Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστός ο Νίκος (nyannaco)! Αυτά ήθελα να γράψω, με πρόλαβες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Googlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο φούρνος λοιπόν 99% δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα!

    Πολύ απλά διάλεξες ή δεν ρώτησες ή σου πούλησαν χωρίς να σου εξηγήσουν, έναν φούρνο ο οποίος δεν έχει εξαερισμό θαλάμου!
    Λογικό είναι πως όταν δεν υπάρχει εξαερισμός θαλάμου να παρουσιάζει καπνούς!
    Μαζεύει μέσα τους υδρατμούς και τους καπνούς από τα ψητά και όταν ανοίγεις την πόρτα βγαίνει ένα σύννεφο!

    Που το παράλογο;

    Πολύ απλά θα έπρεπε να αγοράσεις έναν φούρνο με εξαερισμό θαλάμου ή με καταλύτη ώστε να "καίει" τους καπνούς - οσμές!

    Φυσικά ο φούρνος λειτουργεί τέλεια σύμφωνα με τις προδιαγραφές του!

    Για να λυθεί αυτό πολύ απλά χρειάζεσαι έναν διαφορετικό φούρνο με διαφορετική τεχνολογία - δυνατότητες!
    ( Γι αυτό είναι και τόσο φτηνός σε σχέση με άλλους που έχουν 600+ ευρώ)
    Εγώ δεν έχω δει ποτέ και πουθενά φούρνο να βγάζει καπνούς.
    Ή πηγαίνω μόνο σε σπίτια με ακριβό φούρνο, ή δεν υπάρχουν φούρνοι για τους οποίους να μην είναι παράλογο το να καπνίζουν.
    You only live twice.

  2. #12
    Το avatar του χρήστη Googlis
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη κατι ειναι φτηνο δηλαδη πρεπει να ειναι και σκαρτο θεωρεις;

    Για να πεσει η τιμη δεν θα διαφωνησω για ελλειψη τεχνολογιων,αλλα βασικες λειτουργιες;δηλ σαν τι;να μην εχει πορτα ο φουρνος;
    Εσυ πως ξερεις οτι ο φούρνος λειτουργει τελεια;ειδες καποιες οδηγιες εγκαταστασης;για ανεβασε τες να τις δουμε και εμεις.οποτε οφειλετε σε λαθος εγκαταστασης;σε αυτο δεν οφειλε ο αντιπροσωπος που ηρθε να το γνωριζει;
    Βρε Βασίλη, να ήσουν παντελώς άσχετος με τα ηλεκτρονικά-ηλεκτρολογικά να έλεγα οκ!
    Κάνε μια έρευνα αγοράς να δεις τι παίζει και αν βγάλεις διαφορετικά συμπεράσματα πολύ ευχαρίστως να τα συζητήσουμε.
    Άσε τις χαζομάρες με το να λείπει η πόρτα, πχ σε αρκετά φτηνά μοντέλα όμως δεν έχουν αντίσταση αεροθέρμου και χρησιμοποιούν τις πάνω-κάτω και τον ανεμιστήρα για το αερόθερμο.
    Προφανώς για να γράφω κάτι έχω να πώ, και μάλλον όχι ό,τι μου κατέβηκε στην γκλάβα μου.
    Όχι δεν οφείλεται σε κακή εγκατάσταση, οκ το κόψιμο στο πίσω μέρος βοηθά αλλά δεν είναι η λύση.
    Πολύ απλά ο φούρνος (καμπίνα-θάλαμος) δεν έχει εξαερισμό ή καταλύτη, συνεπώς μαζεύει κάπνα - υδρατμούς από τα ψητά και όταν ανοίγεις την πόρτα βγαίνει ένα "σύννεφο".
    Αυτό δεν διορθώνεται, έτσι είναι η λειτουργία του.

  3. #13
    Το avatar του χρήστη MacGyver
    Μέλος
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Αν και δεν είμαι σχετικός με το αντικείμενο, αλλά σαν χρήστης, συντηρητής του δικού μου και παρατηρητής θα κάνω μερικές απλές ερωτήσεις.
    Φαντάζομαι ο φούρνος είναι κλειστός, χωρίς την εξαγωγή που είχαν επάνω στην κεραμική εστία, όπως έχει και ο δικός μου AEG.
    Διάβασα για φίλτρα καταλύτη που δεν γνωρίζω αλλά φαντάζομαι τι κάνουν και προφανώς δεν έχεις.

    Άρα έχεις έναν κλειστό θάλαμο και για να το πουλάει μία τέτοια εταιρία φαντάζομαι κυκλοφορεί ευρέως και από άλλες και φυσικά δουλεύει ίσως με κάποιους περιορισμούς σε σχέση με τον φυσικό εξαερισμό, όπου και καπνογόνο να ανάψεις ο εξαερισμός θα το βγάλει έξω.

    Για να μην αναφέρω την φράση δεν ξέρετε να μαγειρεύετε και προσβληθείτε, όπως και έγινε, θα το πω διαφορετικά: γνωρίζετε σίγουρα να τον χρησιμοποιείτε σωστά;
    Το ότι μαγειρεύατε στον άλλον και ο απορροφητήρας τα πετούσε έξω δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε και τότε καπνός!

    Για να μην γράφω μακρινάρι, θα ξεκινήσω ανάποδα, με τον συνήγορο του καταναλωτή αγκαζέ:
    έστω ότι σου πούλησαν χαλασμένο πράγμα, η χάλασε αργότερα, όπως εικάζεται.
    Από τεχνικής άποψης να ρωτήσω όλους τους συμπολεμιστές του φόρουμ: πώς μεταφράζεται τεχνικά αυτό, τι εξάρτημα χάλασε και βγαίνει αυτό το ντουμάνι;

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    klik (17-11-16)

  5. #14
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Δεν καταλαβαινω πιο ειναι το προβλημα,το φαγητο βραζει και βγαζει ατμο και οχι καπνο σωστα?Αυτος ο ατμος απο καπου θα βγει,δεν μπορει να παραμεινει μεσα στο φουρνο,ειτε σιγα σιγα ειτε αποτομα το σηγουρο ειναι οτι θα βγει,Υπαρχουν φαγητα που κατα το μαγειρεμα βγαζουν πολυ ατμο και αλλα οχι,π.χ. τα φασολια φουρνου ντουμανιαζουν,η πιτσα ομως οχι.Απο προσωπικη εμπειρια δεν εχω δει καμια κουζινα που αναλογα το φαγητο να μην βγαζει και τον αναλογο ατμο.Εχω δει περιπτωσεις που ο καπνος και οχι ατμος ειναι γιατι κατι χυθηκε στο πατωμα του φουρνου π.χ. λαδι.Ο φιλός γραφει οτι εχει και σχετικο βιντεο,αν μπορει ασ το ανεβασει μηπως και ειναι κατι αλλο.

  6. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Μα ο φίλος μας εδώ αναφέρεται σε καπνό,όχι σε ατμό.
    You only live twice.

  7. #16
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Καπνος σημαινει οτι κατι καιγεται,εκει το προβλημα παει αλλου.

  8. #17
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Παίζει πάντα βέβαια και το σενάριο ο/η μάγειρας/σσα να βλέπει τούρκικα και να καίει το φαγητό, οπότε δικαιολογείται ο καπνός

  9. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Googlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε Βασίλη, να ήσουν παντελώς άσχετος με τα ηλεκτρονικά-ηλεκτρολογικά να έλεγα οκ!
    Κάνε μια έρευνα αγοράς να δεις τι παίζει και αν βγάλεις διαφορετικά συμπεράσματα πολύ ευχαρίστως να τα συζητήσουμε.
    Άσε τις χαζομάρες με το να λείπει η πόρτα, πχ σε αρκετά φτηνά μοντέλα όμως δεν έχουν αντίσταση αεροθέρμου και χρησιμοποιούν τις πάνω-κάτω και τον ανεμιστήρα για το αερόθερμο.
    Προφανώς για να γράφω κάτι έχω να πώ, και μάλλον όχι ό,τι μου κατέβηκε στην γκλάβα μου.
    Όχι δεν οφείλεται σε κακή εγκατάσταση, οκ το κόψιμο στο πίσω μέρος βοηθά αλλά δεν είναι η λύση.
    Πολύ απλά ο φούρνος (καμπίνα-θάλαμος) δεν έχει εξαερισμό ή καταλύτη, συνεπώς μαζεύει κάπνα - υδρατμούς από τα ψητά και όταν ανοίγεις την πόρτα βγαίνει ένα "σύννεφο".
    Αυτό δεν διορθώνεται, έτσι είναι η λειτουργία του.
    Χαζομαρες;
    Σχεδον ολοι οι φουρνοι εχουν γριλιες εξαερισμου στο πισω μερος.για να δουλέψει αυτος ο εξαερισμος ομως χρειαζεται το κουτι εντοιχισμου να μην ειναι κουτι κλειστο.
    Αν παλι εχει εξαερισμο που θελει σωληνα ωστε να τον αποριψει εκτος κουτιού-σπιτιου παλι θελει συγκεκριμένη κατασκευη.
    Οποτε αν ειναι κατι απο αυτα τα δυο δεν εχει γινει σωστη τοποθετηση.
    Αν ξερεις κατι παραπανω αναφερε το λοιπον να μαθαινουμε και εμεις.εγω σε μια αναζητηση που εκανα ειδα γεματο αρνητικες και σχολια για τον συγκεκριμενο φουρνο,ειναι ολοι αυτοι αδαεις νοικοκυρες/δες;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί μιλάμε για καπνούς και ντουμάνια και έλλειψη εξαερισμού για να φεύγουν τα ντουμάνια... Κανένας φούρνος που ξέρω δεν έχει τσιμινιέρα, γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται, γιατί ένας κανονικός φούρνος που χρησιμοποιείται κανονικά (δεν στάζουν ζουμιά από τα ταψιά, δεν πετάει συντριβάνια λίπους το φαγητό, και καθαρίζεται τακτικά) ΔΕΝ βγάζει καπνό. Αυτό ίσχυε ανέκαθεν, ακόμη και στο φούρνο της γιαγιάς μου που προφανέστατα δεν είχε καμία μοντέρνα προηγμένη λειτουργία. Αρα για να καπνίζει ο φούρνος, ή δεν χρησιμοποιείται σωστά, ή έχει σχεδιαστικό/κατασκευαστικό ελάττωμα.
    Η δεν τοποθετηθηκε σωστα...

  10. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Εριξα μια προχειρη ματια και ειδα στην εγκατασταση οτι ειναι όπως οι περισσοτεροι φουρνοι.θελει κενα απο κατω αποσταση απο πισω και 200τετρ.εκατ διατομη προς τα πανω να φευγει η ζεστη.υπαρχουν αυτα τα ανοιγματα;

    Τωρα το ειδα .εχει αναρτησει σχεδιο στο ποστ 3.λειπει μονο η ενδειξη(φαινεται λιγο) οτι θελει κενο απο πίσω το πανω ντουλαπι.

  11. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί μιλάμε για καπνούς και ντουμάνια και έλλειψη εξαερισμού για να φεύγουν τα ντουμάνια... Κανένας φούρνος που ξέρω δεν έχει τσιμινιέρα, γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται, γιατί ένας κανονικός φούρνος που χρησιμοποιείται κανονικά (δεν στάζουν ζουμιά από τα ταψιά, δεν πετάει συντριβάνια λίπους το φαγητό, και καθαρίζεται τακτικά) ΔΕΝ βγάζει καπνό. Αυτό ίσχυε ανέκαθεν, ακόμη και στο φούρνο της γιαγιάς μου που προφανέστατα δεν είχε καμία μοντέρνα προηγμένη λειτουργία. Αρα για να καπνίζει ο φούρνος, ή δεν χρησιμοποιείται σωστά, ή έχει σχεδιαστικό/κατασκευαστικό ελάττωμα.
    Αυτό ακριβώς φίλε μου λέω και εγώ. Ήρθε δεύτερη φορά τεχνικός .Τράβιξε φωτογραφίες όλο τον φούρνο τα τοιχώματα κλπ.

    Σε ερώτηση δική μου εαν είναι καθαρός μου λέει εντάξει μια χαρά είναι. Αλλά βλέποντας ότι θα έχει πρόβλημα άρχισε να μου λέει κουλά πράγματα και κατα την γνώμη μου αυτονόητα του στυλ :

    1. Αυτός : Μην αφήνετε φαγητό στο φούρνο με το πέρας του ψησίματος Εγώ : Ποτέ δεν αφήνουμε το φαγητό στο φούρνο ούτος η άλλος.
    2 Αυτός : Να έχετε χαμηλή την θερμοκρασία στο φούρνο όχι π.χ 200 βαθμούς... Εγώ : Ψήνω με βάση τα χαρακτηρηστικά που μου λέει το βιβλιαράκι
    3 Αυτός : Μια φορά την εβδομάδα να τον καθαρίζετε με τα δικά μας καθαριστηκά(της electrolux..)που μπορείτε να πάρετε. Εγώ : ΟΚ !!

    Για να μου αποδείξει ότι ο φούρνος είναι λερωμένος άναψε μόνο την αντίσταση και προφανώς ότι είχε επάνω η αντίσταση άρχισε να το καίει. Δεν ψήνουμε ποτέ με αντίσταση και σε ερώτηση ότι οποιοδήποτε φούρνο βάλεις στην αντίσταση θα βγάλει κάπνα δεν απάντησε.

    Αφού πάρετε το καθαριστικό μας θα αλοίψετε με πινέλο τα τοιχώματα όχι επάνω στην αντίσταση και θα τον ανάψετε στους 250 βαθμούς.Μετά αφού κρυώσει θα τον καθαρίσετε και θα είστε οκ.

    Για να μην κουράζω τους φίλους εδώ εγώ αυτό που κατάλαβα και στο τέλος του ξέφυγε είναι πως ο φούρνος δεν έχει καλό σύστημα φιλτραρίσματος και εξαγωγής της τσικνας που βγαίνει στο περιβάλλον. Αυτό το παραδέχτηκε οταν πήρε ο προιστάμενος του και τον ρώτησε τι έγινε και αν του έδειξα το βίντεο. Του είπε ναι μου έδειξε το βίντεο εντάξει προιστάμενε ο φούρνος έχει 4 τρύπες αυτό μπορεί να κάνει....

    Βαρέθηκα και δεν βγάζει άλλο νόημα. Θα τον έχω καθαρό θα προσπαθώ να μειώνω το ψήσιμο και ας το βάζω κανα δύωρο ποιο πριν. Μέχρι να τα παίξει εντελώς....

    Ποτέ ξανα άλλη μάρκα εκτός απο MIELE ή PITSOS κατα την γνώμη μου.Μπορεί και να κάνω λάθος.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [AEG] Αλλαγή διακόπτη φούρνου aeg με 0+9 θέσεις
    από Μiχαλης στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-16, 10:06
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-16, 11:49
  3. [Bosch] Εντοιχιζόμενος φούρνος & εστία HEN330540/01 TYPE HTHE33
    από sonak στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-15, 14:27
  4. [ AEG] πλυντήριο πιάτων AEG FAVORIT MD 20
    από vsacegr στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 02:34
  5. [Siemens] Πλυντήριο Πιάτων 45CM εντοιχισμένο
    από fpotsis στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-15, 00:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας