Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή Τρόπος εύρεσης ακριβούς θερμοκρασίας σε ψηφ. θερμοστάτες .

    Τι θα κάνατε εσείς αν π.χ. είχατε 2 διαφορετικούς ψηφιακούς θερμοστάτες (ή και θερμόμετρα ψηφιακά ή αναλογικά ) και στην λειτουργία τους διαπιστώνατε ότι οι 2 αυτοί θερμοστάτες δείχνουν άλλα αντί άλλων? (διαφορά 2 βαθμούς στην περίπτωση μου ) . Και μιλάμε για ζητούμενο με ακριβή θερμοκρασία δεκαδικής ένδειξης π.χ. 37,7 βαθμούς (για κλωσσομηχανή)

    1) Πως επαληθεύεις ποιο από τα 2 θερμόμετρα λέει την αλήθεια ? (έχω και άλλα 2 θερμόμετρα και αυτά δείχνουν ότι νάναι )

    2) Τους 2 παραπάνω θερμοστάτες , έχω τοποθετήσει τα άκρα αισθητήρια τους κολλητά και μαζί για να αποκλείσω το ενδεχόμενο να είναι από διαφορά θέσης τους .
    3) Επίσης τους 2 θερμοστάτες τους δοκίμασα παρατεταμένα και μεγάλο χρονικό διάστημα) στον ίδιο χώρο (μπας και το άλλο θερμόμετρο είχε κάποια καθυστέρηση στην πραγματική ένδειξη ) ..... αλλά τίποτα πάλι έχουν διαφορές στην ένδειξη . (και όμως όλοι οι κατασκευαστές λένε "θερμοστάτες ακριβείας " )
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 10-11-16 στις 19:26

  2. #2
    Το avatar του χρήστη briko
    Μέλος
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Πέτρο καλώς ήρθες στο κλαμπ.
    Εγώ όταν προσπαθούσα να βρω ακρίβεια στο θερμοστάτη για την κλωσομηχανη έφαγα τα μούτρα μου .
    Πήγα από την ΕΜΗ στο αεροδρόμιο μέχρι και τις αλλαντοβιομηχανίες στην περιοχή και δεν βρήκα άκρη.
    Η ακρίβεια όπως λες είναι 0,1 βαθμόC αλλά η ένδειξη μπορεί να είναι έως και 1 βαθμό + -.
    Πως βρίσκεις άκρη ? με ένα θερμόμετρο ιατρικό μετράς την θερμοκρασία σου στην μασχάλη σου και αντίστοιχα με τον αισθητήρα σου ( ο δικός μου ήταν ο 18Β20).
    Με άλλο τρόπο βρήκα από EBAY 20 αισθητήρες (με 1 ευρώ ο κάθε ένας) και τους δοκίμασα.
    Ο κάθε ένας είχε διαφορετική θερμοκρασία φυσικά.
    Έβγαλα στον μέσο όρο 2 αισθητήρες και με αυτούς κινήθηκα οι οποίοι ήταν και ποιο κοντά στον τρόπο με το θερμόμετρο.
    Πάντως τα αυγά ΔΕΝ θέλουν και τόσο ακρίβεια θερμοκρασίας όσο νομίζεις.
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Για αυτες τις θερμοκρασίες η μεθοδος του υδατολουτρου (συν τριτο προτυπο θερμομετρο) δουλευει παρα πολυ καλα.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε συντοπίτη .
    Πως βρίσκεις άκρη ? με ένα θερμόμετρο ιατρικό μετράς την θερμοκρασία σου στην μασχάλη σου και αντίστοιχα με τον αισθητήρα σου ( ο δικός μου ήταν ο 18Β20).
    Δεν είναι άσχημη ιδέα ... (άλλο να αγοράζεις θερμόμετρα από όπου νάναι και άλλο από πιο επίσημους πωλητές ) . Τώρα το πείραμα με την μασχάλη , χμμμ (λίγο χλωμό για ακρίβεια δεκαδικών) τέλος πάντων.

    Ο κάθε ένας είχε διαφορετική θερμοκρασία φυσικά.
    Χαμός γίνεται !! μερικά έχουν και αποκλείσεις 1 έως 1,5 ολόκληρους βαθμούς ! . Είναι να λες αν υπάρχει λόγος να αγοράζεις θερμοστάτες δήθεν "δεκαδικής ακρίβειας " .

    Για αυτες τις θερμοκρασίες η μεθοδος του υδατολουτρου (συν τριτο προτυπο θερμομετρο) δουλευει παρα πολυ καλα.
    Ευχαριστίες και στο Hurt 30. Δηλαδή? πάμε κάπου σε "επιστημονικά σεμινάρια"?
    http://cqs.gr/AccTemperature.aspx
    Εντάξει φίλε είπαμε απόκλιση δεκαδική κατά 0,1 αλλά όχι και 0,03 !!!
    Απλά έλεγα που θα πάρω βάση μια "αληθινή θερμοκρασία " για να την χρησιμοποιήσω ως καλιμπράρισμα πάνω στους θερμοστάτες .

  5. #5
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Πετρο το ποιο στανταρ ειναι νερο με αρκετα παγακια μεσα για 0 και νερο που βραζει για 100 βαθμους.
    Πρεπει βεβαια τα αισθητηρια σου να αντεχουν σάυτες τισ συνθηκες αλλα εχουν πραγματικα μεγαλη ακριβεια(εκτος και εισαι σε μεγαλο υψομετρο οποτε αλλαζει το πραγμα)
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΣΚΛΗΚΟΣ (13-11-16), vasilimertzani (10-11-16)

  7. #6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστίες και στο Hurt 30. Δηλαδή? πάμε κάπου σε "επιστημονικά σεμινάρια"?
    http://cqs.gr/AccTemperature.aspx
    Εντάξει φίλε είπαμε απόκλιση δεκαδική κατά 0,1 αλλά όχι και 0,03 !!!
    Απλά έλεγα που θα πάρω βάση μια "αληθινή θερμοκρασία " για να την χρησιμοποιήσω ως καλιμπράρισμα πάνω στους θερμοστάτες .
    Εύκολο είναι.
    Πέρνεις μια λεκάνη (όσο πιο μεγάλη τόσο πιο καλά-ενάξει όχι και πισίνα). Ζεσταίνεις νερό (induction heater, βραστήρα, θερμοσίφωνα ό,τι έχεις)σε θερμοκρασία κοντά σε αυτό που σε ενδιαφέρει. ανακατέβεις το νερό με μια κουταλα και περίπου στην μέση του όγκου του νερού βάζεις τα αισθητήρια. Δεν χρειάζεσαι να είναι κολλημένα μεταξύ τους αλλά σχετικά κοντά.

    Με αυτό τον τρόπο σε θερμοκρασία δωματίου με ένα κουβά σφουγγαρίσματος γεμάτο νερό στους 45 βαθμους (και ανακάτεμα καθε 15-20 δευτερόλεπτα) έχεις το χρόνο να μετρήσεις και να τα καλιμπράρεις κιόλας. Η ακριβής θερμοκρασία δεν έχει σημασία (θα πέφτει άλλωστε) αλλά μπορείς να μετρήσεις offset.

    Γενικά όσο περισσότερο το νέρο τόσο πιο πολύ χρόνο έχεις και τόσο περισσότερη ακρίβεια. Με λίγη προσοχή μπορείς να πετύχεις τουλάχιστον 0.5oC ακρίβεια. Κάπως έτσι είναι και με τα παγάκια, αλλά καλύτερα να καλιμπράρεις κοντα σην θερμοκρασία που θέλεις...

    Αν δεν θέλεις να μπλέξεις και σε ενδιαφέρει πολύ το θέμα στείλτα μου να σου τα μετρήσω και να στα καλυμπράρω αν γίνεται (χωρίς κόστος).

  8. #7
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Ουαν αγόρασα 4 ψηφιακούς θερμοστάτες θερμόμετρα και είχα αποκλίσεις περίπου 1 βαθμό + ή 1 βαθμό - παρατήρησα ότι η ζημιά γινόταν από το sensora δηλαδή το καλώδιο με το NTC στην άκρη δεν ήταν π.χ 10ΚΩ στους 25 βαθμούς. Ενώ είχα όλους τους αισθητήρες μαζεμένους για να μην έχω απόκλιση λόγω θέσης ο ένας ήταν 9.5 KΩ ο άλλος 9,7 ο άλλος 10,1 κ.ο.κ Οπότε απλά έβαλα αυτούς με τα πιο κοντινά νούμερα μαζί και τους ζευγάρωσα. Το έζησα κι εγώ αυτό το θεματάκι μόνο που εγώ δεν είχα κλωσόπουλα κι έτσι δεν ασχολήθηκα παραπάνω.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  9. #8
    Το avatar του χρήστη MacGyver
    Μέλος
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    Δύσκολη περίπτωση ειδικά σε αυτά που έχουν άγνωστης ακρίβειας αισθητήριο όπως τα γνωστά NTC 10K/25°C
    Στα ψηφιακά αισθητήρια, θεωρητικά είναι γνωστός ο τύπος και άρα η ακρίβεια, όπως το 18B20 που έχει ±0.5°C
    Η εύρεση των άκρων 0-100 είναι δύσκολη και δεν εξασφαλίζει και την ίδια ακρίβεια σε όλη την περιοχή.
    Αφού σε ενδιαφέρει η θερμοκρασία κοντά στην ανθρώπινη, η καλύτερη μέθοδος είναι η μασχάλη, όπως ειπώθηκε.
    Τα θερμόμετρα σώματος είναι για πολύ μικρή περιοχή θερμοκρασιών, οπότε έχουν και πολύ καλύτερη ακρίβεια.
    Διάβασε για τις θερμοκρασίες μασχάλης, στόματος κλπ για πάρεις απαντήσεις για τις μικροδιαφορές.
    Ο πατέρας μου είχε εκκολαπτήριο με ζεστό νερό σε χάλκινο σωλήνα, και ζεσταίνονταν με φιτίλι και πετρέλαιο.
    Το θερμόμετρο, ένα γυάλινο αναλογικό.
    Μήπως χαθήκατε στον ψηφιακό κόσμο;

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού σε ενδιαφέρει η θερμοκρασία κοντά στην ανθρώπινη, η καλύτερη μέθοδος είναι η μασχάλη, όπως ειπώθηκε.
    Τα θερμόμετρα σώματος είναι για πολύ μικρή περιοχή θερμοκρασιών, οπότε έχουν και πολύ καλύτερη ακρίβεια.
    Διάβασε για τις θερμοκρασίες μασχάλης, στόματος κλπ για πάρεις απαντήσεις για τις μικροδιαφορές.
    Πράγματι αυτό θα κάνω , και είναι η πλησιέστερη / ευκολότερη / σταθερή λύση , (μου διέφυγε τελείως ότι αυτά τα θερμόμετρα έχουν ήδη ευδιάκριτη περιοχή μέτρησης και δεκαδικών βαθμών θερμοκρασίας ) .

    Μήπως χαθήκατε στον ψηφιακό κόσμο;
    Πράγματι όσο πάμε γινόμαστε κουτορνίθια και δεν μπορούμε όντως να καταφέρουμε αυτό που καταφέρνει μια απλή κότα χωρίς ψηφιακά μέσα !!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρύθμιση θερμοκρασίας ψυγείου
    από fortis στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-16, 12:14
  2. [Ραδιόφωνο] AKAI Fm Receiver-Πρόβλημα θερμοκρασίας.....
    από balantis20 στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-14, 22:52
  3. Επισκευή probe θερμοκρασίας φούρνου
    από tgi στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-13, 07:22
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-13, 16:29
  5. [Neff] Πρόβλημα με ρύθμιση θερμοκρασίας
    από Sthol στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-12, 03:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας