Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 65
  1. #1
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή Η Οδυσσεια ενος Pitsos NFP 2401

    Συναδελφοι σας χαιρετω,αντιμετωπιζω ενα προβλημα και μαλιστα μεγαλο με ενα ψυγειο Pitsos No Frost μοντελο NPF 2401 το οποιο εχω εδω και 16 χρονια.

    Εχει τον θερμοστατη δεξια μαζι με το λαμπακι & εναν αλλον ρυθμιστη κατω απο την καταψυξη που ρυθμιζει ποσος αερας θε περασει απο αυτην μεσα στην συντηρηση.Ολα αυτα τα χρονια ο θερμοστατης ηταν στο 4 το καλοκαιρι και στο 3-3,5 τον χειμωνα.

    Το ψυγειο εχει εναν ανεμιστηρα στην καταψυξη και ειναι με χρονοδιακοπτη στην πλατη της καταψυξης.

    Επι 16 χρονια δεν ειχε παρουσιασει απολυτως τιποτα ! Δεν ειχε ερθει τεχνικος για κανεναν λογο και μονο μια φορα ανεβασε θερμοκρασια επειδη η συζυγος ειχε "μπουκωσει" τις διοδους του αερα με σακουλακια κλπ.

    Το ξανακανε πριν ενα μηνα & επειδη η κατασταση ηταν κακη ειπε να του κανω κι εγω για 1η φορα αποψυξη...εμ τι το θελα; Απο τοτε αρχισαν τα προβληματα !

    Η αποψυξη ηταν βιαστικη επειδη δεν ειχα χρονο,οταν το εβαλα μπρος πηρε αλλα την αλλη μερα ειδαμε χαμηλη θερμοκρασια στην συντηρηση,εφθασε τους ) βαθμους,παγωναν ακομη και τα σταφυλια.Δεν ηξερα τι αλλο αν κανω & στον πανικο μου επανω το εκλεισα απο τον θερμοστατη για λιγη ωρα μπας και ηρεμησει γιατι αλλιως θα γινοντουσαν ολα κοκκαλο εκει μεσα.

    Με το που το ξαναβαζω παλι στα 4...τιποτα.περιμενω...τιποτα...ψυγειο τελος.
    Παιρνω τηλεφωνο και ερχεται τεχνικος,αλλαγη θερμοστατη,ΟΚ δουλεψε 1 μερα και την επομενη παλι τελος,δηλαδη σταματαγε το βραδυ κατα τις 11 και ξαναπαιρνε μπρος μετα απο 10-12 ωρες με αποτελεσμα η καταψυξη να φθανει τους ) βαθμους ή και +2
    Τον ξαναφωναζω μου λεει ειναι ο χρονοδιακοπτης στην πλατη,τον αλλαζει,δουλευει 3 μερες και παλι τα ιδια.Τον ξαναφωναζω και μου βαζει αλλον χρονοδιακοπτη με τον οποιο δουλεψε 3-4 μερες και ξανα παλι τελος.

    Τον φωναζω ξανα,μου λεει μοτερ πεθαμενο (οντως δεν ακουγονταν σχεδον τιποτα) μου λεει ισα-ισα που στελνει ακι μονο ο ανεμιστηρας της καταψυξης δουλευει και αυτον ακους νομιζοντας πως δουλευει το ψυγειο.

    Αλλαζει μοτερ,βαζει φρεον,αλλαζει παλι θερμοστατη γιατι με τον προηγουμενο δεν αναβε το λαμπακι και λεει ΟΚ,οντως το ψυγειο δουλεψε 3-4 μερες κανονικοτατα δηλαδη καταψυξη -18 βαθμους και συντηρηση +5 βαθμους ομως ξαφνικα χτες απο το 3 πηγα τον θερμοστατη στο 2,5 επειδη η συντηρηση ηταν χαμηλη και μετα απο λιγο οταν εσβησε το μοτερ δεν ξαναπηρε !

    Απο χτες το βραδυ εως σημερα 10 το πρωϊ που σας γραφω τιποτα,το μονο που ακουγεται ειναι το γραναζακι του χρονοδιακοπτη που γυριζει.

    Πλακετα δεν εχει,τιποτα αλλο να αλλαχτει δεν βλεπω...τι φταιει; Ο τεχνικος δεν το πιστευε,μου λεει δεν ειναι δυνατον !
    Τι ειναι αυτο που καθε τοσο σταματασει το ψυγειο μου; Υπαρχει κατι που δεν εχουμε προσεξει;
    Εχω πεταξει 2 φορες πραγματα και παμε για 3η,εκτος απο το οικονομικο θεμα ειναι & θεμα διαβιωσης συν τα νευρα μου.
    Εαν μπορει καποιος φιλτατος να με βοηθησει...

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    τι να πω. αυτο κι αν ειναι οδυσσεια!!!!

  3. #3
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Το μοτερ που μου εβαλε ειναι της Embraco 1/3 hp με φρεον R134a 219 και ψυξη στα watt.Το παλιο ειναι για ανακυκλωση μα δεν διαβαζετε καλα η ταμπελα του.

    Οταν δουλευε ειχα παρατηρησει να πιανει ο σωληνας παγο,σαν γαναδα που λεμε,απο το μοτερ σχεδον ως πανω την καταψυξη,σαν να ειχε πιασει λιγο χιονι.
    Απο το τηλεφωνο ο τεχνικος μου ειπε δεν πειραζει αμα κανει νερα τοτε θα το δουμε.

    Σκεφτομαι πως κατι καιει τον θερμοστατη,εχουμε αλλαξει 2 σε συντομο χρονικο διαστημα,δεν μπορω να σκεφτω το γιατι γινεται αυτο.

    Εχω δωσει ως τωρα γυρω στα 370 ευρω,αμα ηξερα τι θα τραβαγα θα τα εδινα προκαταβολη για νεο ψυγειο ομως τωρα τι κανουμε;

  4. #4
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.164

    Προεπιλογή

    Αν παίξεις δηλαδή με το θερμοστάτη, λίγο πάνω κάτω, δεν ξεκινά το μοτέρ;

  5. #5
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Οχι φιλε μου,τιποτα,το μονο που ακουγεται ειναι το γραναζακι του χρονοδιακοπτη,το φωτακι μεσα αναβει.

    Χτες βραδυ το ψυγειο δουλευε,ο θερμοστατης ηταν στο 3 και επειδη η συντηρηση ηταν χαμηλη τον πηγα στο 2,5.Οταν ομως σταματησε [για το γνωστο 20 λεπτο] εκτοτε δεν ξεκινησε ποτε ως τωρα που σας γραφω.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    ο τεχνικος τι λεει? αλλον ρωτησες? αν και λιγο δυσκολο να σου πει καποιος απο μακρυα.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Ο τεχνικος [αλλος απο την ιδια εταιρια ομως] λεει πως δεν επρεπε να πιανει παγο & πως μαλλον ειναι λαθος ο προηγουμενος θερμοστατης [λαθος κωδικος] τουτεστιν παλι νεα επισκεψη.Για 3η φορα αναγκαζομαι να πεταξω πραγματα γιατι δεν σωζονται ολα με το ψυγειο του αυτοκινητου και τις παγοκυστες.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη Googlis
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Δημήτρη έμπλεξες...

    Κατ αρχάς όταν καλούμε έναν τεχνικό κάνουμε ο,τι μας προτείνει. Ζητάμε να μας εξηγήσει τι απαιτείται και τι είναι προαιρετικό. Ότι απαιτείται σημαίνει ότι χωρίς αυτά δεν θα δουλέψει άψογα, ότι είναι προαιρετικό πχ φιλτρο οσμών, σημαίνει πως και χωρίς αυτά η συσκευή θα λειτουργεί άψογα. Έτσι καταφέραμε να επωμισθεί την ευθύνη της επισκευής ο τεχνικός.

    Βέβαια υπάρχουν και κάποιες βλάβες που δεν μπορούν να βρεθούν με την μία, εκεί πρέπει ο τεχνικός να πας πει πχ: αρχικά αλλάζουμε θερμοστάτη με συνολικό κόστος χ ευρώ, αλλά υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να θελει και πχ μοτέρ που αν χρειαστεί υπάρχει μία επιβάρυνση επιπλέον άλλα ψ ευρώ.

    Και αν κάνεις ο,τι έχετε συμφωνήσει και δεν φτιαχτεί, ό,τι επιπλέον προκύψει τα πληρώνει εκείνος, ας έκανε σωστή διάγνωση και επισκευή, δεν φταίει ο πελάτης.

    Στην περίπτωση σου όμως αν δεν έγιναν αυτά τότε έμπλεξες χοντρά.....

    Γιατί αν φωνάξεις έναν άλλο τεχνικό, και δεν έχει κάνει ο προηγούμενος κάποια οφθαλμοφανή λαθάρα, τότε δεν είναι καθόλου παράξενο να ξεκινήσει από το μηδέν.
    δηλαδή να σου βάλει νέο θερμοστάτη, αλλαγή υγρών ίσως και μοτέρ.
    Οπότε θα σου πάει χρυσό....

  9. #9
    Το avatar του χρήστη Δημ.Φυλακτος
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητριος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Βορεια Ευβοια
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολυ παιδια για το ενφιαφερον !

    Την ολη υποθεση την εχει αναλαβει εξ'αρχης μια εταιρια απο την οποια εχω δει ως τωρα 3 τεχνικους,εχω πληρωσει ως τωρα θερμοστατη+χρονοδιακοπτη+μοτερ με αλλαγη υγρων κλπ.

    Τον 2ο θερμοστατη & 2ο χρονοδιακοπτη δεν τον εχω πληρωσει,τον πηραν πισω και δεν ζητησαν μια.

    Σημερα ηρθε ενας απο τους 3 & εριξε φταιξιμο σε αυτον που του προμηθευσε "απο την αποθηκη" τον 2ο θερμοστατη γιατι ηταν λεει λαθος ο κωδικος αρα δεν εκανε για αυτο το ψυγειο.
    Επισης μου ειπε πως αυτο που ανεφερε ο προηγουμενος [πως το παγωμα του σωληνα ειναι ας πουμε φυσιολογικο] δεν ισχυει.

    Μου εβαλε δωρεαν αλλον θερμοστατη & το μοτερ δουλευει ως τωρα κανονικα ομως κατσε να περασουν 2 μερες να δω μηπως γινει τιποτα αλλο.

    Το παλιο μοτερ μου το εδωσαν,οντως τωρα τελευταια ακουγοταν σαν ψοφιο [16 χρονια ειχε στην πλατη του] οπως και τον 1ο θερμοστατη για δειγμα στο μελλον.

    Αυτα που θελω να σας ρωτησω ειναι το εξης:
    - Ο σωληνας απο το μοτερ στην καταψυξη ειναι φυσιολογικο να εχει απο εξω λιγο παγο;
    - Τα τοιχωματα [εξωτερικα δηλαδη] του ψυγειου μονο στην καταψυξη ειναι ζεστα,ετσι πρεπει να ειναι; [επειδη το ψυγειο ηταν σαν εντοιχισμενο δεν το ειχα καταλαβει ποτε μου]
    - Ο κυκλος 6 ωρες ψυξη και 20' αποψυξη ειναι πανω-κατω ενδεδειγμενος για ολο το 24ωρο;

  10. #10
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημ.Φυλακτος Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτα που θελω να σας ρωτησω ειναι το εξης:
    - Ο σωληνας απο το μοτερ στην καταψυξη ειναι φυσιολογικο να εχει απο εξω λιγο παγο;
    - Τα τοιχωματα [εξωτερικα δηλαδη] του ψυγειου μονο στην καταψυξη ειναι ζεστα,ετσι πρεπει να ειναι; [επειδη το ψυγειο ηταν σαν εντοιχισμενο δεν το ειχα καταλαβει ποτε μου]
    - Ο κυκλος 6 ωρες ψυξη και 20' αποψυξη ειναι πανω-κατω ενδεδειγμενος για ολο το 24ωρο;
    Στο πρωτο ερωτημα-οχι δεν πρεπει να πιανει παγο,ο λογος που πιανει ειναι γιατι πρωτον εβαλε μεγαλο μοτερ,το δικο σου φοραει 1/4 του ιππου και δευτερον μπορει να εβαλε πολλα υγρα.
    Στο δευτερο ερωτημα-Ναι πρεπει να ειναι ζεστο γυρω απο την καταψυξη
    Στο τριτο ερωτημα-Οι χρονοι ειναι σωστοι.
    Ελπιζω αυτη τη φορα να μπηκε ο σωστος θερμοστατης γιατι μαλλον ολη την ταλαιπωρια την τραβηξες απο γκαφα στην επιλογη θερμοστατη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tipos : 29-10-16 στις 19:46

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Pitsos NFP 2400 δεν δουλεύει η συντηρηση.
    από grphoto στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-23, 19:30
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-17, 10:35
  3. Επισκευη eq ενος μεικτη
    από thelegr στο forum Υπόλοιπες Συσκευές Ήχου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-12, 23:04
  4. Καμμενο το smooth στο PCB ενος MAXTOR DiamondMax Plus 9 80GB ATA/133
    από The Professor στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-10, 15:11
  5. η επισκευη ενος dvd χε χε
    από east electronics στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-09, 18:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας