες σε νοσοκομείο και είχες πρόβλημα στο πόδι σου, θα υπέγραφες κάποιο χαρτί για πρόβλημα στην καρδιά σου και θα έπαιρνες φάρμακα για την καρδιά;
    Γιατί αυτό έκανες...
    Ο τεχνικός την πρώτη φορά μάλλον σου χρέωσε στην εταιρεία έναν ανεμιστήρα, τον οποίον υποθέτω πως δεν τον άλλαξε (θα τον καβάτζωσε για να τον πουλήσει σε άλλον πελάτη), και εσύ υπέγραψες και συμφώνησες συν-ενοχικά.
    Με άλλα λόγια για να αποφύγεις μία χρέωση 20 ή 30 ευρώ προτίμησες παρεούλα με τον τεχνικό να κοροϊδέψετε την εταιρεία!
    Και τώρα τι φαίνεται στο ιστορικό της συσκευής; Φαίνεται ότι χάλασε ένας ανεμιστήρας! Εύγε!

    Ο φούρνος λοιπόν 99% δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα!

    Πολύ απλά διάλεξες ή δεν ρώτησες ή σου πούλησαν χωρίς να σου εξηγήσουν, έναν φούρνο ο οποίος δεν έχει εξαερισμό θαλάμου!
    Λογικό είναι πως όταν δεν υπάρχει εξαερισμός θαλάμου να παρουσιάζει καπνούς!
    Μαζεύει μέσα τους υδρατμούς και τους καπνούς από τα ψητά και όταν ανοίγεις την πόρτα βγαίνει ένα σύννεφο!

    Που το παράλογο;

    Πολύ απλά θα έπρεπε να αγοράσεις έναν φούρνο με εξαερισμό θαλάμου ή με καταλύτη ώστε να "καίει" τους καπνούς - οσμές!

    Φυσικά ο φούρνος λειτουργεί τέλεια σύμφωνα με τις προδιαγραφές του!

    Για να λυθεί αυτό πολύ απλά χρειάζεσαι έναν διαφορετικό φούρνο με διαφορετική τεχνολογία - δυνατότητες!
    ( Γι αυτό είναι και τόσο φτηνός σε σχέση με άλλους που έχουν 600+ ευρώ)

    Και μία πρόταση:

    Μην σκέφτεστε πονηρά!
    Δηλαδή ο,τι πληρώσεις παίρνεις, όσο πιο φτηνό είναι κάτι τόσο πιο παλιάς τεχνολογίας και με λιγότερες δυνατότητες και εξαρτήματα είναι!
    Το ότι βρήκαμε μία Mercedes προσφορά με μόνο 9,999€ δεν σημαίνει πως είναι τόσο καλή όσο μία με 30.000€!

    Ειδικά οι οικιακές συσκευές πρέπει να καταλάβουμε πως δεν είναι όπως τα κινητά ή τα υπόλοιπα gadgets!

    Έχουν πολλά κινητά και μηχανικά μέρη, η ποιότητα των μετάλλων τους είναι πάρα πολύ σημαντική καθώς και η γενικότερη ποιότητα των υλικών τους για να μπορέσουν να αντέξουν αρκετά ή και πολλά χρόνια.

    Οι extra λειτουργίες και οι δυνατότητές τους είναι πολύ σημαντικές και χρήσιμες αν σκεφτεί κανείς ότι τις χρησιμοποιούμε συχνά και τις θέλουμε για πολλά χρόνια.

    Προσωπικά ποτέ δεν θα αγόραζα φτηνές συσκευές παρότι λεφτά δεν υπάρχουν και οι αμοιβές μας είναι χαμηλές.... αξίζει να αγοράζουμε για το σπίτι κάτι τουλάχιστον στην μέση πχ άνω των 600€-800€ μιας που τα κορυφαία μοντέλα - μάρκες φτάνουν και τα 2000€.

    Σήμερα επειδή όλοι ζητάμε κάθε μέρα και χαμηλότερες τιμές, τίποτα δεν είναι δεδομένο.
    Ακόμη και τα βασικά χαρακτηριστικά ή πολύ χρήσιμες τεχνολογίες - λειτουργίες μπορεί να μην υπάρχουν για να πέσει η τιμή!
    Επειδη κατι ειναι φτηνο δηλαδη πρεπει να ειναι και σκαρτο θεωρεις;

    Για να πεσει η τιμη δεν θα διαφωνησω για ελλειψη τεχνολογιων,αλλα βασικες λειτουργιες;δηλ σαν τι;να μην εχει πορτα ο φουρνος;
    Εσυ πως ξερεις οτι ο φούρνος λειτουργει τελεια;ειδες καποιες οδηγιες εγκαταστασης;για ανεβασε τες να τις δουμε και εμεις.οποτε οφειλετε σε λαθος εγκαταστασης;σε αυτο δεν οφειλε ο αντιπροσωπος που ηρθε να το γνωριζει;

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Εαν το κουτί υποδοχής του φούρνου ήταν έτσι όπως πολύ σωστά το γράφεις σίγουρα θα μου την έλεγαν οτι ειναι χωρίς πολλά περιθώρια.Γιατί μου είπε ο τεχνικός να έχει περιθώρια γύρο γύρο να κόψω πίσω και κάτω την βάση της κουζίνας ώστε ο φούρνος να ανακυκλώνει τον αέρα.

    Εγώ τον λειτουργώ σύμφωνα με τις θερμοκρασίες ψησίματος που γράφει το βιβλιαράκι του.

    Πέρα από την αγένεια που μου είπε οτι δεν ξέρουμε να μαγειρεύουμε στον φούρνο και ότι όσοι γράφουν στο ίντερνετ ειναι αγράμματοι.

    Τέλος πάντων περιμένω σήμερα να έρθουν ξανα άλλοι τεχνικοί να δουν το φούρνο. Ο προηγούμενος χρέωσε κάποια ανταλλακτικό που ποτέ δεν άλλαξε με την αιτία να μην με χρεώση άσκοπη μετάβαση.

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Εμένα μου είπε την πρώτη φορά πως ο φούρνος δεν έχει κάποιο πρόβλημα.Τυπικά θα γράψει οτι άλλαξε κάποιο ανταλακτικό και καθησύχασε οτι όλα ειναι οκ εφόσον κάνω κοψίματα στον πάγκο της κουζίνας. Εφόσον ο ίδιος με διαβεβαιώνει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα τι άλλο να έκανα εγώ ?

    Εγώ τα έκανα δεν παρουσιάσε κανενα πρόβλημα οπότε πίστεψα τα λεγόμενα του τεχνικού.

    Ο φούρνος κόστισε οταν τον πήρα 540 ευρώ. Δεν είναι ούτε πολλά ούτε λίγα και η μάρκα δεν είναι πιστεύω τυχαία γενικά.

    Ο φούρνος έχει εξαερισμό το θέμα είναι όμως για κάποιο λόγο ότι δεν βγάζει σωστά τα ντουμάνια του ψησιματος με συνέπεια στο πολύ ντουμάνι να γεμίζει το σπίτι καπνό απο το ψήσιμο όχι απο καπνογόννα κλπ όπως γράφτηκε.

    Ο φούρνος δεν γεμίζει υδρατμούς δεν στάζει κλπ. Την καπνούρα απλά δεν την διοχετεύει όπως θα έπρεπε ώστε το σπίτι να μην γίνεται με ομίχλη.

    Εκτός και αν αυτό το θεωρείται φυσιολογικό.

    Εγώ κατα την αγορά γιατί ευθύνομαι εφόσον ο υπάλληλος μου την συστίνει ως καλύτερη απο πολλές άλλες ? Θα έπρεπε να είμαι και κουζινάς και ηλεκτρολόγος και κτηνίατρος και μηχανικός και γεωπόνος και φούρναρης και όλα τα επαγγέλματα ωστε να μην με δουλεύουν ? Είναι λογικό ?

    Μια λεπτομέρεια είναι πως όταν ξανα έκανε το ίδιο πράγμα πήρα τον πρώτο τεχνικό που είχε έρθει και εκείνος μου είπε να μιλήσω με τον Eletrolux και να τους πω για αντικατάσταση συσκευής. Πράγμα που έκανα αλλά δεν το δέχονται και ας τους είπα πως μου το ανέφερε ο τεχνικός του σέρβις.

    Τον συγκεκριμένο τεχνικό τον έδιωξαν απο ότι έμαθα χθες το πρωί... Ο σηριαλ να ήταν !!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crane : 16-11-16 στις 13:11

  11. #10
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί μιλάμε για καπνούς και ντουμάνια και έλλειψη εξαερισμού για να φεύγουν τα ντουμάνια... Κανένας φούρνος που ξέρω δεν έχει τσιμινιέρα, γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται, γιατί ένας κανονικός φούρνος που χρησιμοποιείται κανονικά (δεν στάζουν ζουμιά από τα ταψιά, δεν πετάει συντριβάνια λίπους το φαγητό, και καθαρίζεται τακτικά) ΔΕΝ βγάζει καπνό. Αυτό ίσχυε ανέκαθεν, ακόμη και στο φούρνο της γιαγιάς μου που προφανέστατα δεν είχε καμία μοντέρνα προηγμένη λειτουργία. Αρα για να καπνίζει ο φούρνος, ή δεν χρησιμοποιείται σωστά, ή έχει σχεδιαστικό/κατασκευαστικό ελάττωμα.

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nyannaco για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    klik (17-11-16)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [AEG] Αλλαγή διακόπτη φούρνου aeg με 0+9 θέσεις
    από Μiχαλης στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-16, 10:06
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 11:49
  3. [Bosch] Εντοιχιζόμενος φούρνος & εστία HEN330540/01 TYPE HTHE33
    από sonak στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-15, 14:27
  4. [ AEG] πλυντήριο πιάτων AEG FAVORIT MD 20
    από vsacegr στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 02:34
  5. [Siemens] Πλυντήριο Πιάτων 45CM εντοιχισμένο
    από fpotsis στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-15, 00:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας